Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Strong today, strong tomorrow: po udanym roku 2023 BMW Group utrzymuje kurs na pomyślną przyszłości.

+++ Znaczny wzrost zysku operacyjnego w segmencie samochodów w 2023 r. +++ Spodziewany wskaźnik rentowności sprzedaży w 2024 r. ponownie w przedziale 8–10% +++ Zgodnie z planem szczyt inwestycji w 2024 r. +++ NEUE KLASSE w blokach startowych: testy już w toku +++ BMW Vision Neue Klasse X podkreśla szerokie spektrum: NEUE KLASSE oferuje klientom różnorodną gamę modeli +++ Ponad 2 miliony zelektryfikowanych pojazdów już na drogach +++ Kontynuacja dynamicznego wzrostu: w 2024 r. w ofercie ponad 15 modeli BEV wszystkich marek +++ Wartość CO₂ floty w UE w 2023 r. niższa o ponad 20% +++ Zakłady w Monachium przejdą na wyłączną produkcję pojazdów elektrycznych w 2027 r. +++ Oliver Zipse: „Jesteśmy niezawodnym partnerem dla klientów, inwestorów i interesariuszy” +++

Korporacja - finanse, fakty i liczby
·
Sprawy korporacyjne
·
Wydarzenia korporacyjne
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Monachium. Doskonałe produkty, wysoki popyt, świetne wyniki: po udanym roku 2023 z rekordowym zyskiem operacyjnym w segmencie samochodów, BMW Group zamierza kontynuować kurs rentownego wzrostu również w bieżącym roku obrotowym. Głównymi czynnikami wzrostu w 2024 r. będą nadal pojazdy w pełni elektryczne (BEV) i modele z wyższego segmentu premium, takie jak BMW serii 7, BMW X7 i modele Rolls-Royce, w tym całkowicie elektryczny Rolls-Royce Spectre*.

W obu segmentach BMW Group spodziewa się w bieżącym roku obrotowym znacznego, dwucyfrowego wzrostu. Swoją rolę w tym odegrają nowe BMW serii 5, w tym w pełni elektryczne BMW i5*, które od 2024 roku będzie również dostępne jako pierwszy w pełni elektryczny model Touring, oraz pojazdy BMW M GmbH.

W sumie BMW Group spodziewa się w roku 2024 w segmencie samochodów lekkiego wzrostu sprzedaży.

„Im trudniejsze warunki ramowe, tym ważniejsze jest wdrażanie spójnej strategii. Dlatego naszymi kluczowymi czynnikami sukcesu w 2024 roku nadal będą doskonałe produkty i wysoki stopień responsywności. Dzięki temu będziemy też wiarygodnym partnerem dla klientów, inwestorów i interesariuszy” – powiedział w czwartek prezes zarządu BMW AG Oliver Zipse.

2024, zgodnie z planem, rokiem najwyższych nakładów na badania i rozwój oraz inwestycji

Zgodnie z planem w 2024 roku koncern utrzyma strategiczny kurs i będzie znacznie inwestować w swoje zakłady, portfolio pojazdów premium oraz innowacyjne technologie. Przykładem jest budowa zakładów w Debreczynie (Węgry) oraz linii montażowych akumulatorów wysokiego napięcia w Shenyang (Chiny), w Woodruff (USA), w San Luis Potosì (Meksyk) i w Irlbach-Straßkirchen (Niemcy). Do rekordowego poziomu inwestycji w 2024 roku przyczyni się też szeroko zakrojona rozbudowa zakładów w Monachium oraz elektryfikacja fabryki MINI w Oksfordzie. Również cyfryzacja koncernu i jego produktów wymaga zwiększonych wydatków.

Obok inwestycji, szczytowy poziom osiągną w tym roku również nakłady na badania i rozwój. Środki te kierowane będą przede wszystkim na elektryfikację portfolio pojazdów, w tym produktów NEUE KLASSE, ale także na innowacje cyfrowe w pojazdach, takie jak łączność, stosy oprogramowania i automatyzacja jazdy.

„Inwestujemy w przyszłość naszej firmy jak nigdy dotąd. Budowa i modernizacja naszych zakładów oraz planowane rozszerzenie naszego portfolio, postępują w tym roku w szybkim tempie. Nasze inwestycje w badania i rozwój osiągną nowy poziom. Oczekujemy, że wskaźnik inwestycji wyniesie ponad 6%, a nakładów na badania i rozwój przeszło 5%. Obie kluczowe liczby powrócą następnie do swoich „korytarzy strategicznych”. Pomimo tych znaczących inwestycji w przyszłość, naszym celem jest osiągnięcie w 2024 roku wolnych przepływów pieniężnych w wysokości ponad 6 miliardów euro w segmencie samochodów. To świadczy o finansowej kondycji BMW Group” – mówił Walter Mertl, dyrektor finansowy. „Nadal skupiamy się na dyscyplinie kosztowej i zrównoważonej rentowności – naszym punktem odniesienia pozostaje nadal długoterminowy cel utrzymania 8–10% wskaźnika rentowności sprzedaży w segmencie samochodów.”

Również w tym roku obrotowym koncern dąży do uzyskania wskaźnika rentowności sprzedaży w zakresie 8–10% w segmencie samochodów. Uwzględniony w tym jest występujący nadal negatywny efekt amortyzacji aktywów BBA z alokacji ceny nabycia.

Atrakcyjne produkty – gama BEV najsilniejszym motorem wzrostu

W roku 2023 BMW Group istotnie zwiększyła sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych do ponad 375 tysięcy sztuk (+74,2%), podkreślając swoją rolę pioniera elektromobilności. Koncern po raz kolejny dostarczył znacznie więcej elektrycznych pojazdów niż jego bezpośredni europejscy konkurenci, a także znacznie więcej niż większość azjatyckich i amerykańskich nowych graczy wchodzących na rynek.

Podstawą tego sukcesu są doskonałe produkty, co potwierdzają liczne badania. Na przykład renomowany amerykański portal konsumencki Consumer Reports już drugi rok z rzędu uznał BMW „najlepszą marką”. Platforma porównała 34 producentów samochodów i oparła swój ranking na ocenach testowych, niezawodności, zadowoleniu klientów i kryteriach bezpieczeństwa. Wszystkie dwanaście testowanych modeli BMW otrzymało wyraźną rekomendację do zakupu – podobnie jak dwa testowane modele MINI, które również zdobyły najwyższą pozycję w rankingu.

Jednocześnie w analizie przeprowadzonej przez amerykańską firmę badań rynkowych J.D. Power, która dotyczyła doświadczeń klientów z pojazdami elektrycznymi, BMW i4* zwyciężyło w ocenie ogólnej, a najlepszym modelem w niższym segmencie cenowym okazało się MINI Cooper SE*.

Dzięki w pełni elektrycznemu BMW i5, które w tym roku wejdzie na rynek jako pierwszy w pełni elektryczny model Touring, oraz nowej rodzinie MINI, BMW Group oferuje model BEV praktycznie w każdym ze swoich kluczowych segmentów. W 2024 roku na rynku pojawi się ponad 15 w pełni elektrycznych modeli wszystkich marek koncernu.

W połączeniu z dalszym wzrostem wydajności silników spalinowych koncern BMW Group istotnie zmniejszył emisję CO2 swojej floty, zwłaszcza w Europie: według wstępnych danych wartość dla floty w UE spadła w 2023 r. do 102,1 g CO2/km. W rezultacie BMW Group osiągnęła wynik niższy o ponad 20% od przewidzianej dla jej floty docelowej wartości 128,5 grama CO2/km. W roku 2024 spodziewana jest dalsza redukcja.

Gwarancja wzrostu dzięki różnorodności produktów

Różnorodność gamy produktowej BMW Group okazała się gwarancją wzrostu na początku 2024 roku: w pierwszych dwóch miesiącach BMW Group zdołała zwiększyć sprzedaż w pełni elektrycznych pojazdów o dwucyfrową wartość procentową w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wzrost był szczególnie widoczny w USA, gdzie sprzedaż BEV koncernu wzrosła w lutym niemal dwukrotnie. Również w Europie i Chinach dostawy w pełni elektrycznych modeli zwiększyły się o dwucyfrową wartości procentową.

W lutym wzrosła również sprzedaż pojazdów z wysokowydajnymi silnikami spalinowymi. Wysoki popyt na modele BMW Group, niezależny od rodzaju napędu, oraz wysoka elastyczność i zdolność reagowania w łańcuchu wartości są kluczowymi elementami sukcesu koncernu.

Pojazdy hybrydowe typu plug-in (PHEV) również pozostają kluczowym elementem strategii elektryfikacji marki BMW. Pomimo silnego wzrostu w segmencie BEV popyt na te modele prawdopodobnie utrzyma się w tym roku na stabilnym poziomie, a w Europie nawet wzrośnie. Technologia ta stanowi zatem istotny wkład w dalszą redukcję emisji CO2 i pozwala na stopniowe wprowadzanie klientów w świat elektromobilności. W całym koncernie sprzedaż zelektryfikowanych modeli (BEV + PHEV) wyniosła w 2023 r. ponad 560 000 szt. Odpowiada to 22% całkowitej sprzedaży BMW Group.

Również duża popularność modeli PHEV przyczyniła się do sprzedaży ponad 2 milionów zelektryfikowanych pojazdów (BEV + PHEV) BMW Group. Około 55% tego stanowią modele PHEV, a BEV około 45%. Sprzedaż pojazdów w pełni elektrycznych rosła jednak w ostatnich latach znacznie szybciej niż modeli PHEV.

MINI i Rolls-Royce przechodzą na elektromobilność

Marki MINI i Rolls-Royce są na drodze do całkowitego przejścia na elektryczne modele od początku lat 2030. Zapowiedzią tego kroku jest nowa rodzina MINI i Rolls-Royce Spectre,których pierwsze egzemplarze trafiły już do klientów. Zamówienia na Rolls-Royce Spectre sięgają już 2025 roku. Po raz pierwszy w zakładach BMW Group w Lipsku ruszyła również produkcja nowego MINI Countryman*, w pełni elektrycznego modelu z wysokowydajnym silnikiem spalinowym.

Dzięki szerokiej gamie modeli elektrycznych BMW Group spodziewa się kontynuować konsekwentny wzrost w nadchodzących latach. W drugiej połowie dekady NEUE KLASSE z przekonującymi produktami ma potencjał do dalszego przyspieszenia penetracji rynku e-mobilności. W zależności od warunków rynkowych panujących w drugiej połowie dekady, rozwoju cen i dostępności surowców oraz tempa rozbudowy kompleksowej infrastruktury ładowania, już przed 2030 rokiem ponad 50 procent wszystkich pojazdów BMW Group sprzedawanych na całym świecie może mieć napęd w pełni elektryczny. Jeśli uwzględnić modele PHEV, odsetek ten będzie prawdopodobnie odpowiednio wyższy.

NEUE KLASSE szykuje się do startu: BMW Vision Neue Klasse X podkreśla szerokie spektrum przyszłego portfolio modeli BMW – nowy poziom radości z jazdy

W roku poprzedzającym rozpoczęcie produkcji NEUE KLASSE, nowy model studyjny stanowi zapowiedź przyszłego segmentu w pełni elektrycznych SAV-ów BMW Group. BMW Vision Neue Klasse X wprowadza filozofię i technologie NEUE KLASSE do segmentu Sports Activity Vehicle, który ma w ostatnich latach coraz większy udział w sprzedaży BMW Group. W 2023 r. co drugi sprzedany pojazd marki BMW był modelem X. „Wraz z BMW Vision Neue Klasse model studyjny BMW Vision Neue Klasse X pokazuje szerokie spektrum naszego przyszłego portfolio modeli BMW. Czy to sportowa limuzyna ze wszystkimi jej pochodnymi, czy nowoczesna rodzina SAV – NEUE KLASSE może reprezentować różnorodność wszystkich modeli, które inspirują naszych klientów dziś i będą inspirować w przyszłości” – mówił Oliver Zipse. „Tym samym podkreślamy, że NEUE KLASSE to znacznie więcej niż tylko samochód czy konkretna koncepcja, to nowa definicja marki BMW – i jednocześnie więcej BMW niż kiedykolwiek dotąd”.

BMW Vision Neue Klasse X pokazuje też, jak trzy cechy Neue Klasse – elektryczność, cyfrowość i cyrkularność – uzupełnione są o czwarty aspekt: dzięki systemowi napędu i sterowania zawieszeniem specjalnie opracowanemu na potrzeby NEUE KLASSE oraz technologii BMW eDrive szóstej generacji, radość z jazdy zakotwiczona w rdzeniu marki BMW zyskuje nową jakość. Neue Klasse ma przenieść wrażenia z jazdy BMW o dwa poziomy wyżej.

W samochodach BMW przyszłości pracować będą cztery zupełnie nowe wysoko zintegrowane sterowniki, które inteligentnie łączą to, co wcześniej działało osobno. Pierwszy sterownik o nawet dziesięciokrotnie wyższej mocy obliczeniowej oparty na nowym stosie oprogramowania opracowanym przez BMW Group integruje cały napęd i dynamikę jazdy. Drugi sterownik umożliwia pójście o krok dalej w zakresie automatyzacji jazdy. Szczegółowe informacje na temat pozostałych dwóch wysoce zintegrowanych sterowników – jednym odpowiadającym za łączność i inforozrywkę, drugim łączącym ponad 100 podstawowych funkcji pojazdu, od cyfrowego kluczyka samochodowego po zasilanie i pokładową komunikację – zostaną opublikowane w późniejszym czasie.

Szósta generacja technologii BMW eDrive obejmuje jeszcze bardziej ulepszone silniki elektryczne i nowe, okrągłe ogniwa litowo-jonowe. Mają one gęstość energii o ponad 20% wyższą niż dotychczasowe ogniwa pryzmatyczne. W połączeniu z przejściem na system 800 V przyspieszają one ładowanie nawet o 30 procent. W ciągu dziesięciu minut można wydłużyć zasięg o 300 km. Szósta generacja BMW eDrive zapewnia też zasięg większy nawet o 30 procent. Technologia nowej generacji ma jednocześnie znacznie obniżyć koszty: w zestawieniu z obecną 5. generacją, przy porównywalnym zasięgu, koszty elektrycznego systemu 6. generacji (tj. akumulatorów wysokonapięciowych i układu napędowego), mają być niższe o 40–50%.

BMW Vision Neue Klasse X bije też nowy rekord pod względem parametrów aerodynamicznych: opór powietrza został zmniejszony o 20% w stosunku do porównywalnego modelu z obecnego portfolio. Nowe konstrukcje opon i specjalny układ hamulcowy do pojazdów w pełni elektrycznych pomagają zwiększyć ogólną wydajność pojazdu nawet o 25%.

Nowy poziom interakcji użytkownika z BMW iDrive nowej generacji

Na targach CES w Las Vegas w 2023 r. BMW Group zaprezentowała BMW i Vision Dee, czyli wizję przyszłości cyfrowych doświadczeń wewnątrz i na zewnątrz samochodu. Nowy układ BMW iDrive prezentowany obecnie w BMW Vision Neue Klasse X bazuje na wysoce zintegrowanej architekturze oprogramowania i wykorzystuje system operacyjny BMW nowej generacji.

BMW Panoramic Vision wyświetla najważniejsze informacje na całej szerokości przedniej szyby. W modelach NEUE KLASSE będzie on uzupełniony o udoskonalony wyświetlacz BMW 3D Head-Up. W połączeniu z nowo opracowaną kierownicą z przyciskami wielofunkcyjnymi, nowym wyświetlaczem centralnym i ulepszonym sterowaniem głosowym inteligentnego asystenta osobistego BMW, układ BMW iDrive przenosi interakcję między kierowcą a pojazdem na nowy poziom.

Klaster technologiczny: najnowsze innowacje – niezależnie od układu napędowego

Wszystkie te innowacje i nowe technologie mają jednak przynieść korzyści w dłuższej perspektywie nie tylko modelom NEUE KLASSE, ale także całej gamie produktów BMW. Podstawą tego jest logika modułowa, jaką BMW Group zastosowała w swoich klastrach technologicznych. Obejmują one rozwiązania cyfrowe, napęd, jazdę oraz cechy zewnętrzne i wewnętrzne, które można będzie stosować w różnych segmentach w większej części portfolio produktów. Są skalowalne, możliwe do wdrożenia w różnych konstrukcjach, a zatem można je dostosować do różnorodnych koncepcji i segmentów pojazdów.

„Nasze klastry technologiczne są istotnym elementem szybkiego i skutecznego skalowania innowacji i nowych technologii. Dzięki temu możemy zaoferować naszym klientom najnowsze technologie niezależnie od segmentu i rodzaju napędu” – mówił O. Zipse.

Testy NEUE KLASSE już w toku

Te innowacje będą miały swoją premierę w NEUE KLASSE – i to już wkrótce. Pierwsze egzemplarze przechodzą obecnie testy w ekstremalnych warunkach. Produkcja seryjna rozpocznie się w drugiej połowie 2025 r. w jednym z najważniejszych i najlepiej sprzedających się segmentach BMW, w Sports Activity Vehicle, czego zapowiedzią jest BMW Vision Neue Klasse X. Następnie w ofercie pojawi się limuzyna w dzisiejszym segmencie serii 3, której pierwszą zapowiedzią było BMW Vision Neue Klasse zaprezentowane na targach IAA Mobility. W sumie w ciągu pierwszych 24 miesięcy w światowej sieci produkcyjnej BMW Group ma ruszyć produkcja co najmniej sześciu modeli NEUE KLASSE.

Produkcja NEUE KLASSE wystartuje w 2025 r. w nowej fabryce BMW Group w Debreczynie (Węgry), która będzie produkować wyłącznie modele NEUE KLASSE. Od 2026 r. modele NEUE KLASSE będą również produkowane w ponad 100-letnich macierzystych zakładach BMW w Monachium, które w 2027 r . przejdą na produkcję wyłącznie samochodów BEV. Przygotowania do tego już trwają. W roku 2027 r. produkcja seryjna NEUE KLASSE rozpocznie się również w zakładach w San Luis Potosí (Meksyk). Do tego celu przygotowuje się również fabryka w Shenyang w Chinach.

Wodorowe ogniwa paliwowe jako dodatkowa technologia napędowa

BMW Group niezmiennie zakłada, że w najbliższym dziesięcioleciu nie uda się stworzyć na wszystkich rynkach świata niezbędnych warunków, które umożliwią klientom przejście na elektromobilność. W związku z tym, aby zaspokoić potrzeby w zakresie indywidualnej mobilności, a jednocześnie przyczynić się do redukcji emisji CO2 w sektorze transportu, konieczna będzie również podaż wysokowydajnych napędów konwencjonalnych.

Od drugiej połowy dekady coraz większy udział w ofercie napędów mają stanowić wodorowe ogniwa paliwowe. BMW Group konsekwentnie kontynuuje rozwój tej technologii jako dodatkowej opcji zrównoważonej indywidualnej mobilności i widzi możliwość – w zależności od wymagań rynku i warunków ogólnych – potencjalnej produkcji seryjnej w drugiej połowie dekady. W 2023 roku międzynarodowym przedstawicielom mediów zaprezentowana została pilotażowa seria BMW iX5 Hydrogen*. Ta flota jest od tego czasu wykorzystywana na arenie międzynarodowej do celów demonstracyjnych i testowych dla różnych grup docelowych.

Wysokowydajne ogniwo paliwowe i zoptymalizowany akumulator daje BMW iX5 Hydrogen* unikatowy na skalę światową układ napędowy. Potrzebny do zasilania ogniwa paliwowego wodór w postaci gazu jest przechowywany w dwóch 700-barowych zbiornikach wykonanych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP). Łącznie mieszczą one sześć kilogramów wodoru, dzięki któremu BMW iX5 Hydrogen osiąga zasięg 504 km w cyklu WLTP. Napełnianie zbiorników wodoru trwa zaledwie od trzech do czterech minut, dzięki czemu BMW iX5 Hydrogen zapewnia typową dla BMW radość z jazdy także na długich trasach z zaledwie kilkoma krótkimi postojami.

Zrównoważony rozwój centralnym elementem strategii 

W roku 2021 BMW Group jako pierwszy niemiecki producent samochodów przyłączyła się do akcji Business Ambition for 1.5°C zapoczątkowanej przez inicjatywę Science Based Targets, zobowiązując się tym samym do osiągnięcia celu całkowitej neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości najpóźniej do 2050 roku.

Aby uwzględnić aspekty ogólnego zrównoważonego rozwoju, BMW Group zamierza w ramach strategii „Secondary First” w istotny sposób zwiększać udział materiałów z recyklingu i materiałów wtórnych w modelach NEUE KLASSE. BMW i Vision Circular już w 2021 roku dała wyobrażenie o tym, jak mogłaby wyglądać indywidualna, zrównoważona i luksusowa mobilność w środowisku miejskim w 2040 roku: stworzona w 100% z surowców wtórnych i odnawialnych oraz w 100% zdolna do recyklingu.

BMW osiągnęło wszystkie prognozowane cele biznesowe na 2023 r.

W roku obrotowym 2023 BMW Group osiągnęła swoje prognozowane cele biznesowe. Sprzedaż 2 554 183 samochodów premium oznacza znaczne zwiększenie dostaw (+6,4%). Przychody koncernu za cały rok wzrosły do 155 498 mln euro (+9,0%). Oprócz pełnej konsolidacji BBA przychody napędzała w szczególności zwiększona sprzedaż pojazdów oraz efekt dobrze zestawionego koszyka produktów. Zysk operacyjny wzrósł do 18 482 mln euro (+32,0%).

Zysk brutto w wysokości 17 096 mln euro odzwierciedla efekt bazowy: w poprzednim roku aktualizacja wyceny posiadanych wcześniej akcji BBA o łącznej wartości 7,7 mld euro znacznie zwiększyła skonsolidowany zysk BMW Group. Ze względu na brak tego efektu, zysk brutto (-27,3%) i skonsolidowany zysk netto (-34,5%) były w 2023 r. znacznie niższe niż w roku poprzednim. Bez uwzględnienia wspomnianego jednorazowego efektu aktualizacji wyceny skonsolidowany zysk netto był w 2023 r. znacznie wyższy niż w roku poprzednim.

Segment samochodów znacząco zwiększył zysk operacyjny do poziomu 12 981 mln euro (+22,1%). Pozytywny wpływ miała pełna konsolidacja BBA, wzrost sprzedaży i lepszy koszyk produktów. Wyższe koszty badań i rozwoju oraz zwiększone koszty materiałów miały odwrotne działanie. Wskaźnik rentowności sprzedaży wyniósł w tym okresie 9,8% (2022: 8,6%). Wyłączając wspomnianą amortyzację aktywów BBA z alokacji ceny nabycia w wysokości 1,4 mld euro, wskaźnik rentowności sprzedaży wyniósł 10,8%.

Dzięki tym pozytywnym wynikom finansowym wolne przepływy pieniężne tego segmentu, pomimo wysokich inwestycji, wyniosły na dzień 31 grudnia 6 942 mln euro (2022: 11 071mln euro / -37,3%). Wartość z roku ubiegłego uwzględniała pozytywny jednorazowy efekt w wysokości około 5 miliardów euro wynikający z pełnej konsolidacji BMW Brilliance.

Inwestycje BMW Group w 2023 r. wyniosły łącznie 8 836 mln euro (+8,5%). Poczyniono znaczne wydatki na elektryfikację i autonomiczną jazdę, rozwój produkcji akumulatorów wysokonapięciowych na różnych rynkach oraz budowę zakładów w Debreczynie na Węgrzech.

Koszty badań i rozwoju koncernu wyniosły łącznie 7 538 mln euro (+13,8%). Oprócz nakładów na rozwój przyszłych modeli NEUE KLASSE prace badawczo-rozwojowe koncentrowały się przede wszystkim na dalszej elektryfikacji i cyfryzacji portfolio pojazdów oraz automatyzację jazdy.

Udział w zyskach dla pracowników: proponowana dywidenda w wysokości 6,00 euro

O dobrej rentowności BMW Group świadczy zysk na akcję, który w 2023 r. wyniósł 17,67 euro.Wysoki wynik z poprzedniego rokuw wysokości 27,31 euro na akcję odzwierciedla jednorazowy efekt aktualizacji wyceny posiadanych akcji BBA w wysokości 7,7 mld euro. Bez tego efektu zysk na akcję w 2022 r. wyniósłby 15,66 euro. Wartość za rok 2023 wykazuje znaczny wzrost o 12,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

BMW Group umożliwi swoim akcjonariuszom udział w sukcesie roku obrotowego 2023 w ramach wskaźnika wypłaty wynoszącego 3040%. Na dorocznym walnym zgromadzeniu w dniu 15 maja, Zarząd i Rada Nadzorcza zaproponują dywidendę w wysokości 6,00 euro na akcję zwykłą (2022: 8,50 euro) i 6,02 euro na akcję uprzywilejowaną (2022: 8,52 euro). Wskaźnik wypłaty wynosi na dzisiaj 33,7% (w 2022: 30,6%).

Zgodnie z zasadą wkładu i wynagrodzenia pracownicy w Niemczech w odpowiednim zakresie uczestniczą w sukcesie firmy. Na przykład wykwalifikowany pracownik otrzyma za rok obrotowy 2023 8 400 euro (na podstawie grupy taryfowej ERA 5 w skali płac w przemyśle metalowym i elektrycznym w Bawarii), a także dalszy dodatek emerytalny.

Perspektywy na 2024: BMW Group spodziewa się rentownego wzrostu

Oczekuje się, że wzrost popytu, pełna dostępność i premiery nowych modeli dadzą nieco wyższą sprzedaż w segmencie samochodów marek BMW, MINI i Rolls-Royce niż w roku poprzednim. Udział pojazdów w pełni elektrycznych w sprzedaży ma znacznie wzrosnąć w porównaniu do 2023 roku. Oczekuje się, że wskaźnik rentowności sprzedaży w segmencie samochodów znajdzie się w 2024 roku w przedziale 8–10%.

Można przypuszczać, że emisje CO2 w nowej flocie pojazdów w UE nieznacznie spadną poprzez ciągłe obniżanie zużycia paliwa, a także przez rosnącą liczbę pojazdów z napędem elektrycznym. W związku z tym oczekuje się również, że BMW Group będzie nadal znacznie poniżej limitów prawnych w Europie.

Stabilny popyt widoczny jest również w segmencie motocykli. Wraz z pełną dostępnością modeli, w tym BMW R 1300 GS, prognozowany jest niewielki wzrost sprzedaży w tym segmencie. Wskaźnik rentowności sprzedaży spodziewany jest w docelowym przedziale 8–10%.

segmencie usług finansowych oczekuje się, że wskaźnik rentowności kapitału własnego będzie znajdował się w przedziale 14–17%. Zgodnie z oczekiwaniami podaż i popyt na rynkach samochodów używanych nadal się normalizują. Zakłada się, że wpływy z ponownej sprzedaży samochodów poleasingowych w porównaniu do 2023 roku będą nadal słabnąć.

Efektem tego będzie również niewielki spadek skonsolidowanego zysku przed opodatkowaniem. Ponieważ BMW Group pozostaje pionierem w zakresie cyfryzacji i elektryfikacji floty pojazdów i zamierza dalej umacniać tę pozycję, wydatki i inwestycje w przyszłe projekty w segmencie samochodów osiągną w 2024 roku nowy rekord. W 2024 r. w związku z NEUE KLASSE nadal rozbudowywana będzie sieć produkcyjna.

Wyżej wymienione cele mają zostać osiągnięte przy nieznacznym zwiększeniu zatrudnienia. Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w BMW Group powinien przy tym nieznacznie wzrosnąć.

Rosnąca niepewność warunków makroekonomicznych i geopolitycznych może również spowodować, że rozwój gospodarczy w niektórych regionach będzie odbiegał od oczekiwanych trendów i rozwoju. Należą do nich polityka handlowa i celna, polityka bezpieczeństwa oraz możliwe nasilenie międzynarodowych konfliktów handlowych. Wojna w Ukrainie i jej możliwe implikacje dla wyników biznesowych BMW Group są również ściśle monitorowane. Prognozy uwzględniają obowiązujące ograniczenia wynikające z sankcji.

* * *

Przegląd wyników BMW Group: 
Pełny rok 2023

 

2023

2022

Zmiana

w %

Sprzedaż pojazdów

 

 

 

 

Samochody1

szt.

2 554 183

2 399 632

6,4

BMW

szt.

2 252 793

2 100 689

7,2

MINI

szt.

295 358

292 922

0,8

Rolls-Royce

szt.

6 032

6 021

0,2

Motocykle

szt.

209 066

202 895

3,0

 

 

 

 

 

Zatrudnieni (stan na 31.12.2023 r.)

 

154 950

149 475

3,7

Wskaźnik rentowności sprzedaży, samochody

%

9,8%

8,6%

14,1

Wskaźnik rentowności sprzedaży, motocykle

%

8,1%

8,1%

Marża zysku brutto BMW Group2

%

11,0%

16,5%

-33,3

 

 

 

 

 

Przychody

mln euro

155 498

142 610

9,0

Samochody

mln euro

132 277

123 602

7,0

Motocykle

mln euro

3 214

3 176

1,2

Usługi finansowe

mln euro

36 227

35 122

3,1

Pozostałe spółki

mln euro

11

8

37,5

Konsolidacje

mln euro

-16 231

-19 298

15,9

 

 

 

 

 

Zysk operacyjny

mln euro

18 482

13 999

32,0

Samochody

mln euro

12 981

10 635

22,1

Motocykle

mln euro

259

257

0,8

Usługi finansowe

mln euro

3 055

3 163

-3,4

Pozostałe spółki

mln euro

-13

-203

93,6

Konsolidacje

mln euro

2 200

147

 

 

 

 

 

Zysk brutto

mln euro

17 096

23 509

-27,3

Samochody

mln euro

12 642

18 918

-33,2

Motocykle

mln euro

258

269

-4,1

Usługi finansowe

mln euro

2 962

3 205

-7,6

Pozostałe spółki

mln euro

-100

995

Konsolidacje

mln euro

1 334

122

 

 

 

 

 

Podatek od skonsolidowanego zysku

mln euro

-4 931

-4 927

0,1

Zysk netto

mln euro

12 165

18 582

-34,5

Zysk na jedną akcję zwykłą

euro

17,67

27,31

-35,3

Zysk na akcję uprzywilejowaną3

euro

17,69

27,33

-35,3

1 Sprzedaż, w tym joint venture BMW Brilliance Automotive Ltd., Shenyang.

2 Stosunek skonsolidowanego zysku przed opodatkowaniem do skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży.

3 Akcje zwykłe/uprzywilejowane. Przy obliczaniu zysku na akcję uprzywilejowaną zysk z góry (dywidenda dodatkowa) w wysokości 0,02 euro na akcję uprzywilejowaną jest rozdzielany proporcjonalnie na kwartały odpowiedniego roku obrotowego.

  

Przegląd wyników BMW Group: 

Q4 2023

 

Q4 2023

Q4 2022

Zmiana

w %

Sprzedaż pojazdów

 

 

 

 

Samochody1

szt.

717 620

651 794

10,1

BMW

szt.

631 526

566 823

11,4

MINI

szt.

84 616

83 651

1,2

Rolls-Royce

szt.

1 477

1 320

11,9

Motocykle

szt.

44 349

43 562

1,8

 

 

 

 

 

Zatrudnieni (stan na 31.12.2023 r.)

 

154 950

149 475

3,7

Wskaźnik rentowności sprzedaży, samochody

%

8,5%

8,5%

Wskaźnik rentowności sprzedaży, motocykle

%

-7,6%

-9,4%

-19,0

Marża zysku brutto BMW Group2

%

8,6%

8,2%

4,1

 

 

 

 

 

Przychody

mln euro

42 968

39 522

8,7

Samochody

mln euro

37 283

34 571

7,8

Motocykle

mln euro

643

691

-6,9

Usługi finansowe

mln euro

9 504

9 086

4,6

Pozostałe spółki

mln euro

2

2

Konsolidacje

mln euro

-4 464

-4 828

+7,5

 

 

 

 

 

Zysk operacyjny

mln euro

4 412

3 500

26,1

Samochody

mln euro

3 171

2 932

8,2

Motocykle

mln euro

-49

-65

24,6

Usługi finansowe

mln euro

606

536

13,1

Pozostałe spółki

mln euro

0

-16

Konsolidacje

mln euro

684

113

 

 

 

 

 

Zysk brutto

mln euro

3 682

3 253

13,2

Samochody

mln euro

3 031

3 009

0,7

Motocykle

mln euro

-53

-57

7,0

Usługi finansowe

mln euro

511

533

-4,1

Pozostałe spółki

mln euro

-212

-263

-19,4

Konsolidacje

mln euro

405

31

 

 

 

 

 

Podatek od skonsolidowanego zysku

mln euro

-1 068

-1 078

0,9

Zysk netto

mln euro

2 614

2 175

20,2

Zysk na jedną akcję zwykłą

euro

3,77

3,43

9,9

Zysk na akcję uprzywilejowaną3

euro

3,78

3,44

9,9

1 Sprzedaż, w tym joint venture BMW Brilliance Automotive Ltd., Shenyang.

2 Stosunek skonsolidowanego zysku przed opodatkowaniem do skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży.

3 Akcje zwykłe/uprzywilejowane. Przy obliczaniu zysku na akcję uprzywilejowaną zysk z góry (dywidenda dodatkowa) w wysokości 0,02 euro na akcję uprzywilejowaną jest rozdzielany proporcjonalnie na kwartały odpowiedniego roku obrotowego.

GLOSARIUSZ – objaśnienie kluczowych wskaźników efektywności

Dostawy
Nowy lub używany pojazd jest rejestrowany jako dostawa w momencie przekazania go klientowi końcowemu (w tym leasingobiorcom w ramach umów leasingowych z BMW Financial Services). W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie do klientów końcowych zaliczają się również (1) dealerzy, którzy klasyfikują pojazd jako pojazd zastępczy lub demonstracyjny, oraz (2) dealerzy i inne osoby trzecie, którzy nabywają pojazd na aukcji lub bezpośrednio od BMW Group. Dostawy mogą być realizowane przez BMW AG, jedną z jej międzynarodowych spółek zależnych, oddział BMW Group lub niezależnego dealera. Zdecydowana większość dostaw, a tym samym zgłoszeń dostaw do BMW Group, jest realizowana przez niezależnych dealerów. Dostawy pojazdów w danym okresie sprawozdawczym nie są bezpośrednio powiązane ze sprzedażą BMW Group w tym samym okresie sprawozdawczym.

Wskaźnik wypłaty

Wskaźnik wypłaty jest tymczasowy. Mimo że zarząd i rada nadzorcza proponują walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy stałą dywidendę na akcję, oczekuje się, że do czasu walnego zgromadzenia akcjonariuszy liczba akcji uprawnionych do dywidendy zmniejszy się ze względu na trwający program skupu akcji własnych. W związku z tym oczekuje się, że całkowita kwota do podziału między akcjonariuszy ulegnie zmianie do dnia 15 maja.

EBIT

Zysk operacyjny. Składa się on z przychodów ze sprzedaży pomniejszonych o koszty własne sprzedaży, koszty dystrybucji i administracji oraz saldo pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych.

Wskaźnik rentowności sprzedaży

Zysk operacyjny w relacji do przychodów ze sprzedaży.

EBT

Zysk operacyjny plus wynik finansowy.

PHEV

Plug-in-hybrid electric vehicle – pojazd hybrydowy z silnikiem benzynowym i elektrycznym.

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji. Dotyczą one pojazdów w Niemczech. Podane zakresy uwzględniają różnice wynikające z wybranych rozmiarów kół i opon oraz ewentualnego wyposażenia dodatkowego.

Wszystkie wartości zostały już ustalone zgodnie z nowym cyklem testowym WLTP. Podatki i inne opłaty samochodowe uwzględniające (również) emisję CO2 oraz ewentualne bonifikaty obliczane są na podstawie wartości WLTP. Więcej informacji o procedurze pomiarowej WLTP można znaleźć na stronie www.bmw.com/wltp.

Więcej informacji dotyczących oficjalnego zużycia paliwa oraz specyficznej emisji CO2 nowych samochodów osobowych można uzyskać we wszystkich salonach sprzedaży.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Hubert Fronczak, BMW Group Polska

telefon: +728 874 121, e-mail: hubert.fronczak@bmw.pl

BMW Group

BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, jest wiodącym na świecie producentem samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje ponad 30 zakładów produkcyjnych i montażowych na całym świecie; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.

W roku 2023 firma BMW Group sprzedała ponad 2,55 miliona samochodów oraz ponad 209 tysięcy motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2023 wyniósł 17,1 mld euro przy obrotach wynoszących 155,5 mld euro. Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. w BMW Group było zatrudnionych 154 950 pracowników.

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Firma już na wczesnym etapie wyznaczyła kierunek na przyszłość i konsekwentnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów, począwszy od łańcucha dostaw poprzez produkcję aż po końcową fazę użytkowania wszystkich produktów.

www.bmwgroup.com

Facebook: https://www.facebook.com/BMW.Polska

Twitter: https://twitter.com/BMW_Polska

YouTube: http://www.youtube.com/BMWPolska

Instagram: https://www.instagram.com/bmwpolska

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Spalanie i emisja CO2

* Dane dotyczące zużycia i emisji:

Rolls-Royce Spectre: Zużycie energii: 23,6 – 22,2 kWh / 100km (WLTP); zasięg elektryczny (WLTP): 530 km*; emisja CO2: 0 g/km (NECD).

BMW i5 eDrive40: Zużycie energii w kWh / 100 km: - (NEDC) / 18,9 – 15,9 (WLTP); zasięg elektryczny (WLTP) w km: 497 – 582.

BMW i4 eDrive35: Zużycie energii w kWh / 100 km: - (NEDC) / 18,7 – 15,8 (WLTP); zasięg elektryczny (WLTP) w km: 406 – 483.

MINI Cooper SE: Zasięg elektryczny w cyklu mieszanym (WLTP): 201 km, zużycie energii w cyklu mieszanym (WLTP): 17,2 kWh / 100 km, zużycie energii w cyklu mieszanym (NEDC) w kWh/100 km: -.

MINI Countryman: Zużycie paliwa w cyklu mieszanym w l/100 km: - (NEDC) / 8,3 – 4,6 (WLTP), emisja CO2 w cyklu mieszanym w g/km: - (NEDC) / 187 – 120 (WLTP).

BMW iX5 Hydrogen: Zużycie wodoru w cyklu mieszanym (WLTP) w kg/100 km: 1,19; emisja CO2 w cyklu mieszanym w g/km: - (NEDC) / 0 (WLTP); zasięg elektryczny (WLTP) w km: 504.

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie