Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Nové BMW R nineT /5.

Exkluzivní model k 50. výročí představení řady /5 a 50 let výroby BMW Motorrad v Berlíně Spandau.

Řada R
·
Řada R nineT
·
R nineT Pure
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~1,34 MB)
  
Photos(25x, ~276,01 MB)

Mnichov. Klasický, autentický, originální – a vzduchem chlazený. To jsou hlavní vlastnosti modelů nineT. Nový R nineT /5 představuje další přírůstek do úspěšného světa motocyklů BMW Motorrad Heritage, tentokrát se zvláštními historickými kořeny: model je oslavou 50. výročí legendární série /5 a současně spuštění výroby v berlínském závodě BMW Motorrad ve Spandau před 50 lety.

Pohled zpět do minulosti s ohledem na budoucnost: série /5 jako historický archetyp.
Protože se v šedesátých letech dramaticky zvýšila výroba automobilů BMW, bylo rozhodnuto, že motocykly BMW budou vznikat v Berlíně. Vše se rozběhlo v roce 1969 s počtem přibližně 400 zaměstnanců a novou řadou motocyklů /5 v podobě modelů R 50/5, R 60/5 a R 75/5. Se zcela nově vyvinutým podvozkem a motorem, spolu se svěžím, moderním designem, se BMW povedlo na dlouhou dobu oslovit tehdejší rozrůstající se trh. Modely /5 okamžitě zaznamenaly úspěch a zákazníky ohromovaly kombinací jízdní dynamiky na okresních silnicích a jízdním komfortem. 

Nové motocykly BMW dokonale zapadly do doby, kterou zmítaly sociální nepokoje, vlna rockové hudby a silná touha po svobodě. Odrazem toho bylo, že pro nové modely /5 byla k dispozici široká škála výrazných, jasných barev. 

Výroční BMW Motorrad model R nineT /5 ovšem neodkazuje pouze na 50. výročí série /5 a 50 let výroby BMW Motorrad v Berlíně Spandau. R nineT /5, které vznikne pouze v omezeném počtu kusů a jež nabízí vyhřívané rukojeti ve standardní výbavě, také oživuje vzpomínky na tuto minulou éru a přivádí modely řady /5 zpět do života s nostalgickým šarmem, ovšem v moderním pojetí. 

Pečlivě zpracované detaily ve stylu modelů /5 pro harmonický celek.
Výroční model má například moderní měkčené opěrky kolen, stejně jako propracovanou modrou metalickou barvu kapotáže Lupine Blue s kouřovým efektem a zdvojenou linku na palivové nádrži, která nese znak výročí. Chromovaná zrcátka a svody výfukového potrubí jsou taktéž návratem k historickému archetypu, stejně jako sedadlo pro dva cestující tvarované ve stylu řady /5 s křížovým prošívaným reliéfem svrchní části, zádržnými páskami a bílým lemováním, nebo manžety na teleskopické přední vidlici. 

Hliníkově stříbrná povrchová úprava motoru, převodovky, kluzných pouzder vidlice, nábojů kol a jejich paprsků také stylově evokuje legendární modely /5, stejně jako komponenty vyvedené v černé barvě, jako je rám a kryt hnacího hřídele. 

Hlavní vlastnosti BMW R nineT /5:

 • Výkonný boxer s objemem 1170 cm3a výkonem 81 kW (110 k), který splňuje emisní normu EU4.
 • Drátěná kola 3,5 x 17 palců vpředu a 5,5 x 17 palců vzadu.
 • Dvojice předních kotoučů s průměrem 320 mm.
 • Standardně ABS.
 • Standardně systém ASC.
 • Standardně vyhřívané rukojeti.
 • Výfukový systém 2-do-1 z ušlechtilé oceli s chromovými rozvody a leštěný zadní tlumič.
 • Chromovaná zpětná zrcátka.
 • Palivová nádrž s měkčenými kolenními opěrkami a propracované lakování modrou metalickou barvou Lupine Blue s kouřovým efektem a dvojitými linkami.
 • Přední blatník v modré metalické barvě Lupine Blue s dvojitými linkami. 
 • Dvojité sedadlo s chromovanými ozdobnými prvky a bílým lemováním, evokujícím historického předchůdce.
 • Kluzná pouzdra vidlice, náboje kol a jejich paprsky v hliníkově stříbrném provedení. 
 • Teleskopická vidlice s manžetami.
 • Kvalitní detaily, jako jsou můstky vidlice a opěrky nohou z kovaného eloxovaného hliníku.
 • Limitovaná edice.

 

Technika.

BMW R nineT /5: vzpomínka a moderní interpretace legendární klasické řady /5 z roku 1969.
V modelu R nineT /5 BMW oživuje Motorrad tradici a styl řady /5. Tímto způsobem motocykl kategorie roadster kombinuje klasické retro kouzlo svého historického předchůdce s inovativními moderními technologiemi – nyní stejně jako tenkrát s podélně uloženým dvouválcovým motorem typu boxer, vyráběným už více než 90 let, a přenosem hnací síly prostřednictvím spojovacího hřídele. Tento motocyklový motor zaujme jezdce jako žádný jiný svou nezaměnitelnou autentickou konstrukcí, silným točivým momentem a jedinečným hrdelním zvukovým projevem. 

Osobitý, vzduchem chlazený motor boxer pro klasický motocyklový zážitek a dynamickou radost z jízdy.
BMW R nineT /5 pohání vzduchem/olejem chlazený motor typu boxer, známý z ostatních modelů R nineT, s vrtáním 101 mm a zdvihem 73 mm, tudíž se zdvihovým objemem 1170 cm3. Maximální výkon dosahuje 81 kW (110 k) při 7750 1/min a maximální točivý moment 116 Nm vrcholí v 6000 1/min, přičemž maximální otáčky motoru dosahují hranice 8500 1/min.

Ovládání čtveřice ventilů na válec zajišťuje řetězem poháněný dvouvačkový rozvod DOHC a zdvih ventilů zajišťují velmi lehká ventilová zdvihátka. Vymezování vůle ventilů se provádí pomocí lehkých hemisférických podložek. Přenos výkonu zajišťuje prověřená šestistupňová převodovka a spojovací hřídel. 

Výfukový systém s leštěným zadním tlumičem pro autentickou atmosféru sedmdesátých let a zvuk klasického boxeru.
S ohledem na svůj klasický protějšek je model R nineT /5 vybaven výfukovým systémem s leštěným zadním tlumičem modelu R nineT Racer, stejně jako chromovými výfukovými svody. Těsně obepíná svalnaté tvary R nineT /5 a stylově podtrhuje štíhlý vzhled, který byl pro řadu /5 před 50 lety typický. Obzvláště propracovanou technickou finesou je koncová část výfuku vyrobená z přírodní, matné nerezové oceli, jejíž tvar připomíná kuželové koncové části tlumičů výfuku řady /5.

Výfukový systém má servomotorem ovládaný akustický ventil, který na jednu stranu zajistí sonorní zvukový projev motoru boxer a zároveň splnění hlukových norem ECE R41-04. Velký katalyzátor navíc zabezpečuje ještě účinnější čištění výfukových plynů.

Nabídka Originálního BMW Motorrad příslušenství zákazníkům nabízí celou řadu možností individualizace přizpůsobení autentického charakteru R nineT /5 osobnímu vkusu.

Osobitá konstrukce rámu s geometrií navrženou pro agilitu a jízdní dynamiku.
Stejně jako ostatní modely R nineT, také R nineT /5 má speciální koncepci rámu z prostorové struktury vytvořené z ocelových trubek. Tvoří ji tři části: hlavní přední část, zadní část s integrovaným koncovým dílem a rám pro spolujezdce. Tyto tři rámové komponenty jsou k sobě přišroubovány. Díky odnímatelnému rámu spolujezdce nabízí R nineT /5 také dostatek prostoru pro změnu vzhledu, a tedy i charakteru „boxeru“ BMW zcela podle osobního vkusu.

Geometrie podvozku R nineT /5 ladí s dynamickými jízdními ambicemi tohoto motocyklu. Je navržen pro snadné směry směru, neutrální odezvu v zatáčkách a vysokou úroveň směrové stability. Tím slibuje radost z jízdy zejména na okresních silnicích. Rozvor motocyklu R nineT /5 je 1493 mm, záklon 105 mm a úhel řízení 63,4 stupně. 

Ryzí motocyklový pocit, který se vám dostane pod kůži – v sólo obsazení i ve dvou.
Stejně jako v případě řady /5, také R nineT /5 nabízí vzrušení z jízdy, a to nejen jezdci při sólo jízdě, ale také jeho spolujezdci díky sedadlu, které autentickým způsobem znovu křísí svůj historický předobraz. Výška sedadla jezdce je přibližně 825 mm, což ve spojení s úzkým vybráním pro nohy poskytuje příjemné pohodlí pro něj i jeho spolujezdce.

Klasická teleskopická vidlice vpředu, pružení Paralever vzadu a paprsková kola.
Odpružení předního kola R nineT /5 je záměrně klasického typu s konvenčně navrženou teleskopickou vidlicí s průměrem 43 mm a zdvihem 125 mm. O vedení zadního kola se stará osvědčená koncepce jednostranného kyvného ramena Paralever, které se používá také u ostatních modelů boxer patřících do skupiny motocyklů BMW Motorrad Heritage. Centrální pružinová vzpěra s černou pružinou zajišťuje odpružení, tlumení a zavěšení kola a poskytuje zdvih 120 mm. Doraz pružiny je nastavitelný a plynule lze měnit také útlum odskoku pružiny. 

Pro obzvláště autentický a klasický vzhled zcela ve stylu R 75/5 je R nineT /5 vybaveno koly s rozměry 3,5 x 17 palců vpředu a 5,5 x 17 palců vzadu, s pneumatikami 120/70 ZR 17 a 180/55 ZR 17. Bezpečné zpomalení zajištují čtyřpístkové brzdové třmeny vpředu spolu s plovoucími brzdovými kotouči o průměru 320 milimetrů a ABS. Standardně dodávaný systém ASC předchází prokluzu kola na kluzkém povrchu.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming.

IAA 2019.

Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit