Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Maurizio Cattelan netvoří ani BMW Art Car, ani „umění“.

U příležitosti zahájení letošního festivalu fotografie Rencontres d’Arles (konaného 4. července až 25. srpna) představilo BMW, dlouholetý partner festivalu, umělecké dílo BMW i3 „Spagetti Car“, které vzniklo ve spolupráci se značkou Toilet Paper, založenou umělcem Mauriziem Cattelanem a fotografem Pierpaolem Ferrarim. Toilet Paper je zároveň avantgardní obrázkovou publikací, vydávanou dvakrát ročně.

Kulturní události
·
BMW i
·
Brands
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~81,05 KB)
  
Photos(5x, ~10,6 MB)
  
Videos(1x, ~64,04 MB)

U příležitosti zahájení letošního festivalu fotografie Rencontres d’Arles (konaného 4. července až 25. srpna) představilo BMW, dlouholetý partner festivalu, umělecké dílo BMW i3 „Spagetti Car“, které vzniklo ve spolupráci se značkou Toilet Paper, založenou umělcem Mauriziem Cattelanem a fotografem Pierpaolem Ferrarim. Toilet Paper je zároveň avantgardní obrázkovou publikací, vydávanou dvakrát ročně.

Aby nedošlo k nějakému nedorozumění, je nutné oficiálně sdělit, že to, co Maurizio Cattelan vytvořil, není oficiální vůz BMW Art Car. Umělecké dílo bude na Cattelanovo přání po skončení festivalu Rencontres d’Arles zničeno. Co se týče dalších skutečných vozů BMW Art Cars, následujících zatím poslední z nich, jejž v roce 2010 vytvořil Jeff Koons, tak v současnosti se pod rukama legendy amerického západního pobřeží Johna Baldessariho a mladého pekingského multimediálního umělce Cao-Feie vzniká další. V pojízdnou sochu se mění BMW M6 GT3, které se na konci letošního roku objeví na závodních podnicích a nejrůznějších výstavách.

Maurizio Cattelan je od roku 2011, kdy v newyorském Guggenheimově muzeu představil svou retrospektivní výstavu, oficiálně v uměleckém důchodu. A to i přesto, že teprve nedávno vytvořil pro instituci Upper East Side záchodovou mísu z ryzího zlata. To však není překážkou v tom, aby jeho díla na počátku letošního roku vydělala na aukcích přes 15 milionů dolarů. Tento úspěch vytváří pochybnosti o tom, jak dlouho ještě vydrží odolávat rostoucímu tlaku z mnoha stran a bude trvat na tom, že „umění“ už nedělá.

Stejně jako Maurizio Cattelan přistoupil k tvorbě vozu „Spaghetti Car“, podobně se vyjádřil o svém „nedělání umění“ a netvoření vozu BMW Art Car:
„Tohle je zdaleka nejlepší ,Spaghetti Car‘, jaký jsem kdy ochutnal! Všechny ty roky zdokonalování se rozhodně vyplatily! Naprosto skvělé!
Od doby, kdy jsem před 37 lety začal vařit, jsem tu omáčku na špagety za boha nemohl správně dochutit.“

Serge Naudin, prezident francouzského zastoupení BMW, byl ze spolupráce rovněž nadšený: „Dlouhodobý kulturní závazek BMW France se točí kolem fotografie. Je přirozené, že se řadíme mezi obdivovatele Maurizia Cattelana. Co se týče tvorby jeho ,umění‘, máme rádi to, co dělá, a máme to rádi stejně, jako když nedělá nic.“

Automobil „Spaghetti Car“ je součástí výstavy „Hors Cadre/Out of Context“, která bude k vidění během festivalu v Arles. BMW i3 se společně s obřími malbami a lehátky stane mobilní součástí této venkovní mediální instalace. BMW i3 bylo na trh uvedeno v roce 2014 jako vůz nově vzniklé divize BMW i a vyznačuje se pokrokovým konceptem, technologiemi, službami mobility, stejně jako novým chápáním prémiovosti, kterou definuje trvalá udržitelnost.

BMW bylo nadšené, že mohlo BMW i3 svěřit právě do rukou Maurizia Cattelana, s nímž již spolupracovalo na berlínském bienále v roce 2006, kde Cattelan působil jako jeden z kurátorů. Francouzské zastoupení BMW je partnerem festivalu fotografie Les Rencontres d’Arles již od roku 2010. Letos bude oznámena spolupráce s muzeem Nicéphore Niépce, které se stalo zatím posledním příjemcem stipendia Résidence BMW. Výstava Alinky Echeverríové, laureátky z roku 2015, se uskuteční v Commanderie Sainte Luce ve městě Arles a též během letošní listopadové výstavy v Grand Palais v Paříži.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Ceny nového BMW X2.
Thu Oct 26 09:45:00 CEST 2017
F39
Ceny
Technické údaje MINI Countryman, platné od května 2017.
Tue May 16 23:50:00 CEST 2017
Technické údaje, specifikace
Ceny nového BMW řady 5 Touring.
Fri Mar 10 12:50:00 CET 2017
G31
Ceny
Show all

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit