Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Z HISTORIE BMW. Jméno.

Buďte v bezpečí, zůstaňte doma, ale přitom se bavte. BMW přináší zajímavosti o své historii. V tomto díle se zaměříme na samotné jméno společnosti a jeho vznik.

Společnost
·
Historie
·
Výročí
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~105,03 KB)
  
Photos(14x, ~67,6 MB)

Mnichov. Zkratka BMW znamená Bayerische Motoren Werke GmbH, což se dá volně přeložit jako Bavorská továrna na motory. Název odkazuje na území, kde společnost vznikla – na německou spolkovou zemi Bavorsko. Současně ukazuje na původní řadu vyráběných produktů: motory pro různá využití. 

Dnešní BMW AG má svůj původ ve společnosti Rapp-Motorenwerke GmbH, která začala v roce 1913 vyrábět letecké motory. Během první světové války společnost Rapp zásobovala letectvo Německé říše. V té době nebyly automobily masově vyráběným zbožím, pro cestování se mnohem více používaly vlaky. 

Rapp Motorenwerke se mění na BMW.
Společnost Rapp Motorenwerke měla své sídlo v hlavním městě Bavorska, v Mnichově – stejně jako továrna Gustav Otto Flugmaschinenfabrik, kde se motory do letadel montovaly. Když společnost Otto v roce 1916 zkrachovala, následně se přejmenovala na Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW). Krátce nato změnila své jméno také společnost Rapp: v roce 1917 vešla ve známost jako Bayerische Motoren Werke GmbH. Že BMW vzešlo ze společnosti Rapp je evidentní také v jeho znaku. 

Jméno BMW mizí   jen na krátkou dobu.
V srpnu 1918 se společnost Bayerische Motoren Werke GmbH proměnila na akciovou společnost. Konec první světové války však ukončil výrobu leteckých motorů, protože Versailleská mírová smlouva zakazovala Německu zbrojit. Proto se BMW zaměřilo na výrobu železničních brzd a elektromotorů. Úspěch to byl natolik velký, že majoritní podíl v BMW v roce 1920 převzala berlínská společnost zabývající se brzdami – Knorr-Bremse AG – která BMW začlenila do svého portfolia a přesídlila do Mnichova. Bayerische Motoren Werke GmbH jakožto nezávislá společnost dočasně zmizela ze scény – i když ne na dlouho.

Vznik společnosti BMW, fáze 2!
V roce 1922 byl hlavním akcionářem společnosti Knorr-Bremse AG Camillo Castiglioni, největší investor a průkopník v oblasti konstrukce letadel. Ten odkoupil jméno BMW a převzal činnosti spojené s konstrukcí motorů. Zaměstnance, výrobní zařízení a logo společnosti převedl na společnost Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW). Ve stejném roce se společnost přestěhovala do továrních budov společnosti BFW v Lerchenauer Strasse a změnila název na Bayerische Motoren Werke AG. A tak se jméno BMW podruhé dostalo do obchodního rejstříku.

To znamená, že společnost BMW AG je legálním nástupcem společnosti BFW. Sídlo společnosti a mateřský závod BMW Group se dodnes nacházejí v bývalém závodě BFW v mnichovském Milbertshofenu. Kromě toho je tu ještě něco, co výrobci letadel BMW AG odkázali: Za oficiální zrození BMW se považuje datum 7. března 1916, kdy byla založena společnost BFW.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit

BMW Group Streaming

LIVE STREAMING.

Open Streaming Page

Here you can see the on-demand streams of the latest BMW Group press events. 

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit