Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

BMW R nineT Gaston Rahier Tribute.

Unikátní česká přestavba motocyklu BMW R nineT Scrambler podle dakarského speciálu z 80. let.

Řada R
·
Řada R nineT
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(2x, 9,83 MB)
  
Photos(50x, ~111,57 MB)

Praha. BMW R nineT Scrambler je speciální motocykl s dvouválcovým vzduchem chlazeným motorem boxer o objemu 1170 cm³ a jedinečným designem odkazujícím na bohatou historii a tradice BMW Motorrad. Jeho základ má nejlepší předpoklady k individualizaci a přestavbám. Díky tomu vznikla unikátní úprava od české firmy FSB Motor Works Brno, vytvořená ve spolupráci s BMW Motorrad Česká republika a nazvaná BMW R nineT Gaston Rahier Tribute, a to v podání Jana Urbana a Ondřeje Hrůzy. Celá přestavba trvala 4 měsíce.

 

Již z názvu BMW Gaston Rahier Tribute je zřejmé, že se jedná o poctu nejen legendárnímu Gastonu Rahierovi, který vyhrál s BMW GS rallye Paris–Dakar v letech 1984 a 1985, ale také celému neuvěřitelně úspěšnému fenoménu řady GS. Ačkoliv motocyklů v tomto duchu vznikla celá řada, vždy byly postaveny na základu cestovního endura GS. Stvořit tak enduro ze zcela jiné kategorie motocyklu bylo velkou výzvou. Většina stavitelů replik vycházela designově z nejznámější podoby Rahierovy motorky z roku 1985. Aby došlo k odlišení, přestavba vychází z designu pozdějších motocyklů a varianty Playboy. 

 

Základním požadavkem bylo přestavět motocykl R nineT Scrambler tak, aby jej nikdo v novém kabátě nepoznal, přičemž bylo použito maximální množství původních originálních dílů. Všechny další komponenty, které byly na motorce použity, byly vybírány tak, aby byly co nejvíce identické a hranaté, což je typické pro období 80. let. Například přední blatník je originálem z BMW R 100 GS.

 

Za zmínku stojí také otevřené vzduchové filtry a číselné tabulky v zadní části motocyklu s číslovkou 100, která odkazuje nejen na startovní číslo 101 Gastona Rahiera, ale je i odkazem na stoleté výročí značky BMW Motorrad v příštím roce.

 

Motocykl BMW Gaston Rahier Tribute není jen výstavním motocyklem, ale naopak je navržen a připraven pro skutečné používání a vytváření nekonečné radosti z jízdy – hlavně v terénu. V příštím roce bude k vidění u jednotlivých autorizovaných dealerů BMW Motorrad po celé České republice. Bude ale také poskytnut pro testy médiím a nebude chybět na různých výstavách. 

 

Jak probíhala stavba motocyklu BMW R nineT Gaston Rahier Tribute:

 • Kompletní odstrojení motocyklu s tím, že zbyl pouze motor „levitující“ ve vzduchu. Podvozek byl výrazně zvýšen speciálním kitem Wunderlich na přední vidlici spolu s delším zadním tlumičem. Výsledkem je o 12 cm vyšší světlá výška oproti původnímu motocyklu, přičemž bylo nutné prodloužit i boční stojan. 
 • Dále bylo vyměněno přední kolo za větší 21“, oba ráfky jsou obuty do terénních pneumatik. 
 • Lakování rámu a dalších komponentů do pastelových barev podle předlohy. Cílem byl vzhled připomínající motocykl z roku 1986. 
 • Důkladné „vyčištění“ celého prostoru za motorem, nové umístění baterie, úprava podsedlového rámu a dalších dílů ve stylu 80. let. 
 • Ruční výroba dalších klíčových komponentů z kovu, kterou měl na starosti odborník Jan Urban. Jednalo se o zadní blatník, přední masku „Paris–Dakar“, ochranné kryty pod motor, boční tabulky na závodní čísla včetně jejich uchycení a zvětšení původní nádrže dle požadavků dakarské specifikace.
 • Důležitým aspektem je samotný motor. Ten neprošel žádnou úpravou, jelikož základními požadavky byl bezproblémový provoz a splnění veškerých kritérií STK. 
 • Motocykl dostal unikátní výfukový systém RP Tuning. Jedná se o dvorního dodavatele zakázkových výfukových systémů pro projekty FSB Motor Works už po dobu 12 let. Doplněný je o novinku v podobě speciálního a vysoce odolného černého nástřiku a o lomený zadní tlumič ve stylu původních tlumičů pro BMW GS z 80. let.
 • Lakování motocyklu, o které se postaralo Airbrush Studio v podání Petra Pokorného.
 • Doplnění o speciální grafiku od společnosti ProfiCut pod vedením Karla Vodáka.
 • Ruční výroba sedla od společnosti Milita Seats a Milana Pavliše.
 • Závěrečné komponenty doladěné o CNC frézování od Strapina Racing a Ing. Pavla Strapiny.

 

Foto: RideRace.cz

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

BMW GROUP AT CES 2023.

Las Vegas. Here you can see the webcasts of the BMW Group Keynote at the CES 2023 and the Digital World Premiere of BMW i Vision Dee.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit