Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Uruchomienie produkcji MINI Countryman Electric w zakładach BMW Group w Lipsku

+++ Większe wolumeny i rosnący zespół +++ Nowa nocna zmiana na linii montażowej +++ Akumulatory wysokiego napięcia z własnej produkcji +++

Leipzig
·
Production Start
·
Production network
·
High-voltage battery
·
Fabryki, obiekty
·
Zakłady produkcyjne
·
MINI Countryman
·
MINI Electric
·
Electrification
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Lipsk. Dalsza elektryfikacja w zakładach BMW Group w Lipsku: cztery miesiące po uruchomieniu produkcji MINI Countryman z silnikiem spalinowym, z linii produkcyjnych w Lipsku zjeżdża również wersja w pełni elektryczna. Po wycofaniu z produkcji BMW i3 kolebka elektromobilności BMW Group powitała kolejny w pełni elektryczny samochód. Obecnie produkowane są tu cztery modele z trzema rodzajami napędu dwóch marek, wszystkie na jednej linii montażowej: BMW serii 1, BMW serii 2 Active Tourer (w tym wersja hybrydowa plug-in), BMW serii 2 Gran Coupé i MINI Countryman zarówno w wersji elektrycznej, jak i spalinowej.

MINI Countryman Electric, jako zelektryfikowany gokart, gwarantujący mobilność bez lokalnej emisji spalin, stanowi ważny krok w przechodzeniu marki MINI na pełną elektryczność do 2030 roku. Dostępny jest w dwóch w pełni elektrycznych wariantach: Countryman E (150 kW, 204 KM; zużycie energii elektrycznej 17,4 – 15,7 kWh/100 km; emisja CO2 0 g/km) oraz mocniejszy Countryman SE ALL4 z napędem na wszystkie koła (230 kW, 313 KM; zużycie energii elektrycznej 18,5 – 16,8 kWh/100 km; emisja CO2 0 g/km).

Konsekwentne modernizacje zakładu i elastyczny system produkcji

Aby umożliwić produkcję do 350 000 egzemplarzy rocznie – o 100 000 więcej niż wcześniej – zakłady w Lipsku (blacharnia, lakiernia, montaż i logistyka) był od 2018 r. stale modernizowane, obszernie rozbudowywane i ulepszane. „Nasze samochody i komponenty cieszą się dużym popytem. W ostatnich latach BMW Group zainwestowała około 1,6 miliarda euro w zakłady w Lipsku, aby produkować dodatkowe modele i komponenty elektryczne, a teraz zwiększamy również liczbę montowanych pojazdów, co jest świetną wiadomością dla naszego zakładu” – mówiła Petra Peterhänsel, szefowa zakładu.

Głównym motorem wzrostu wolumenu jest MINI Countryman. W 2024 r. produkcja wzrośnie do prawie 500 sztuk dziennie – oprócz montowanych tutaj około 800 szt. BMW. Co więcej, dzięki elastycznemu systemowi produkcji zakłady w Lipsku są w stanie szybko reagować na zapotrzebowanie klientów, na przykład zwiększając udział pojazdów elektrycznych w produkcji.

Elastyczne struktury montażowe pozwoliły również na płynną integrację MINI Countryman Electric w produkcji. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku różnych jednostek napędowych, które są montowane na tej samej linii i przygotowywane do połączenia z nadwoziem. Napędy elektryczne, przekładnie i elektronika sterująca (znane jako wysoce zintegrowana topologia napędu elektrycznego lub HEAT) do dwóch w pełni elektrycznych modeli są łączone ze sobą bezpośrednio w zakładach. Nowa linia produkcyjna była wymagana tylko dla elektroniki sterującej.

Większe zatrudnienie i nocne zmiany w celu zwiększenia produkcji

Większa produkcja oznacza bezpieczne zatrudnienie i nawet 900 dodatkowych pracowników w samej produkcji pojazdów. Do końca 2024 r. zakłady BMW w Lipsku będą zatrudniały około 7000 osób. We wszystkich technologiach konieczne będzie dostosowanie godzin pracy. We wrześniu tego roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nocna zmiana i produkcja odbywać się będzie całą dobę na trzy zmiany.

„Zakłady w Lipsku zostały uruchomione w 2005 roku i zatrudniały wtedy około 2600 osób. 19 lat później zatrudnienie wynosi już ponad 7000 osób. Przez lata stale i znacząco się rozwijaliśmy. Rozpoczęcie nocnych zmian w montażu stanowi kolejny ważny kamień milowy w historii sukcesu naszych zakładów i jest wyraźnym dowodem zaufania koncernu do naszego obiektu w Lipsku” – podkreślił przewodniczący rady zakładowej Jens Kohler.

Produkowane w Lipsku: akumulatory wysokonapięciowe do MINI Countryman Electric

Wraz z uruchomieniem produkcji MINI Countryman Electric w zakładach BMW Group w Lipsku odbywają się wszystkie trzy etapy procesu produkcji akumulatorów wysokonapięciowych Gen 5: powlekanie ogniw, produkcja modułów i montaż akumulatorów.

Wszystkie trzy są obecnie rozszerzane: do pięciu linii powlekania ogniw, trzech linii do produkcji modułów i dwóch linii do montażu akumulatorów wysokonapięciowych.

„Jesteśmy w trakcie transformacji w kierunku elektromobilności” – mówił Markus Fallbohmer, szef działu produkcji akumulatorów w BMW Group. „Począwszy od tego roku zakłady w Lipsku będą realizowały każdy etap naszego wewnętrznego procesu produkcji akumulatorów wysokonapięciowych. To nasz kolejny wielki krok naprzód”.

Zdolności produkcyjne zakładów w Lipsku w zakresie e-komponentów rosną od 2021 roku. Teraz produkowane tu będą nie tylko akumulatory wysokonapięciowe do MINI Countryman Electric, ale także komponenty elektryczne do montowanych w tych zakładach BMW iX1, BMW iX2, BMW i4, BMW i5 i BMW iX. Przy produkcji komponentów elektrycznych w Lipsku zatrudnionych jest obecnie około 1000 osób.

Aby umożliwić produkcję akumulatorów wysokonapięciowych, zaadaptowano przestrzenie wykorzystywane wcześniej na potrzeby produkcji BMW i3 i BMW i8 oraz dobudowano nowe obiekty. Jednym z nich jest nowa hala o powierzchni około 61 000 m2. Znajdują się tam dwie linie zdolne do produkcji do 300 000 akumulatorów wysokonapięciowych rocznie. BMW Group zainwestowała do tej pory ponad 900 milionów euro w produkcję komponentów elektrycznych w Lipsku.

Oszczędzające zasoby procesy lakiernicze

W momencie premiery w pełni elektryczne MINI Countryman będzie oferowane z trzema dodatkowymi kolorami nadwozia: British Racing Green, Chili Red i Blazing Blue – a na życzenie także z charakterystycznym dla MINI kontrastującym dachem. Lakier będzie nakładany przy użyciu nowej metody, która oszczędza zasoby i jest obecnie przygotowywana do produkcji seryjnej. Termin „overspray” odnosi się do mgiełki nadmiaru cząstek lakieru, która powstaje przy konwencjonalnym lakierowaniu. Dzięki nowej technice taka mgiełka już nie występuje. Ułatwia to lakierowanie w wielu kolorach, ponieważ nie jest już wymagany pracochłonny proces maskowania. Lakierowanie bez mgiełki natryskowej pomaga również zmniejszyć emisję CO2, ponieważ powietrze odprowadzane z kabiny lakierniczej wymaga mniejszego oczyszczania. Ponadto w procesie potrzeba znacznie mniej klimatyzowanego powietrza, tj. powietrza, które jest doprowadzane do dokładnej temperatury i wilgotności wymaganej do lakierowania. Zmniejsza to zużycie energii do podgrzewania świeżego powietrza i oczyszczania zużytego powietrza.

Technologia palnikowa używana do suszenia lakieru na kontrastujących dachach została również zmodyfikowana na potrzeby produkcji MINI Countryman i obecnie składa się z systemu biwalentnego. Palniki można zasilać zarówno wodorem (H2), jak i gazem (metan, CHLi). Możliwe jest również przełączanie między dwoma paliwami podczas pracy. W produkcji kontrastujących dachów do MINI Countryman wykorzystywanych jest pięć takich biwalentnych palników obsługujących wodór.

Kolejne palniki w lakierni będą również stopniowo przestawiane na pracę w trybie biwalentnym, przy czym właśnie zainstalowano sześć kolejnych palników obsługujących wodór. Dzięki temu Lipsk jest pionierem w branży motoryzacyjnej i idzie o krok dalej w kierunku obniżenia emisji CO2. „Naszą wizją w zakładach w Lipsku jest jak największa dekarbonizacja produkcji poprzez zastąpienie paliw kopalnych ekologicznym wodorem” – mówiła Petra Peterhänsel, wyjaśniając długoterminowy cel zakładu. Będzie to wymagało wystarczającej ilości ekologicznego wodoru z sieci. Obecnie planowana jest regionalna sieć wodorowa, z której skorzystają zakłady w Lipsku.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Hubert Fronczak

BMW Group Polska

telefon: 728 874 121

e-mail: hubert.fronczak@bmw.pl

 

Zakłady BMW Group w Lipsku

Produkcja seryjna w zakładach BMW Group w Lipsku rozpoczęła się w 2005 roku. Obecnie z linii produkcyjnej zjeżdża do 1300 pojazdów dziennie. Aktualne portfolio modeli w Lipsku obejmuje BMW serii 1, BMW serii 2 Gran Coupé, BMW serii 2 Active Tourer i MINI Countryman. BMW Group zainwestowała już ponad miliard euro w zakłady w Lipsku zatrudniające około 6000 osób.

Internet: www.bmw-werk-leipzig.de

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroupwerkleipzig

 

BMW Group

BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, jest wiodącym na świecie producentem samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje ponad 30 zakładów produkcyjnych i montażowych na całym świecie; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.

W roku 2022 firma BMW Group sprzedała ponad 2,4 miliona samochodów oraz ponad 202 tysiące motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2021 wyniósł 16,1 mld euro przy obrotach wynoszących 111,2 mld euro. Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. w BMW Group było zatrudnionych 118 909 pracowników.

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Firma już na wczesnym etapie wyznaczyła kierunek na przyszłość i konsekwentnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów, począwszy od łańcucha dostaw poprzez produkcję aż po końcową fazę użytkowania wszystkich produktów.

www.bmwgroup.com

Facebook: https://www.facebook.com/BMW.Polska

Twitter: https://twitter.com/BMW_Polska

YouTube: http://www.youtube.com/BMWPolska

Instagram: https://www.instagram.com/bmwpolska

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Spalanie i emisja CO2

MINI Countryman E

Zużycie energii w cyklu mieszanym wg WLTP: 17,4 – 15,7 kWh/100 km Emisja CO2 w cyklu mieszanym wg WLTP: 0 g/km Klasa CO2: A Zasięg elektryczny wg WLTP: 462– 423 km

 

MINI Countryman SE ALL4

Zużycie energii w cyklu mieszanym wg WLTP: 18,5 – 16,8 kWh/100 km Emisja CO2 w cyklu mieszanym wg WLTP: 0 g/km Klasa CO2: A Zasięg elektryczny wg WLTP: 432– 399 km

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

ANNUAL CONFERENCE 2024.

Munich. Here you can see the on demand webcast of the BMW Group Annual Conference 2024, with the world premiere of the next BMW vision vehicle on the "Road to Neue Klasse".

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie