Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Article.

Nowe BMW serii 3 Limuzyna: test wytrzymałościowy w „Zielonym Piekle”.

W ramach przygotowań do produkcji seryjnej siódma generacja popularnej sportowej limuzyny BMW przeszła testy dynamiczne i ustawienia na legendarnej Pętli Północnej toru Nürburgring.

G20
·
Seria 3
·
Sedan
 

Press Contact.

Katarzyna Gospodarek
BMW Group

Tel: +48-22-279-7156
Fax: +48-22-331-8205

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~79,22 KB)
  
Photos(36x, ~420,62 MB)
  
Videos(1x, ~113,81 MB)

Monachium. Nowa generacja BMW serii 3 Limuzyna właśnie kończy kluczowy etap przygotowań do produkcji seryjnej. W przypadku testów dynamicznych i ustawień możliwa była tylko jedna opcja: legendarna Pętla Północna toru Nürburgring. Próby w „Zielonym Piekle” są tradycyjnie testem wytrzymałościowym napędu i zawieszenia nowych modeli BMW. Dla zakamuflowanych prototypów nowego BMW serii 3 Limuzyna przygotowano szczególnie obszerny program testowy. Kompleksowo zmodernizowany układ jezdny i kierowniczy, amortyzacja, zawieszenie i hamulce dały konstruktorom szeroki wachlarz możliwości optymalizacji komfortu i dynamiki jazdy, umożliwiając dopracowanie sportowej limuzyny średniego segmentu premium.

Koncepcja tego czterodrzwiowego modelu pokazuje, jak bardzo proces projektowania nowego BMW serii 3 Limuzyna ukierunkowany był na uzyskanie sportowego charakteru auta. Środek ciężkości obniżony został o około 10 mm w stosunku do poprzedniego modelu, masa pojazdu rozłożona jest na osie w zrównoważonych proporcjach 50 : 50, a masa całkowita przy uwzględnieniu wyposażenia jest mniejsza aż o 55 kg od poprzednika. Z kolei znacznie większa jest sztywność nadwozia i zawieszenia, co ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia i akustyki jazdy. Znacznie większy rozstaw kół daje większą zwinność i precyzję kierowania, a większy kąt pochylenia kół umożliwia większy potencjał dynamiki poprzecznej.

Najciekawszym elementem oferty silników jest gruntownie zmodyfikowany 4-cylindrowy silnik benzynowy. Jest to najmocniejsza 4-cylindrowa jednostka kiedykolwiek montowana w seryjnym modelu BMW. Mimo to zużycie paliwa jest o około 5 procent niższe niż w poprzednim silniku: to zasługa m.in. udoskonalonej 8-stopniowej skrzyni Steptronic. Oprócz tego filtr cząstek stałych optymalizuje emisję spalin nowego silnika, dzięki czemu spełnia on normę Euro 6d-TEMP.

W nowym BMW serii 3 Limuzyna nie tylko nadwozie, ale także przednia i tylna oś są lżejsze i sztywniejsze niż w poprzednim modelu. Rezultatem tego jest kinematyka i elastokinematyka osi nastawiona na komfortowe, a jednocześnie sportowe właściwości jezdne. Kluczowym elementem w koncepcji zawieszenia nowego BMW serii 3 Limuzyna jest innowacyjny układ amortyzacji. Użyte po raz pierwszy amortyzatory zależne od skoku działają w sposób ciągły i progresywny odpowiednio od skoku sprężyny. Umożliwia to niezwykle łagodne i precyzyjne neutralizowanie wibracji występujących podczas amortyzacji nierówności na drodze i dynamicznego pokonywania zakrętów, co stanowi doskonałą podstawę dla uzyskania wyjątkowej równowagi między sportowym charakterem a komfortem tak charakterystycznej dla nowego BMW serii 3 Limuzyna.

Pętla Północna toru Nürburgring od dawna znana ze swojej różnorodności jest idealnym miejscem do selektywnego doskonalenia interakcji między nowym układem amortyzacji a pozostałymi elementami zawieszenia. „Wykorzystujemy amortyzatory zależne od skoku jako aktywny element nastawczy, aby zapewnić najlepsze właściwości jezdne w każdych warunkach”, wyjaśnia Peter Langen, szef działu Dynamiki Jazdy. „W przypadku krótkiego skoku sprężyny czuła reakcja tłumiąca zapewnia komfortową kompensację drgań. Gdy samochód przejeżdża przez duże wyboje, ruchy nadwozia kontrolowane są przez większe siły tłumiące”.

Amortyzatory zależne od skoku są standardowym wyposażeniem nowego BMW serii 3 Limuzyna. W specyficznej konfiguracji stanowią również część sportowego układu jezdnego M z dodatkowym obniżeniem o 10 mm, 18calowymi obręczami kół ze stopów lekkich i z ogumieniem mieszanym. Układ ten zwiększa dynamikę jazdy, czego można doświadczyć intensywniej niż kiedykolwiek dotąd. Zwiększone tłumienie jest szczególnie odczuwalne na Pętli Północnej: w przypadku sportowego układu jezdnego M jest ono o ok. 20% wyższe niż w standardowym zawieszeniu. „Oznacza to, że różnica w porównaniu ze standardowym układem jezdnym jest o wiele bardziej zauważalna niż poprzednio”, mówi Peter Langen. „Sportowy układ jezdny M ma teraz znacznie bardziej sportowy charakter, sztywniejsze łożyska i stabilizatory, twardsze sprężyny i dodatkowe rozpórki karoserii”.

Aby zapewnić jeszcze większą dynamikę samochodu, nowy sportowy układ jezdny M oferowany jest wyłącznie w połączeniu ze sportowym adaptacyjnym układem kierowniczym. Oprócz wspomagania zależnego od prędkości Servotronic zapewnia również zmienne przełożenie układu kierowniczego. Sportowy adaptacyjny układ kierowniczy został specjalnie przystosowany do nowego BMW serii 3 Limuzyna. Reaguje z dużo większą precyzją już na lekkie ruchy kierownicy bez nerwowości przy ustawieniu na wprost. Harmonijne zestrojenie układu kierowniczego można odczuć zarówno na długich łukach, jak i przy szybkich zmianach kierunku jazdy. Liniowy przyrost sił wspomagania i optymalne wyczucie pracy układu zwiększają precyzję przy dynamicznym pokonywaniu zakrętów.

Sportowy dyferencjał M doskonale demonstruje swoje właściwości na torze Pętli Północnej i torze Grand Prix. Elektronicznie sterowana funkcja blokowania mechanizmu różnicowego tylnej osi nowego BMW serii 3 Limuzyna jest połączona z układem dynamicznej kontroli stabilności DSC, co zapewnia odpowiednią kompensację obrotów tylnych kół pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną zakrętu. Zależnie od sytuacji może to zapobiegać zarówno podsterowności, jak i nadsterowności bez konieczności hamowania. Aktywna blokada mechanizmu różnicowego selektywnie rozdziela moment obrotowy napędu pomiędzy tylne koła. W ten sposób zapobiega buksowaniu koła o mniejszej przyczepności, zapewniając jednocześnie pełne wykorzystanie mocy silnika i sportową radość z jazdy. „W przeciwieństwie do konwencjonalnych blokad mechanicznych sportowy dyferencjał M optymalizuje nie tylko trakcję”, mówi Peter Langen. „Oprócz dynamiki na zakrętach, szczególnie odczuwalny jest wzrost stabilności napędu np. przy zmianach obciążenia. Dzięki temu nowe BMW serii 3 Limuzyna prowadzi się niezwykle pewnie i bez wysiłku nawet przy dynamicznym stylu jazdy”. W sportowej jeździe aktywna blokada mechanizmu  różnicowego zapewnia znacznie większe przyspieszenia poprzeczne oraz odczuwalny wzrost dynamiki na wyjściu z zakrętu. Zapewnia również optymalną stabilność, precyzję i przewidywalność na zakrętach – bez konieczności hamowania.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming.

ON DEMAND WEBCAST.

Here you can see the webcast of the BMW Group Annual Accounts Press Conference and the BMW Group Analyst- and Investor Conference 2019.

open streaming site

CO2 emission information.

Podane wartości zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone zgodnie ze standardową procedurą badawczą opisaną w rozporządzeniu europejskim (WE) 715/2007 w wersji obowiązującej w chwili uzyskania homologacji przez pojazd. Wartości dotyczą pojazdów z wyposażeniem standardowym dostarczanych na rynek niemiecki, a podany zakres uwzględnia różnice wynikające z wyposażenia dodatkowego oraz rozmiarów kół i opon dostępnych dla danego modelu.

Wartości zostały ustalone w cyklu testowym zgodnie z nowymi przepisami WLTP i przeliczone na NEDC, aby umożliwić ich porównanie.

Więcej informacji dotyczących oficjalnego zużycia paliwa i oficjalnej emisji CO2 nowych samochodów osobowych można uzyskać we wszystkich salonach BMW.

Latest Facts & Figures.

400 sztuk BMW i3 dla Kopenhagi – dla interconnected mobility.
Thu Aug 13 10:55:00 CEST 2015
I01
Technologia
Patent BMWi napędza elektryczny rower eBike.
Mon Jul 27 15:30:00 CEST 2015
Nowe BMW serii 7.
Wed Jun 10 19:30:00 CEST 2015
G11
Brands
Warsztaty innowacyjne i technologiczne – nowe BMW serii 7.
Fri Apr 17 23:56:00 CEST 2015
G11
Technologia
Show all

Add your filter tags.

Informacja prasowa
Teczka prasowa
Przemówienie
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie