Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Inovativní technologie pro novou závodní legendu: nové BMW M8 GTE.

• Technologie a tradice: BMW Motorsport představuje BMW M8 GTE. • Inovativní pokrokové technologie činí z BMW M8 GTE špičkový závodní vůz kategorie GT. • BMW M8 GTE oživí úspěšnou historii BMW ve vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans.

Automotive
·
BMW Motorsport
·
Motorsport Cars
·
Autosalony
 

Frankfurt. BMW Motorsport představilo na mezinárodní automobilové výstavě IAA ve Frankfurtu nad Mohanem nový vrcholný model pro sféru mezinárodních závodů kategorie GT – BMW M8 GTE. Před zahájením prodeje BMW řady 8 Coupé se tento závodní automobil zúčastní kompletní nadcházející závodní sezony šampionátu vytrvalostních závodů FIA World Endurance Championship (FIA WEC). S touto modelovou řadou se BMW Motorsport také vrátí do kultovního vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans (Francie). Jako takové bude BMW M8 GTE spojováno jak s inovativními pokrokovými technologiemi, tak desítkami let tradice motorsportu. Na výstavě IAA byl nový automobil vystaven v designu BMW Motorsport, navrženým speciálně pro tuto příležitost, a představuje vizuální ochutnávku toho, co přijde v roce 2018. Odráží v sobě úzké vazby mezi vývojem sériového vozu a motoristickým sportem a opětovně zdůrazňuje míru provázanosti BMW Motorsport a BMW M.

BMW M8 GTE se úspěšně představilo 1. července 2017 v továrně BMW Group v Dingolfingu (Německo) – na místě, kde se bude sériové BMW řady 8 vyrábět. Úzké spojení mezi sériovou výrobou a závoděním je jedním ze základních kamenů vývoje BMW M8 GTE. Poznatky získané ze závodních okruhů s novým vozem v závodech šampionátů FIA WEC a IMSA WeatherTech SportsCar Championship (IWSC) v Severní Americe se přímo promítnou do vývoje sériového vozu, který probíhá paralelně s projektem oddělení BMW Motorsport.

„BMW M8 GTE je naší novou vlajkovou lodí kategorie GT a postaví se kolo proti kolu silným konkurentům tohoto segmentu,“ řekl ředitel BMW Motorsport Jens Marquardt. „Pro nás je představení nezamaskovaného vozu na výstavě IAA dalším významným krokem na naší cestě k prvnímu závodu, kterým by měl být vytrvalostní závod 24 hodin Daytona v roce 2018. Šampionáty FIA WEC a série IMSA v Severní Americe jsou pro našeho nového vyzyvatele špičkovým konkurenčním prostředím. S vozem BMW M8 GTE přinášíme nejmodernější technologie do mezinárodních závodů kategorie GT a zároveň vyzdvihujeme naši tradici v závodě v Le Mans. Vývoj BMW M8 GTE je v procesu a už teď se nemůžeme dočkat, až ho příští rok uvidíme bojovat o vítězství.“

Nový stupeň účinnosti.
Motor V8 s technologiemi BMW TwinPower Turbo, jehož zdvihový objem je regulacemi omezen na 4 litry, má v závislosti na specifikaci nominální výkon přesahující 500 koní. Blok motoru a hlava válců jsou převzaty ze sériového motoru a vyrábějí se ve slévárně lehkých slitin společnosti BMW Group ve městě Landshut (Německo). Záměrem vývojových prací je dosáhnout co nejvyšší účinnosti a maximální odolnosti. Výkonný sériový motor poskytuje dokonalý základ. O přenos výkonu BMW M8 GTE se stará sekvenční šestistupňová závodní převodovka.

Umělá inteligence dává inženýrům větší svobodu.
Hlavní roli při vývoji BMW M8 GTE hraje „virtuální vývoj“. Například systém kontroly trakce je vyvíjen s pomocí umělé inteligence. Optimalizace topologie a 3D tisk dávají inženýrům mnohem větší svobodu při hledání inovativních a kreativních řešení v navrhování automobilu. Rychlá příprava prototypu inženýrům také umožňuje převzít novou součástku, jakožto použitelného prototypu, již 24 hodin po ukončení virtuálního vývoje.

Motorsport a sériová výroba jdou ruku v ruce – designové podobnosti.
V rámci projektu BMW M8 GTE spolu úzce spolupracují inženýři ze sféry vývoje závodních a sériových vozů. Tak například, při vývoji nového sportovního vozu kategorie GT hraje klíčovou roli konzistentní lehká konstrukce. Výrazné úspory hmotnosti bylo dosaženo rozsáhlým použitím ultra lehkých komponent z uhlíkových kompozitů. Vůz váží při délce 4980 mm a šířce 2046 mm pouze 1120 kg. Design BMW M8 GTE v sobě také odráží příbuznost s BMW řady 8 a BMW M8. Tato provázanost je zřejmá ve shodné střešní linii a designu předních světlometů a zadních svítilen.

Vrcholný výkon při vývoji aerodynamiky.
Práce na aerodynamice nového závodního automobilu je stejně časově náročná, jako nezbytná. Proto je mimořádně důležité, aby inženýři BMW mohli na podvozku BMW M8 GTE pracovat s maximální efektivitou již od samého začátku. Nový algoritmus dovoluje výrazné zvýšení CFD výpočtů, což umožňuje využití většího výpočetního výkonu ke zřetelnému zvýšení počtu možných simulací ještě před tím, než se vůz dostane do aerodynamického tunelu. Zde BMW Motorsport využívá synergie se sériovou výrobou a těží z dokonalých zkušebních podmínek vlastního větrného tunelu BMW Group Aero Lab. Jedním z výsledků aerodynamického vývoje jsou inovativní aerodynamická kola, která se představila ve formě konceptu na výstavě IAA.

Nejnovější 3D technologie měření v praxi.
Úzká vzájemná provázanost mezi vývojem sériového a závodního vozu pokračuje ve dvou dalších důležitých oblastech: na BMW M8 GTE je použita stejná 3D měřicí technika jako na BMW M4 DTM, jež se na závodním okruhu poprvé představilo v roce 2017. Ultramoderní systém měření z oddělení vývoje sériových automobilů umožňuje perfektní kontrolu kvality poté, co byl závodní vůz dokončen. U takto komplexního automobilu, jakým je zcela ručně vyráběné BMW M8 GTE, je nezbytné, aby byly všechny rozměry striktně dodržovány a implementovány.

Dlouhá historie BMW Motorsport v Le Mans.
BMW Motorsport se do Le Mans vrátí s vozem šampionátu vytrvalostních závodů FIA WEC v roce 2018. Závodní BMW se na startovním roštu naposledy objevilo v roce 2011 v podobě BMW M3 GT2. O rok dříve upoutalo pozornost návštěvníků BMW M3 GT2 Art Car od Jeffa Koonse (USA), které napsalo zatím poslední kapitolu příběhu BMW Art Car Collection v Le Mans. Mezi BMW Art Cars, které se v minulosti také objevily v Le Mans, patří BMW 3.0 CSL Alexandera Caldera (USA, 1975), BMW 320i navržené Royem Lichtensteinem (USA, 1977) a BMW M1 Andyho Warhola (USA, 1979).

Největší sportovní moment BMW Motorsport v Le Mans přišel v roce 1999, kdy Yannick Dalmas (Francie), Joachim Winkelhock (Německo) a Pierluigi Martini (Itálie) společně vybojovali celkové prvenství za volantem BMW V12 LMR. V roce 1995 na okruhu Circuit de la Sarthe triumfoval McLaren F1 GTR poháněný motorem BMW. Vůbec poprvé BMW startovalo v závodě 24 hodin Le Mans v roce 1939, kdy BMW 328 vybojovalo po 236 kolech vítězství ve své třídě.

Poznámka pro editory: Video z prezentace nového BMW M8 GTE je k dispozici na Facebooku BMW Group Sport na následujícím odkazu: http://bit.ly/BMWM8GTE_IAA.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming.

PARIS MOTOR SHOW.

Here you will see the on demand transmission of the BMW Group Conference.

open streaming site

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Latest Facts & Figures.

Technické údaje BMW X3, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 21:15:03 CET 2018
G01
X3
Technické údaje BMW i8 Roadster, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 14:30:00 CET 2018
I15
BMW i Automobiles
Technické údaje BMW i8 Coupé, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 14:24:00 CET 2018
I12 LCI
BMW i8 Coupé
Technické údaje BMW M5, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 13:54:00 CET 2018
F90
BMW M automobily
Technické údaje BMW M4 Coupé, platné od 09/2018.
Mon Nov 05 13:48:00 CET 2018
F82
Coupé
Show all

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit