Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

MINI John Cooper Works GP Concept: Závodění bez kompromisů. Na IAA 2017 MINI představí sportovně zaměřenou designovou studii.

Společnost BMW Group zvolila veletrh IAA Cars 2017 ve Frankfurtu nad Mohanem jako místo, kde představí moderní pojetí závodního MINI: MINI John Cooper Works GP Concept. Tato designová studie, která je inspirována legendárními závodními úspěchy automobilky na rallye Monte Carlo přesně před padesáti lety, představuje nezředěný dynamický styl a ultimativní zážitky z jízdy jak na závodní dráze, tak na silnici.

Design, koncepty a studie
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~200,81 KB)
  
Photos(47x, ~221,81 MB)

Mnichov. Společnost BMW Group zvolila veletrh IAA Cars 2017 ve Frankfurtu nad Mohanem jako místo, kde představí moderní pojetí závodního MINI: MINI John Cooper Works GP Concept. Tato designová studie, která je inspirována legendárními závodními úspěchy automobilky na rallye Monte Carlo přesně před padesáti lety, představuje nezředěný dynamický styl a ultimativní zážitky z jízdy jak na závodní dráze, tak na silnici. Koncepční vůz přebírá štafetový kolík od MINI John Cooper Works GP z roku 2012 a MINI Cooper S s kitem John Cooper Works GP z roku 2006. Tyto dva modely, vyrobené v limitované sérii po 2000 kusech, ve své době posunuly nejzazší hranice v oblasti výkonů. 

„U MINI John Cooper Works GP Concept jde o neobyčejné pocity z jízdy a výkony, jakých se dosahuje ve světě motorsportu,“ říká Peter Schwarzenbauer, člen představenstva BMW AG, odpovědný za MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad. „Je to potěšení z jízdy v té nejčistší podobě.“

Design – kompaktní rozměry a sportovní agilita.
Design konceptu MINI John Cooper Works GP těží z ryzosti a maximálních emocí. Designová studie, která je výrazně širší než současné MINI, vyzařuje dynamiku a sílu. Mohutný přední a zadní nárazník, nástavce prahů a výrazný střešní spoiler vytvářejí sebejistý vzhled. Použití lehkých materiálů, jako jsou uhlíková vlákna, zlepšuje poměr výkonu a hmotnosti. Rovnoměrně rozložená hmotnost na obou nápravách je vstupenkou do světa pro MINI charakteristické jízdy jako v motokáře.

„Pokud MINI znáte, tak určitě víte o její dlouholeté a úspěšné historii v motoristickém sportu,“ říká Adrian van Hooydonk, senior viceprezident BMW Group Design. „Koncept MINI John Cooper Works GP v sobě snoubí veškeré designové prvky MINI v jejich nejsportovnější a nejvíce vzrušující formě. To, nač se nyní díváme, je maximální výkon, maximální MINI.“

Přední část.
Přední části vozu, která automobil opticky snižuje, dominují velké nasávací otvory pro přívod vzduchu a precizně tvarované vzduchové deflektory. Pečlivě tvarované doplňky lemují siluetu MINI a při pohledu zpředu vyzdvihují okruhové zaměření konceptu MINI John Cooper Works GP. Prostor mezi hlavní částí přídě a vzduchovými deflektory dále posiluje výrazný vzhled vozu. Známé kontrasty barev modelů John Cooper Works zde tvoří černá barva Black Jack Anthracite – třpytící se mezi šedou a černou barvou – a akcentní prvky v matně červené metalické barvě Curbside Red. Tato barva je novým pojetím klasické červené barvy John Cooper Works a vizuálně zdůrazňuje optimalizovaný soulad výkonu a doplňků karoserie.

Ve středu přední části vozu jsou situované ikonické designové prvky MINI, jako například eliptické přední světlomety nebo šestihranná maska chladiče, podtrhující identitu vozu a zajišťující jeho snadnou rozpoznatelnost. Sportovní vzhled současně posiluje vyboulená přední kapota s výrazným nasávacím otvorem, voštinová mřížka šestihranné masky chladiče a nasávací otvory pro přívod vzduchu v předním nárazníku. Vizuální dopad předních světlometů a nasávacího otvoru zdůrazňují další barevné prvky v oranžové barvě Highspeed Orange.

Spodní hrana velkého předního nárazníku se téměř dotýká země a vůz vypadá, jako by byl k sinici přisátý. Široký rozchod kol a výrazně vytažené blatníky slibují ovladatelnost nejvyšší úrovně a rychlé průjezdy zatáčkami. Další technickou finesou je přední nárazník vyrobený výhradně z uhlíkového kompozitu (karbonu), což značně snižuje jeho hmotnost. Struktura uhlíkových vláken je přímo viditelná, protože je přelakovaná vysoce lesklým transparentním lakem.

Boky.
Souhra snižujících se bočních oken a rozšiřujících se boků vytváří v duchu dlouhodobě prověřeného stylu klínovitý profil a konceptu John Cooper Works GP propůjčuje vzhled rychle jedoucího automobilu už ve chvíli, kdy nehybně stojí. Nízko situované objemnější plochy splývají ve svalnatou karoserii a propůjčují bočním partiím vozu agilitu a dynamiku. Číslo vozu 0059 odkazuje na rok, kdy se zrodilo klasické Mini: 1959.

