Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

BMW Group. THE NEXT 100 YEARS.

Stoleté výročí slaví BMW Group pod heslem „THE NEXT 100 YEARS“. Pro BMW Group byla vždy typická orientace na budoucnost a schopnost adaptovat se novým podmínkám. To platí již od roku 1916, kdy společnost vznikla, a i v budoucnosti to bude hrát významnou roli pro vytváření osobní dopravy budoucnosti. BMW Group se postupně vyvíjela z výrobce leteckých motorů na výrobce motocyklů a následně i automobilů.

Společnost
·
Výročí
·
Vizionářská vozidla
·
Veteráni a historické akce
·
Rolls-Royce VISION NEXT 100
·
BMW VISION NEXT 100
·
MINI VISION NEXT 100
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~409,76 KB)
  
Photos(7x, ~22,68 MB)

Jak BMW Group vidí budoucnost.

 

Stoleté výročí slaví BMW Group pod heslem „THE NEXT 100 YEARS“. Pro BMW Group byla vždy typická orientace na budoucnost a schopnost adaptovat se novým podmínkám. To platí již od roku 1916, kdy společnost vznikla, a i v budoucnosti to bude hrát významnou roli pro vytváření osobní dopravy budoucnosti. BMW Group se postupně vyvíjela z výrobce leteckých motorů na výrobce motocyklů a následně i automobilů. V současnosti pod BMW Group patří značky BMW, MINI, BMW Motorrad a Rolls-Royce, stejně tak jako velké množství dopravních služeb a BMW Financial Services.

Během celé své historie se tato společnost zaměřovala na budoucnost, a právě tato vlastnost se silně zakořenila do její DNA. Díky tomu je přirozené, že oslava výročí sta let se primárně zaměřuje na budoucnost a sdílení vizí osobní dopravy na dvě až tři desetiletí dopředu.

Představy o tom, jak se budeme v budoucnosti přemisťovat, jsou velmi vzrušující a povzbuzující zároveň. Jaké budou sociální, ekonomické a životní podmínky? To vše zásadně ovlivní způsob dopravy. Změní se? Jaké možnosti otevírají nové technologie? Jak ovlivní naše potřeby související s automobily digitalizace a konektivita?

Pro odpovědi na tyto otázky vytvořila BMW Group šest základních hypotéz dopravy budoucnosti pro následující desetiletí, které jsou založené na hlavních trendech a prognózách.

 • Doprava bude rozmanitá.
  Nové způsoby dopravy otevřou lidem mnoho možností, jak se dostat do cíle cesty. BMW Group má za cíl formovat různé budoucí způsoby dopravy.
 • Konektivita bude naší druhou přirozeností.
  V budoucnu bude vše propojené. BMW Group je přesvědčena, že digitalizace a digitální inteligence bude pro lidi zásadní. Je to jediný způsob, jak se trvale zvýší kvalita života.
 • Doprava bude šitá každému na míru.
  Doprava bude stále flexibilnější a přizpůsobená individuálním požadavkům. V budoucnosti individualizovaná doprava automaticky zajistí, že lidé budou moci využít vždy oblíbený a nejvhodnější způsob dopravy. BMW Group nabídne pečlivě koordinované produkty a služby, s jejichž pomocí se tohoto cíle dosáhne.
 • Lidštější technologie.
  Technologie budou chytřejší. BMW Group věří, že technologie lidem pomáhají pouze v případě, že se jednoduše a snadno ovládají. Vize je taková, že technologie se budou schopné učit a adaptovat se. Technologie proto budou působit méně technickým dojmem a pro lidi budou přirozenější.
 • Energie bez emisí.
  V budoucnu bude stále více energie vznikat z obnovitelných zdrojů. BMW Group má jasnou vizi automobilů odpovědných k životnímu prostředí, a to nejen z pohledu provozu, ale také jejich vývoje, výroby a recyklace. Dlouhodobým cílem je, aby se BMW Group stalo kompletně trvale udržitelnou společností.
 • Rozmanitá odpovědnost.
  V budoucnu bude pro nadnárodní společnosti, jako je BMW Group, stále důležitější odpovědnost k životnímu prostředí, ale současně také k lidem v přímém i nepřímém dosahu jejich aktivit. Jedním z aspektů je i skutečnost, že společnost nyní zaměstnává lidi více než 100 národností v různých světových lokacích. Tím ukazuje na svůj mezinárodní přesah, který přispívá ke zlepšování života. BMW Group v současnosti podporuje více než 200 environmentálních a sociálních projektů ve 42 zemích, v jejichž rámci spolupracuje s místními organizacemi tak, aby se zajistil maximální dopad pro budoucnost. (Pro více informací o korporátní a mezikulturní odpovědnosti BMW Group navštivte PressClub na: www.bmwgroup.com/responsibility.) 

Těchto šest bodů shrnuje pohled BMW Group na budoucnost. Jsou také základem a inspirací pro návrhy vizionářských vozidel společnosti, které se veřejnosti představují v rámci oslav stoletého výročí.

Každá značka BMW Group interpretuje svoji představu budoucnosti, která odráží její vlastní hodnoty:

BMW VISION NEXT 100 ukazuje, jak bude vypadat „Čistá radost z jízdy“ budoucnosti.

MINI VISION NEXT 100 je dokonale individualizovaným a trvale dostupným způsobem osobní dopravy ve městech.

Rolls-Royce VISION NEXT 100 je příkladem na míru navrženého automobilového luxusu.

Ničím neomezenou svobodu a radost z jízdy na motocyklu budoucnosti ztělesňuje koncept BMW Motorrad VISION NEXT 100.

 

 

 1. Koncepční vozy BMW Group VISION NEXT 100.

 

2.1. BMW VISION NEXT 100: Čistá radost z jízdy budoucnosti  jak bude vypadat?

V nepříliš vzdálené budoucnosti budou automobily jezdit zcela samy – lidé se budou přepravovat v robotech na kolech. Jak tedy s přihlédnutím k danému vývoji budou vypadat vozy BMW, které jsou pověstné svojí radostí z jízdy? A jak značka BMW převede své typické vlastnosti do budoucnosti?

Při vývoji konceptu BMW VISION NEXT 100 nebylo hlavním cílem vytvořit anonymní automobil, ale právě naopak. Cílem bylo vyvinout velmi osobitý vůz, který je navržen tak, aby vyšel vstříc všem nárokům svého řidiče. Pro nás je totiž důležité, aby zůstalo typické emotivní spojení vozu BMW a jeho řidiče. Vývojový tým konceptu BMW VISION NEXT 100 vzal v potaz všechny trendy a technologický vývoj, který bude pro BMW relevantní až za několik desetiletí. Samozřejmě, že se aplikovaly také prvky a inovace, které jsou pro BMW typické již mnoho let. Hlavním faktorem, který prostupuje celým vozem, je jedna z tradičních vlastností vozů BMW: být nekompromisní ve svém zaměření na technologie a skutečnou hodnotu pro zákazníka i v budoucnosti.

Adrian van Hooydonk, ředitel BMW Group Design: „Když jako designér máte představivost, máte šanci, že vznikne něco, co se může jeden den stát skutečností. Naším cílem při vývoji BMW VISION NEXT 100 bylo připravit scénář pro budoucnost, který zaujme lidi. Nové technologie přinášejí významné přednosti, jež otevírají fantastické nové možnosti, které nám umožní dodat řidiči ještě více pomoci pro ještě intenzivnější zážitky z jízdy. Můj osobní pohled na technologie je takový, že musejí být na obsluhu tak intuitivní, jak je to jen možné. Jedině tak mohou vzniknout jedinečné zážitky vycházející z dokonalého propojení člověka, stroje a okolí. Koncept BMW VISION NEXT 100 ukazuje, jak těchto přístupů chceme v budoucnu dosáhnout.“

Čtyři základní přístupy, aplikované na BMW VISION NEXT 100:

U správného BMW je řidič vždy v hlavní roli.
V posledních letech se velmi často hovoří o autonomním řízení. Už tedy není aktuální otázka „zda“, ale spíše „kdy“. Také BMW Group věří, že jeho vozy budou schopné převzít práci řidiče, ovšem pouze v situaci, kdy to bude řidič chtít. Koncept BMW VISION NEXT 100 zůstává typickým BMW, které nabízí intenzivní radost z jízdy.

Umělá inteligence a intuitivní technologie tvoří jeden celek.
V budoucnu budou všechny automobily připojené k internetu a digitální technologie se stanou samozřejmostí, stejně jako ve všech ostatních oblastech lidského života. Důslednější digitalizace umožní stále lépe propojovat fyzický a digitální svět. Umělá inteligence se od nás bude učit, bude předvídat naše přání a pracovat na pozadí na úkolech, které jsme na ni delegovali. Způsoby interakce lidí a strojů se změní: displeje a dotykové displeje budou nahrazeny intuitivnějšími formami rozhraní mezi osobou a strojem. Lépe řečeno: technologie budou lidštější.

Nové materiály přinášejí dechberoucí možnosti.
Jak se budou automobily v budoucnosti vyrábět? V určitém okamžiku budou lisy na stovky a tisíce ocelových dílů zastaralé. Použití uhlíkových kompozitů již nyní ukazuje, že v materiálech používaných na stavbu automobilů a jejich výrobu dochází k zásadním proměnám. Technologie jako rychlá výroba dílů a 4D tisk umožní vznik většího počtu komponentů nebo objektů z různých materiálů. Tím se brzy nahradí konvenční nástroje a vzniknou nové možnosti pro konstrukci automobilů.

Mobilita zůstane emotivním zážitkem.
Automobily BMW nikdy nebyly čistě užitkovými stroji nebo automobily postavenými pouze pro dopravu z jednoho místa na druhé. Vozy BMW znamenají mnohem více. Řidič v nich vyhlíží každou další zatáčku, užívá si sílu motoru a vychutnává si rychlost. Jízda ve voze BMW je emotivním zážitkem, vyplaví adrenalin a zajistí, že se řidič nebo jeho spolujezdec těší na každou další jízdu. Při pohledu do budoucna se tyto vlastnosti nezmění – i proto, že emotivní zážitky z přemisťování jsou pevně zakořeněné v kolektivní paměti naší společnosti. Díky tomu, že řidič zůstává v konceptu BMW VISION NEXT 100 ve středu dění, i v budoucnu bude naplňován emotivními zážitky ve zcela specifickém stylu.

BMW VISION NEXT 100: automobil pro dopravu budoucnosti.

 • Od řidiče k „Dokonalému řidiči“ – díky digitální inteligenci.
 • „Alive Geometry“ – „Živá geometrie“ přináší intuitivnost do interakce řidiče a vozidla.
 • „Boost“ a „Ease“ – různá nastavení pro jízdu s řidičem i pro automatickou jízdu.
 • „Společník“: inteligentní digitální partner propojuje řidiče a automobil.
 • Typické designérské rysy BMW.
 • Materiály budoucnosti.

Od řidiče k Dokonalému řidiči díky digitální inteligenci.
I v budoucnu budou řidiči BMW chtít strávit většinu času za volantem svých vozů. Proto je i v konceptu BMW VISION NEXT 100 řidič stále v centru dění, je trvale připojen, využívá digitální inteligenci a má k dispozici nejmodernější technologie. To ale není vše: BMW VISION NEXT 100 přemění řidiče v Dokonalého řidiče. Takže i když se svět bezpochyby změní, čistá radost z jízdy přetrvá a dokonce bude ještě intenzivnější než dřív.

Návrh BMW VISION NEXT 100 začal koncepcí interiéru. V budoucnu totiž bude kladen stále větší důraz na pohodlí a příjemnou atmosféru uvnitř vozu. Současně musí řidič cítit, že sedí ve voze postaveném přímo pro něj, ne v automobilu navrženém tak, aby jezdil sám. Tento přístup zajistil, že vnitřní prostor je vzhledem k vnějším rozměrům nečekaně objemný. I přes klenutý interiér zůstává koncept BMW VISION NEXT 100 na první pohled rozpoznatelný jako sportovní sedan od BMW.

Řešení interiéru jej umožňuje používat různými způsoby: v režimu „Boost“, kdy vše ovládá řidič, a v režimu „Ease“, kdy je řidič posunutý vzad a řízení převzal samotný automobil. V režimu Ease se interiér promění na prostorné místo s příjemným osvětlením a komfortní atmosférou. V režimu Boost řidič ocení intuitivně navržené ovládání všech funkcí. Po celou dobu se automobil o své osobě za volantem snaží naučit více a více informací. Využívá k tomu mnoho rozličných senzorů a digitální inteligenci. BMW Group jej proto označuje jako Společníka. Společník se progresivně učí znát svého řidiče, takže mu dokáže nabídnout přesně cílenou podporu a vytvořit z něj Dokonalého řidiče.

Velmi důležitou vlastností vizionářských konceptů je další inovace, zvaná Alive Geometry – Živá geometrie, což je vlastnost, kterou jsme v automobilech ještě neviděli. Je tvořená trojrozměrnou skulpturou, jež pracuje jak uvnitř, tak vně vozu.

Alive Geometry zajišťuje interakci mezi řidičem a jeho vozem.
Alive Geometry je tvořená téměř 800 pohybujícími se trojúhelníky, které jsou integrované do přístrojové desky a do některých oblastí bočních panelů. Pohybují se ve třech dimenzích a pomocí svých pohybů přímo komunikují s řidičem. I sebemenší periferní pohyb řidič zaznamená. Ve spojení s Head-Up Displejem Alive Geometry unikátním způsobem spojuje analogový svět se světem digitálním.

Trojúhelníky pracují velmi podobně jako hejno ptáků při společném letu. Jejich pohyby jsou dokonale sladěné a pro osoby uvnitř vozu snadno rozpoznatelné. Ve spojení s Head-Up Displejem zcela přirozeným způsobem komunikují s řidičem, jemuž zprostředkovávají reálné informace o okolním světě.

Mnoho různých přístupů již nyní ukazuje proveditelnost tohoto řešení. Rychlá výroba prototypů i výsledného produktu má v tomto konceptu také významnou roli a ukazuje, že reálně bude obvyklá až v horizontu následujících 30 let. I v současnosti je těžké si představit, jak lze koordinovat stovky malých trojúhelníků tak, aby vznikl aktivní tvar daných povrchů, který by nahradil aktuálně používané výrobní metody. V budoucnu bude možné vyrábět mnohem komplexnější a flexibilnější povrchy. To je důvod, proč BMW Group používá na konceptu BMW VISION NEXT 100 4D tisk, který komponentům přidává čtvrtý rozměr – funkcionalitu. V následujících letech budou mít díly vyráběné touto technikou přímo integrovanou určitou funkčnost, která je v současnosti řešena odděleně a až následně se instaluje jako jeden celek.

V současnosti je digitální svět úzce spojen s displeji, v následujícím období to budou displeje z organických LED. Jinými slovy, tyto displeje nejsou schopné měnit svůj tvar. Vizionářské vozy ukazují, že od určité doby nebudou potřeba žádné displeje. Místo nich bude čelní sklo jedním velkým displejem, který je umístěn přímo před řidičem. V budoucnu tak dojde k propojení skutečného a digitálního světa, jež zajišťuje například i Alive Geometry způsobem, kdy vzájemně spolupracuje analogová přístrojová deska s digitálním Head-Up Displejem na čelním skle.

Jízdní režimy Boost a Ease pro řidiče i automatický provoz.
V režimech Boost a Ease se jednotlivé systémy a technologie vozu nastaví na intenzivnější nebo relaxovanější jízdní zážitky. Přesně podle toho, co řidič preferuje. Přepnutí mezi jednotlivými režimy využívá Alive Geometry, a je proto velmi působivé a dokonale synchronizované. V režimu Boost se řidič plně soustředí na silnici vpředu a Alive Geometry mu ukazuje optimální stopu nebo optimální okamžik k zatočení, stejně tak jako jej upozorňuje na vozidla vpředu. Namísto toho, aby tyto funkce zajistily, aby byl řidič rychlejší, způsobí, že řídí lépe a stává se lepším řidičem. Intuitivní zpětná vazba má fyzický a rychlejší účinek, než například robotický hlas nebo instrukce na displeji. Na druhou stranu v režimu Ease se Alive Geometry pohybuje méně intenzivně a informuje cestující o situaci před vozem a všech zrychleních a brzdných manévrech, které mohou nastat.

V režimu Boost se celý vůz zaměří více na řidiče a poskytuje mu inteligentní podporu pro maximum jízdních zážitků. Sedadlo i volant změní svoji polohu a upraví se také pozice středového panelu, který se více přiblíží k řidiči. Při jízdě může řidič komunikovat s vozem pomocí gest.

Head-Up Displej používá pro komunikaci s řidičem celé čelní okno. V režimu Boost se zaměřuje výhradně na to, co se děje s řidičem. Poskytuje mu informace o ideální stopě, optimálních bodech pro zatáčení a rychlosti. Plná konektivita, inteligentní senzorika a permanentní výměna dat umožňuje Head-Up Displeji vytvořit digitální obraz situace kolem vozu. Například při jízdě v mlze může řidič získat s předstihem informace o z boku se blížících vozech. Systém se navíc permanentně učí poznávat svého řidiče, takže se jeho činnost neustále zlepšuje a zaměřuje se na to, aby mu poskytl intenzivnější a osobnější jízdní zážitek.

Přepnutí do režimu Ease zcela změní pojetí vnitřního prostoru. Volant a středová konzola se vzdálí a hlavové opěrky se posunou do strany, tím vznikne uvolněnější a přátelštější atmosféra. Sedadla a dveřní panely se propojí do jednoho celku a umožní řidiči a spolujezdci sedět mírně zešikma. Díky tomu spolu mohou oba členové posádky lépe komunikovat. Současně s tím nabídne Head-Up Displej individuální zábavní nebo informační obsah pro cestující.

Zvolený jízdní režim Boost nebo Ease jasně rozpoznají i ostatní řidiči. Jako komunikační prostředek slouží maska chladiče, dvojité kruhové světlomety a zadní svítilny ve tvaru písmene L. Jejich konkrétní barva indikuje, v jakém režimu se vozidlo aktuálně nachází.

Společník: inteligentní digitální partner propojující řidiče a vozidlo.
Společníka symbolizuje malá soška, která reprezentuje spojení řidiče a vozidla. Je navržen jako velký broušený klenot, umístěný uprostřed přístrojové desky těsně pod čelním sklem. Je symbolem inteligence, konektivity a přístupnosti konceptu BMW VISION NEXT 100. Reprezentuje také výměnu informací: s tím, jak se učí poznávat zvyky řidiče, je stále chytřejší. Po nějaké době zná řidiče tak dobře, že dokáže automaticky vykonávat některé rutinní úkony a poskytuje doporučení, když jsou potřeba. Bez ohledu na vozidlo samotné je učící se společník pro řidiče stále větším přínosem.

Společník má také významnou roli v komunikaci řidiče a vozidla při změně jízdních režimů Boost a Ease. Když se řidič koncentruje na silnici v režimu Boost, zůstává Společník zasunutý v přístrojové desce. Jakmile se ale BMW VISION NEXT 100 přepne do režimu Ease, automaticky se vysune a vytvoří spojení s čelním oknem. Společník má stejnou funkci i pro ostatní řidiče, protože svým zbarvením indikuje, že je automobil v režimu automatizované jízdy. V některých jízdních situacích Společník slouží pro komunikaci s okolím. Zelenou barvou například signalizuje chodcům, že mohou před vozem bezpečně přejít vozovku.

Typický exteriér BMW.
Pro design vizionářského konceptu BMW je charakteristické spojení sportovnosti karoserie Coupé s dynamickou elegancí sedanu. Vnější rozměry jsou s délkou 4,90 m a výškou 1,37 m velmi kompaktní. Uvnitř je ale k dispozici prostor odpovídající luxusní limuzíně BMW.

Kola jsou umístěna těsně u vnějších okrajů vozu a dodávají konceptu dynamický postoj, typický pro vozy BMW. Alive Geometry má významný vliv na aerodynamiku automobilu. Při natočení kol je plášť karoserie udrží překrytá tak, jako by šlo o flexibilní kůži. Toto inovativní řešení zajišťuje konceptu BMW VISION NEXT 100 extrémně nízký součinitel odporu vzduchu jen cx = 0,18.

Měděná barva konceptu je použita proto, aby podtrhla myšlenku, že automobily BMW budoucnosti mají vypadat technicistně a současně přívětivě – to je symbolizováno také propojením automobilu a jeho řidiče. Toto souznění začíná okamžitě, jakmile se řidič přiblíží k vozidlu: inteligentní senzorika automaticky otevře dveře. Pro nabídnutí více prostoru při nastupování se volant zapustí do přístrojové desky. Po usednutí a stisknutí tlačítka ve tvaru loga BMW, umístěného uprostřed přístrojové desky, všechny systémy ožijí. Dveře se zavřou, volant se vysune a jízda může začít.

Materiály budoucnosti.
Designéři konceptu BMW VISION NEXT 100 se primárně snažili používat tkaniny vyrobené z recyklovaných nebo obnovitelných zdrojů. Díly z uhlíkových kompozitů, ať už viditelné, či nikoliv, jsou vyrobené z odpadu při standardní produkci dílů z tohoto materiálu. V budoucnu se zvětší význam výběru vhodného druhu materiálu, a to jak pro samotný automobil, tak pro jeho výrobu.

S postupem času se v konstrukci automobilů objeví nové materiály, které umožní vytvořit dosud neznámé tvary. Pro úsporu zdrojů a odpovědnou výrobu se bude postupně upouštět od materiálů, jako je dřevo a kůže. Budou nahrazovány inovativními novými materiály, které bude možné odpovědněji vyrábět a účelněji používat. Tento přístup je jasně patrný i na použití mimořádně kvalitních jednodruhových a snadno recyklovatelných textilií, které nahradily v interiéru BMW VISION NEXT 100 kůži.

 

 

2.2. MINI VISION NEXT 100: Každé MINI je moje MINI.
V současnosti je MINI dokonalým prémiovým městským vozem. Digitalizace a konektivita stále více mění způsob, jakým lidé každý den své vozy používají. Tyto změny jsou samozřejmě mnohem rychlejší v městském prostředí. Vizionářský vůz MINI VISION NEXT 100 je odpovědí MINI na základní otázky městské mobility, které přijdou v následujících letech. Bude v budoucnu ve městech prostor na automobily vzbuzující emoce? Co si představit pod spojením „chytré využití prostoru“, které je principem podtrhujícím značku MINI? Jak se MINI dokáže vyrovnat se stále propojenějším digitálním světem?

Základní myšlenkou, stojící za vizionářským vozem MINI VISION NEXT 100, je promyšlené využívání zdrojů a poskytnutí personifikované mobility. Motto „Každé MINI je moje MINI“ částečně popisuje zaměření na sdílení vozidel. V budoucnu si budou moci příznivci značky přivolat MINI, jež bude odpovídat jejich individuálním požadavkům, ať už je den nebo noc. MINI budoucnosti bude k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V režimu autonomní jízdy vyzvedne svého řidiče, kde bude potřeba, a přizpůsobí se jeho požadavkům, vkusu a potřebám. Srdcem tohoto konceptu je plně propojená digitální inteligence.

Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design, popisuje vizionářské MINI: „MINI nabídne chytrou a na míru navrženou mobilitu ve městech, která podnítí všechny smysly. A v budoucnu navíc nebude nutné automobil přímo vlastnit, aby si člověk užil všechny jeho přednosti.“

Chytrá řešení pro budoucnost dopravy s MINI:

 • „Digitálně mé“ – každé MINI bude moje MINI.
 • „Cooperizer“: spojení mezi řidičem a digitálním mozkem.
 • „Městská motokára“: malé, chytré, obratné. MINI zůstane etalonem zábavy za volantem i po mnoho dalších let.
 • Novátorské používání odpovědných materiálů v interiéru.
 • Sdílení zážitků – uživatelé se stanou součástí komunity MINI.

„Digitálně mé“ – každé MINI bude moje MINI.
Stejně jako dnes, tak i v budoucnu bude mnoho lidí nadšených z automobilů MINI a životního stylu, který s nimi souvisí. Avšak aby člověk byl součástí celé akce, nebude muset v budoucnosti MINI nutně vlastnit. Pro návrhářský tým to znamená vyřešit otázku, jak zajistit, aby se MINI dokázalo v široké míře přizpůsobit různým řidičům – tak, aby se každý z nich cítil tak, jako když sedí ve svém vlastním voze přizpůsobeném jeho vkusu. Přitom tento vůz musí být k dispozici kdykoliv a kdekoliv. MINI VISION NEXT 100 je proto navrženo v nenápadné stříbrné slupce. Designéři toto řešení popisují jako „průhledné plátno“. Toto plátno se dokáže přizpůsobit individuálním uživatelům, jejich náladě a dané situaci. Reaguje pouze barva střechy a barevné nasvícení vnitřního prostoru. Pro vytvoření osobitého zážitku využívá MINI projekce barev a grafiky odpovídající danému řidiči.

„Cooperizer“ vytváří spojení mezi řidičem a digitálním mozkem.
Cooperizer je označení centrálního kruhového displeje konceptu MINI VISION NEXT 100, který je typický pro vozy MINI. V MINI VISION NEXT 100 je osvětlen jako kaleidoskop. Zobrazované barvy a tvary symbolizují rozmanitost digitální inteligence umožňující individualizované přizpůsobení automobilu řidiči, přinášející zábavu do vozu, komunikační funkce a také možnost plně autonomní jízdy. Při jízdě může řidič činnost Cooperizeru ovlivňovat otočným ovladačem měnícím atmosféru uvnitř vozu a například i jízdní režim. Díky tomu může automobil nabídnout zcela individualizované zážitky z řízení nebo plně automatickou jízdu. Tlačítko „Inspire Me“ aktivuje jednu speciální funkci Cooperizeru. MINI v tom okamžiku zkontroluje získané informace o řidiči a na tomto základě mu poskytne různé zdroje zábavy. MINI VISION NEXT 100 se například dokáže nastavit do set-upu, který řidiči nejlépe vyhovoval, když byl přítomný uvnitř vozu v minulosti. Nebo dokáže řidiči nabídnout zábavnou zatáčkovitou silnici pro objezd města a současně automobil přepnout do režimu John Cooper Works.

Městská motokára : malé, chytré, obratné. MINI zůstane etalonem zábavy za volantem i po mnoho dalších let.
I v budoucnu musí být jízda v MINI velmi zábavná a musí řidiči poskytnout možnost automobil skutečně řídit – tak často, jak je to jen možné. Opravdový, mechanický zážitek ze zatáček, brzdění a akcelerace je tím, co dělá MINI MINI. Ale tím to nekončí. V budoucím světě automaticky jezdících vozidel může být možnost manuálního řízení velmi speciální, avšak nadmíru důležitá. Mnoho různých aspektů konceptu MINI VISION NEXT 100 posune zážitek z jízdy motokárou na zcela novou úroveň. Bez displejů a ovladačů působí interiér velmi ryzím a čistým dojmem. Prosklená přední část umožní ničím nerušený výhled na silnici vpředu. Integrované displeje zajistí funkce rozšířené reality a budou promítat upozornění či jízdní stopu přímo do reálného světa před vozem. Tím zintenzivní jízdní zážitky.

Kromě těchto dynamických vlastností zajistí mnoho nečekaných detailů maximální vnitřní prostor na nejmenším možném půdorysu. To je další typická vlastnost MINI. Promyšlené využití prostoru, bezemisní provoz a nepotřebné deformační zóny v takovém rozsahu, jak je známe dnes, umožní dosáhnout téměř takové kompaktnosti, která byla typická pro původní MINI z roku 1959. Pocit značného prostoru je umocněn sedadlem ve tvaru lavice a pedály, které se pohybují spolu s volantem. Volant je k dispozici neustále, nicméně je tu i možnost automatické jízdy, jež přijde vhod například při jízdě monotónním prostředím. V konceptu MINI VISION NEXT 100 má autonomní jízda významnou úlohu, umožní například, aby automobil bez posádky dojel pro palivo, do myčky, do parkovacího místa nebo k jinému uživateli. Pro přepnutí do režimu autonomní jízdy stačí pouze přesunout volant do středu přístrojové desky. Tím současně vznikne více prostoru pro pobyt uvnitř vozu. Plochá podlaha i lavice umožní posádce volně nastupovat z obou stran vozu. Při požadavku na sportovní jízdní styl se zvýší aktivní části sedadel a zajistí pevné držení těl řidiče a spolujezdce. Po zaparkování vozu do úzkého parkovacího místa se dveře vozu automaticky otevřou tak široko, jak je to jen možné.

Novátorské používání odpovědných materiálů v interiéru.
Při výběru materiálů pro koncept MINI VISION NEXT 100 bylo důležité používání materiálů odpovědných k životnímu prostředí. Vysoká kvalita těchto materiálů na dotyk i vzhled musí vydržet i po mnoha letech užívání. S příchodem digitalizace budou analogové kvality vnitřního prostoru stále důležitější. Zvýšená obliba sdílení automobilů bude klást větší nároky na odolnost použitých materiálů uvnitř vozu. Kromě moderních materiálů v podobě recyklovaných plastů nebo hliníku, aplikovaných v prostoru pro nohy, čalounění stropu či bočních panelů, použili designéři MINI také méně obvyklé materiály, jako například mosaz, čedič či celulózu. Vhodným příkladem tohoto použití je lišta obepínající vnitřní prostor s upevněním volantu a případně i Cooperizer. Lehká síť na drobnosti, umístěná za volantem, je vyrobená z čediče, zatímco spodní část sedadel využívá recyklovanou celulózu podobnou papíru. Tyto novátorsky použité materiály odolávají vzniku patiny, a tím pádem vypadají po mnoho let jako nové. Pro zajištění příjemného povrchu a vzhledu použili designéři speciálně navržené výrobní metody. To platí například pro čalounění sedadel z pletené alcantary, která je nejen robustní, ale také hýří všemi barvami. Designéři uvnitř vozu použili tradiční kombinaci dřeva a kůže. Dalším příkladem podobného vizuálního efektu jsou kola, která při otáčení vytvářejí takzvaný ombro efekt. Celek působí tak, že zatímco ráfek vypadá, jako by stál na místě, střední část kola se otáčí spolu s pneumatikou. Cílem tohoto efektu je, aby každé kolo vypadalo jako mechanický šperk.

Sdílení zážitků uživatelé se stanou součástí komunity MINI.
Sdílení automobilů, bydlení a různých dalších věcí bude stále oblíbenější, podobně jako digitalizace a konektivita a předvídavá inteligence, které společně značně usnadní a zautomatizují život. Koncept MINI VISION NEXT 100 propojí lidi se stejným smýšlením a společným životním stylem MINI. Lidé si budou vzájemně pomáhat a doprava umožní další zážitky, přitom zůstane odpovědná k životnímu prostředí a střídmá na zdroje.

Uživatel vozu MINI, který má rád určitý druh umění, v budoucnu například dostane na poslední chvíli od svého známého lístky na výstavu. Automobil zjistí potřebné informace a zkoordinuje celou návštěvu. Dovoz na místo je součástí dokonale zorganizované služby. MINI tuto schopnost nazývá budoucí sdílení zážitků.

Ředitel designu MINI Anders Warming shrnuje nejvýznamnější aspekty vozu: „MINI VISION NEXT 100 ukazuje, jaká může být budoucnost tak unikátní značky, jako je MINI. Zážitky z jízdy zůstanou hlavním zdrojem emocí, ty však nenásilně a účinně obalí další služby.“

 

2.3. Rolls-Royce VISION NEXT 100.
Rolls-Royce je synonymem automobilového luxusu, který nemůže nabídnout žádná jiná automobilka. Od svého založení v roce 1904 si tyto vozy po celém světě vytvořily mimořádnou pověst, opírající se o motto sira Henryho Royce: „Usilujte o dokonalost ve všem, co děláte. Vezměte to nejlepší, co existuje, a udělejte to lépe. Když to neexistuje, tak to navrhněte.“

Adrian van Hooydonk, ředitel BMW Group Design: „Pro vyjádření novátorského ducha jsme koncept Rolls-Royce VISION NEXT 100 navrhli jako nekompromisní vyjádření budoucnosti super-luxusního způsobu dopravy. Je to odlehčená forma fascinujících možností, které Rolls-Royce slibuje pro budoucnost.“

Rolls-Royce VISION NEXT 100 je ve 112leté historii společnosti prvním čistě vizionářským vozem.

Při jeho návrhu se tým soustředil hlavně na následující otázky:

 • Jaká je budoucnost luxusu?
 • Jak se může exkluzivní charakter značky Rolls-Royce v budoucnosti transformovat?
 • Jak se změní nároky klientely značky Rolls-Royce? A jak může Rolls-Royce dostát jejich očekáváním bez toho, aby slevil ze svého perfekcionismu?
 • Lze jiné tradiční vlastnosti značky Rolls-Royce, jako například pečlivé zpracování, duch pokrokovosti či lásku k dokonalosti, propojit s technologiemi budoucnosti a trendy a společně stanovit pro nadcházející dekády nové standardy luxusu?
 • Jak může zážitek z jízdy ve voze Rolls-Royce zůstat i v budoucnu tak výjimečný, jako je v současnosti?

Společnost Rolls-Royce Motor Cars je již nyní schopná splnit nejrozmanitější přání svých zákazníků a nabídnout jim takřka neomezené možnosti individualizace. V následujících desetiletích se možnosti personifikace dále rozšíří a zákazníci si budou moci objednat svůj vlastní a jedinečný vůz Rolls-Royce. Z technického pohledu je Rolls-Royce VISION NEXT 100 postaven na základě pokrokového hliníkového podvozku a vybaven vysokovýkonným elektrickým pohonem. Speciálním požadavkům jednotlivých zákazníků lze přizpůsobit rozvor náprav, design karoserie i výbavu.

Vývojový tým Rolls-Royce očekává, že v budoucnu bude mít na individualizaci výroby vliv pokračující vývoj uhlíkových kompozitů a dalších technologií. Tento pokrok otevře nové možnosti při stavbě automobilů na zakázku, které budou automobilovým ekvivalentem haute couture.

Koncept Rolls-Royce VISION NEXT 100 ukazuje jen některé konstrukční možnosti, které budou v budoucnosti realizovatelné.

Zaměřuje se na následující hlavní aspekty nové dimenze automobilového luxusu:

 • „Osobní vize“: Jedna z neomezeného množství dostupných individuálních vizí značky Rolls-Royce pro budoucnost.
 • „Velké útočiště“: Interiér automobilu jako osobní útočiště.
 • „Nenucené cestování“: „Eleanor“ je vaším průvodcem a virtuálním společníkem.
 • „Velký návrat“: Vystoupit na konci cesty s dokonalou elegancí.

Osobní vize : Jedna z neomezeného množství dostupných individuálních vizí značky Rolls-Royce pro budoucnost.
Koncept Rolls-Royce VISION NEXT 100 je pouze jednou z neomezeného množství různých individuálních vizí automobilu Rolls-Royce budoucnosti. Evolučním vývojem aktuálního přístupu značky Rolls-Royce si budou zákazníci v budoucnu moci přesně nakonfigurovat, jak bude jejich vůz vypadat.

V duchu nejlepší tradice karosáren minulosti navrhne Rolls-Royce platformu, jež bude ručně vyrobená z nejmodernějších materiálů a poháněná bezemisními systémy. Pokročilé výrobní metody umožní zákazníkům, aby si přizpůsobili vzhled a proporce vozu Rolls-Royce své vlastní představě. Zákazníci si tak budou moci objednat automobil navržený designéry Rolls-Royce, ovšem s mnoha individualistickými prvky. Tím vzniknou na míru stavěné jedinečné vozy, které budou přeneseně otiskem prstu svého majitele.

Velké útočiště : Interiér automobilu jako osobní útočiště.
Ve vozech Rolls-Royce je velmi důležitá komfortní a příjemná atmosféra pro všechny cestující. Z tohoto důvodu je právě řešení interiéru výchozím bodem při vývoji nového vozu: vnitřní prostor je totiž brán jako místo, kde si cestující mohou naplno užívat svého vlastního stylu luxusního cestování. Interiér je osobním útočištěm.

Při návrhu interiéru designéři používají jednoznačně danou hierarchii křivek a linií, autentické a k životnímu prostředí odpovědné materiály a pečlivě navržené osvětlení. Spojením těchto přístupů vznikne oáza s ideální atmosférou pro relaxaci.

Designéři proto vytvořili puristicky pojatý interiér s nepopsatelnou vnitřní přitažlivostí použitých materiálů. Koncepční vůz Rolls-Royce VISION NEXT 100 se například vyznačuje teplými tóny ebenového dřeva makasar, ručně česanými koberci na podlaze a čalouněním z měkkých vláken.

V konceptu Rolls-Royce VISION NEXT 100 umožňuje rozměrné panoramatické okno mimořádně otevřený výhled z vozu. Protože je tento automobil navržen pro plně autonomní jízdu, je odpovídajícím způsobem řešené sedadlo řidiče, volant a přístroje, takže interiér se vyznačuje zcela novým způsobem vnímání prostoru. V osobním luxusním salónku zůstávají cestujícím z přístrojů pouze centrálně umístěné analogové hodiny, jež naznačují, že čas je i v nejvyšší formě luxusu stále velmi důležitý.

Nenucené cestování : Eleanor je průvodcem a virtuálním společníkem.
Při stavbě konceptu Rolls-Royce VISION NEXT 100 designéři počítali s přítomností nejmodernějších technologií zajišťujících plnou konektivitu. Automobil je vybaven umělou inteligencí, která dokáže splnit každé přání cestujících. Tento virtuální asistent je digitálním ztělesněním sošky Spirit of Ecstasy, která se v plné šířce objevuje na průhledném OLED displeji. Modelem sochaři Charlesi Robertu Sykesovi stála při návrhu legendárního znaku na kapotě Eleanor Thorntonová. Čím déle Eleanor zůstává na silnici se svými cestujícími, tím více se učí jejich zvykům a zájmům, jako jsou například oblíbené restaurace či umělecký vkus. Cestující se svou asistentkou mohou komunikovat hlasem.

„Velký návrat“: Vystoupit na konci cesty s dokonalou elegancí.
Při pohledu zvenku je koncept Rolls-Royce VISION NEXT 100 vyjádřením nadčasové přitažlivosti. S délkou 5,9 metru z jeho siluety vyzařuje dynamická elegance. Automobil svým stylem připomíná coupé a současně jeho oddělené blatníky po stranách tradiční masky chladiče propůjčují vozu neobyčejnou dynamiku a lehkost již při prvním pohledu.

Elegance a lehkost posiluje také lakování karoserie barvou „Crystal Water“, stejně tak jako ručně z krystalu vybroušená a zevnitř osvětlená soška Spirit of Ecstasy.

Zásluhou působivého designu koncept Rolls-Royce VISION NEXT 100 ohromí všude, kde se objeví. Obrovské charisma tohoto vozu dále podtrhuje způsob prezentace cestujících: na pokyn jediného gesta se otevřou dveře a současně vyklopí část střechy. Cestující se jednoduše ještě ve voze postaví a následně s grácií vystoupí ven. Celé představení při vystupování umocňuje světelná projekce, která vytvoří na zemi „červený koberec“. Když je potřeba, ochrání posádku dvojice ve dveřích integrovaných deštníků. V přídi konceptu Rolls-Royce VISION NEXT 100 je prostor pro na míru vyrobené zavazadlo. Inteligentní mechanismus odklopí víko do strany a připraví zavazadla pro ruce portýra.

Giles Taylor, ředitel designu Rolls-Royce Motor Cars: „S konceptem Rolls-Royce VISION NEXT 100 jsme mysleli dopředu a neobraceli se do naší minulosti. Chtěli jsme být tak pokrokoví, jak je to jen možné, a současně přetransformovat tradici naší značky.“

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Ceny nového BMW X2.
Thu Oct 26 09:45:00 CEST 2017
F39
Ceny
Technické údaje MINI Countryman, platné od května 2017.
Tue May 16 23:50:00 CEST 2017
Technické údaje, specifikace
Ceny nového BMW řady 5 Touring.
Fri Mar 10 12:50:00 CET 2017
G31
Ceny
Show all

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit