Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

První designové studie vozu BMW Art Car od Julie Mehretu odhalena. Světová premiéra bude v květnu 2024 v Centre Pompidou v Paříži.

Její BMW M Hybrid V8 bude závodit v Le Mans v červnu. Oznámení mezinárodního jezdeckého složení a startovacího čísla. Workshopy s umělci v několika afrických městech.

Společnost
·
Kulturní události
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Related Links.

New York/Mnichov. Julie Mehretu představuje své první designové studie 20. vozu BMW Art Car. V tomto projektu spojuje mezinárodně uznávaná umělkyně svou tvorbu s osobním nadšením pro automobilový design a rychlost. Převádí dynamiku do tvarů a aplikuje jeden ze svých monumentálních motivů z dvourozměrné obrazové roviny na trojrozměrný průmyslově navržený objekt. V průběhu tohoto tvůrčího procesu se prototyp závodního vozu BMW M Hybrid V8 stává plátnem mnohovrstevnatého umění Julie Mehretu a dalším přírůstkem do legendární kolekce BMW Art Car. Dvacátý BMW Art Car oslaví svou oficiální světovou premiéru v Centre Pompidou v Paříži 21. května 2024 a o několik týdnů později se zúčastní závodu 24 hodin Le Mans (15. a 16. června).

Spojení obrazového motivu a závodního vozu vytváří umění na kolech.
Julie Mehretu pro design 20. vozu BMW Art Car použije barevný a tvarový slovník velkoformátové malby z novější série svých prací: tajemné fotografie, tečkované mřížky, neonové sprejované barvy a ikonická gesta, která dávají její tvorbě abstraktní vizuální podobu. Navržený obrazový motiv přenese jako fotografii ve vysokém rozlišení na tvary vozu pomocí techniky 3D mapování. Vznikne tak jedinečná umělecká fólie, v níž se BMW M Hybrid V8 zúčastní závodu v Le Mans. Mehretu o svém tvůrčím procesu říká: „Teprve po loňské návštěvě závodu 24 hodin v Daytoně vykrystalizovala myšlenka, jak k BMW Art Car přistupovat. Přemýšlela jsem o mřížce Franka Stelly a o tom, že by to mohla být také určitá pocta bývalým tvůrcům vozů BMW Art Car. A pořád jsem myslela na obraz v mém ateliéru, který jsem právě dokončila, a na model Art Caru, přitom mě napadlo, že bychom možná mohli zkusit, aby se vůz pohyboval skrze tento obraz.“

Julie Mehretu, jejíž dílo bude letos od 17. března představeno v rámci velké retrospektivy v Palazzo Grassi v Benátkách, poprvé spolupracuje s BMW na trojrozměrném formátu. Souhra povrchů a tvarů vozu vytváří remix prvků její malby a otevírá umělkyni nové perspektivy v jejím tvůrčím procesu. „Tvůrčí hra toho, co všechno se dá v tomto novém trojrozměrném prostoru dělat a kolik představ a myšlenek se při jeho budování odehrává, je velmi poučná. Není to jen samotný vůz, ale i konstruktéři a jejich úvahy, stejně jako jezdci a jejich potřeby. To všechno vytváří sen ovlivněný spojením malby, konceptuálního umění, aerodynamiky, rychlosti a estetiky,“ říká Mehretu.

V souladu s předpisy FIA může být 3D verze uměleckého díla aplikována na BMW M Hybrid V8 pouze pomocí fólie. Proto Julie Mehretu na návrhu 20. BMW Art Car úzce spolupracuje s německým týmem Race Spirit vedeným Manuelem Eberlem a Gertraud Brenningerovou. Tým Race Spirit se již podílel na realizaci designu vytvořeného Jeffem Koonsem pro 17. BMW Art Car.

Z muzea na závodní trať a zase zpátky.
V souladu s dlouholetou tradicí sbírky vozů BMW Art Car bude umělecky navržený vůz poprvé představen veřejnosti 21. května v mezinárodně uznávaném muzeu. Stejně jako v případě světových premiér BMW Art Cars Roye Lichtensteina (1977) a Jeffa Koonse (2010) se odhalení uskuteční v Centre Pompidou v Paříži. Ve stejném týdnu bude umělecké dílo součástí programu Concorso d'Eleganza ve Villa d'Este v Cernobbiu (24.–26. května).

Úzké propojení umění a motoristického sportu je další nedílnou součástí historie sbírky BMW Art Car Collection. Zcela první BMW Art Car, navržený Alexandrem Calderem v roce 1975, si odbyl svou dynamickou premiéru na okruhu Circuit de la Sarthe v Le Mans. Jako dvacátý vůz BMW Art Car se speciál Julie Mehretu zúčastní závodu 24 hodin Le Mans, který se koná 15. až 16. června 2024, se startovním číslem 20 a bude řízen továrními jezdci BMW Sheldonem van der Lindem (RSA), Robinem Frijnsem (NED) a Reném Rastem (GER). Umělkyně také navrhne závodní kombinézy pro členy posádky.

„Vyhlídka na účast v závodě 24 hodin Le Mans s vozem BMW Art Car je pro celý tým M Motorsport další pobídkou, aby připravil BMW M Hybrid V8 na tuto velkou akci co nejdokonaleji,“ říká Franciscus van Meel, předseda představenstva BMW M GmbH. „Ve stém roce existence závodu a 25 let po posledním vítězství BMW v Le Mans by bylo vítězství s vozem BMW At Car pro nás všechny největším možným úspěchem.“

Po závodě v Le Mans se 20. BMW Art Car stane exponátem, který bude představen veřejnosti v muzeích a na uměleckých platformách po celém světě. Přístup Julie Mehretu však zdaleka přesahuje rámec vozu jako samostatného uměleckého díla.

Workshopy s mladými tvůrci v různých afrických městech.
Hlavní součástí projektu je série workshopů PanAfricanTranslocal Media Workshop konaných na africkém kontinentu, která bude ve spolupráci Julie Mehretu a BMW následovat v roce 2025. Společně s Mehretem Mandefrem, producentem nominovaným na cenu Emmy, spisovatelem a spoluzakladatelem Realness Institute, který se snaží posilovat mediální ekosystém v celé Africe, bude umělkyně během devíti měsíců pořádat workshopy v osmi afrických městech, aby umělcům poskytla prostor pro setkávání, výměnu názorů a spolupráci. Výsledky workshopů pak budou představeny v Zeitzově muzeu současného umění Afriky v Kapském Městě – společně s 20. vozem BMW Art Car. Důležitým partnerem pro koncepci celého programu je umělecká rezidence Denniston Hill ve státě New York, kterou v roce 2004 založili Julie Mehretu, Lawrence Chua a Paul Pfeiffer.

Pro návrh 20. vozu BMW Art Car byla Julie Mehretu porotou složenou z vysoce postavených představitelů mezinárodního uměleckého světa jednomyslně vybrána již v roce 2018. V porotě zasedli renomovaní kurátoři a ředitelé muzeí z různých zemí, včetně Koyo Kouoh, výkonné ředitelky a hlavní kurátorky Zeitz MOCAA v Kapském Městě, Hanse-Ulricha Obrista, uměleckého ředitele Serpentine Galleries v Londýně, a Cecilie Alemani, ředitelky a hlavní kurátorky High Line Art v New Yorku. Stejně jako všichni umělci, kteří se od roku 1975 podíleli na tvorbě vozů z kolekce BMW Art Car, kromě již zmíněných například také Frank Stella, Andy Warhol, César Manrique, Esther Mahlangu, David Hockney, Jenny Holzer, Cao Fei či John Baldessari, dostala Julie Mehretu neomezenou tvůrčí svobodu při realizaci svých představ o nejnovějším voze této celosvětově unikátní kolekce.

Kulturní angažovanost BMW Group s exkluzivními novinkami a detailnějšími informacemi o jejích globálních iniciativách můžete sledovat na Instagramu @BMWGroupCulture.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

ANNUAL CONFERENCE 2024.

21 March - 09:00 AM CET.
Here you can see the webcast of the BMW Group Annual Conference 2024, with the world premiere of the next BMW vision vehicle on the "Road to Neue Klasse".

 

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit