Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Ładowanie bez aplikacji i karty: BMW Group wprowadza funkcję Plug&Charge i jako pierwszy producent integruje w samochodzie umowy z różnymi operatorami stacji ładowania.

Innowacyjna oferta łączy wygodne ładowanie z wyjątkową elastycznością. Samochód uwierzytelnia się automatycznie na stacjach ładowania poprzez zapisane cyfrowo dane rejestracyjne. Funkcja dostępna od połowy 2023 roku.

Technologia
·
BMW i
·
Electrification

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Do pobrania

  
Załączniki(1x, ~598,51 KB)

Innowacyjna oferta łączy wygodne ładowanie z wyjątkową elastycznością. Samochód uwierzytelnia się automatycznie na stacjach ładowania poprzez zapisane cyfrowo dane rejestracyjne. Funkcja dostępna od połowy 2023 roku.

 

Monachium. Dzięki pionierskim innowacjom w dziedzinie cyfrowych funkcji pojazdów BMW Group po raz kolejny czyni elektromobilność wygodniejszą i bardziej atrakcyjną. Od połowy 2023 roku w pierwszych modelach BMW dostępna będzie funkcja Plug&Charge umożliwiająca klientom ładowanie z publicznych stacji ładowania bez konieczności karty ładującej lub aplikacji. Uwierzytelnienie wymagane do rozpoczęcia ładowania oraz do rozliczenia odbywa się automatycznie poprzez wymianę danych pomiędzy pojazdem a stacją ładowania.

Jednocześnie BMW Charging dodaje tę funkcję do swojego bogatego portfolio produktów dostarczanych przez Digital Charging Solutions. Nowa funkcja umożliwia również dostęp Plug&Charge do sieci ładowania IONITY zainicjowanej przez BMW.

Wyjątkowa jest przy tym elastyczność oferty: BMW Group jest pierwszym producentem samochodów, który zintegrował funkcjonalność multikonta z ofertą Plug&Charge. Dzięki temu klienci mogą przechowywać w pojeździe cyfrowo swoje indywidualne umowy na energię do zasilania pojazdu od co najmniej pięciu różnych dostawców i w wygodny sposób korzystać ze stacji ładowania tych operatorów. W tym celu zintegrowano obecne i przyszłe normy ISO-15118-2 i ISO 15118-20.

Ładowanie łatwiejsze niż tankowanie: pojazd uwierzytelnia się samodzielnie.

Plug&Charge to funkcja, dzięki której ładowanie akumulatora wysokonapięciowego jest jeszcze prostsze niż tankowanie pojazdu z konwencjonalnym napędem. Wszystko, co klient musi zrobić, to podłączyć kabel punktu ładowania do gniazda ładowania swojego pojazdu, a przez kabel oprócz prądu płyną dane. Nie ma potrzeby aktywacji ładowania za pomocą aplikacji lub karty ładującej. Zamiast tego pojazd uwierzytelnia się samodzielnie, przekazując dane z umowy klienta. Oznacza to, że po zakończeniu ładowania pobrana energia elektryczna jest również rozliczana w pełni automatycznie.

Dodatkową zaletą tego systemu jest to, że w przeciwieństwie do aktywacji ładowania poprzez aplikację automatyczne uwierzytelnienie przez pojazd nie wymaga łączności z internetem w miejscu, w którym znajduje się stacja ładowania. Jest to zaletą przede wszystkim w garażach podziemnych.

Wyjątkowa elastyczność: konto BMW Charging, umowy prywatne i firmowe są przechowywane cyfrowo.

Poprzednie rozwiązania Plug&Charge były zawsze związane z jednym stałym dostawcą energii elektrycznej. Rozwiązanie, które w przyszłości będzie dostępne do modeli BMW, oferuje wyjątkową elastyczność. Klient może cyfrowo przechowywać w swoim pojeździe indywidualne dane dostępu do kilku umów na energię elektryczną do zasilania pojazdu. Daje mu to dostęp w drodze zarówno do konta BMW Charging, jak i do innych indywidualnych umów. Jedynym warunkiem jest to, że dostawcy muszą być podłączeni do ogólnoeuropejskiej sieci eRoaming firmy Hubject.

Pierwsza taka elastyczność w zakresie elektromobilności ułatwia ładowanie akumulatora wysokonapięciowego zwłaszcza użytkownikom samochodów służbowych z napędem elektrycznym. Mogą oni nie tylko korzystać z kompleksowej sieci ładowania BMW Charging, ale także równie wygodnie zaopatrywać się w energię elektryczną u dostawców, z którymi pracodawca zawarł osobną umowę na ładowanie – na przykład z punktów ładowania na terenie firmy. W obu przypadkach po podłączeniu kabla do ładowania klient musi jedynie wybrać i potwierdzić odpowiednią umowę w odpowiednim menu systemu operacyjnego pojazdu, aby rozpocząć proces ładowania.

BMW Group po raz pierwszy zademonstruje publicznie funkcję „Multi Contract Plug&Charge” podczas konferencji Intercharge Network, która odbędzie się w Berlinie 12 września.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Hubert Fronczak, BMW Group Polska

Telefon: +728 874 121, E-Mail: hubert.fronczak@bmw.pl

 

BMW Group

BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, jest jednym z wiodących na świecie producentów samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje 31 zakładów produkcyjnych i montażowych w 15 krajach; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.

W roku 2021 firma BMW Group sprzedała ponad 2,5 miliona samochodów oraz ponad 194 tysiące motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2021 wyniósł 16,5 mld euro przy obrotach wynoszących 111,2 mld euro. Według stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. w BMW Group było zatrudnionych 120 726 pracowników.

Podstawą sukcesu ekonomicznego BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Firma już na wczesnym etapie wyznaczyła kierunek na przyszłość i konsekwentnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów, począwszy od łańcucha dostaw poprzez produkcję aż po końcową fazę użytkowania wszystkich produktów.

 

www.bmwgroup.com

Facebook: https://www.facebook.com/BMW.Polska

Twitter: https://twitter.com/BMW_Polska

YouTube: http://www.youtube.com/BMWPolska

Instagram: https://www.instagram.com/bmwpolska

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group-polska/

Załączniki

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

MINI CONCEPT ACEMAN.

Here you can see the world premiere of the MINI Concept Aceman.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie