Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

BMW 2002 Hommage. 50 lat czystej radości z jazdy

Monachium/Cernobbio. Grupa BMW stworzyła wyjątkowy samochód na tegoroczny Konkurs Elegancji (Concorso d’Eleganza Villa d’Este), by złożyć hołd jednemu z najważniejszych modeli w swojej historii. BMW 2002 Hommage jest, przede wszystkim, hołdem dla niezwykłych dokonań inżynierów, poczynionych w modelu BMW 2002 turbo oraz ich odzwierciedleniem w studyjnym modelu z naszych czasów.

Dziedzictwo
·
Heritage
·
Pojazdy zabytkowe, dziedzictwo - wydarzenia
·
BMW
·
Projektowanie, koncepcje, studia
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Do pobrania

  
Załączniki(1x, ~92,8 KB)
  
Zdjęcia(18x, ~132,42 MB)
  More below article text

Monachium/Cernobbio. Grupa BMW stworzyła wyjątkowy samochód na tegoroczny Konkurs Elegancji (Concorso d’Eleganza Villa d’Este), by złożyć hołd jednemu z najważniejszych modeli w swojej historii. BMW 2002 Hommage jest, przede wszystkim, hołdem dla niezwykłych dokonań inżynierów, poczynionych w modelu BMW 2002 turbo oraz ich odzwierciedleniem w studyjnym modelu z naszych czasów.

 

„Dokładnie 50 lat temu, seria 02 zapoczątkowała erę sukcesów BMW. To kompaktowe coupe jest jednym z pojazdów, które sprawiły że marka jest dzisiaj tym czym jest”, wyjaśnia Adrian van Hooydonk, Starszy Wice-Prezes BMW Group Design. “2002 był na szycie tej linii modelowej. Pierwszym w Europie, seryjnie produkowanym samochodem z technologią turbo. To sprawiło, że coupe zyskały opinię prawdziwie sportowych samochodów. Jednocześnie 2002 turbo było w technologicznej awangardzie w kwestii rozwoju silników BMW. BMW 2002 Hommage jest jak toast, który wznosimy za wszystkie te osiągnięcia.”  

 

Mocna zapowiedź czystej radości z jazdy.

 

„Przyciągająca wzrok stylistyka BMW 2002 Hommage to oszałamiające zastosowanie dynamicznych form dla najlepszego oddania tego, czym dla mnie jest jeden z najbardziej symbolicznych modeli w historii BMW”, mówi Karim Habib, szef stylistów BMW Automobiles. “Jednocześnie, upamiętnia największe sukcesy BMW w motosporcie, które stały się możliwe, dzięki technologii turbo. Hommage łączy w sobie przeszłość i przyszłość BMW w mocną zapowiedź czystej radości z jazdy.”

 

Sportową sylwetkę BMW 2002 Hommage osadzono nisko nad drogą. Kompaktowe wymiary w połączeniu z długim rozstawem osi, krótkimi zwisami i charakterystycznym „nosem rekina”, są obietnicą emocjonujących wrażeń z jazdy, niezwykłej dynamiki i zwinności. Aerodynamiczne detale, jak wielkie spoilery z przodu i z tyłu, współdziałają z mnóstwem wlotów powietrza, by zoptymalizować jego przepływ wokół samochodu i zmaksymalizować siłę docisku w każdej sytuacji na drodze.

 

Historyczne detale we współczesnym ujęciu.

 

Inspirowana charakterystycznym, chromowanym paskiem, który otaczał przed laty modele serii 02, pozioma karbonowa taśma owija się wokół linii barkowej BMW 2002 Hommage i dzieli wizualnie nadwozie na dwie odrębne części. Górną - składającą się z dachu, maski i pokrywy bagażnika, pokrytych matowym lakierem, by zapobiegać odbiciom promieni słońca - to nawiązanie do samochodów wyścigowych. Linie nadwozia naturalnie płyną, są minimalistyczne i wyraźnie zarysowane.

 

Dolna część kontrastuje połyskującym lakierem, mocno wyrzeźbionymi powierzchniami i dystyngowanymi liniami, które wypełniają boki pojazdu i kierują oczy w stronę kół napędzanej, tylnej osi. Lakier o nazwie „Space Race Metal” spływa po sylwetce BMW 2002 Hommage, niczym płynna stal. Zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej - jasnoniebieski, metalizowany lakier, wygląda na karoserii jak fluorescencyjny niebieski lub szary - zależnie od kąta padania światła, nadając powierzchniom jeszcze większej głębi. W efekcie, nadwozie dosłownie kipi mocą. 

 

Najbardziej przykuwającym uwagę detalem po bokach auta są szeroko uformowane nadkola, które zdają się podpierać nadwozie, jak cztery kolumny - zaznaczając jego strukturę i potęgując wrażenie wielkości. Przywodzą na myśl homologowaną wersję BMW 2002 turbo, która potrzebowała mocno poszerzonego nadwozia, by dostosować się do znacznie zwiększonego rozstawu kół. W linii bocznej nadwozia modelu Hommage - jak na dłoni widać, że starannie zaprojektowano i zintegrowano te elementy. Gładkie powierzchnie i precyzyjnie rzeźbione linie, obejmują mocne nadkola, dając im pierwszoplanową rolę. 20-calowe, dwukolorowe koła z lekkich stopów są stylistycznym łącznikiem samochodu z drogą. Nowoczesny wygląd tych, bogato dekorowanych, wieloszprychowych kół przywodzi na myśl wyścigowe obręcze z dawnej epoki, podczas gdy lakierowane na złoto zaciski hamulcowe - oznaczone logo M - dodają mu klasy.

 

Z 50-letnią historią BMW. 

 

Przód BMW 2002 Hommage to mocna i dynamiczna stylistyka, pomost nad 50-letnią przepaścią, dzielącą charakterystyczną, poziomą grafikę historycznej serii 02 i nowoczesne elementy stylistyki BMW. Przód jest wizualnie obramowany wielkimi nadkolami. Duży rozstaw kół i nisko zawieszone nadwozie są podstawą dla wielkich powierzchni. Linie i kontur maski odwzorowują historyczny kształt „włóczni” sięgający w dół centralnej części przedniego pasa modeli serii 02, rozszerzający się lekko wokół logo BMW - w okolicy charakterystycznych, „nerkowych” osłon wlotu powietrza. Dalsze, precyzyjne linie prowadzą w kierunku matowych powierzchni.

 

Centralne miejsce w przednim pasie zajmują charakterystyczne osłony wlotu powietrza w kształcie nerek. W tym przypadku, przyjmują formę niskiego, zespolonego modułu, nawiązującego do historycznego kształtu tego elementu, jako spójny element stylistyczny. Wyrzeźbione, podwójne czarne żebra dodają finezji szerokiemu grillowi. Tak samo jak BMW 2002, BMW 2002 Hommage też ma dwa pojedyncze reflektory, nadające zewnętrznym krawędziom przedniego pasa oszałamiający wygląd. Przednie lampy mają złote oprawy. To nawiązanie do „złotej”, 50. rocznicy wprowadzenia modelu 2002. Oprawy nadają światłom żółty odcień, znany z reflektorów dawnych samochodów wyścigowych. Czarny pas w przedniej części nadwozia tworzy wizualne mocowanie dla „nerek” i reflektorów, łącząc je stylistycznie, podkreślając szerokość samochodu oraz jego atletyczną sylwetkę. Wprawne oko dostrzeże również kierunkowskazy, które - podobnie jak w historycznym modelu - umieszczono oddzielnie od reflektorów, ponad nimi - w szerokim pasie (w modelu Hommage, wykończonym karbonem). 

 

Wielki przedni fartuch jest ukłonem w stronę modeli z lat 70., skracającym wizualną granicę między drogą i BMW 2002 Hommage i podkreślającym zorientowanie na kierowcę. Razem z szeroką i niską, sportową sylwetką, ten innowacyjny technologicznie przykład stylistyki przyszłości, to zapowiedź najwyższej klasy prowadzenia i przyczepności w szybko pokonywanych zakrętach. Dziś, zupełnie jak w dniu premiery BMW 2002, stylistyczna doskonałość i technologia turbo, dostarczają niezrównanej radości z jazdy na krętych torach wyścigowych, lokalnych drogach za miastem i górskich przełęczach. Umieszczony przez BMW Motorsport na przednim fartuchu, odwrócony napis „turbo” przywodzi na myśl oryginalne naklejki z modelu 2002 turbo, podobnie jak osłona zewnętrznego lusterka po stronie kierowcy. Powierzchnie pokryte włóknem węglowym, oznaczają punkt w którym przedni fartuch i listwy progowe kończą się nad nawierzchnią i tworzą techniczny kontrast z powierzchniami, lakierowanymi w kolorze nadwozia. 

 

Zmierzając do sportowej konkluzji.

 

Stylistyka tylnej części nadwozia BMW 2002 Hommage również odwołuje się do elementów, znanych z modelu 2002 turbo. Na przykład, horyzontalny podział powierzchni samochodu i jego czyste linie tworzą, podkreślające szerokość, a zatem dopasowane do charakteru - dynamiczne zestawienie, powiązane z nowoczesnością. Kształt tylnych świateł jest inspirowany tym samym, historycznym projektem. Lampy o prostokątnym kształcie są stylistyczną granicą tylnej części nadwozia. Ich szklane, przyciemniane osłony mają nowoczesny wygląd i sprawiają, że wewnętrzne elementy są widoczne tylko wówczas, gdy zapalą się światła. Wszystko, co można zobaczyć gdy są zaciemnione - to czarna, gładka powierzchnia. Z przodu wzmacnia to wrażenie, że wokół auta owinięto ozdobny pas. Znak BMW na prawo od mocowania tablicy rejestracyjnej, pomiędzy dwoma tylnymi światłami, też jest charakterystycznym elementem stylistycznym serii 02. Muskularne nadkola wieńczą tylną część nadwozia i podkreślają szeroki rozstaw kół, podczas gdy precyzyjnie skrojone spoilery nadają mu ostrego, współczesnego wyglądu. Karbonowy dyfuzor łączy dwa zestawy podwójnych rur wydechowych i jest mocnym, sportowym akcentem w tylnej części nadwozia. 

 

BMW zastosowało świeżą interpretację stylistyki modelu 2002 - kompaktowego, sportowego coupe, utrzymanego w klasycznej tradycji samochodów BMW Hommage. Jednak BMW 2002 Hommage to przede wszystkim dowód na to, jak zdefiniować czystą radość z jazdy w roku 2016.

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

MINI CONCEPT ACEMAN.

Here you can see the world premiere of the MINI Concept Aceman.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie