Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Na trhu od roku 2023: Vozy BMW a MINI s veganským interiérem.

+++ Udržitelnost výroby vozidel díky inovativním materiálům na bázi biologických surovin, které nahrazují suroviny živočišného původu. +++ Nahrazení kůže snižuje emise CO2 o 85 %. +++

Technologie
·
Společnost
·
Životní prostředí
·
Výroba a recyklace
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~176,3 KB)
  
Photos(2x, ~48,75 MB)

Mnichov. BMW Group plánuje v roce 2023 uvést na trh své první vozy s kompletně veganským interiérem. Tato novinka je umožněna především díky vývoji inovativních materiálů s vlastnostmi podobnými kůži. Tyto materiály, které musí splňovat náročné požadavky, pokud jde o dotek, prémiový vzhled a odolnost proti opotřebení, bude možné použít i na čalounění volantů. Zcela veganské interiéry budou poprvé k dispozici pro modely BMW i MINI od roku 2023. BMW Group tak vychází vstříc poptávce po veganských a nekožených interiérech, která bude v blízké budoucnosti dále narůstat zejména v USA, Číně a Evropě.

Snížení množství emisí CO2 v průběhu celého životního cyklu vozidla je hlavním cílem společnosti BMW Group na cestě ke klimatické neutralitě, které má být dosaženo nejpozději do roku 2050. Výběr materiálů hraje při dosahování tohoto cíle klíčovou roli. Nahrazení surovin živočišného původu významně přispívá ke zvýšení udržitelnosti výroby automobilů. Představením nového materiálu pro čalounění volantů klesne počet dílů v jednotlivých automobilech BMW a MINI, obsahujících stopy surovin živočišného původu, pod jedno procento. V důsledku toho se tyto materiály nyní objevují pouze tam, kde nejsou pro zákazníka viditelné, například v různých voskových látkách, jako je želatina používaná v ochranných nátěrech, lanolin v barvách, lůj jako přísada do elastomerů a včelí vosk jako tavidlo do barev.

BMW Group již dlouhou dobu nabízí jako alternativy ke kůži různé druhy čalounění. Nyní je poprvé možné nabídnout vhodnou náhradu za kůži také pro nejdůležitější prvek mezi řidičem a vozidlem. Čalounění volantů musí splňovat náročná kritéria, pokud jde o vzhled, odolnost proti opotřebení a trvanlivost. „Volantem vyrobeným z vysoce kvalitního veganského potahového materiálu plníme přání našich zákazníků, kteří nechtějí dělat žádné kompromisy, pokud jde o vzhled, pocit a funkčnost. Inovativní materiál odolává opotřebení způsobenému oděrem, potem a vlhkostí a má všechny kladné vlastnosti kůže,“ říká Uwe Kohler, vedoucí vývoje karoserie, vnějšího obložení a interiéru BMW Group. Jedinou odlišností nového materiálu je jiná struktura.

Nekožené čalounění snižuje emise CO2 o 85 %.
Skutečnost, že nyní existuje vysoce kvalitní veganský potahový materiál s vlastnostmi rovnocennými pravé kůži, která se dříve používala pro potažení volantů, představuje další významný krok ke snížení emisí CO2. Nový materiál snižuje ve srovnání s kůží emise CO2 v celém hodnotovém řetězci přibližně o 85 %. Doposud pocházela většina produkovaných emisí, tedy přibližně 80 %, z chovu dobytka ve formě metanu. Zbylých 20 % připadalo na zpracování hovězí kůže, které je vysoce energeticky a vodohospodářsky náročné.

Hlavními prioritami jsou klimatická neutralita a oběhové hospodářství.
Pro dosažení cíle klimatické neutrality BMW Group sází na využívání ekologické elektřiny ve výrobě a v dodavatelském řetězci, trvale zvyšovaný podíl druhotných materiálů a přírodních surovin, vysoce účinné elektromotory i spalovací motory a vysokou míru recyklace v souladu se zásadami oběhového hospodářství.

Vše se ukrývá v detailech: Podlahové koberce pro různé modely jsou vyrobeny z jednoho druhu materiálu, což zamezuje vzniku směsí materiálů, které se obtížně recyklují. Díky tomu BMW Group každoročně ušetří přibližně 23 tisíc tun CO2 a dalších 1600 tun odpadu, protože recyklované podlahové koberce a odpadní materiál jsou znovu použity i v rámci výrobního procesu.

Výzkum a vývoj v oblasti druhotných surovin a udržitelných materiálů jsou nejvyšší prioritou. Budoucí generace vozidel nabídnou další atraktivní alternativy ke kůži. BMW Group spolupracuje se start-upovými společnostmi na vývoji inovativních materiálů na bio bázi. Ty ve srovnání s dosud používanými syntetickými kůžemi přinášejí přibližně o 45 % nižší emise CO2. Materiál MirumTM, který je ze 100 % postaven na bio bázi a neobsahuje ropu, má potenciál napodobit všechny vlastnosti tradiční kůže. Další nový materiál, DeserttexTM, je vyroben z rozemletých kaktusových vláken s polyuretanovou maticí na bio bázi. S těmito materiály lze nahradit suroviny živočišného původu a zároveň výrazně snížit emise CO2.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

BMW GROUP AT CES 2023.

Las Vegas. Here you can see the webcasts of the BMW Group Keynote at the CES 2023 and the Digital World Premiere of BMW i Vision Dee.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit