Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Velký útěk – neuvěřitelný příběh BMW 327 na výstavě Concursul de Eleganţă Sinaia 2019.

Přehlídka Concursul de Eleganţă Sinaia 2019, která se uskuteční 29. června v Rumunsku, se stane jedním z nejpozoruhodnějších ročníků s množstvím významných premiér: automobily s nádhernými příběhy, fundovaná porota a speciální exhibice značek BMW, MINI, BMW Motorrad. Představí se zde i BMW 327, které si v roce 1937 jako nové zakoupil Eduard Ecker a zažil s ním neuvěřitelný příběh.

Autosalony
·
Historie
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(2x, ~134,54 KB)
  
Photos(11x, ~39,58 MB)

Bukurešť. Eduard Ecker se narodil v Rumunsku 22. června 1912. Ve třicátých letech se v ulicích Bukurešti zamiloval do elegantního a luxusního kabrioletu BMW 327. Ecker vystudoval technickou školu a architekturu a ve věku 25 let se mu podařilo si splnit svůj sen. Vůz zakoupil jako nový v prodejně tehdejšího oficiálního rumunského prodejce Tracta v Bukurešti. BMW 327, nebo BMW 55 PS Sports Cabrio, jak ho BMW v té době oficiálně nazývalo, pohání šestiválcový motor s výkonem 55 koní, dosahující maximální rychlosti 125 km/h. Nový, elegantní, moderní a luxusní model byl dokonalým symbolem ekonomického vzestupu tehdejšího Rumunska a Bukurešti, které se v té době přezdívalo „Malá Paříž“.

Po roce 1947 v Rumunsku zavládl komunistický režim. Po této události všem nastaly velmi těžké chvíle, a to i pro německou menšinu, do níž patřil i Eduard Ecker. Měl problém najít si práci a legenda vypráví, že jediné, co se Eckerovi podařilo zachránit před konfiskací režimem, bylo auto, které rozebral a schoval.

Na počátku šedesátých let se situace začala uklidňovat a Eckerovi se podařilo najít stabilní zaměstnání. Podařilo se mu znovu přihlásit vůz do provozu a získal registrační značku „2-B-2763“. Kabriolet BMW doprovází Eckera na všech jeho výletech. Automobil najíždí stovky tisíc kilometrů a je mu věnována velká péče. V polovině šedesátých let dostal například pátý motor, který se Eckerovi podařilo koupit od rumunského herce poté, co ve čtyřicátých letech 20. století koupil náhradní díly s podporou německé armády. Oba hrdinové se připravovali na nové velké dobrodružství.

Ecker požádal o vízum na cestu do Jugoslávie. V roce 1969 nakonec povolení vycestovat pro něj i automobil dostal. Z Bělehradu dojede s prázdnou peněženkou i nádrží až do Itálie. Přátelé z Mnichova mu poskytují finanční podporu, a tak se mu podaří dojet do Rakouska. Odtud v noci hodlá projet lesem přes hranici do Německa. Během noci, značně unavený, ztrácí kontrolu nad vozem a naráží do stromu. Karoserie je poškrábaná na boku, ale vůz je schopen pokračovat v cestě. Ecker se usazuje v Německu a nachází práci ve stavebnictví. Až do roku 1972 se podílí se na stavbě mnichovského olympijského parku, který se nalézá hned vedle sídla BMW. 

Postupem času se BMW 327 dostává oprav technického ražení, ovšem karoserie zůstává nedotčena a jsou na ní stále patrné stopy dobrodružství, které oba přežili. Na přelomu tisíciletí Ecker zemřel ve věku 90 let a před svou smrtí automobil věnoval BMW Group Classic, kde ho udržují v původním stavu.

Dne 29. června se BMW 327 představí na přehlídce Sinaia Elegance Contest. Do Rumunska se vrátí 50 let po velkém útěku za železnou oponu. Na karoserii jsou patrné šrámy z dobrodružství Eckera a jeho milovaného automobilu. Některé zdroje odhadují, že automobil najel více než 2 miliony kilometrů. Stále má starou rumunskou registrační značku „2-B-2763“.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit

BMW Group Streaming

LIVE STREAMING.

Open Streaming Page

Here you can see the on-demand streams of the latest BMW Group press events. 

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit