PressClub Česká republika · Article.

Alessandro Zanardi vyhrál na paralympijských hrách v Rio de Janeiru tři medaile – dvě zlaté a jednu stříbrnou.

Tel: +420225990052

Rio de Janeiro (Brazílie). Ideální start pro Alessandra Zanardiho (IT) na paralympijských hrách v Rio de Janeiru: 49letý italský jezdec zvítězil na svém handbiku v kategorii H5 v časovce na 20 kilometrů. Pro Zanardiho se jedná již o třetí zlatou paralympijskou medaili v kariéře, kdy na minulých hrách v Londýně získal dvě zlaté a jednu stříbrnou.

Časovku tvořily dva desetikilometrové okruhy po pobřeží Pontal nedaleko Rio de Janeira. Zanardi 20kilometrový závod dokončil v čase 28:36,81 a nejcennější kov získal hned při svém prvním závodě ze tří. Na stříbrného Australana Stuarta Trippa najel náskok 2,7 sekundy. Bronzová příčka připadla Američanu Oscaru Sanchezovi. „Byla to dlouhá cesta, která v podstatě začala hned den po hrách v Londýně, kdy jsem se rozhodl, že se ve svém životě zaměřím na nový cíl, a tím byly hry v Riu,“ uvedl Zanardi. „Je také třeba vědět, že stadion a zázemí v Riu leží v místech, kde býval okruh IndyCar. Na tomhle okruhu jsem vždy býval rychlý, ale závod jsem tu nikdy nevyhrál. Takže hluboko uvnitř jsem si říkal, že tohle by mohla být další příležitost, jak vše napravit a konečně v Rio de Janeiru získat nějaké to prvenství. Po vzrušujících letech příprav a tréninkových návštěv této trati, která skutečně není mou oblíbenou, je skvělé, že si konečně mohu zase užívat chuť zlata.“

„Věděl jsem, že trať v Pontalu není po technické stránce mým favoritem, a to z mnoha důvodů. Proto jsme já a můj trenér vymysleli detailní plán, jak k závodu přistoupit a jak rozložit síly. Tohoto plánu jsem se pevně držel,“ pokračuje Zanardi. „Musím přiznat, že to pro mě bylo velmi těžké, když jsem si uvědomil, že po prvním kole jsem pouze třetí a na Stuarta Trippa, který byl tou dobou ve vedení, ztrácím téměř 20 sekund. Ale přesto jsem stále makal, držel se svého plánu a pracoval na cíli, který jsem si stanovil. A v druhém kole se mi skutečně povedl zázrak – nejenže jsem nezpomalil, ve skutečnosti se mi povedlo zvýšit průměrnou rychlost a ke konci závodu nasadit ke sprintu. Takže vyhrát zlatou medaili s náskokem pouhých 2,7 sekundy je pro mě ještě větší odměnou. Jsem velmi, velmi šťastný. Jsem skutečně vděčný všem lidem, kteří mi pomohli, abych se mohl tohoto závodu zúčastnit a mohl si tento obrovský úspěch užít.“

Dále Zanardi absolvoval silniční závod s délkou 60 kilometrů, v němž získal další medaili, tentokrát stříbrnou za druhé místo. Tento závod, který se jel 15. září, se konal přesně 15 let po nehodě, při níž dnes 49letý Zanardi na německém okruhu Lausitzring přišel o obě nohy. Do dnešního dne vyhrál 15 paralympijských medailí (tři zlaté a dvě stříbrné) a současně osm titulů cyklistického šampiona handicapovaných sportovců.

Druhou zlatou medaili vybojoval Zanardi hned následující den ve štafetovém závodě národních týmů. Ve tříčlenném týmu Zanardiho doplnili Vittorio Podesta a Luca Mazzone. Cílovou pásku protnuli s náskokem 47 sekund před druhými Američany a třetími Belgičany v čase 32 minut a 34 sekund.

Do dnešního dne Zanardi vyhrál šest paralympijských medailí (čtyři zlaté a dvě stříbrné) a současně osm titulů cyklistického šampiona handicapovaných sportovců.

*Poznámka:
BMW není sponzorem ani partnerem paralympiády v Rio de Janeiru 2016.

My.PressClub Přihlásit

Beijing. 24./25. April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024.

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.