Vůz v jeho nejnižší části doplňují karbonové nástavce prahů. Závodní ambice konceptu podtrhují 19palcová závodní kola z lehké slitiny v klasickém vícepaprskovém designu. Design kol z lehké slitiny dále obohacují kontrastní prvky v červené metalické barvě Curbside Red, detaily v oranžové barvě Highspeed Orange uvnitř kol a v neposlední řadě také loga GP. Na dalších místech barvy Curbside Red a Highspeed Orange jemným způsobem zvýrazňují spodní část vnějších zpětných zrcátek, respektive klik dveří.

Zadní část.
Zadní část konceptu MINI John Cooper Works GP navazuje na výrazně tvarované prvky na přídi a na bocích. Také zde jsou velké plochy ohraničeny precizně tvarovanými aerodynamickými prvky. Dynamické zaměření vozu podtrhují co možná nejvíce do strany umístěná zadní LED světla. Sofistikované detaily, jako je polovina britské státní vlajky v každém ze dvou zadních světel, jsou poctou britským kořenům originálního Mini a zároveň představují sportovní a technicistní ozdobný detail. Výrazný střešní spoiler je vizuálním vyjádřením zaměření vozu a perfektním způsobem ladí s geometrií bočních prvků.

Stejně jako přední část a boky vozu, také zadní sekce se vyznačuje velmi precizním a dynamickým designem. Karbonové vzduchové výdechy a aerodynamické plošky jsou umístěné v optimálních pozicích. Dvě „dešťová“ poziční světla v zadním difuzoru zlepšují viditelnost vozu při závodech v dešti. Klasická, ve středu nízko nad silnicí umístěná dvojitá koncovka výfuku poutavým způsobem ztělesňuje DNA John Cooper Works.

Odstrojený interiér, jehož vzhled byl inspirován okruhovými závody.
Interiér konceptu MINI John Cooper Works GP je odstrojen na samý základ. Ochrannou klec doplňuje dvojice nízko uchycených skořepinových sedadel s pětibodovými pásy a přehledně rozvržený přístrojový panel. Převodové stupně řidič mění pomocí páček na volantu.

Všechny prvky interiéru jsou orientovány přímo na řidiče. Koncepce zobrazení a ovládání s digitálním přístrojem a Head-Up Displejem poskytují příslušné informace o jízdě do zorného pole řidiče, což umožňuje udržovat absolutní soustředěnost na silnici vpředu. Interakce mezi řidičem a automobilem je digitální, zejména potom ovládání nastavení podvozku prostřednictvím typického dotykového centrálního přístroje MINI. Tento rozměrný displej je umístěn nad velkým tlačítkem pro nouzové vypnutí motoru a tradičními MINI přepínači s tlačítkem start/stop. Tyto ovládací prvky společně tvoří spojení mezi digitálním a analogovým světem.

Zadní sedadla, čalounění stropu a obvyklé dveřní panely zcela chybějí. Byly obětovány v zájmu minimalizace hmotnosti. Místo toho jsou plochy mezi částmi ochranné klece a zadní částí interiéru zakryty odlehčenými panely s texturou s šestiúhelníkovým vzorem. Dveře se otevírají pomocí zapuštěných látkových poutek a řidič i jeho spolujezdec musí z vozu vystupovat přes ochranný rám typickým závodním způsobem. 

Interiér je kombinací obnažených sportovních tvarů, podmanivě zpracovaných detailů a výrazných barevných akcentů. Výsledkem je souboj nepříliš známé estetiky karoserie závodního vozu a exkluzivity vysoce kvalitního sériového vozu. Vnitřnímu prostoru dominuje elegantní kontrast bílé a černé barvy. Sportovní styl posilují červené detaily. Zářivý hliníkový ochranný rám působí také jako výrazný kontrast k černým, na 3D tiskárně vytištěným dílům dveří a přístrojového štítu. Odlehčené krycí prvky interiéru s šestiúhelníkovým vzorem posilují sportovní a moderní vzhled vozu. Červená metalická barva Curbside Red propůjčuje vybraným funkčním komponentům barevný akcent, zatímco oranžový odstín Highspeed Orange na detailech, jako jsou přezky bezpečnostních pásů, nápisy a švy volantu a sedadlech, figuruje jako doplňková barva k použité červené.

MINI + vysoký výkon + závodní pocit = John Cooper Works.
Charakter konceptu MINI John Cooper Works GP je definován odkazem světa automobilových závodů, který se datuje více než pět desetiletí nazpět. Klasické Mini upravil John Cooper, legendární konstruktér sportovních vozů, a vytvořil automobil zosobňující potěšení z jízdy a mimořádně úspěšný soutěžní rallye vůz. Závodní kariéra tohoto vozu, která začala přesně před 50 lety, dosáhla svého zenitu třemi celkovými vítězstvími v rallye Monte Carlo. Dnes je název John Cooper Works používán pro produkty a modely, jejichž kvality se opírají o zkušenosti ze světa závodních vozů. Výsledek: zážitek z motoristického sportu v každodenním životě.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming.

LA AUTO SHOW 2018.

Los Angeles. 28.11.2018. 
Here you will see the on demand transmission of the BMW Press Conference at the LA Auto Show.

open streaming site

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Latest Facts & Figures.

Technické údaje BMW X3, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 21:15:03 CET 2018
G01
X3
Technické údaje BMW i8 Roadster, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 14:30:00 CET 2018
I15
BMW i Automobiles
Technické údaje BMW i8 Coupé, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 14:24:00 CET 2018
I12 LCI
BMW i8 Coupé
Technické údaje BMW M5, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 13:54:00 CET 2018
F90
BMW M automobily
Technické údaje BMW M4 Coupé, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 13:48:00 CET 2018
F82
Coupé
Show all

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit