Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

BMW Group THE NEXT 100 YEARS

7 marca 2016 – sto lat po zarejestrowaniu przedsiębiorstwa BMW AG – BMW Group rozpoczyna rok obchodów stulecia.

Przedsiębiorstwo
·
Jubileusz
 

Kontakt prasowy

Vlad Carcudobrin
BMW Group

Tel.: +40-268 400 530

wyślij e-mail

 

Przełomowe momenty i kamienie milowe historii BMW Group.

 

Pionierskie decyzje i rozwiązania z przeszłości to wazne także dziś dziedzictwo BMW Group.

Od czasu założenia firmy w 1916 roku BMW Group zawse wywierała istotny wpływ na przyszłość mobilności. Na przestrzeni lat firma stale ewoluowała, zdobywając dzisiejszą pozycję dostawcy premium usług mobilnościowych. Umiejętność perspektywicznego działania BMW Group ma w genach – potwierdza to wiele momentów w historii koncernu, a także wiele decyzji i produktów.

 

Wybrane przełomowe momenty w historii firmy:

 

Wprowadzenie BMW R 32 – znaczący wpływ na całą branżę. Wprowadzony w 1923 roku model R 32 był czymś więcej nioż tylko pierwszym motocyklem z charakterystycznym niebiesko-białym logo marki na baku. Przede wszystkim już wtedy dowodził, że w BMW nie brak odwagi, by zboczyć z utartej ścieżki i stworzyć nowy pojazd zbudowany całkowicie wokół silnika. Podejście to stało się nie tylko znakiem rozpoznawczym konstrukcji motocykli BMW, ale też istotnym czynnikiem mającym wpływ na całą branżę.

 

„Born Electric” i debiut BMW i – kolejny kamień milowy pokazujący całkowicie nowatorskie podejście do mobilności.

W połączeniu z umiejętnością sformułowania i zaprojektowania idei mobilności całkowicie na nowo odwaga ta ujawniła się w pełni 90 lat później: w roku 2013, kiedy to pod hasłem Born Electric na rynku pojawiło się pierwsze w pełni elektryczne BMW i3, rozpoczynając nową erę. Konstrukcja BMW i3 obejmująca lekką kabinę pasażerską z włókna węglowego na aluminiowym podwoziu była całkowitym odejściem od wszystkich dotychczasowych konstrukcji. Została natomiast podporządkowana specyficznym wymogom mobilności elektrycznej.

 

Prezentacja BMW 328, będącego ucieleśnieniem dynamiki, estetyki i czystej innowacyjności – cech, które definiują markę BMW po dziś dzień.

W czerwcu 1936 roku na torze Nürburgring po raz pierwszy publicznie zaprezentowano BMW 328, które miało zdefiniować wyścigowe ambicje młodej wówczas marki aż po lata 60.

U podstawy sukcesu osiągniętego przez BMW 328 leżała suma jego cech technicznych: rygorystycznie lekkiej konstrukcji, idealnego rozkładu masy, aerodynamicznych kształtów, doskonałego silnika i perfekcyjnego trzymania się drogi dzięki pieczołowicie dopracowanemu układowi jezdnemu. To właśnie BMW 328 położyło fundament pod całkowicie nową koncepcję pojazdu ukierunkowaną na osiągi oparte na idealnym współdziałaniu maksymalnej wydajności i pełnego spektrum parametrów. Dzięki tym cechom BMW 328 stało się ucieleśnieniem wszystkich cech definiujących BMW po dziś dzień: dynamiki, estetyki i innowacyjności.

 

BMW 1500 – model, który zdefiniował „Nową Klasę”, czyli całkowicie nowy segment: sportową limuzynę rodzinną.

Z biegiem lat BMW Group wielokrotnie wykazywała swój instynkt w projektowaniu samochodów i motocykli idealnie odpowiadających potrzebom czasów. Wiele produktów dało nawet początek nowym segmentom samochodów: na przykład na początku lat 60. XX wieku BMW 1500 „Nowej Klasy” zapoczątkowało nowy segment rodzinnych limuzyn sportowych. Dziś segment ten obsługuje każdy producent samochodów klasy premium.

 

Wraz z R80 G/S narodziła się całkiem nowa koncepcja motocykla – „GS”.

Po koniec lat 70. XX wieku, w obliczu rosnącej konkurencji z Dalekiego Wschodu, projektanci motocykli w BMW przygotowali niespodziankę w postaci całkiem nowej koncepcji motocykla, prezentując w roku 1980 model R 80 G/S. W tamtym czasie był to pierwszy motocykl enduro o dużym silniku, który zapewniał właściwości jezdne motocykla szosowego. „GS” zapoczątkował jeden z najbardziej popularnych segmentów motocykli, czyli turystyczne enduro.

 

Prezentacja pierwszego auta typu „SAV”: BMW X5.

Nowatorska koncepcja oparta na połączeniu cech aut drogowych i terenowych okazała się bardzo obiecująca nie tylko w motocyklach. Do 1999 roku w branży motoryzacyjnej rozróżniano samochody do jazdy po drugach i po nieutwardzonym terenie. W BMW narodził się jednak pomysł na umiejętne połączenie obu tych pojazdów. Samochód zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych w Detroit w styczniu 1999 roku. Na długo przed pojawieniem się boomu na SUV-y BMW Group stworzyła własną interpretację samochodu oferującego zarówno o dynamiczne właściwości jezdne i napęd na cztery koła, jak i podwyższoną pozycję siedzenia. Nazwa SAV (Sports Activity Vehicle) doskonale wyrażała jego sportowe zacięcie: było to BMW X5 produkowane w amerykańskim zakładzie w Spartanburgu.

 

Powstanie BMW Motorsport GmbH – prekursora BMW M GmbH.

BMW Group zawdzięcza swój sukces w branży nie tylko produktom, ale również pionierskim decyzjom. Jedną z nich było stworzenie w 1972 roku BMW Motorsport GmbH. Głównym decydentom w BMW nie wystarczał fakt, że sporty motorowe przyczyniają się do umacniania wizerunku firmy i jej produktów. Uznano, że samochody produkowane w Motorsport powinny także generować odpowiedni poziom przychodów, umożliwiając finansowanie działalności w sportach motorowych. Do dziś produkty BMW M GmbH mają znaczący wkład nie tylko w wyniki finansowe firmy, ale także w jej wizerunek.

 

Otwarcie „FIZ” – Centrum Badawczo-Rozwojowego BMW Group w Monachium.

Wiele nowatorskich rozwiązań BMW Group powstaje w supernowoczesnym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Monachium, znanym jako „FIZ”. Oddany do użytku w 1990 roku budynek ma strukturę plastra miodu, co sprzyja współpracy między poszczególnymi działami uczestniczącymi w procesie projektowania pojazdów poprzez skrócenie dzielącej je odległości. Oprócz nowego budynku zmieniono też organizację pracy: inżynierowie pracują w „zespołach projektowych”, co umożliwia im lepszą komunikację i rozwiązywanie problemów bezpośrednio na pierwszych prototypach. Oprócz tego mają ciągły kontakt z projektantami, którzy również pracują w FIZ i są dostępni od samego początku na wypadek konieczności omówienia kwestii projektowych.

Skoncentrowanie prac projektowych w FIZ już przyniosło liczne korzyści i nadal procentuje. W obrębie kompleksu mieści się m.in. uruchomione w 2009 roku Centrum Badań Aerodynamiki uznawane za wzorcowy obiekt tego typu na całym świecie. Są już plany stałej rozbudowy FIZ na najbliższe dziesięciolecia.

 

BMW Group: rozliczenie z przeszłością.

Historia BMW Group to jednak nie tylko pasmo sukcesów. Firma musiała też stawiać czoło poważnym kryzysom i wyzwaniom.

 

Lata 30. i 40. XX wieku.

W czasach rządów narodowych socjalistów w latach 30. i 40. ubiegłego wieku firma BMW AG funkcjonowała wyłącznie jako dostawca dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego. W miarę wzrostu popytu na silniki lotnicze BMW siłę roboczą zaczęto pozyskiwać spośród robotników przymusowych, skazańców i więźniów obozów koncentracyjnych. Po dziś dzień ogrom cierpienia, jakie wiązało się z tymi działaniami, oraz los wielu robotników przymusowych napełniają nas głębokim żalem. W 1983 roku BMW AG jako pierwsze przedsiębiorstwo przemysłowe zainicjowało debatę publiczną na temat tego rozdziału swojej historii, publikując książkę pt.: „BMW – Eine Deutsche Geschichte” („BMW – niemiecka historia”). Potem ukazały się kolejne pozycje na ten temat. BMW Group otwarcie rozlicza się z ciemnym rozdziałem swojej historii. W 1999 roku koncern stał się współzałożycielem fundacji „Erinnerung, Verantwortung, Zukunft” („Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”) wypłacającej odszkodowania byłym robotnikom przymusowym.

Od lat 90. BMW Group aktywnie angażuje się w działania promujące otwartość, szacunek i zrozumienie między różnymi kulturami. (Więcej informacji o odpowiedzialności korporacyjnej i międzykulturowej BMW Group znaleźć można w PressClubie na stronie internetowej: www.bmwgroup.com/en/responsibility/corporate-citizenship/culture.html).

 

9 grudnia 1959 r.

W latach powojennych BMW, czyli Bawarskie Zakłady Motoryzacyjne, ponieważ tak brzmi pełna nazwa przedsiębiorstwa, powoli podnosiły się z ruin. Wprawdzie w latach 50. Niemcy przeżywały okres „cudu gospodarczego”, jednak BMW AG zmagała się z poważnym kryzysem i znalazła się na krawędzi utraty niezależności i sprzedaży na rzecz swojego rywala – firmy Daimler-Benz. Podczas dramatycznego walnego zgromadzenia 9 grudnia 1959 roku za sprawą drobnych akcjonariuszy i dealerów BMW zarzucono plany sprzedaży. Wiara, jaką pokładali oni w BMW, zrobiła duże wrażenie na jednym z większych akcjonariuszy koncernu, którym był przemysłowiec Herbert Quandt. W porozumieniu z Zarządem i Radą Zakładową Quandt postanowił wypracować rozwiązanie alternatywne. Szczegółowe analizy wykazały, że BMW ma szansę na przyszłość. Zaangażowanie Herberta Quandta i jego rodziny po dziś dzień stanowi gwarancję autonomii BMW AG.

Siła i odporność BMW Group była również widoczna w latach późniejszych. Firma wyszła obronną ręką z dwóch ciężkich sytuacji: kryzysu naftowego w latach 70. i zakończonego porażką przejęcia Grupy Rover w latach 90. ubiegłego wieku.

 

Marki definiują emocjonalny charakter firmy.

W całej swojej historii BMW Group przy wielu okazjach demonstrowała swą silną świadomość marki. Oprócz stałego rozwoju głównej marki BMW i jej modernizacji po kryzysie w 1959 roku w BMW Group stworzono również markę BMW Motorrad. W roku 2001 i 2003, po części dzięki zaawansowanym technologiom, udało się również odbudować sukces brytyjskich marek samochodowych MINI i Rolls-Royce.

Od tamtego czasu konsekwentny rozwój marek BMW, BMW Motorrad, MINI i Rolls-Royce zapewnił BMW Group silną pozycję w segmencie premium. „Firma stale się rozwija – a w trakcie swojej historii musiała też wiele razy szukać nowych pomysłów na siebie” – podkreśla Prezes Zarządu BMW AG Harald Krüger. „To podejście z pewnością nie ulegnie zmianie także w przyszłości”.

 

BMW Group THE NEXT 100 YEARS: rok jubileuszowy.

 

Motyw przewodni jubileuszu i nowa identyfikacja wizualna BMW Group.

BMW Group świętuje swój jubileusz pod hasłem THE NEXT 100 YEARS. Zorientowane na przyszłość nowatorskie działania były od zawsze elementem tożsamości BMW Group. Dlatego również w ramach jubileuszu BMW Group spogląda przede wszystkim w przyszłość. Znajduje to swoje odzwierciedlenie także w nowej identyfikacji wizualnej firmy oraz nowej witrynie internetowej firmy.

Logo identyfikacji wizualnej symbolizuje orientację na przyszłość. Składa się z czterech trójkątów, które razem układają się w strzałkę. Symbolizuje ona ukierunkowanie firmy na przyszłość i postęp. Cztery pojedyncze elementy logo symbolizują cztery filary charakteryzujące tożsamość BMW Group: odpowiedzialność, zaufanie, duch pionierski i sukces. Ponadto odzwierciedlają wszechstronność firmy i jej marek, a także różnorodność jej pracowników.

Witryna internetowa firmywww.bmwgroup.com przeszła kompleksową przebudowę. Została przebudowana pod względem technicznym i pod względem zawartości, dzięki czemu spełnia wymagania nowoczesnej i przyszłościowej komunikacji internetowej.

 

Wydarzenie stulecia: uroczystość inauguracyjna roku jubileuszowego 7 marca 2016 r.

7 marca 2016 r. – 100 lat od daty wpisu BMW AG do rejestru handlowego – BMW Group oficjalnie rozpoczyna uroczystości jubileuszowe.

7 marca przed południem otwarte zostanie nowe muzeum BMW Group Classic. Nowe BMW Group Classic gościć będzie przedstawicieli mediów z różnych krajów na związanej z jubileuszem konferencji prasowej przy ulicy Moosacher Straße 66, w miejscu, w którym rozpoczęła się przyszłość BMW Group.

7 marca po południu do Hali Olimpijskiej w Monachium przybędzie ok. 2000 gości ze świata biznesu, polityki, nauki, życia społecznego i mediów, a także wybranych dealerów, dostawców i pracowników. Prezentacja multimedialna przedstawi gościom doniosłe momenty historii firmy aż po interpretację mobilności premium w przyszłości, której kulminacyjnym punktem będzie odsłonięcie wizjonerskiego samochodu głównej marki BMW: BMW VISION NEXT 100.

Transmisja na żywo z obchodów stulecia dla pracowników na całym świecie.

Sukces BMW Group nie byłoby możliwy bez zaangażowania jej pracowników. BMW Group jako firma o zasięgu światowym zatrudnia ponad 122 000 osób w 140 zakładach. Niemal wszyscy pracownicy w ramach lokalnych uroczystości odbywających się w oddziałach BMW Group mogą razem na żywo oglądać inscenizację w Hali Olimpijskiej. Oprócz transmisji na żywo w wielu krajach na całym świecie odbędą się osobne uroczystości w ramach roku jubileuszowego. Szczególnym wydarzeniem dla pracowników zakładu w Monachium będzie transmisja na żywo w Allianz Arena dla ponad 30 000 osób. Punktem kulminacyjnym uroczystości inauguracyjnej dla wszystkich pracowników będzie widoczny już na samym początku inscenizacji symbol pracowników utworzony z nadesłanych wcześniej zdjęć portretowych pracowników z całego świata.

BMW Group World Tour: „Iconic Impulses. The BMW Group Future Experience”.

Po uroczystości inauguracyjnej 7 marca 2016 r. BMW VISION NEXT 100 wyruszy w symboliczną trasę dookoła świata do Chin, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Azjatycka premiera odbędzie się w Pekinie. Następny przystanek to Londyn, gdzie BMW Group zaprezentuje wizjonerskie samochody brytyjskich marek MINI i Rolls-Royce.

Na ostatnim przystanku trasy BMW Group World Tour w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych kwartet marek uzupełni wizjonerski pojazd BMW Motorrad. BMW Group jest siłą napędową mobilności jutra – jej aspiracje obrazowo przedstawia koncepcja trasy dookoła świata oraz jej tytuł „Iconic Impulses. The BMW Group Future Experience”.

Koncepcja mobilnej wystawy przedstawia całościowy obraz firmy aż po indywidualną mobilność premium w przyszłości. BMW Group będzie wraz ze swoimi markami nadal dostarczać swoim klientom pozytywne, bardzo emocjonalne i osobiste doświadczenia. Odwiedzający poznają firmę jako prekursora, którego marki także w przyszłości będą równie emocjonalne, co pożądane. Przedstawiona wizja przyszłości wykracza przy tym daleko poza krótkoterminowe rozwiązania i rysuje wieloaspektową, inspirującą perspektywę przyszłych trendów, które będą miały wpływ nie tylko na przemysł samochodowy, ale także na całe nasze życie.

 

BMW Group prezentuje następujące obszary tematyczne:

  • Szanse związane z cyfryzacją i komunikacją cyfrową
  • Wpływ technologii ma na nasze życie i pracę
  • Koncepcja zrównoważonego rozwoju BMW Group
  • Zaangażowanie społeczne BMW Group

 

Terminy trasy BMW Group World Tour:

Pekin (5 – 15 maja) – azjatycka premiera BMW VISION NEXT 100

Londyn (16 – 26 czerwca) – światowa premiera wizjonerskich samochodów marki MINI i Rolls-Royce

Los Angeles (11 – 16 października) – światowa premiera wizjonerskiego pojazdu BMW Motorrad

Przy okazji wystaw BMW Group zaprasza w ramach trasy BMW Group World Tour wybrane grupy docelowe do dialogu interesariuszy. Ma to służyć przede wszystkim wymianie informacji między zewnętrznymi inicjatorami z najróżniejszych obszarów i ekspertami oraz talentami przedsiębiorstwa. Będą oni wspólnie omawiać i kształtować tematykę mobilności jutra.

 Dwie wystawy i jeden festiwal. Wystawa na temat przyszłości w „Double Cone” kompleksu BMW Welt.

Najważniejsze treści prezentowane w Pekinie, Londynie i Los Angeles w ramach trasy BMW Group World Tour będzie można zobaczyć również w Monachium w ramach stałej instalacji. Wystawa na temat przyszłości w części „Double Cone” kompleksu wystawienniczo-muzealnego BMW Welt zostanie otwarta 22 marca. Będzie to kolejna atrakcja wzbogacająca kompleks BMW Welt odwiedzany rocznie przez ponad trzy miliony gości.

 

Wystawa czasowa – punkty kulminacyjne działalności firmy: 100 dzieł w Muzeum BMW.

Obok jubileuszu wystawa czasowa „100 dzieł” BMW Group i jej marki zaprezentuje 100 najważniejszych pojazdów w historii firmy. Wystawa zostanie otwarta 10 marca. Swoje historie opowiedzą takie legendy motoryzacji jak BMW 328, BMW 507 czy BMW Turbo. Specjalne miejsce na wystawie znalazły też ważne decyzje firmowe na przestrzeni 100 lat.

 

Festiwal BMW – atrakcja THE NEXT 100 YEARS marki głównej BMW dla pracowników i byłych zatrudnionych BMW Group, zainteresowanej publiczności, miłośników i przyjaciół marki.

Od 9 do 11 września 2016 r. w Monachium odbędzie się festiwal BMW – THE NEXT 100 YEARS. Miejsce wydarzenia: teren Parku Olimpijskiego, w tym Stadion Olimpijski, Hala Olimpijska oraz parking. W wydarzenie włączone jest Muzeum BMW, kompleks BMW Welt oraz teren wokół budynku „Cztery Cylindry BMW”. Program dzienny każdego wieczoru uzupełni noc festiwalowa BMW. Pierwszego wieczoru wyłącznie dla pracowników BMW, a następnego – dla publiczności. Przemawiać będą znane osobistości, wystąpią gwiazdy muzyczne międzynarodowej sławy, a znani didżeje zadbają o atmosferę festiwalową (więcej informacji o festiwalu BMW patrz www.bmw-festival.de).

Specjalna publikacja jubileuszowa BMW Group.

Łącznie 13 tomów zawiera informacje dotyczące historii firmy i głównych tematów przyszłości firmy. Stanowią one mieszankę esejów, reportaży, badań i wywiadów z ekspertami, odzwierciedlając różnorodność BMW Group i jej marek BMW, MINI, Rolls-Royce oraz BMW Motorrad.

 

Tom 1 „Powrót do przyszłości”.

Pozycja „Powrót do przyszłości” rysuje wizerunek firmy – od pierwszego silnika lotniczego po udany powrót marek MINI i Rolls-Royce.

Tom 2 „Podróże w czasie”.

W tomie „Podróże w czasie” legendarne historyczne produkty ruszają w przyszłość.

Tom 3 „Co dalej z BMW Group?”

W esejach osoby z firmy i spoza niej próbują odpowiedzieć na pytanie, jak może i musi rozwijać się firma.

Tom 4 „Szybcy i dociekliwi”.

Tom „Szybcy i dociekliwi” z przymrużeniem przedstawia całe spektrum mobilności od Ikara po Mrocznego Rycerza czy zdalnie sterowane BMW Jamesa Bonda.

Tom 5 „Dokąd zmierzamy?”

Kompaktowy atlas ze szczegółowymi mapami i grafikami wizualizuje zmiany rozwojowe, które czekają nas w przyszłości na świecie.

Tom 6 „Koniec świata był wczoraj”.

W tym tomie czytelnik znajdzie zbiór esejów naukowych na temat wizji przyszłości.

Tom 7 „Z archiwum”.

Tom „Z archiwum” prezentuje niespodzianki z archiwum BMW Group.

Tom 8 „Galeria 2116”.

W tomie „Galeria 2116” znani ilustratorzy prezentują swoją interpretację mobilności jutra, tworząc wizjonerski spektakl kolorowych światów science fiction.

Tomy 9-12 dają wgląd w proces tworzenia wizjonerskich samochodów BMW Group.

Tom 13 „Rozmowy o jutrze”.

W tym tomie znane osobistości ze świata polityki, gospodarki i nauki wypowiadają się na temat przyszłości.

 

Na rozpoczęcie roku jubileuszowego 7 marca 2016 r. seria publikacji trafi najpierw w postaci dziewięciu tomów do ekskluzywnego kręgu odbiorców. Edycja zostanie następnie rozszerzona o pozycje dotyczące innych wizjonerskich pojazdów, a także o „Rozmowy o jutrze”. Całej publikacja w limitowanej edycji i w jednym tomie będzie dostępna w handlu od jesieni 2016

 

Wizja przyszłości BMW Group: zmiany i wizje.

 

Przy wyborze motywu przewodniego THE NEXT 100 YEARS BMW Group celowo postawiła na sprzeczność: żaden naukowiec, polityk ani też strateg ekonomiczny nie potrafi przewidzieć, co zdarzy się w ciągu najbliższych 100 lat. Są jednak poważne prognozy przewidujące najróżniejsze czynniki i liczby w przyszłości. Po dogłębnej analizie tych prognoz BMW Group opracowała na ich podstawie wizję świata przyszłości. Skupiła się przy tym na głównych kwestiach które będą miały wpływ na indywidualną mobilność człowieka, nasze życie codzienne i pracę.

BMW Group dąży przy tym do ukazania całościowego obrazu przyszłości na przestrzeni dwóch-trzech dekad. Za podstawę przyjęto renomowane badania z różnych źródeł oraz opinie uznanych futurologów.

Po zestawieniu ich z wewnętrznymi informacjami BMW Group oraz analizami różnych instytutów badawczych powstała kompleksowa wizja przyszłości, zmian społecznych i związanych z nimi potrzeb człowieka. W BMW Group panuje przekonanie, że indywidualna mobilność jest i nadal będzie podstawową potrzebą człowieka.

 

Szybko rozwijające się metropolie, megamiasta, globalizacja i regiony metropolitalne: mobilność ma różne oblicza.

Szybko rosnące metropolie stanowią zasadniczą cechę tych zmian. Eksperci szacują, że w roku 2050 ponad 75 procent ludzi w Europie i prawie 90 procent w Stanach Zjednoczonych będzie żyć w miastach. Równocześnie rośnie potrzeba większej indywidualności.

Już dziś w niektórych przypadkach samo posiadanie samochodu nie jest już wystarczające, aby w dostateczny sposób zaspokoić zmieniającą się podstawową potrzebę mobilności i spełnić związane z nią wymagania. Duże natężenie ruchu, brak parkingów lub zakaz jazdy z powodu zanieczyszczenia środowiska to tylko kilka przykładów barier mobilności, które należy rozwiązać w obszarach miejskich. W związku z tym w lipcu ubiegłego roku do pracy przystąpiło centrum kompetencji BMW Group „Mobilność w mieście”. Utworzony na potrzeby tego projektu zespół ekspertów we współpracy z miastami i wszystkimi zainteresowanymi stronami opracowuje zrównoważone koncepcje przyszłej mobilności na obszarach miejskich.

Ludzie chcą mieć dostęp do odpowiedniej mobilności w każdej sytuacji. Nowe koncepcje współdzielenia samochodów, takie jak DriveNow, lub współdzielenia rowerów działają już w dużych miastach, ale idealne połączenie zapewni dopiero odpowiednia oferta, ponieważ zmiana środka transportu jest często kłopotliwa. Multimodalne wyznaczanie trasy zaoferowane po raz pierwszy w BMW i3 proponuje zależnie od sytuacji przesiadki na środek transportu publicznego. Automatyczne systemy rezerwacji i jednolite systemy płatności oferują dziś rozwiązania na niektórych obszarach, ale jeszcze nie współdziałają w idealny sposób.

Równocześnie rosną wymagania jakościowe dotyczące mobilności. Ponieważ czas w przyszłości stanie się jednym z najdroższych zasobów, sposób przemieszczania z punkt A do punktu B będzie mieć coraz większe znaczenie: możliwie jak najskuteczniej, najbezpieczniej, w sposób zapewniający relaks, ciekawe przeżycia, towarzystwo lub też warunki do pracy lub snu? Dlatego BMW Group wykracza myślami o mobilności daleko poza sam produkt i uzupełnia swoją ofertę o technologie i usługi zwiększające mobilność. Według tej wizji przyszłości mobilność z BMW Group można osiągnąć zupełnie bez wysiłku, jest zawsze dostępna i można ją dostosować do indywidualnych potrzeb. BMW Group również w przyszłości zapewni ludziom mobilność, i to w sposób najlepszy z możliwych.

 

Technologia i cyfryzacja. Komunikacja sieciowa stanie się oczywista.

W najbliższej dekadzie przemysł motoryzacyjny zmieni się bardziej niż w ciągu ostatnich 30 lat. Kluczową rolę odegra tu przede wszystkim cyfryzacja. Ambicją BMW Group będącej stymulatorem innowacji jest bycie prekursorem w dziedzinie cyfryzacji w branży motoryzacyjnej.

Komunikacja sieciowa pojazdów z otaczającym środowiskiem, automatyczna wymiana informacji pośród uczestników ruchu, jak również połączenie inteligentnych pojazdów ze zindywidualizowanymi usługami mobilnościowymi stanowią ogromny potencjał gospodarczy z wielkimi korzyściami dla społeczeństwa.

Już teraz jesteśmy w przede dniu wprowadzenie w życie automatycznych samochodów. Niesie to ze sobą wiele wyzwań technicznych, ale równocześnie doskonałą okazję, by zrewolucjonizować mobilność: w przyszłości radość z jazdy będzie określana także przez pryzmat odciążenia kierowcy przez automatyzację. Już dziś BMW Group oferuje półautomatyczne funkcje jazdy odciążające kierowcę, na przykład w nowym BMW serii 7 asystenta kierowania i asystenta pasa ruchu. Wraz z następnym krokiem – wysoką automatyzacją jazdy – oprócz bezpieczeństwa w ruchu drogowym znacząco wzrośnie również komfort i wydajność jazdy. Wysoka automatyzacja jazdy, możliwa także z BMW i Vision Future Interaction (pokazana na targach CES 2016), będzie w przyszłości nadawać kształt indywidualnej i zrównoważonej mobilności.

Również w produkcji BMW Group stawia coraz bardziej na zalety cyfryzacji. Komunikacja sieciowa pomiędzy światem realnym a cyfrowym daje duże możliwości w wielu dziedzinach. Celem jest inteligentna produkcjawykorzystująca komunikację sieciową, w której złożone procesy można będzie wykonywać jeszcze wydajniej dzięki technologiom IT.

 

BMW Group koncentruje się głównie na czterech obszarach możliwości:

 

Zautomatyzowane gromadzenie i analiza danych prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa procesu. Obejmuje to także symulacje i cyfrową rejestrację w zakładach produkcyjnych. Na podstawie bieżących danych 3D jednego zakładu możliwe jest bardzo dokładne zaplanowanie na przykład nowych instalacji lub struktur zasobów. Daje to nowy wymiar elastyczności.

Obszar „inteligentnej logistyki” ma na celu zwiększenie przejrzystości sieci zaopatrzeniowej, a także optymalizację łańcucha dostaw.

Innowacyjne systemy automatyzacji wspierają pracowników bezpośrednio w ich pracy w produkcji. M.in. wszechstronne systemy robotyczne przejmują fizycznie forsowne prace i mogą być wykorzystywane równolegle obok pracowników.

 

Wykorzystanie addytywnych metod produkcji, znanych również jako druk 3D, umożliwia nowe rozwiązania w produkcji. Części produkowane w procesie addytywnym dają duży stopień swobody w zakresie formowania, a jednocześnie mogą być produkowane szybko i w odpowiedniej jakości. Klasyczne przykłady zastosowania to indywidualne drobne części w małych ilościach. BMW Group dostrzega w przyszłości wielki potencjał w produkcji seryjnej oraz w nowych ofertach dla klientów, np. zindywidualizowanych części samochodowych i zaopatrzeniu w części zamienne.

 

Zmiany te w dłuższej perspektywie zmienią także rolę człowieka w produkcji. Będzie on w przyszłości znacznie bardziej niż dziś czynnikiem kształtującym i kwalifikującym procesy. Świat pracy ulegnie w wyniku tego dalszej modernizacji. Zastosowanie innowacyjnych systemów robotycznych odciąży pracowników również fizycznie – współpracujące roboty zajmą się wykonywaniem męczących i nieergonomicznych czynności. Jest to wielka zaleta również w kontekście zmian demograficznych.

 

Zrównoważony rozwój. Energia przyjazna dla środowiska.

Przyjazne dla środowiska wykorzystywanie energii jest istotnym elementem wartości BMW Group. BMW Group od ponad 15 lat jest wyróżniana przez RobecoSAM jako lider zrównoważonego rozwoju w branży motoryzacyjnej.

BMW Group jest świadoma swej globalnej odpowiedzialności i to od 1973 roku: jako pierwszy producent samochodów na świecie BMW Group wprowadziło stanowisko pełnomocnika ds. ochrony środowiska. Od 1990 roku firma zmniejszyła emisję spalin swojej floty o 40%, m.in. dzięki wprowadzonej w 2007 roku strategii EfficientDynamics.

Poprzez przejście z silników spalinowych na czyste pojazdy elektryczne, takie jak BMW i3 czy BMW Motorrad C evolution napędzane energią ze źródeł odnawialnych, BMW Group stwarza całkowicie nowe, przełomowe możliwości radości z jazdy, zrównoważonego rozwoju i komunikacji sieciowej w ruchu miejskim.

Ślad ekologiczny pojazdu należy jednak oceniać z perspektywy całego cyklu życia, a nie tylko fazy użytkowania. Wymaga to opracowania efektywnych koncepcji dotyczących całego łańcucha dostaw.

Jedną z tych efektywnych koncepcji wykorzystywanych w zakładach w Spartanburgu, Lipsku i Regensburgu, jest tzw. inteligentne zarządzanie danymi energetycznymi. System oparty jest na inteligentnych licznikach energii elektrycznej, które w trybie ciągłym mierzą zużycie energii instalacji produkcyjnych i robotów i porównują je z danymi w centralnej sieci firmy. W ten sposób można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i jednocześnie poprawić bezpieczeństwo produkcji oraz jakość produktu. Rozwój inteligentnego zarządzania danymi energetycznymi jest elementem koncepcji cyfryzacji produkcji BMW Group i otrzymał dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRE).

Oprócz efektywnych koncepcji produkcji ważną rolę odgrywa wykorzystanie w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, np. energetyki wodnej i wiatrowej. Już dziś około 58% energii elektrycznej kupowanej przez BMW Group pochodzi ze źródeł odnawialnych. BMW Group wykorzystuje na przykład w zakładach w Moses Lake energię z elektrowni wodnej, w Lipsku – z elektrowni wiatrowej, a w Rosslyn – z biomasy. Ochrona zasobów to również stosowanie surowców ze źródeł odnawialnych i recyklatu. Przykładem tego jest skóra garbowana przy użyciu liści oliwek, kenaf i recyklaty z PET w tapicerce foteli. Celem BMW Group jest obniżenie zużycia zasobów – energii, wody, odpadów, rozpuszczalników – do roku 2020 o 45% na każdy wyprodukowany samochód.

Ale to dopiero początek. Długofalowym celem jest stworzenie neutralnego obiegu: od zaopatrzenia, poprzez produkcję i eksploatację po recykling (więcej informacji na temat zrównoważonego rozwoju, patrz: www.bmwgroup.com/responsibility).

 

BMW VISION NEXT 100: Jak w przyszłości będzie wyglądała radość z jazdy?

 

Wyobrażenie sobie, jak w przyszłości będzie wyglądało życie i jazda, to trudne, a zarazem interesujące zadanie: jak zmieni się społeczeństwo, gospodarka, warunki życia, a tym samym nasza mobilność? Jakie fascynujące możliwości otworzą się dzięki nowym technologiom? Co dla naszych potrzeb związanych z samochodami oznacza cyfryzacja i komunikacja?

W jubileuszowym roku 2016 BMW Group szczególnie daleko wybiega w przyszłość, tworząc wizjonerskie samochody koncepcyjne, które wyprzedzają obecne potrzeby mobilności i mają być na nie odpowiedzią. Zakłada przy tym, że mobilność będzie mieć coraz bardziej różnorodne oblicza. W niedalekiej przyszłości większość samochodów będzie prawdopodobnie poruszać się całkowicie autonomicznie. Ludzie będą jeździć robotami na kołach. Jaką rację bytu mają na tym tle samochody BMW? Marka skupiona na ludziach, której dewizą jest radość z jazdy? Jak przenieść te wartości w przyszłość? W procesie tworzenia BMW VISION NEXT 100 decydujące było to, aby kierowca nie wsiadał do anonimowego środka transportu, ale do bardzo indywidualnego pojazdu całkowicie ukierunkowanego na niego. Również w przyszłości ma być zachowany możliwie emocjonalny stosunek kierowcy do jego BMW.

W procesie tworzenia BMW VISION NEXT 100 zespół projektantów BMW uwzględnił te wszystkie trendy i technologie, które w najbliższych latach będą dla BMW najistotniejsze. Inspiracją były przy tym oczywiście innowacje i stylistyka z przeszłości. Decydującym elementem było typowe dla BMW założenie, aby w kwestiach technologii i korzyści dla klienta patrzeć bezkompromisowo w przyszłość.

Adrian van Hooydonk, szef zespołu projektantów BMW Group powiedział: „Jeśli projektant potrafi sobie coś wyobrazić, to jest duża szansa, że kiedyś się to urzeczywistni”. Dlatego poprzez BMW VISION NEXT 100 spróbowaliśmy stworzyć projekt na przyszłość, z którym łatwo się zidentyfikować. Technologie będą się mocno rozwijać. To otwiera przed nami fantastyczne nowe możliwości jeszcze lepszego wspomagania kierowcy w jeździe i wzmacniania przez to wrażeń z jazdy. Jestem przekonany, że technologie muszą być możliwie intuicyjnie w obsłudze i odbiorze, tak aby w przyszłości zapewnić sprawną interakcję człowieka, maszyny i otoczenia. Wraz z BMW VISION NEXT 100 projektujemy właśnie taką przyszłość.”

 

Cztery tezy dotyczące BMW VISION NEXT 100: w prawdziwym BMW najważniejszy jest zawsze kierowca.

Aktualny trend w przemyśle motoryzacyjnym rozwinął się ostatnio na tyle, że dziś nie mówi się już „czy”, lecz „kiedy” autonomiczna jazda stanie się rzeczywistością. Również BMW wychodzi z założenia, że w przyszłości kierowca BMW będzie mógł na życzenie dać swojemu samochodowi prowadzić się samodzielnie. Na życzenie! Bo ten wizjonerski samochód wciąż jest prawdziwym BMW, które pozwala intensywnie cieszyć się jazdą.

 

Sztuczna inteligencja i intuicyjne technologie tworzą tu jedność.

Samochód przyszłości będzie całkowicie skomunikowany. Technologia cyfrowa staje się tak oczywista, że wchodzi niemal we wszystkie obszary naszego życia. To prowadzić będzie do coraz większego przenikania się świata cyfrowego i fizycznego. Zdolna do nauki sztuczna inteligencja będzie wyprzedzać wiele naszych życzeń i wykonywać w tle zlecane jej przez nas zadania. To całkowicie zmieni interakcję człowieka i techniki. Monitory i ekrany dotykowe zastąpione zostaną przez intuicyjne formy komunikacji i interakcji pomiędzy człowiekiem i maszyną. Albo inaczej: technologia stanie się bardziej ludzka.

Nowe materiały stworzą fenomenalne możliwości.

Jak będziemy produkować samochody w przyszłości? Tłocznie, które wytwarzają setki tysięcy elementów stalowych, mogą kiedyś odejść do lamusa. Zastosowanie karbonu można uznać za pierwsze oznaki głębokich przemian w zakresie materiałów i produkcji w przemyśle motoryzacyjnym. Technologie takie jak Rapid Manufacturing i druk 4D, pozwalający wytwarzać nie tylko części i przedmioty, ale też „inteligentne”, interaktywne materiały, mogą w niedalekiej przyszłości zastąpić konwencjonalne narzędzia i otworzyć niespodziewane możliwości designu i konstrukcji.

 

Mobilność pozostanie emocjonalnym doświadczeniem.

Samochód BMW nigdy nie był czysto praktycznym wynalazkiem do przemieszczania się z punktu A do B. Wyczekiwanie kolejnego zakrętu, odczuwanie mocy silnika czy delektowanie się prędkością – samochody dają zmysłowe wrażenia, zastrzyk adrenaliny, intymność, możliwość podróżowania w pojedynkę lub z bliską osobą. To wszystko się nie zmieni, bo mobilność jako emocjonalne doświadczenie weszła na stałe do naszej świadomości. BMW VISION NEXT 100 wzmocni to doświadczenie, jeszcze bardziej umacniając rolę kierowcy jako prowadzącego – w nieznany dotąd sposób.

 

BMW VISION NEXT 100: samochód na miarę mobilności jutra.

  • Dzięki sztucznej inteligencji kierowca jest tu kierowcą „totalnym”.
  • „Żywa Geometria” zapewnia intuicyjną interakcję między kierowcą i samochodem.
  • Tryby jazdy „Boost” i „Ease” umożliwiają samodzielne lub automatyczne prowadzenie auta.
  • „Companion”: inteligentny asystent łączący kierowcę z samochodem.
  • Typowy dla BMW wygląd zewnętrzny.
  • Materiały przyszłości.

 

Dzięki sztucznej inteligencji kierowca jest tu kierowcą „totalnym”.

Kierowca BMW również w przyszłości najczęściej będzie chciał samodzielnie prowadzić samochód. W BMW VISION NEXT 100 również w przyszłości najważniejszy będzie kierowca. Ciągła komunikacja, sztuczna inteligencja i najnowocześniejsze technologie będą mu tylko pomagać. Więcej: dzięki nim będzie idealnym kierowcą, kierowcą „totalnym”. Świat będzie się zmieniać, ale radość z jazdy pozostanie – intensywna jak nigdy dotąd.

Punktem wyjściowym projektu było wnętrze. Komfort kierowcy będzie w przyszłości odgrywał coraz większą rolę. Kierowca ma mieć poczucie siedzenia w samochodzie stworzonym indywidualnie dla niego, a nie tylko w samojezdnej maszynie. Efektem takiego podejścia jest konstrukcja, w której kabina sprawia wyjątkowo duże wrażenie w porównaniu z całością pojazdu. Jednocześnie sylwetka BMW VISION NEXT 100 pozwala jednoznacznie rozpoznać w nim samochód marki BMW. Mimo kopułowatego wnętrza ma ono jak limuzyna BMW sportowy i typowy dla BMW wygląd. Wnętrze ma umożliwiać korzystanie z różnych trybów jazdy: samodzielnego prowadzenia w trybie Boost i jazdy autonomicznej w trybie Ease. W trybie Ease kierowca może się odprężyć i dać się powieźć. Samochód zaoferuje mu przy tym miejsce relaksu, przestronne, z przyjemnym światłem i odpowiednimi materiałami. W trybie Boost kierowca prowadzi samodzielnie. Samochód wspomaga go w tym – subtelnie i intuicyjnie. Jednocześnie coraz lepiej poznaje kierowcę dzięki sensorycznej i cyfrowej inteligencji zwanej w BMW Group „Companion”. Companion uczy się coraz lepiej wspomagać kierowcę – w ten sposób BMW VISION NEXT 100 pozwala mu być kierowcą „totalnym”. Szczególnie ważnym elementem tej wizji samochodu jest tzw. Żywa Geometria – coś, czego w samochodach jeszcze nie było. Jest to rodzaj trójwymiarowej rzeźby zauważalnej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

 

Żywa Geometria zapewnia interakcję między kierowcą i samochodem.

Żywa Geometria to prawie 800 ruchomych trójkątów umieszczonych w desce rozdzielczej i elementach boczków. Sprawiają one wrażenie rzeźby i poprzez ruch w bardzo bezpośredni sposób komunikują się z kierowcą. Jest ona raczej odpowiednikiem gestów i nie ma płaskości ekranu czy wyświetlacza. Umożliwia kierowcy dostrzeżenie nawet najmniejszego ruchu na skraju jego zakresu widzenia. W połączeniu z wyświetlaczem Head Up mamy tu do czynienia z unikalnym połączeniem świata analogowego i cyfrowego.

We wspólnym ruchu przypominającym kontrolowany lot stada ptaków ruchome trójkąty wysyłają pasażerom łatwo zrozumiałe sygnały. W połączeniu z cyfrowym wskazaniem wyświetlacza Head Up tworzy to formę podświadomej komunikacji. W ten sposób otrzymujemy intuicyjny sygnał jeszcze przed realnym zdarzeniem. Pierwsze oznaki tego, że coś takiego jest możliwe, widać już dzisiaj.

Tematy takie jak Rapid Prototyping i Rapid Manufacturing stają się z dnia na dzień coraz ważniejsze. W założeniu technologie te mają być szeroko rozpowszechnione za 30 lat. Dzisiaj trudno sobie jeszcze wyobrazić, jak ma wyglądać koordynacja setek małych trójkątów, ale w przyszłości nie będzie to już barierą. Sposób, w jaki dzisiaj produkujemy samochody, w przyszłości nie będzie już standardem. W przyszłości będzie można wytwarzać jeszcze bardziej złożone, elastyczne formy. Dlatego BMW Group mówi w przypadku BMW VISION NEXT 100 również o druku 4D ze względu na rozszerzenie o czwarty, funkcjonalny wymiar. Wydrukowane w ten sposób elementy przejmują funkcję, które dziś trzeba specjalnie zaprojektować, wyprodukować i dodać do produktu. Obecnie świat cyfrowy związany jest z ekranami. Kolejnym krokiem będą diody organiczne, a więc dowolnie formowalne wyświetlacze. Założeniem tej wizji samochodu jest jednak to, aby w ogóle nie było w nim żadnych wyświetlaczy – ma je zastąpić jeden olbrzymi „wyświetlacz” bezpośrednio przed kierowcą: szyba, której cała powierzchnia może stanowić ekran. W przyszłości światy cyfrowy i fizyczny będą się coraz mocniej zazębiać. Widać to również w Żywej Geometrii, na przykład w interakcji analogowej deski rozdzielczej z cyfrowym wyświetlaczem Head Up na przedniej szybie.

 

Tryby jazdy Boost i Ease umożliwiają samodzielne lub automatyczne prowadzenie auta.

Zarówno w trybie Boost, jak i Ease wszystkie istotne elementy i technologie dostarczają maksymalnie intensywne i relaksujące wrażenia z jazdy. Przejście z jednego trybu na drugi będzie imponującym, efektownym doświadczeniem. Żywa Geometria odgrywa istotną rolę również w trybach jazdy: w trybie Boost, gdy kierowca jest całkowicie skupiony na drodze, będzie ona na przykład formować dla niego idealną linię jazdy, punkt wejścia w zakręt albo sygnał ostrzegawczy w razie pojawienia się pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka. Nie ma to na celu w pierwszej linii przyspieszenia jazdy, ale jej lepsze wyczucie. Taka intuicyjna „gestykulacja” ma przy tym bardziej ludzki i bezpośredni efekt niż sztuczny głos czy wskazówki na ekranie. W trybie Ease Żywa Geometria porusza się w mniejszym zakresie i informuje pasażerów o sytuacji: przebiegu drogi, przyspieszaniu i hamowaniu.

W trybie Boost cały samochód skupiony jest na kierowcy i wspomaga go inteligentnie, zapewniając mu maksymalną radość z jazdy. Oprócz pozycji siedzenia i kierownicy zmienia się też ustawienie konsoli środkowej. Zwraca się ona jeszcze bardziej w stronę kierowcy. Umożliwia mu to lepsze sterowanie gestami podczas jazdy.

Wyświetlacz BMW Head Up będzie w przyszłości wykorzystywał do komunikacji z kierowcą całą przednią szybę. W trybie Boost wszystkie technologie BMW VISION NEXT 100 będą skupione tylko na rzeczach naprawdę istotnych dla kierowcy. Kierowca będzie m.in. widział idealną linię jazdy, punkty wejścia w zakręt i optymalną prędkość. Dzięki kompleksowej komunikacji, inteligentnym czujnikom i ciągłej wymianie danych wyświetlacz Head Up będzie cyfrowym odzwierciedleniem otoczenia. Na przykład kierowca mimo mgły będzie miał do dyspozycji ważne informacje – choćby o pojazdach na kursie kolizyjnym – jeszcze zanim staną się one widoczne dla oczu. Wspomaganie kierowcy będzie się przy tym minimalistyczne, dyskretne i indywidualne. System będzie się stale poprawiał, ucząc się kierowcy. Możliwie indywidualne i intensywne wrażenia z jazdy będą przy tym zawsze najważniejszym elementem.

Przy przejściu na tryb Ease zmienia się cała atmosfera wnętrza: kierownica i konsola środkowa cofają się, zagłówki odchylają się na bok, tworząc komfortowe, przytulne wnętrze. Fotele tworzą jedną całość z boczkami drzwi, umożliwiając kierowcy i pasażerowi obok siedzenie w lekko ukośnej, zwróconej do siebie pozycji. Taka zrelaksowana pozycja umożliwia przyjemniejszą komunikację. Wyświetlacz Head Up dostarcza teraz pasażerom indywidualnie zestawione treści – według życzenia informuje lub zapewnia rozrywkę. O ile w trybie Boost uwaga skupiona jest na tym, co najważniejsze dla kierowcy, to w trybie Ease, zależnie od otoczenia i nastroju, uwaga może być skierowana na przykład na ciekawy krajobraz.

To, czy samochód porusza się właśnie w trybie Boost czy Ease, widoczne jest dla wszystkich uczestników ruchu: typowa atrapa chłodnicy BMW oraz charakterystyczne dla marki podwójne okrągłe reflektory i lampy tylne w kształcie L stają się narzędziem komunikacji. M.in. poprzez barwę światła sygnalizują aktualny tryb pojazdu.

 

Companion: inteligentny asystent łączący kierowcę z samochodem.

Niewielka rzeźba symbolizuje Companion – połączenie pomiędzy kierowcą i samochodem. Rzeźba ma kształt dużego oszlifowanego kamienia szlachetnego, a umieszczona jest pod przednią szybą centralnie na desce rozdzielczej. Companion odzwierciedla inteligencję, komunikację i gotowość działania BMW VISION NEXT 100. Symbolizuje też stałą wymianę danych. Stale poprawia swoje działanie poprzez uczenie się kierowcy i jego nawyków. Dzięki temu samoczynnie załatwia za niego codzienne sprawy i dostarcza odpowiednich wskazówek. W ten sposób jest, niezależnie od zasadniczego samochodu, wciąż coraz lepszym kompanem podróży. Companion pełni ważną rolę w komunikacji między kierowcą i samochodem również podczas przechodzenie z trybu Boost na Ease. Tak długo, jak w trybie Boost kierowca jest w pełni skupiony na drodze, Companion pozostaje płasko na desce rozdzielczej. Gdy BMW VISION NEXT 100 przejmuje prowadzenie od kierowcy, Companion podnosi się i łączy z przednią szybą. Odpowiedni sygnał świetlny wskazuje kierowcy gotowość do całkowicie automatycznej jazdy. Podobną funkcję pełni w odniesieniu do otoczenia auta i innych uczestników ruchu. Mogą oni rozpoznać w pełni automatyczny tryb jazdy po jego świetle i oświetleniu pojazdu. W określonych sytuacjach na drodze Companion dostarcza innym uczestnikom ruchu wskazówki wizualne i na przykład poprzez kierunek zielonego światła z przodu sygnalizuje pieszym, w którym kierunku mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię.

 

Typowy dla BMW wygląd zewnętrzny.

Sportowe coupé i dynamiczna, elegancka limuzyna – to cechy wyróżniające wizjonerski samochód BMW. Długość 4,90 i wysokość 1,37 m dają kompaktowe wymiary zewnętrzne, w przeciwieństwie do wnętrza, które ma wymiary luksusowej limuzyny BMW.

Duże koła umieszczone na samej krawędzi karoserii zapewniają typową dla BMW dynamikę jazdy. Z kolei Żywa Geometria dała też optymalną aerodynamikę: karoseria zakrywa koła, a przy skręcaniu jej elastyczne poszycie dostosowuje się kształtem do skrętu kół. Nowatorska stylistyka samochodu skutkuje też niezwykle niskim współczynnikiem oporu powietrza (cw) wynoszącym 0,18.

Lakier w kolorze miedzianym podkreśla założenie tej wizji samochodu, zgodnie z którym samochody BMW przyszłości mają mieć „techniczny” wygląd, a zarazem ciepłą aurę. Ma to symbolizować ścisłą więź między pojazdem i kierowcą.

Ta więź rozpoczyna się już w momencie zbliżenia się kierowcy do pojazdu: inteligentne czujniki powodują automatyczne otwarcie drzwi skrzydłowych. Kierownica znajdująca się na równi z deską rozdzielczą ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Kierowca zajmuje miejsce i przez dotknięcie logo BMW na desce rozdzielczej aktywuje wszystkie systemy pojazdu. Drzwi zamykają się, kierownica wysuwa się automatycznie i rozpoczyna się radość z jazdy.

 

Materiały przyszłości.

W BMW VISION NEXT 100 projektanci zastosowali głównie materiały z recyklingu lub z surowców odnawialnych. Wszystkie widoczne i niewidoczne części karbonowe – na przykład obicia boków – wykonane są z odpadów z produkcji części karbonowych. W przyszłości wybór materiałów w procesie projektowym i produkcyjnym będzie coraz większy.

Dojdzie wiele nowych materiałów. Na skutek tego zmieniać się będzie również kształt samochodów. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów stopniowo ograniczane będzie użycie drewna i skóry, które zastępowane będą nowymi materiałami i możliwościami w designie i produkcji. Wysokiej jakości materiały tekstylne, łatwe w recyklingu monomateriały i całkowita rezygnacja ze skór we wnętrzu BMW VISION NEXT 100 są tego zapowiedzią już dzisiaj (materiał zdjęciowy dot. wizji samochodu na stronie: www.press.bmw.com).

 

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

AUTO CHINA 2024.

Beijing. 24/25 April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie