Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

BMW i Vision AMBY.

BMW i Vision AMBY, první městské „rychlé elektrokolo“, představuje vizionářské jednostopé řešení pro městskou mobilitu budoucnosti.

BMW i
·
BMW Group Design
·
Společnost
·
Životní prostředí
·
Design, koncepty a studie
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~219,93 KB)
  
Photos(30x, ~543,16 MB)
  More below article text

Mnichov. BMW i Vision AMBY, první městské „rychlé elektrokolo“, představuje vizionářské jednostopé řešení pro městskou mobilitu budoucnosti. Zvenku vypadá BMW i Vision AMBY podobně jako elektrokolo, ale nabízí podstatně více možností. Je jedním z pěti různých konceptů, kterými BMW Group na veletrhu IAA Mobility představuje svou vizi individuální mobility ve městech a jejich okolí. Pod společnou hlavičkou elektrické mobility, digitalizace a udržitelnosti tvoří těchto pět průkopnických konceptů všestranný a udržitelně koncipovaný mix mobility na dvou a čtyřech kolech, který komplexně řeší velmi rozmanité potřeby osobní dopravy.

BMW i Vision AMBY a BMW Motorrad Vision AMBY.
AMBY vychází ze spojení „adaptive mobility“ (adaptabilní mobilita). Jednostopá vozidla BMW i Vision AMBY a BMW Motorrad Vision AMBY Vision (viz samostatná tisková zpráva o BMW Motorrad Vision AMBY) různými způsoby interpretují základní myšlenku adaptabilní jednostopé městské mobility. Oba stroje jsou vybaveny elektrickým pohonem a třemi úrovněmi rychlostí pro různé typy silnic. Pohon umožňuje jet na cyklostezkách rychlostí do 25 km/h, na silnicích ve městě do 45 km/h a na víceproudých silnicích a mimo město maximální rychlostí do 60 km/h. Pro jízdu vyšší rychlostí je však nutná přilba, pojištění a příslušný řidičský průkaz. Zatímco aby jezdci modelu BMW i Vision AMBY mohli využívat elektrického pohonu, musí neustále šlapat, BMW Motorrad Vision AMBY zrychluje pomocí rukojeti a místo pedálů má stupačky podobně jako motocykl.

Nastavení rychlostních omezení jsou uložena v aplikaci v chytrém telefonu, který je s konceptem „AMBY“ spárován. Manuální volba režimů je mimořádně jednoduchá, ale k dispozici je také její automatické nastavení, které se zvolí na základě technologie geofencingu, tedy podle aktuální lokace. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný právní rámec pro vozidla tohoto druhu s modulární koncepcí rychlosti, mají jednostopá vozidla „AMBY“ za cíl podnítit zavedení takové legislativy. Tímto způsobem BMW Group dokazuje, že se bude i v budoucnu nadále podílet na poskytování možností mobility ve velkých městech a nabízet inovativní řešení, protože v následujících letech budou mít automobily ve městech vyhrazen stále menší prostor.

Vzdorující kategorizaci.
„Všude, kam se podíváte, se zavedené kategorie bortí – a to je dobře. V budoucnu by klasifikace jako ,automobilʻ, ,jízdní koloʻ a ,motocyklʻ neměly určovat povahu produktů, které vymýšlíme, vyvíjíme a nabízíme,“ vysvětluje Werner Haumayr, viceprezident pro nové koncepty BMW Group. „Tato změna paradigmatu nám dává příležitost přizpůsobit produkty životnímu stylu lidí, jak to ostatně vidíme na příkladu vysokorychlostního elektrokola BMW i Vision AMBY. Toto jednostopé vozidlo zaujímá prostor mezi jízdním kolem a lehkým motocyklem a umožňuje našim zákazníkům, aby se sami rozhodli, po jakých silnicích nebo trasách se chtějí městskou oblastí pohybovat.

Design: víc než jen elektrokolo.
Design BMW i Vision AMBY je definován vizuální lehkostí a silným sportovním charakterem. A každý detail slibuje, že dokáže víc než běžné elektrokolo. Konstrukce rámu je větší a v každém ohledu působí dojmem větší robustnosti a stability. BMW i Vision AMBY je také velmi praktické a nabízí úložný prostor pro batoh nebo brašnu na notebook. Těsně před řídítky se nachází podložka pro umístění chytrého telefonu, který bezpečně drží pomocí magnetů. Baterie je umístěna uprostřed rámu a její kapacita 2000 Wh umožňuje v závislosti na jízdním režimu dojezd až 300 km. Díky technologii rychlého nabíjení se nabije za pouhé tři hodiny. Přenos energie probíhá pomocí ozubeného řemene a převodovka je zabudována do hnacího systému.

Zadní kolo s jednostranným uchycením je možné pro usnadnění přepravy snadno povolit a demontovat. Přední kolo lze z vidlice rovněž vyjmout, a to klasickým způsobem pomocí šroubu. Výsledkem je kompaktní konstrukce.

Zaměření na udržitelnost.
Dopravní prostředek v podobě jednostopého, pedály poháněného vozidla přináší městským aglomeracím už jen díky své základní koncepci mnoho výhod – nulové emise, rozvoj dopravních ploch a energetickou účinnost. Na jeho rámu lze jasně rozpoznat, že je vyroben ze stejného eloxovaného sekundárního hliníku jako hlavní část karoserie konceptu BMW i Vision Circular. K tomu je třeba dodat, že části řídítek a kryt baterie jsou vyrobeny z „plovoucích šedých polymerů“, recyklovaného plastu použitého také v náraznících uvedeného automobilového konceptu. Tyto materiály mohou být po skončení životnosti výrobku snadněji vráceny zpět do materiálového cyklu BMW Group. Brzdovou kapalinou je řepkový olej. A BMW Group také dbala na to, aby komponenty BMW i Vision AMBY byly vyráběny lokálně v Německu a aby jejich přepravní vzdálenosti byly minimální.

Chytré telefony fungují jako klíč.
Uživatelé mohou BMW i Vision AMBY zapnout, načíst svůj řidičský průkaz a zvolit požadovanou úroveň pojištění pomocí speciálně vyvinuté aplikace. Aplikace tak přebírá roli, kterou tradičně plní klíč od vozidla. Využívá známé identifikační funkce chytrého telefonu (např. rozpoznávání obličeje) stejným způsobem jako digitální klíč, který jako první v automobilovém průmyslu představila právě BMW Group a který z kompatibilního iPhonu dělá digitální klíč od vozu a umožňuje zákazníkům bezpečně a snadno odemknout, zamknout a samozřejmě nastartovat jejich BMW. Díky bezdrátovým aktualizacím lze kdykoliv stáhnout aktualizace a úpravy softwaru. 

Hlavní roli hraje technologie geofencingu.
Místo toho, aby si uživatel sám zvolil režim jízdy, je technologie geofencingu (v kombinaci s podrobnou mapovou službou HERE) schopna určit příslušné parametry pro automatické nastavení rychlostního limitu (25/45/60 km/h) a odpovídající pojistné krytí. Geofencing umožňuje vozidlu rozpoznat typ používané silnice a podle toho automaticky upravit maximální povolenou rychlost. To znamená, že BMW i Vision AMBY se může z elektrokola změnit na moped nebo dokonce na vozidlo podobné motocyklu. K dispozici je samozřejmě také manuální volba režimu, aby měl uživatel maximální volnost při používání různých typů tras. 

Dalšími technologickými funkcemi, které by mohly být součástí BMW Motorrad Vision AMBY a mají šanci zvýšit bezpečnost, jsou systém ABS upravený pro jízdní kola, asistent dálkových světel, brzdové světlo a denní svícení. V úvahu přichází také systém kontroly tlaku v pneumatikách, který je již k dispozici jako volitelná výbava u motocyklů BMW Group. Mezi potenciální bezpečnostní funkce by mohl patřit také radar s dosahem až 140 m, který v aplikaci vizuálně a akusticky upozorní na vozidlo blížící se zezadu.

Technické údaje BMW i Vision AMBY.

Baterie:                     2000 Wh

Doba nabíjení:          tři hodiny (rychlé nabíjení)

Režim 1:                   až 25 km/h 

Režim 2:                   až 45 km/h

Režim Max:               až 60 km/

Dojezd:                     300+ km (režim do 25 km/h)

                                 180 km (režim do 45 km/h)

                                 75 km (režim do 60 km/h)

Rozvor:                     1160 mm (velikost rámu M/L)

Zdvih odpružení:       120 mm vpředu a vzadu

Hmotnost:                cca 30 kg

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit

BMW Group Streaming

LIVE STREAMING.

Open Streaming Page

Here you can see the on-demand streams of the latest BMW Group press events. 

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit