Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

BMW Art Car od Johna Baldessariho si odbude světovou premiéru na letošní výstavě Art Basel v Miami Beach.

Miami Beach. Ve středu 30. listopadu se v rámci dne VIP Preview letošního ročníku výstavy Art Basel v Miami uskuteční světová premiéra uměleckého vozu BMW Art Car od Johna Baldessariho. V pořadí 19. automobil sbírky BMW Art Car Collection navrhl sám americký mistr abstraktního umění a vůz bude odhalen během exkluzivní recepce v botanické zahradě v Miami Beach.

Společnost
·
Kulturní události
·
Art Car
 

Miami Beach. Ve středu 30. listopadu se v rámci dne VIP Preview letošního ročníku výstavy Art Basel v Miami uskuteční světová premiéra uměleckého vozu BMW Art Car od Johna Baldessariho. V pořadí 19. automobil sbírky BMW Art Car Collection navrhl sám americký mistr abstraktního umění a vůz bude odhalen během exkluzivní recepce v botanické zahradě v Miami Beach za přítomnosti samotného umělce, prezidenta a výkonného ředitele BMW North America Ludwiga Willische a ředitele společnosti BMW Motorsport Jense Marquardta. Závodní automobil BMW M6 GTLM Johna Baldessariho s výkonem 585 koní bude veřejnosti přístupný až do konce výstavy Art Basel. V duchu 40leté tradice uměleckých vozů BMW Art Car se „pojízdná socha“ Johna Baldessariho předvede 28. a 29. ledna 2017 ve 24hodinovém vytrvalostním závodě Rolex 24 na okruhu Daytona.

Ludwig Willisch, prezident a výkonný ředitel BMW North America: „Je mi velkou ctí, že mohu dnes zařadit tento nový mistrovský kousek Johna Baldessariho mezi ostatní do sbírky BMW Art Car Collection. John se jakožto jeden z nevýznamnějších současných tvořících umělců zařazuje po bok mimořádných uměleckých osobností od Caldera a Hockneyho až po Warhola a Koonse, kteří v uplynulých 40 letech také přispěli svými díly do této kolekce. Kombinací barvy, tvarů a textu aplikoval svůj typický pohled na estetiku a vytvořil vizuálně úchvatné dílo, které bude vyčnívat jak v muzeu, tak v příštím roce na závodním okruhu Daytona.“

BMW Art Car #19 od Johna Baldessariho.
„Za celý život jsem vytvořil pouze jediné dílo spojené s automobily, a tím byl obraz auta. Takže s projektem BMW Art Car jsem vstoupil na zcela neprobádané území, a to nejen co se tématu týče, ale také jsem přešel z dvojrozměrného na trojrozměrné umění. Tuhle výzvu jsem si neskutečně užil. Všechny nápady přišly najednou: například červená tečka, kterou jsem umístil na střechu, aby byla vidět z výšky, nápis FAST na jednom z boků a obrázek auta na tom druhém. Mám rád nejednoznačnost, kdy se dvojrozměrnost mísí s trojrozměrností. Bereme-li automobil jakožto ikonu současného života, můj koncept se ukázal jako žertovně satirický, ale zároveň vyzdvihuje některé hlavní myšlenky, na nichž svá díla stavím. Takže se dá říct, že BMW Art Car je jednoznačně typický Baldessari a také nejrychlejší umělecké dílo, jaké jsem kdy vytvořil!“ řekl John Baldessari.

Na devatenáctém automobilu BMW Art Car John Baldessari, legenda celé losangeleské umělecké scény, aplikoval svůj slavný umělecký rukopis. Při navrhování vozu se tento americký umělec uchýlil ke slavným uměleckým postupům a vytvořil ikonické dílo, které v sobě unikátním způsobem snoubí jeho tvůrčí postupy uplynulých 50 let. Jakožto zarputilý minimalista pracoval s červenou, žlutou, modrou a zelenou barvou a svými černobílými tečkami na BMW M6 GTLM zanechal své dobře známé barevné stopy. Baldessariho ironická hra s vícerozměrností závodního vozu jakožto uměleckého objektu je nejzřetelnější v grafickém odrazu auta v profilu vozu. A nápisem „FAST“, jakožto ústředním typografickým prvkem, umělec odvážně přenáší výkon vozu BMW Art Car navenek a vizuálně jej zpřístupňuje divákům jak na závodním okruhu, tak v muzeu.

John Baldessari dohlížel nad zrodem devatenáctého BMW Art Car, které vzniklo s pomocí týmu inženýrů BMW počátkem listopadu v centru BMW Body & Paint Training Center West v Oxnardu, Kalifornie.

BMW M6 GTLM na závodním okruhu.
BMW M6 GTLM si svůj debut odbylo na závodním okruhu Daytona International Speedway v lednu 2016. První test zvládlo v úplné pohodě a dojelo na pátém místě. Devatenácté BMW Art Car si svou premiéru odbude na tom samém místě a od 28. do 29. ledna 2017 absolvuje legendární čtyřiadvacetihodinový závod 24 Hours of Daytona. Vůz bude nasazen do šampionátu vytrvalostních závodů IMSA WeatherTech SportsCar Championship (IWSC) pod hlavičkou týmu BMW Team RLL. Společně s BMW Motorsport North America vyhrál tým BMW Team RLL od roku 2009 pět titulů a získal 12 vítězství. Úvodní sezona závodního BMW M6 GTLM byla se třemi pódiovými umístěními v Sebringu, Watkins Glen a Road America rovněž úspěšná. A v tomto duchu bude pokračovat také sezona 2017. Za volantem BMW Art Car se budou střídat Bill Auberlen (USA), Alexander Sims (Velká Británie), Augusto Farfus (Brazílie) a Bruno Spengler (Kanada).

Jens Marquardt, ředitel BMW Motorsport, řekl: „Je pro nás velkou ctí představit devatenácté BMW Art Car na závodním okruhu, a to zejména v rámci podniku s tak bohatou tradicí, jakou se pyšní čtyřiadvacetihodinový vytrvalostní závod 24 Hours of Daytona. Design tohoto BMW M6 GTLM je naprosto unikátní. Uděláme všechno možné pro to, aby toto pojízdné umělecké dílo nabídlo nejen vizuální zážitek, ale bylo úspěšné také na závodním okruhu.

Rozměry
Délka:               4944 mm
Šířka:                2046 mm
Rozvor:             2910 mm
Hmotnost:        méně než 1250 kg (bez jezdce, v závislosti na předpisech)

Motor

Koncepce:       vychází ze sériového motoru S63, který byl mírně modifikován pro potřeby motoristického sportu; s technologiemi M TwinPower Turbo

Uspořádání:      V8

Objem:            4395 cm3

Výkon:             až 585 koní (v závislosti na klasifikaci)

Podvozek      - samonosná ocelová karoserie

- vestavěná ochranná klec proti převrácení v souladu
   s nejnovějšími standardy FIA

- přední deformační zóna a zadní deformační prvek
   z uhlíkových kompozitů

Nádrž             - objem až 120 litrů (v závislosti na předpisech/BoP)

Brzdy              - vpředu 6pístkové s pevnými třmeny

- vzadu 4pístkové s pevnými třmeny

Světová premiéra na výstavě Art Basel v Miami Beach.
Společnost BMW Group jakožto globální partner výstavy Art Basel již dlouhé roky představuje své legendární umělecké vozy BMW Art Cars na výstavách v Miami a Hongkongu. Po představení mnoha z „pojízdných soch“, včetně děl Jeffa Koonse, Roye Lichtensteina a Roberta Rauschenberga, v botanické zahradě Miami Beach pokračuje BMW v této tradici i letos a tohoto místa využije pro první představení devatenáctého BMW Art Car Johna Baldessariho veřejnosti.

Letošní ročník je v pořadí již patnáctou výstavou Art Basel v Miami Beach, Florida. Od 1. do 4. prosince uvede na 200 galerií ze Severní Ameriky, Evropy, Latinské Ameriky, Asie a Afriky více než 4000 umělců 20. a 21 století. Stejně jako v minulých letech, i tentokrát bude BMW zajišťovat oficiální VIP transport pro hosty této prodejní výstavy. Flotila vozidel nabídne ideální spojení mezi výstavou a okolními akcemi. Jako součást letošní výstavy Art Basel v Miami Beach se rovněž uskuteční další kolo soutěže BMW Art Journey – celosvětové iniciativy Art Basel a BMW cílené na začínající umělce po celém světě. Mezi předchozí vítěze této ceny patří Samson Young, Henning Fehr & Philipp Ruhr a Abigail Reynoldsová.

Kolekce BMW Art Cars: 1975–2016.
Na vzniku vozů BMW Art Cars, postavených na základě soudobých automobilů BMW, se od roku 1975 podílelo celkově 17 umělců z celého světa. Sbírku inauguroval francouzský pilot a vášnivý obdivovatel umění Hervé Poulain, jenž ve spolupráci s tehdejším ředitelem BMW Motorsport Jochenem Neerpaschem požádal svého kamaráda a umělce Alexandera Caldera, aby pro jednou místo plátna použil automobil. Výsledkem bylo BMW 3.0 CSL, které v roce 1975 závodilo ve vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans, a přítomní diváci si tento vůz okamžitě zamilovali. Tak se začala rodit sbírka BMW Art Car Collection. Automobily BMW Art Cars nejsou vystavovány pouze v jejich domovině, v BMW Muzeu v Mnichově, ale cestují také do zahraničí, kde jsou vystavovány v asijských, evropských a severoamerických muzeích.

Zástupci společnosti BMW Group v listopadu 2015 v muzeu Solomona R. Guggenheima ohlásili další dva umělce, kteří se stanou autory BMW Art Cars. Kromě amerického umělce Johna Baldessariho je tím dalším, kdo momentálně navrhuje další vozidlo této legendární kolekce, mediální umělkyně Cao Fei – jedna z nejvýznamnějších současných čínských umělkyň, jež nedávno obdržela cenu CAA Artist of the Year a v roce 2016 měla sólovou výstavu MoMA PS1. Světová premiéra v pořadí 18. BMW Art Car se odehraje v průběhu léta 2017. Svými výtvory se Cao Fei a John Baldessari zařadí po bok renomovaných umělců, jako jsou Alexander Calder, Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Robert Rauschenberg a David Hockney.

Mezi porotce 18. a 19. vozu patří následující členové: Richard Armstrong, ředitel, Solomon R. Guggenheim Museum (New York); Chris Dercon, ředitel, the Tate Modern (Londýn); Juan Gaitán, ředitel, Museo Tamayo Arte Contemporáneo (Mexico City); Gabriele Horn, ředitel, KW Institute of Contemporary Art (Berlín); Udo Kittelmann, ředitel, Nationalgalerie Staatliche Museen zu Berlin; Dr. Matthias Mühling, ředitel, Städtische Galerie im Lenbachhaus (Mnichov); Hans-Ulrich Obrist, zástupce ředitele, Serpentine Gallery (Londýn); Shwetal A. Patel, Kochi-Muziris Biennale (Indie); Beatrix Ruf, ředitelka, Stedelijk Museum (Amsterdam); Bisi Silva, ředitel, The Centre for Contemporary Art (Lagos); Philip Tinari, ředitel, Ullens Center for Contemporary Art (Peking); a Adam D. Weinberg, ředitel, Whitney Museum of American Art (New York).

 

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Ceny nového BMW X2.
Thu Oct 26 09:45:00 CEST 2017
F39
Ceny
Technické údaje MINI Countryman, platné od května 2017.
Tue May 16 23:50:00 CEST 2017
Technické údaje, specifikace
Ceny nového BMW řady 5 Touring.
Fri Mar 10 12:50:00 CET 2017
G31
Ceny
Show all

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit