Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Article.

Nowa odsłona technologii materiałowych. BMW oraz Self-Assembly Lab Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowują wspólnie pierwszy nadmuchiwany materiał wykonany w technologii druku 3D.

Dział wzornictwa BMW i Self-Assembly Laboratory MIT opracowały produkcję nadmuchiwanych materiałów w technologii druku 3D, która same się odkształcają, dopasowują i mogą zmieniać swoją postać. Ten wizjonerski projekt można po raz pierwszy podziwiać na wystawie The Future Starts Here w V&A w Londynie, która prezentuje najnowocześniejsze projekty przyszłości.

Projektowanie, koncepcje, studia
 

Press Contact.

Katarzyna Gospodarek
BMW Group

Tel: +48-22-279-7156
Fax: +48-22-331-8205

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~119,72 KB)
  
Photos(24x, ~62,33 MB)
  
Videos(1x, ~429,25 MB)

Monachium. Dział wzornictwa BMW i Self-Assembly Laboratory MIT z powodzeniem opracowały produkcję nadmuchiwanych materiałów w technologii druku 3D, która same się odkształcają, dopasowują i mogą zmieniać swoją postać. Ten wizjonerski projekt można po raz pierwszy podziwiać na wystawie The Future Starts Here w V&A w Londynie, która prezentuje najnowocześniejsze projekty przyszłości.

Interdyscyplinarna współpraca między działem wzornictwa BMW i Self-Assembly Laboratory MIT rozpoczęła się przed dwoma laty. Wspólnym celem było wykorzystanie w szerszym zakresie potencjałów technologii materiałowej. Nowatorskie koncepcje BMW nowoczesnych wnętrz pojazdów, które płynnie dostosowują się do potrzeb, były punktem wyjścia, w którym Self-Assembly Laboratory rozpoczęło intensywną pracę badawczą. Owocem tej współpracy jest pierwszy egzemplarz wyprodukowanego wyłącznie w technologii 3D nadmuchiwanego materiału, który jest dostępny w każdym kształcie i każdej wielkości. Produkt z silikonu może zmieniać swoją formę w zależności od ciśnienia powietrza. Sterownik pneumatyczny w systemie troszczy się o to, by wydrukowany obiekt przyjmował przeróżne kształty, funkcje i stopnie wytrzymałości.

"Rezultat naszej współpracy pokazuje, iż wkrótce nadejdzie nowa era designu materiałowego”, twierdzi Martina Starke, kierownik obszarów BMW Brand Vision i BMW Brand Design w BMW Group. Starke i zespół Self-Assembly Laboratory łączy dążenie do zrewolucjonizowania obecnych koncepcji wnętrz pojazdów. Forma, którą w przyszłości przyjmie mobilność, wskazuje coraz bardziej na samochód, w którym tradycyjne założenia, takie jak np. przednie i tylne siedzenia, nie będą odgrywać już żadnej roli. „Nie ma potrzeby wtłaczania auta przyszłości w określone kształty. Wnętrza mogłyby mieć także formowalne, modułowe struktury”, objaśnia Martina Starke. Z tego powodu badania koncentrują się obecnie w całości na kwestiach technologicznych i właściwościach materiałów.

Na początku sprawdzano różne koncepcje realizacji wizjonerskiego wnętrza. W końcu eksperci Self-Assembly Lab dokonali przełomu, kiedy udało im się wydrukować w technologii Liquid Printing hermetyczne i wodoszczelne obiekty – coś w rodzaju wykonanych na miarę balonów. Ta technologia umożliwia produkcję skomplikowanych węży, wiązek i komór, które same mogą zmieniać swój kształt. Skylar Tibbits, założyciel SelfAssembly Lab, tłumaczy: „Połączyliśmy kilka najnowszych technologii, takich jak np. Rapid Liquid Printing i techniki z obszaru miękkiej robotyki, aby stworzyć tę adaptowalną strukturę materiału. Wcześniej do produkcji nadmuchiwanych materiałów potrzebowano często skomplikowanych, podatnych na usterki urządzeń elektromechanicznych lub pracochłonnej pracy przy użyciu form i narzędzi. Dzisiaj jesteśmy w stanie drukować skomplikowane nadmuchiwane struktury o różnym stopniu wytrzymałości i o dowolnym kształcie”.

W V&A można teraz obejrzeć trójwymiarowy dynamiczny obiekt, który może zmienić zarówno swoją formę, jak i funkcję. Wyposażony w układ pneumatyczny obejmujący siedem autonomicznych komór i realizujący różne wzory ruchowe twór o wielkości około jednego metra potrafi przekształcać się jak robot. „Ta adaptowalna technologia materiałowa wskazuje na przyszłość, w której zmienne powierzchnie zapewniają komfort, wyściełanie i zabezpieczenie przed uderzeniem oraz są dopasowane do indywidualnych potrzeb pasażerów”, objaśnia Martina Starke.

Ekspozycja The Future Starts Here obejmuje rewolucyjne technologie i projekty wzornicze, nad którymi pracują obecnie studia i laboratoria na całym świecie. Na bazie międzynarodowych osiągnięć badawczych i w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami, uniwersytetami i doradcami zaprezentowano ponad 100 projektów, które będą wyznaczać przyszłość. „Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tej wystawy i zaprezentować nasze osiągnięcia”, mówi Martina Starke. „Nasz projekt ,Liquid Printed Pneumatics’ jest świetnym przykładem owocnej interdyscyplinarnej współpracy, którą chcemy pogłębiać i intensyfikować w nadchodzących latach, zwłaszcza w BMW.“

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming.

LA AUTO SHOW 2019

Los Angeles, 20. November.
Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference at the Los Angeles Auto Show.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Podane wartości zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone zgodnie ze standardową procedurą badawczą opisaną w rozporządzeniu europejskim (WE) 715/2007 w wersji obowiązującej w chwili uzyskania homologacji przez pojazd. Wartości dotyczą pojazdów z wyposażeniem standardowym dostarczanych na rynek niemiecki, a podany zakres uwzględnia różnice wynikające z wyposażenia dodatkowego oraz rozmiarów kół i opon dostępnych dla danego modelu.

Wartości zostały ustalone w cyklu testowym zgodnie z nowymi przepisami WLTP i przeliczone na NEDC, aby umożliwić ich porównanie.

Więcej informacji dotyczących oficjalnego zużycia paliwa i oficjalnej emisji CO2 nowych samochodów osobowych można uzyskać we wszystkich salonach BMW.

Add your filter tags.

Informacja prasowa
Teczka prasowa
Przemówienie
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie