Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

BMW Group: Budoucnost individuální dopravy spočívá v diverzifikaci.

S příchodem elektrických a plug-in hybridních vozů se stále častěji mluví o budoucnosti automobilů. Jaký druh pohonu bude dominantní? Na jaký druh paliva budeme jezdit v budoucnosti? Nebudou všechna auta stejná? Na tyto a další otázky zná BMW Group odpovědi.

Technologie
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~806,7 KB)
  
Photos(24x, ~351,77 MB)

Praha. Věštit budoucnost neumí nikdo, nicméně když jste z pohledu inovativnosti na špici ve svém oboru, přirozeně vidíte dále než ostatní. Můžete potom lépe rozpoznat trendy ve společnosti, vhodně na ně reagovat, případně svojí aktivitou dokonce nové vytvářet. Například v roce 1961, kdy BMW postavilo sportovní sedan, jehož celkové pojetí je atraktivní dodnes. V roce 1999 přišlo na trh BMW X5, které jako první ukázalo, že i automobil SUV dokáže nabídnout radost z jízdy. Patrně největší ukázka inovativnosti se ale zhmotnila v roce 2011, kdy automobilka představila svoji divizi BMW i zaměřenou na pokrokové a často revoluční technologie pro individuální dopravu budoucnosti. Kromě elektrického pohonu se ve vozech BMW i3 a BMW i8 uplatnila poprvé zvládnutá sériová výroba dílů z uhlíkových kompozitů nebo čalounění z recyklovaných materiálů. 

Jaký je tedy avizovaný výhled do budoucnosti?
Stále více se bude postupně uplatňovat elektrifikace hnacích systémů. která bude mít různé podoby a technická provedení tak, aby v maximální možné míře vyhověla různým skupinám zákazníků, a to nejen v Evropě, ale doslova po celém světě. Proto bude důležité, aby kupující měli na výběr a měli k dispozici automobily, které dokonale vyjdou vstříc jejich potřebám nejen z hlediska praktičnosti, hospodárnosti nebo místních legislativních předpisů, ale samozřejmě i pojetí radosti z jízdy.

Základem budoucnosti je podle BMW Group diverzifikace, nebo jinak řečeno široký výběr, který se ukrývá pod anglickým spojením „Power of Choice“. Ideální ukázkou tohoto přístupu je například BMW X3, jež umožňuje v modelu, který je svojí velikostí oblíbený doslova po celém světě, nabídnout zážehové a vznětové motory (včetně vrcholných M modelů), plug-in hybridní provedení a ve verzi BMW iX3 od roku 2020 také čistě elektrický pohon. Každá z těchto variant má jiné silné stránky a je jen na zákazníkovi, aby si vybral. Tím se přirozeně dosáhne nejvyšší možné celkové efektivity.

Podobný přístup, zaměřující se na maximální celkovou efektivitu, bude BMW aplikovat také v dalších tržních segmentech, protože věří, že diverzifikace je základem udržitelného rozvoje individuální dopravy odpovědné k životnímu prostředí. Současně je tento přístup plně v souznění s elektrifikační strategií BMW NUMBER ONE> NEXT, protože elektrifikace zdaleka neznamená pouze čistě elektrická vozidla, ale samozřejmě také plug-in hybridní modely a v dlouhodobějším horizontu i vozy využívající k pohonu vodíkové palivové články. To ostatně ukázala studie BMW i Hydrogen NEXT, jež naznačila, jakým směrem by se mohla v budoucnu rozšířit nabídka poháněcích ústrojí pro BMW X5.

 

Široké možnosti volby: Různé druhy poháněcích soustav.

Elektrický pohon (BEV).

Jak funguje? Vozidlo je vybaveno baterií, která dodává energii hnacímu elektromotoru. Velikost baterie určuje společně se spotřebou elektřiny celkový dojezd. Omezení spočívá především v rychlosti nabíjení.

Ideální použití  : městský a příměstský provoz

Nehodí se        : dálniční provoz, sportovní jízda

 

Plug-in hybrid (PHEV).

Jak funguje? Vozidlo pohání spalovací motor a elektromotor (společně nebo každý zvlášť). Při zpomalování elektromotor rekuperuje kinetickou energii a umožňuje její použití pro další akceleraci. Plug-in hybridní (připojitelné do zásuvky) vozy lze nabíjet, a tím vozu dodat energii na čistě elektrický pohon (například pro jízdu ve městě).

Ideální použití  : kratší cesty, mezi nimiž lze vůz dobíjet, a uplatní se elektrický dojezd přesahující 50 km (obvykle dojíždění do zaměstnání) + víkendové cesty na dlouhé vzdálenosti (bez omezení dojezdu)

Nehodí se        : městský provoz bez pravidelného dobíjení

 

Spalovací motor.

Jak funguje? Vozidlo pohání výhradně zážehový nebo vznětový motor.

Ideální použití  : dostupný pohon pro cenově senzitivní modely (zážehové motory); cesty na dlouhé vzdálenosti vysokými rychlostmi (vznětový motor); pohon vysokovýkonných modelů

Nehodí se        : provoz ve městech

 

Vodíkový palivový článek.

Jak funguje? Vozidlo pohání elektromotor, který dostává energii z palivového článku, v němž se vyrobila z vodíku za vzniku vodní páry. Přináší lokálně bezemisní pohon a schopnost rychlého doplnění paliva.

Ideální použití  : kombinovaný provoz

Nehodí se        : zatím omezená infrastruktura, proto i omezená volnost pohybu

 

Mild hybrid.

Jak funguje? Vozidlo se spalovacím motorem (zážehovým nebo vznětovým) je doplněno malým elektromotorem, který je schopen rekuperovat část kinetické energie a následně ji využít k pohonu. Snižuje spotřebu přibližně o 10 % při nízkých počátečních nákladech.

Ideální použití  : každý vůz se spalovacím motorem

Nehodí se        : pro jiný vůz než se spalovacím motorem

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

WORLD PREMIERE

14 July 2020. Follow the link and watch the webcast of the world premiere of the first-ever BMW iX3.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit