Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc

24-karatowe płótno na 4 kołach

I15
·
Sprawy korporacyjne
·
Product Placement
·
BMW i Automobiles
·
BMW i Beyond Automobiles
·
i8 Roadster
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Praga. Samochody i sztuka. Samochodowa sztuka. Sztuka budowania samochodów. W BMW sztuka i samochody są ze sobą ściśle powiązane nie tylko na poziomie międzynarodowym, lecz również na rynku czeskim. Spółka BMW Czech Republik pokazała to już w roku 2018 r., prezentując BMW i3 oraz i8 STARLIGHT EDITION. BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zaprojektowane przez znanego na całym świecie czesko-niemieckiego artystę Milana Kunca we współpracy z praską galerią Cermak Eisenkraft luźno nawiązuje do tych modeli. Projekt ma na celu zwrócenie w oryginalny sposób uwagi na tematy związane z ochroną środowiska i długotrwałym zrównoważonym rozwojem. Dlatego też jako „płótno malarskie” wybrany został rewolucyjny sportowy samochód hybrydowy plug-in – BMW i8 Roadster. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany organizacji non-profit, która zajmuje się oczyszczaniem oceanów z plastiku.

 

Filozofia BMW i skupia się na ekologicznym charakterze nie tylko w samych samochodach i ich eksploatacji, ale także całego procesu rozwoju, produkcji i recyklingu. To kompleksowe podejście zainteresowało galerię Cermak Eisenkraft, która zaproponowała Milana Kunca często krytykującego w swoich dziełach sztuki konwencjonalne samochody i ich wpływ na środowisko. Ideą całego projektu była przyroda, a konkretnie środowisko i jego cztery żywioły: woda, ogień, ziemia i powietrze. To właśnie ich równowaga tworzy podstawę życia na Ziemi.

 

Aby BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc w możliwie największym stopniu miało pozytywny wpływ na środowisko, uzyskane środki finansowe zostaną przekazane organizacji The Ocean Cleanup, aby wesprzeć ją w misji uwolnienia naszych oceanów od plastiku. Jest to naturalna kontynuacja podejścia ściśle związanego z łańcuchem dostaw BMW i.

 

„Od dawna zastanawiałam się nad tym, jak nawiązać do unikalnego projektu STARLIGHT EDITION, który przyciągnął uwagę na całym świecie, a ze względu na swoją wyjątkowość był również wystawiany w BMW Welt w Monachium jako pierwszy projekt spoza macierzystego rynku BMW. Było to dużym wyróżnieniem dla Republiki Czeskiej. Wraz z nowym projektem postanowiłam przejść od designu do sztuki o globalnym znaczeniu. BMW i ma absolutnie wyjątkowe podejście do kwestii ochrony środowiska. Dlatego też zysk ze sprzedaży tego samochodu zostanie przekazany organizacji The Ocean Cleanup zajmującej się czyszczeniem oceanów,” mówi Jana Dvořáková, dyrektor BMW i w Republice Czeskiej.

 

Milan Kunc (1944) jest malarzem, który tworzył głównie w Niemczech, Włoszech, USA, Holandii, Indiach i Czechach, z których wyemigrował w 1969 roku i dokąd powrócił w 2004 roku. Jego sztuka urzeka oryginalnym stylem i treścią. Uznawany jest za reprezentanta jednocześnie kilku stylów sztuki, takich jak pop-surrealizm, ost pop czy lowbrow; stworzył własną malarską ekspresję, co widać na rysunkach, fotokolażach, a przede wszystkim na płótnie czy złocie płatkowym. To, że twórczość Milana Kunca wykracza poza granice państw, najlepiej dokumentują liczne wystawy jego obrazów i ceramiki na całym świecie. W swojej pracy często przedstawia tematy związane z negatywnym wpływem współczesnego świata na przyrodę i środowisko w ogóle.

 

Motywy czterech żywiołów z każdej perspektywy. Karoserię BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zdobi popsurrealistyczna ilustracja czterech żywiołów natury w wyraźnie rozpoznawalnym stylu Milana Kunca. Każda część samochodu opowiada osobną historię danego żywiołu – ognia, wody, powietrza i ziemi. Malarz specjalnie prowokuje widza, wskazując na stan naszej planety. Obraz stawia pytania o kierunek dalszego rozwoju ludzkości i planety Ziemi.

Milan Kunc tak komentuje swoje idee stojące za projektem tego unikalnego samochodu:

  •  Maska.

„Motyl i roślinność reprezentują żywioł powietrza i energetyczną transformację sił natury. Wybrałem motyla jako symbol takiej cudownej metamorfozy”.

  •  Prawa strona – ziemia i powietrze.

„Wieś przekształcona przez działanie nas, ludzi. Prezentuję unikalne środowisko dla ludzi i zwierząt; jego czystość jest warunkiem dalszego rozwoju życia. Przedstawione tu elektrownie wiatrowe wykorzystują energię wiatru, odnawialne źródło energii. A kwiaty, pszczoły, ptaki i zwierzęta reprezentują równowagę w przyrodzie”

  •  Lewa strona – woda.

„Ryby, ślimaki, kraby, rozgwiazdy – występowanie tych zwierząt i ich przetrwanie reprezentuje równowagę środowiska wodnego, za które my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni. Życie tych właśnie stworzeń zależy od czystości tego żywiołu – wody”.

  •  Tył – ogień.

„Nasza planeta jest częścią wszechświata, w którym wszystkie przemiany trwają od zamierzchłych czasów. Ogień symbolizuje źródło energii potrzebnej do zachowania życia i jego rozwoju. A także siłę napędową – silnik, serce samochodu! Krótko poruszam temat wszechświata, odnosząc się do potrzeby recyklingu. Jest to również wyzwanie dla naszej odpowiedzialności w korzystaniu z kopalnych źródeł energii”.

 

Unikalna technologia malowania na złocie. Oryginalne są nie tylko motywy oparte na twórczości Milana Kunca, ale również techniczne wykonanie lakieru BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc. Podstawowym elementem samochodu jest złoty lakier zawierający prawdziwe 24-karatowe złoto. Technika malowania na szkle stanowi osobny rozdział w twórczości Milana Kunca; w przypadku BMW i8 Roadster artysta wykorzystał doświadczenie Zoltána Matuški, autora poprzedniej edycji „one of one” – BMW i3 oraz i8 STARLIGHT EDITION. Samochody te miały również lakier zawierający prawdziwe złoto. Dlatego też złota karoseria BMW i8 Roadster została przygotowana przez Zoltána Matuškę i lakiernika Miroslava Špičáka. Użyli technologii lakierowania BMW ColorSystem stosowanej w lakierniach oficjalnych partnerów serwisowych BMW oraz lakierów BASF. Na tej bazie Milan Kunc stworzył swoje dzieło sztuki na czterech kołach. Aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie, cały samochód został następnie polakierowany czterema warstwami wysokiej jakości bezbarwnego lakieru o wysokim połysku, również z oferty BMW ColorSystem.

 

Cel projektu 4 elements by Milan Kunc. Premiera BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc odbyła się pod koniec lutego 2019 roku w Pradze; teraz w planach są prezentacje w różnych miejscach i wystawach, gdzie poruszana będzie idea samochodu przyjaznego dla środowiska. Pierwszym przystankiem będzie galeria Invelt w Pradze, gdzie samochód będzie można oglądać do połowy marca. Jednym z kolejnych przystanków będzie Muzeum BMW w Monachium.

 

Po zakończeniu misji BMW i8 Roadster 4 elements by Milan Kunc zostanie sprzedane. Zysk z całego projektu będzie przekazany na rzecz organizacji The Ocean Cleanup, która zajmuje się oczyszczaniem oceanów z odpadów plastikowych.

 

To zakończenie nadaje połączeniu sztuki i samochodów BMW zupełnie nowy wymiar wykraczający poza granice świata sztuki i idei i mający bezpośredni wpływ na jakość środowiska. W tym przypadku na żywioł wody.

 

BMW i8. Unikalny przykład kompleksowego, zrównoważonego działania. Samochody dywizji BMW i zostały stworzone z uwzględnieniem minimalnego wpływu na środowisko naturalne na każdym etapie: projektowania, produkcji, eksploatacji i recyklingu. Jednak idea ta idzie jeszcze dalej, przenikając dosłownie każdy szczegół tych samochodów. Pokazuje to na przykład zintegrowany łańcuch produkcji, przetwarzania i recyklingu części wykonanych z kompozytów węglowych (karbon). BMW Group uczestniczy w całym łańcuchu, na przykład w produkcji włókien węglowych z wykorzystaniem energii wodnej w Moses Lake w USA. Oprócz opatentowanej produkcji seryjnej produkcji komponentów z karbonu BMW Group opracowała własny system recyklingu części z włókna węglowego, umożliwiając ich ponowne wykorzystanie. Recykling jest zasadniczo ważną kwestią w modelach BMW i, ponieważ materiały nadające się do recyklingu pomagają chronić środowisko, zastępując na przykład tradycyjne materiały, takie jak tworzywa sztuczne. Ponowne wykorzystanie elektrycznego BMW i3 możliwe jest w 95 procentach. Na przykład deska rozdzielcza i boczki drzwi wykonane są w 30% z przetworzonych butelek PET, a pozostałe 70% z konopi bombajskich. W każdym BMW i3 znajduje się co najmniej 27 przetworzonych butelek PET i puszek po napojach. Skóra garbowana w specjalnym procesie z użyciem liści oliwnych czy listwy ozdobne z drewna szybko rosnącego eukaliptusa to kolejne przykłady kompleksowego podejścia w stylistyce samochodów BMW i.

 

Nowoczesna fabryka BMW w Lipsku z własną elektrownią wiatrową pokrywającą zapotrzebowanie energetyczne zakładu zapewnia neutralną dla środowiska produkcję pojazdów BMW i. Ponadto dzięki wydajnym procesom produkcyjnym standardowych samochodów BMW zapotrzebowanie na energię potrzebną do produkcji modeli BMW zostało zmniejszone o połowę. W produkcji BMW i3 zużywanych jest o 70% mniej wody w porównaniu z produkcją BMW serii 1. Fotele w tym modelu w wersji Lodge obite są tapicerką z wełny owiec hodowanych bezpośrednio na terenie fabryki. Materiał ten chłodzi latem i utrzymuje ciepło zimą, dzięki czemu zmniejsza zapotrzebowanie na klimatyzację i ogrzewanie, a tym samym zużycie energii. Ponadto na terenie zakładów hodowane są również pszczoły, które produkują ekologiczny miód.

 

Samochody BMW i wyznaczają więc drogę ku przyszłości indywidualnej mobilności nie tylko w dziedzinie ekonomicznych układów napędowych, ale również z ogólnym poszanowaniem środowiska.

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

AUTO CHINA 2024.

Beijing. 24/25 April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie