Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Article.

Nowe BMW M5 z M xDrive.

Innowacyjny układ napędowy M xDrive zwiększa zwinność i trakcję nowego BMW M5 zapewniając dodatkową radość z jazdy.

F90
·
Samochody M
·
M5
 

Press Contact.

Katarzyna Gospodarek
BMW Group

Tel: +48-22-279-7156
Fax: +48-22-331-8205

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(2x, ~441,39 KB)
  
Photos(82x, ~772,84 MB)
  
Videos(2x, ~1,15 GB)

Monachium. Nowe BMW M5 (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,5 l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 241 g/km) to jak do tej pory najbardziej ekscytujący i wzbudzający emocje High Performance Sedan w tym ofercie BMW M. Szósta generacja zostanie wprowadzona na rynek w 2017 roku, wyposażona w układ M xDrive, którego technologia napędu na cztery koła umożliwia jeszcze głębsze odczucie sprawności dynamicznej. Oprócz wyraźnie zauważalnej poprawy osiągów nowe BMW M5 może również pochwalić się o wiele większą praktycznością w codziennym użytkowaniu i pierwszorzędną równowagą.

 

Pierwszorzędny układ napędowy: M xDrive.

Wysokowydajna dynamika jazdy połączona z codzienną praktycznością i właściwościami limuzyny: to zgrabne podsumowanie tradycyjnego podejścia M do opracowywania modeli – mającego na celu zharmonizowanie poszczególnych elementów układu napędowego w jedną doskonałą całość.

 

- Mózgiem M xDrive jest jednostka centralna, wyposażona w specjalistyczne oprogramowanie M do zintegrowanej kontroli dynamiki wzdłużnej i poprzecznej. Nowa technologia układu napędowego – debiutująca w nowym BMW M5 – łączy więc zwinność i precyzję standardowego napędu tylnego z niezrównaną równowagą i trakcją napędu na cztery koła - wyjaśnia Frank van Meel, prezes zarządu BMW M GmbH. - Dzięki temu podczas jazdy nowym BMW M5 możemy korzystać ze znanego nam już połączenia sportowego charakteru z bezbłędną precyzją – na torze wyścigowym i na otwartej drodze, również w różnorodnych warunkach pogodowych.

 

Przednie koła są włączane tylko w sytuacji, gdy tylne koła nie są w stanie przekazać większej mocy na drogę i wymagana jest dodatkowa trakcja. Nawet w przypadku wyjątkowo sportowej jazdy i z wykorzystaniem wysokich poziomów mocy nowe BMW M5 z M xDrive zachowuje się w sposób przewidywalny i może być z łatwością kontrolowane przez kierowcę. Otwiera to drogę do jeszcze bogatszych wrażeń z jazdy.

 

Kierowca może wybrać spośród pięciu różnych konfiguracji opartych na kombinacji trybów DSC (DSC wł., MDM, DSC wył.) i trybów M xDrive (4WD, 4WD Sport, 2WD).

 

Konfiguracje te umożliwiają dostosowanie właściwości układu napędowego do indywidualnych preferencji kierowcy i charakteru podróży. Puryści mogą wybrać klasyczny tylny napęd całkowicie wyłączając przekazywanie momentu obrotowego na cztery koła.

 

Nowy układ napędowy zapewnia najlepszą w swojej klasie dynamikę jazdy oraz nieograniczoną codzienną użyteczność. Umożliwia to jednostka centralna, wyposażona w specjalistyczne oprogramowanie M do zintegrowanej kontroli dynamiki wzdłużnej i poprzecznej. W rezultacie otrzymujemy optymalne osiągi w każdej z konfiguracji. Wraz z pojawieniem się M xDrive inżynierowie z powodzeniem połączyli klasyczne zalety standardowego napędu tylnego z korzyściami oferowanymi przez zorientowany na właściwości sportowe BMW xDrive.

 

Wszystko to razem tworzy poczucie dynamiki, które zaskakuje nawet doświadczonych kierowców DTM. - Jestem wielkim fanem M5 - mówi Timo Glock, kierowca fabryczny BMW. - Często jeżdżę samochodem w dłuższe trasy i potrzebuję dużo miejsca dla mojej rodziny, ale nie chciałbym rezygnować z możliwości zapoznania się ze sportowym charakterem samochodu. M xDrive nie tylko daje mi możliwość kierowania nowym BMW M5 z niezwykłą precyzją i zwinnością, ale oferuje mi również coś, co – jako mieszkaniec Szwajcarii – mogę w pełni docenić: wyraźne zwiększenie trakcji i sterowalności, nawet w przypadku jazdy w szczególnych warunkach otoczenia, np. podczas opadów deszczu czy śniegu, a także w codziennych sytuacjach oraz w granicznym zakresie osiągów.

 

Sportowy charakter i płynność: 8-biegowa skrzynia M Steptronic z układem Drivelogic.

W nowym BMW M5 zadanie przekazywania mocy silnika spada na niezwykle płynnie pracującą 8-biegową skrzynię M Steptronic z układem Drivelogic. Dzięki niezwykle krótkim czasom zmiany biegów i optymalnemu rozmieszczeniu przełożeń skrzynia ta łączy się z nowym układem napędowym M xDrive i udoskonalonym silnikiem V8 z turbosprężarką tworząc idealnie zsynchronizowaną całość.

 

Ponadto skrzynia biegów umożliwia niezwykle płynne ruszanie, ułatwia manewrowanie i ma szeroki zakres przełożeń, co pomaga zapewnić niskie zużycie paliwa. Kierowca może – jak do tej pory – wybrać jeden z trzech programów zmiany biegów, a także ma do dyspozycji opcję manualnej zmiany biegów za pomocą dźwigienek przy kierownicy; może również wykonywać wielokrotne redukcje biegów, jak podczas jazdy sportowej. 8-biegowa skrzynia M Steptronic jest elementem nowego, dopracowanego pakietu ogólnego przemieniającego BMW M5 w limuzynę HPS odznaczającą się autentyczną codzienną praktycznością, a także rozwiązującą pozorną sprzeczność pomiędzy sportowym charakterem a komfortem.

 

Większa moc i większa wydajność: nowy udoskonalony silnik V8 z turbosprężarką.

Pod maską nowego BMW M5 kryje się najnowsza wersja 4,4-litrowego silnika V8 z technologią M TwinPower Turbo. Dodatkowo udoskonalony wysokoobrotowy silnik ma lepsze osiągi niż jego poprzednik pod względem mocy i momentu obrotowego. Ulepszenia wdrożone przez inżynierów obejmują większe ciśnienie wtrysku, nowe turbosprężarki, wydajniejszy układ smarowania i chłodzenia oraz zmodyfikowany, lżejszy układ wydechowy generujący jeszcze wyraźniejsze charakterystyczne brzmienie M. Dzięki takiemu wyposażeniu jednostka V8 zapewnia limuzynie jeszcze większą dynamikę. Jednak to połączenie silnika, układu M xDrive i 8-biegowej skrzyni M Steptronic, nawet bardziej niż udoskonalenie specyfikacji technicznej silnika, wyśrubowuje osiągi nowego BMW M5, przenosząc dynamiczną jazdę na o wiele wyższy poziom niż umożliwiłoby to samo umiarkowane zwiększenie mocy.

 

Sprzęt i oprogramowanie o specjalistycznej konfiguracji M.

Podstawowe komponenty sprzętowe układu M xDrive bazują częściach składowych inteligentnego napędu na cztery koła BMW xDrive i aktywnego mechanizmu różnicowego M, a specjalistyczne oprogramowanie M do kontroli dynamiki jazdy zapewnia innowacyjne wdrożenie. Układ napędowy został wzmocniony w celu zwiększenia sztywności i wytrzymałości w konfiguracji o wysokim momencie obrotowym z przewagą tylnej osi oraz w opcji 2WD. Podczas gdy skrzynia rozdzielcza rozdziela napęd z silnika na przednią i tylną oś w płynnie regulowanym stosunku (stosownie do wymagań), aktywny mechanizm różnicowy M odpowiada za dalszy rozdział napędu na tylne koła. Ten element aktywnej kontroli jest częścią funkcjonalności układu M xDrive, a jego działanie blokujące można regulować w zakresie od 0 do 100%, w zależności od sytuacji. Zapewnia to zwiększenie trakcji, zwinności i stabilności podczas jazdy samochodem w stylu bardzo sportowym lub na nawierzchniach o różnym poziomie przyczepności, czyli dokładnie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Ponieważ M xDrive obejmuje funkcję kontroli dynamiki specyficzną dla M, interwencje sytemu DSC w celu stabilizacji są wymagane wyłącznie w sytuacjach ekstremalnych. Dzięki temu ogromna moc silnika może być przetwarzana na siłę napędową praktycznie z zerowymi stratami. W efekcie nowe BMW M5 daje się prowadzić z jeszcze większą precyzją i dokładnością kierunkową, reaguje w sposób czuły i bezpośredni na polecenia kierowcy i – co za tym idzie – wymaga niewielkiego korygowania podczas jazdy w granicznym zakresie osiągów.

 

Dynamika jazdy pod ręką: 4WD, 4WD Sport lub 2WD.

Przy każdym uruchomieniu silnika BMW M5 domyślnie wybrany zostaje tryb 4WD z włączonym DSC. Nawet w przypadku tej podstawowej konfiguracji, która początkowo zezwala na określony poziom poślizgu na tylnych kołach w celu wytworzenia zwinności, z której słyną modele M, M xDrive oferuje realne korzyści w sytuacjach, takich jak przyspieszanie na wyjściu z zakrętów. Limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/h lub 200 km/h w tak krótkim czasie, że jego poprzednik zostaje w tyle, co z pewnością wzbudzi zainteresowanie miłośników sportowej jazdy na całym świecie.

 

Kierowcy, którym jeszcze bardziej zależy na sportowych wrażeniach mogą w pełni wykorzystać potencjał osiągów pojazdu wybierając drugą konfigurację: M Dynamic Mode (MDM) z trybem 4WD Sport układu M xDrive skonfigurowanym pod kątem wyjątkowo sportowej i dynamicznej jazdy. W rezultacie nowe BMW M5 staje się dużo bardziej zwinne niż w konfiguracji standardowej i przenosi jeszcze więcej napędu na tylne koła. Jednocześnie MDM pozwala na dużo większy poślizg kół, co daje kierowcy możliwość wykonania limuzyną kontrolowanego poślizgu i doświadczenia niezwykłej zwinności nowego BMW M5 – wspólnej cechy wszystkich modeli spod znaku M. Informacja o początku nadsterowności jest przekazywana w odpowiednim momencie, a liniowy wzrost kąta uślizgu pozwala na łatwą kontrolę, ponieważ MDM wspomaga stabilność w granicznym zakresie osiągów.

 

Przy wyłączonym DSC można wybrać jeden z trzech trybów (4WD, 4WD Sport i 2WD). W trybie 4WD M xDrive ma konfigurację neutralną, która jest odpowiednia do zapewnienia optymalnej kontroli i znakomitej trakcji. Jest to szczególnie przydatne w przypadku słabego lub złego stanu nawierzchni. Jednocześnie tryb 4WD umożliwia również kierowcy eksplorację możliwości nowego BMW M5 w zakresie dynamiki przy wyłączonym układzie kontroli DSC.

 

Włączenie trybu 4WD Sport powoduje zmianę konfiguracji M xDrive w celu dalszego zwiększenia zwinności i sportowego charakteru. Połączenie bezwzględnej precyzji, przyjemności prowadzenia i fenomenalnej trakcji to niezawodny sposób na zapewnienie największej radości z jazdy. Konfiguracja trybu 4WD Sport została dostrojona z pomocą doświadczonych specjalistów i jest ona ukierunkowana na wykorzystanie na suchym torze.

 

Gdy włączony jest tryb 2WD, nowe BMW M5 oferuje kierowcy wrażenia z jazdy limuzyną typu High Performance Sedan tylko z napędem tylnym, zapewniając czystą radość z jazdy, która ma zniewalający urok. Połączenie niezwykle zwinnej jazdy, wspaniałych odczuć i wyjątkowej kontroli to zasługi aktywnego mechanizmu różnicowego M.

 

Koncepcja wyświetlania i sterowania.

Kokpit nowego BMW M5, zorientowany na kierowcę, ma teraz jeszcze bardziej przejrzysty układ dzięki obniżeniu tablicy rozdzielczej z wolnostojącym wyświetlaczem sterowania. Zestaw wskaźników w stylu M, obejmujący dwa klasyczne okrągłe wskaźniki z czerwonymi wskazówkami, mieści również dodatkowy prędkościomierz cyfrowy po lewej stronie, a obrotomierz z prawej strony zaopatrzony jest o pole wczesnego ostrzegania o zmiennych obrotach; po włączeniu wyświetlacza Head Up zapala się wskazanie sportowego trybu zmiany biegów. Na środku zestawu wskaźników kierowca znajdzie wskazania wybranego biegu, programu zmiany biegów Drivelogic, trybu M xDrive i konfiguracji M1/M2 oraz aktualnie włączonego ustawienia napędu i zawieszenia. Gdy wyświetlacz Head Up jest włączony, możliwe jest wyświetlanie kluczowych informacji na szybie przedniej, tak aby znajdowały się one w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. Grafika opcji widoku M opracowana dla dynamicznej jazdy została całkowicie poprawiona. Widok M umożliwia obecnie wyświetlanie również informacji dotyczących nawigacji, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Powierzchnia wyświetlania wyświetlacza Head Up w nowym BMW M5 została zwiększona o ok. 70%.

 

Na górze przeprojektowanej dźwigni zmiany biegów znajduje się przełącznik trójpozycyjny do wybierania programów zmiany biegów Drivelogic. Przycisk blokady parkingowej P, umieszczony poniżej, również jest łatwo dostępny. W sposób typowy dla samochodów spod znaku M przełożenia nowej 8‑biegowej skrzyni M Steptronic można zmieniać za pomocą dźwigni zmiany biegów i dźwigienek przy kierownicy. Kierowcy mogą również wybrać tryb automatyczny D. W trybie manualnym S skrzynia M Steptronic umożliwia wielokrotne redukcje biegów, co znacząco skraca czasy zmiany biegów w przypadku jazdy sportowej, np. ostrego hamowania na zakrętach.

 

Podobnie jak w przypadku odchodzącego modelu sportowa kierownica M wyposażona jest w dwa indywidualnie konfigurowane przyciski M Drive (M1, M2), które umożliwiają kierowcy przywoływanie wcześniej zapisanej konfiguracji. Przyciski te zostały całkowicie przeprojektowane i są zlokalizowane w widocznym miejscu. Zapewnia to jeszcze łatwiejszy dostęp i – co charakterystyczne dla M – doskonałą szybkość użycia. Oprócz trybu M xDrive i programu zmiany biegów Drivelogic możliwe jest zapisanie w pamięci mapowania silnika i amortyzatorów, właściwości wspomagania kierownicy Servotronic i wskazań na wyświetlaczu Head Up. Wymagane ustawienia mogą być zapisywane za pośrednictwem menu iDrive. Ikona w zestawie wskaźników informuje kierowcę o włączeniu zapisanej konfiguracji M1/M2.

 

Krótkie naciśnięcie przycisku DSC na konsoli centralnej powoduje włączenie trybu M Dynamic Mode (MDM), a długie naciśnięte powoduje włączenie trybu DSC wył. Gdy tryb DSC wył. jest włączony, jednocześnie wyświetlone zostaje menu ustawień M xDrive na wyświetlaczu sterowania. Dodatkowo można wówczas wybrać tryb 4WD, 4WD Sport lub 2WD za pomocą sterownika iDrive lub funkcji ekranu dotykowego. Włączony tryb zostaje wyświetlony w zestawie wskaźników i może być również zapisany w ramach konfiguracji M Drive.

 

Status DSC

DSC wł.

MDM

DSC wył.

Status M xDrive

4WD

4WD Sport

4WD

Przewaga tylnej osi

4WD

Sport

2WD

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z:

 

Katarzyna Gospodarek, Corporate Communications Manager

Tel.: +48 728 873 932, e-mail: katarzyna.gospodarek@bmw.pl

 

 

BMW Group

 

BMW Group, właściciel trzech marek: BMW, MINI i Rolls-Royce, jest wiodącym producentem samochodów i motocykli klasy premium, świadczy też usługi finansowe i w zakresie mobilności. Firma prowadzi działalność na całym świecie za pośrednictwem 31 zakładów produkcyjnych i montażowych w 14 krajach oraz poprzez globalną sieć sprzedaży w ponad 140 krajach.

 

W 2016 r. BMW Group sprzedała na całym świecie ok. 2,367 mln samochodów oraz 145 000 motocykli. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł ok. 9,67 mld EUR przy dochodach wynoszących 94,16 mld EUR. Wg stanu na dzień 31 grudnia 2016 r. w Grupie BMW było zatrudnionych 124 729 pracowników.

 

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Dlatego też integralną część strategii firmy stanowią: zasady ekologicznego i społecznego zrównoważonego rozwoju wdrożone w całym łańcuchu wartości, promowanie całościowej odpowiedzialności za produkty oraz aktywne angażowanie się w ochronę zasobów naturalnych.

 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming.

STREAMING PORTAL.

Watch the web casts of latest BMW Group press events.

open streaming site

CO2 emission information.

Podane wartości zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone zgodnie ze standardową procedurą badawczą opisaną w rozporządzeniu europejskim (WE) 715/2007 w wersji obowiązującej w chwili uzyskania homologacji przez pojazd. Wartości dotyczą pojazdów z wyposażeniem standardowym dostarczanych na rynek niemiecki, a podany zakres uwzględnia różnice wynikające z wyposażenia dodatkowego oraz rozmiarów kół i opon dostępnych dla danego modelu.

Wartości zostały ustalone w cyklu testowym zgodnie z nowymi przepisami WLTP i przeliczone na NEDC, aby umożliwić ich porównanie.

Więcej informacji dotyczących oficjalnego zużycia paliwa i oficjalnej emisji CO2 nowych samochodów osobowych można uzyskać we wszystkich salonach BMW.

Latest Facts & Figures.

400 sztuk BMW i3 dla Kopenhagi – dla interconnected mobility.
Thu Aug 13 10:55:00 CEST 2015
I01
Technologia
Patent BMWi napędza elektryczny rower eBike.
Mon Jul 27 15:30:00 CEST 2015
Nowe BMW serii 7.
Wed Jun 10 19:30:00 CEST 2015
G11
Brands
Warsztaty innowacyjne i technologiczne – nowe BMW serii 7.
Fri Apr 17 23:56:00 CEST 2015
G11
Technologia
Show all

Add your filter tags.

Informacja prasowa
Teczka prasowa
Przemówienie
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie