Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Česká republika · Article.

Spojení umění a inovací: BMW i5 Flow NOSTOKANA.

+++ Technologie změny barev přináší nový vzhled +++ Komplexní barvy a vzory představují budoucí potenciál pro individuální úpravy automobilů +++ Pocta vozu BMW Art Car od Esther Mahlangu

G60
·
BMW i
·
BMW Group Design
·
Společnost
·
BMW Design
·
Kulturní události
·
BMW i5
·
Los Angeles
·
Sedan
·
America
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420225990052

send an e-mail

Related Links.

Mnichov/Los Angeles. BMW Group představuje na veletrhu umění Frieze Los Angeles spojení umění a inovací v podobě BMW i5 Flow NOSTOKANA. Unikátní vozidlo kombinuje technologii změny barev vyvinutou společností BMW s uměleckým stylem jihoafrické umělkyně Esther Mahlangu. Designový exponát s připevněnými částmi fólie umožňující měnit barvy ztělesňuje nejnovější vývoj v této oblasti, dosažený ve spolupráci se společností E Ink. Vůz BMW i5 Flow NOSTOKANA měl světovou premiéru 29. února během slavnostního zahájení veletrhu. Současná pocta připomíná BMW Art Car navržený Esther Mahlangu v roce 1991. „BMW i5 Flow NOSTOKANA ctí historii značky BMW a jedinečným způsobem pokračuje v příběhu našich globálních kulturních aktivit. Spojuje umění a design prostřednictvím progresivní technologie. V tomto případě se umění stává samotnou technologií,“ říká Adrian van Hooydonk, šéf designu BMW Group. 

Mahlangu navrhla dvanáctý BMW Art Car vycházející z BMW 525i v roce 1991 a stala se tak první ženou a první africkou umělkyní, které se toto podařilo. „Její umění mě inspirovalo už před lety, kdy koncept změny barvy na automobilu byl jen nápadem v mé hlavě,“ říká Stella Clarke, výzkumná inženýrka divize Open Innovations společnosti BMW Group. „Nyní jsme schopni tuto myšlenku uvést v život a spolupráce s Esther Mahlangu byla naprosto neuvěřitelná.“ Barvy a geometrické vzory 88leté umělkyně jsou ideálním základem pro uvedení inovativní technologie Flow do života na karoserii BMW i5. Všestrannost elektroforetických barevných změn proměňuje čistě elektrický sedan v dynamické umělecké dílo. „Fascinuje mě, jak moderní technologie mohou rozšířit mé umění a zpřístupnit ho zcela novému publiku,“ říká Mahlangu.

Spojení umění Ester Mahlangu s nejmodernější technologií.
BMW i5 Flow NOSTOKANA, pojmenované po prvním synovi Mahlangu, je částečně pokryté fóliemi, u nichž lze elektronicky měnit barvu. Jde o dva pásy přes střechu, kapotu, záď i boky vozu. Každá tato fólie od společnosti E Ink obsahuje, podobně jako v elektronických čtečkách knih, několik milionů mikrokapslí. Strukturu a uspořádání barevných částic, které obsahují, lze měnit elektrickým napětím. Tím vznikají typické barvy a vzory uměleckého stylu Mahlangu, jejichž kompozice se přitom neustále mění.

Změny vzorů jsou doprovázeny mimořádným zvukem, který pro BMW i5 Flow NOSTOKANA speciálně složil Renzo Vitale, kreativní ředitel BMW Group pro zvuky. Aby spojil zvukovou grafiku BMW s jihoafrickou kulturou Ndebele, použil Vitale sekvence hlasu Mahlangu a také zvuk štětců z peří, které používala k malování. Zkombinoval je se zvuky vydávanými barevnými tužkami používanými v designérském studiu BMW a s akustickým signálem, který zní jako zpětná vazba při ovládání dotykového displeje v BMW i5. Vznikl tak mix zvuků, který začíná jemně na začátku každé změny barvy a s jejím postupem nabývá na intenzitě.

Vytvoření každého detailu složitých ornamentů si vyžádalo připevnění 1349 kusů fólie na BMW i5 Flow NOSTOKANA, z nichž každý lze individuálně ovládat. Proces laserového řezání použitý k ořezu fólie a návrh elektronických ovládacích prvků byly vyvinuty ve spolupráci se společností E Ink. Přizpůsobení technologie pro zakřivené povrchy, stejně jako naprogramování animace, pochází z vlastního vývoje BMW Group.

Z celkového pohledu se technologie změny barev rychle vyvíjí. BMW iX Flow s technologií E Ink, představené v roce 2022, dokázalo pouhým stiskem tlačítka měnit barvu z bílé na černou. První vícebarevná verze následovala o rok později. Celkem 240 částí fólie aplikovaných na BMW i Vision Dee dokázalo zobrazit až 32 barev. Současná fáze vývoje nyní umožňuje ještě více barev a vzorů. Zároveň jsou jednotlivé fóliové sekce robustnější, což by mohlo usnadnit případnou budoucí sériovou výrobu. Prozatím však zůstane BMW i5 Flow NOSTOKANA jediným vozem svého druhu.

 

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

BMW i5 eDrive40:
Kombinovaná spotřeba elektřiny podle WLTP: 18,9–15.9 kWh/100 km;
dojezd podle WLTP: 497–582 km

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Přihlásit
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

Více informací o přechodu z testování vozů podle metodiky NEDC na metodiku WLTP naleznete zde.

Add your filter tags.

Tisková zpráva
Press Kit
Řeč
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Přihlásit