Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Technologia w służbie sztuki. Michael Hansmeyer artystą BMW ART CLUB 2022

BMW prezentuje trzecią odsłonę projektu artystycznego BMW Art Club. Przyszłość to sztuka. Artystą tegorocznej edycji jest Michael Hansmeyer, który na specjalne zamówienie BMW przygotowuje monumentalną 360-stopniową projekcję multimedialną oraz architektoniczną rzeźbę, która będzie kontrapunktem pracy wideo. Jego wystawa „Digital Grotesque III” otworzy się w Nowym Teatrze 6 października.

Sprawy korporacyjne
·
Kultura
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Do pobrania

  
Załączniki(2x, ~468,14 KB)
  
Zdjęcia(10x, ~106,52 MB)

Tradycyjnie już w ramach BMW Art Club marka łączy siły z wiodącą instytucją kultury w Polsce, by wspólnie przygotować nowatorskie wydarzenie kulturalne. Rozmach, nieskrępowana wyobraźnia, innowacyjne użycie nowych technologii i hołd składany pięknu to wspólny mianownik instalacji i rzeźb artysty, którego prace dotychczas można było oglądać m.in. w paryskim Centre Pompidou. Michael Hansmeyer całą swoją twórczością pyta: Czym są rzeczy, które były nieosiągalne wcześniej i stały się możliwe dzięki innowacjom?”. Dokładnie to pytanie przyświeca BMW, marce nakierowanej na przyszłość.

Zapraszając do współpracy artystę, architekta i eksperta od sztucznej inteligencji – Michaela Hansmeyera – BMW kreuje doświadczenie, które pozwoli nam zapytać o relacje między człowiekiem, technologią, sztuką i światem. Jak zdradza kurator projektu BMW Art Club Stach Szabłowski: Artysta przygotowuje na nasze zamówienie immersyjną instalację multimedialną ‘Digital Grotesque III’ oraz dopełniającą świat wirtualny rzeźbę inspirowaną antycznymi kolumnami. Znakiem rozpoznawczym tego twórcy jest zaprzęganie maszyn i inteligentnych algorytmów do poznawania i tworzenia piękna. Jego praktyka artystyczna jest swoistym laboratorium eksperymentowania z nowymi możliwościami, które rozwój inteligentnych technologii otwiera przed nami w dziedzinach kształtowania przestrzeni, a także kreowania piękna – wyjaśnia Szabłowski.

„Digital Grotesque” to flagowy projekt Hansmeyera, który twórca doskonali od lat. Pracuje nad jego każdym aspektem: od pisania programów i algorytmów używających sztucznej inteligencji, przez druk 3D na najwyższym istniejącym poziomie skomplikowania, aż po wymagającą chirurgicznej precyzji pracę rąk, czyli finalne wykończenie instalacji. Zaprojektowane specjalnie do przestrzeni Nowego Teatru dzieło pozwoli – dosłownie – dotknąć efektu pracy tworzonych przez artystę algorytmów.

Jak wyjaśnia sam Michael Hansmeyer: interesuje mnie, w jaki sposób rozwój technologii redefiniuje na naszych oczach to, co w architekturze i designie możliwe jest do zrobienia, a przede wszystkim do pomyślenia. Algorytmy są według mnie narzędziem, ale takim, które w partnerstwie z  człowiekiem jest w stanie pomóc mu zrozumieć siebie, rozpoznać swoje możliwości, a nawet przybliżyć się do uchwycenia natury tak ulotnego pojęcia, jak piękno.

BMW jest pionierem nowych technologii, wyznacza trendy w zakresie mobilności zrównoważonej. W Centrum Badań i Innowacji (FIZ) w Monachium, BMW tworzy rozwiązania, które kształtują przyszłość. Dla praktyki artystycznej Michaela Hansmeyera wizyta w FIZ w Monachium była inspirującym i otwierającym doświadczeniem, a dla BMW wybór artysty tegorocznej odsłony BMW Art Club był z kolei naturalną konsekwencją wartości kluczowych dla marki. Sztuka Michaela Hansmeyera łączy najnowsze osiągnięcia programowania i sztucznej inteligencji z nieskrępowaną twórczością, dla której horyzontem jest jutro.

Wystawę BMW Art Club. Przyszłość to sztuka „Digital Grotesque III” zobaczyć będzie można od 6 do 22 października 2022 w Nowym Teatrze w Warszawie. Partnerem projektu jest Nowy Teatr, partnerem technologicznym jest firma Epson, która udostępnia projektory wykorzystywane podczas ekspozycji.

Wystawa będzie niebiletowana i dostępna dla wszystkich odwiedzających Nowy Teatr. Tym gestem BMW wpisuje się w trend jak najszerszego udostępniania kultury, silny szczególnie w post-pandemicznym świecie. Marka świadomie kreuje nową formę mecenatu kultury. 

Zobacz teaser wystawy oraz dedykowaną jej stronę www.

O artyście

Michael Hansmeyer (ur. 1973) jest architektem i programistą, który bada i praktykuje innowacyjne możliwości związane z wykorzystaniem algorytmów do generowania i wytwarzania form architektonicznych. Twórczość Hansmeyera, którą artysta określa jako „architekturę obliczeniową”, rozgrywa się na przecięciu dziedzin projektowania, sztuk wizualnych, kodowania oraz studiów nad uczeniem maszynowym w kontekście poszukiwań estetycznych. Hansmeyer tworzy formy istniejące zarówno w rzeczywistości wirtualnej, jak również instalacje, przestrzenie i obiekty architektoniczne wytwarzane za pomocą technik drukowania 3D.

Jego dzieła prezentowane były m.in. w Mori Art Museum w Tokio, w Grand Palais, Centre Pompidou oraz Palais de Tokyo w Paryżu, Museum of Arts and Design w Nowym Jorku, Martin Gropius Bau w Berlinie, a także w ramach Design Miami / Basel oraz Gwangju Design Biennale. Jako architekt współpracował z wiodącymi światowymi studiami architektonicznymi (m.in. Arata Isozaki & Associates, Herzog & De Meuron Architects). Obecnie jest związany z CAAD (katedrą komputerowego wspomagania projektowania architektonicznego) na wydziale architektury ETH (Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii) w Zurychu. Mieszka i pracuje w Monachium.

O BMW Art Club. Przyszłość to sztuka

Projekt BMW Art Club. Przyszłość to sztuka to obliczone na wiele lat działania kulturalne inspirowane przez BMW, a realizowane we współpracy z wyznaczającymi nowe ścieżki artystami oraz najważniejszymi polskimi instytucjami kultury. W poprzednich edycjach BMW Art Club uczestniczyli Boris Kudlička i Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Witek Orski wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Jako mecenas sztuki BMW realizuje innowacyjne projekty artystyczne na całym świecie. Marka aktywnie angażuje się w ochronę i rozwój światowej kultury. Ma na koncie współprace z wiodącymi artystami XX wieku, od Andy’ego Warhola, przez Jeffa Koonsa po Jenny Holzer. Swoje projekty BMW realizowało we współpracy z Tate Modern, Teatro alla Scala czy Art Basel.  W wydarzeniach artystycznych powstałych dzięki BMW sztuka swobodnie czerpie z technologii, zwracając się ku przyszłości. Dzięki temu powstają wizjonerskie wydarzenia i działania, które oddają ducha marki.

O Nowym Teatrze

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr działa na warszawskim Mokotowie. Dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Warlikowski, nagrodzony między innymi Złotym Lwem Weneckiego Biennale (2021). Reżyser zgromadził wokół siebie mocny zespół aktorski, kuratorski i produkcyjny. Nowy Teatr tworzy i prezentuje wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, wyszukując artystki i artystów, którzy w radykalny sposób poszerzają granice języka wypowiedzi artystycznej. Nowy Teatr będąc miejscem łączenia różnych dziedzin sztuki, pamięta również o mokotowskich sąsiadach i misji edukacyjnej.

O Epson

Japońska firma Epson jest globalnym liderem w dziedzinie technologii, który łączy ludzi, rzeczy i informacje. Tworzone przez nią produkty są wydajne, kompaktowe i precyzyjne. Kluczowe obszary rozwoju Epson to druk atramentowy dla biznesu oraz wizualizacja i projekcja obrazu. Wszystkie urządzenia wyróżnia niskie TCO, ekologiczność oraz wszechstronność zastosowań. Za wysiłki na tym polu Epson został wielokrotnie nagrodzony, m.in. platynową nagrodą EcoVadis, 14 wyróżnieniami Green Awards Data Master Lab, Zielonym Sercem Wprost czy tytułem Ekologiczna Firma 2021 GF.

 

Organizator: BMW

Partner: Nowy Teatr w Warszawie

Partner technologiczny: EPSON

Patroni medialni: VOGUE Polska, LABEL Magazine, Radio ChilliZET, Forbes, Newsweek, Business Insider, NOIZZ, Onet, Plejada

 

Kontakt dla mediów:

 

Marta Bartkowska / Sto Lampartów / t: 501 275 126, bmwartclub@stolampartow.pl

Józefina Bartyzel / Sto Lampartów / t: 695 492 970, bmwartclub@stolampartow.pl

Kacper Studencki / BMW Group Polska / t: 728 873 967, kacper.studencki@bmw.pl

 

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

BMW GROUP AT CES 2023.

Las Vegas. Here you can see the webcasts of the BMW Group Keynote at the CES 2023 and the Digital World Premiere of BMW i Vision Dee.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie