Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

Szwedzka artystka Katrin Westman autorką tegorocznego mobilnego dzieła sztuki na targach Market Art Fair. Inicjatywa inspirowana słynną serią BMW Art Car.

Po raz drugi w Sztokholmie można zobaczyć elektryczne samochody BMW ozdobione w dzieło nordyckiej artystki. Podczas tegorocznych tragów Market Art Fair, w dniach 17-19 maja, samochody BMW zaprojektowane przez szwedzką artystkę Katrin Westman będą przewozić gości do i z targów. Pomysł na inicjatywę pochodzi z międzynarodowego projektu BMW Art Car, w którym od 1975 roku znani artyści ozdabiają samochody w swoje dzieła.

Sprawy korporacyjne
·
Kultura
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Author.

Hubert Fronczak
BMW Group

Powiązane linki

Monachium/Szwecja. W Sztokholmie drugi rok z rzędu będzie można zobaczyć elektryczne samochody BMW ozdobione pracą skandynawskiej artystki. Podczas tegorocznych targów Market Art Fair, trwających od 17 do 19 maja, samochody BMW w szacie graficznej zaprojektowanej przez szwedzką artystkę Katrin Westman będą przewozić gości na targi i z powrotem. Pomysł na tę inicjatywę zaczerpnięto z międzynarodowego projektu BMW Art Car, w ramach którego od 1975 roku znani artyści ozdabiają samochody swoimi dziełami. Już po raz drugi artystka ze Skandynawii będzie mogła zaprezentować swoją sztukę na samochodach BMW, które mają wozić gości podczas wystawy.

„Łączenie sztuki i mobilności zawsze było pasją BMW. Współpraca z Market Art Fair daje nam wyjątkową okazję do wspierania młodych skandynawskich artystów i jednocześnie podkreślają nasze zaangażowanie w sztukę i kulturę” – mówi Johanna Kriisa, CEO BMW Szwecja.

Mobilne dzieła sztuki na ulicach Sztokholmu

Artystką stojącą za tegoroczną zwycięską pracą „Wetland” jest Katrin Westman (GSA Gallery, SE) znana ze swoich zmysłowych i abstrakcyjnych dzieł sztuki inspirowanych barokiem wykorzystujących dramatyczną i bogatą paletę kolorów.

Mobilne dzieła sztuki prezentujące charakterystyczną estetykę Katrin będzie można zobaczyć podczas weekendu targowego również poza Liljevalchs.

„Wierzę, że dzięki takim spotkaniom sztuka może dotrzeć do szerszej publiczności. Projektanci przemysłowi i artyści pracują w różnych celach, ale jedni i drudzy wykonują kreatywną pracę. Jest wiele rzeczy, których możemy się od siebie nauczyć, ale tylko czas pokaże, jaki będzie tego rezultat” – mówi Katrin Westman.

Zeszłorocznym zwycięzcą została szwedzka artystka Siiri Jüris (Galleri Duerr, SW), ale pomysł, aby prace skandynawskich artystów zdobiły samochody BMW, wywodzi się z projektu BMW Art Car realizowanego od 1975 roku.

„BMW ma długą historię zaangażowania w kulturę na całym świecie. Możliwość współpracy z tak naturalnym partnerem i wspólnego promowania młodego artysty oraz wprowadzenia sztuki do miasta w formie mobilnych dzieł sztuki to fantastyczne uczucie” – mówi Petra Stenvall-Thompson, Partnership Manager Market Art Fair.

Historia BMW Art Cars

Od prawie 50 lat BMW daje światowej sławy artystom możliwość wyrażania swojej sztuki na samochodach wykorzystywanych w roli płótna malarskiego. Idea współpracy z wybitnymi artystami, aby przemieniać samochody w jeżdżące dzieła sztuki, pojawiła się w 1975 roku, kiedy francuski kierowca wyścigowy Hevré Poulain wpadł na pomysł, aby artysta Alexander Calder wykorzystał jego samochód wyścigowy jako płótno do namalowania dzieła sztuki. Nikt nie przypuszczał wtedy, że tworzą właśnie historię sztuki nowoczesnej i że samochód ten będzie początkiem projektu BMW Art Car.

W ślady Caldera poszło wielu światowej sławy artystów, wśród nich m.in. Roy Lichtenstein, Andy Warhol, David Hockney, Jenny Holzer, Cao Fei, Esther Mahlangu czy Jeff Koons. Tej wiosny samochód dwudziestej artystki, Julie Mehretu, weźmie udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans 2024. Znana ze swoich abstrakcyjnych obrazów Mehretu jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych artystek swojego pokolenia.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Hubert Fronczak, BMW Group Polska

telefon: +728 874 121,

e-mail: hubert.fronczak@bmw.pl

 

O Katrin Westman

Katrin Westman urodziła się w 1987 roku w Örebro, mieszka i pracuje w Östra Ämtervik. Latem 2015 roku ukończyła studia magisterskie z zakresu sztuk pięknych na Akademii Sztuk Pięknych w Umeå, wcześniej studiowała malarstwo w Pernby Painting School w Sztokholmie. Jej dzieła reprezentowane są w kolekcjach w całym kraju. Wystawiała w Vida Museum, Eskilstuna Art Museum i Olle Nyman's Ateljéer och Konstnärshem. W 2015 r. otrzymała stypendium od Anna-Lisa Thomson Memorial Foundation, a w 2018 r. stypendium na podróże i studia od Carl-Axel Vallén Foundation. Katrin jest reprezentowana przez szwedzką galerię GSA.

Zaangażowanie BMW Group w kulturę

State Opera for all  Gerhard Richter OBYWAELSTWO KORPORACYJNE Kochi-Muziris Biennale BMW Art Cars Berlin Biennale Ólafur Elíasson Art Basel Max Hooper Schneider BMW Art Journey DIALOG MIĘDZYKULTUROWY Art D‘Égypte Cao Fei Esther Mahlangu Zaha Hadid Les Rencontres d’Arles Jeff Koons Acute Art Tate Modern  DŁUGOWIECZNOŚĆ Artsy BMW Open Work by Frieze PARTNERSTWO Andy Warhol BMW Guggenheim Lab Lu Yang Samson Young Bavarian State Opera BMW Welt Jazz Award WOLNOŚĆ TWÓRCZA Tefaf INTERAKCJA State Academic Bolshoi Theatre of Russia Kyotographie Premio de Pintura Garage Museum of Contemporary Art Paris Photo ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ  Leelee Chan Art Dubai Teatro alla Scala BMW Classics Jenny Holzer BMW Art Guide by Independent Collectors

Dlaczego kultura? A dlaczego nie?! Kultura to wiedza, sanktuarium piękna i głębi, znaczenia i pokoju. To inspirująca ucieczka od codzienności. Często wzruszająca, czasem wstrząsająca. BMW Group jako obywatel korporacyjny bierze na siebie społeczną odpowiedzialność i od ponad pół wieku angażuje się w setki kulturalnych inicjatyw na całym świecie – zarówno w sztukę, muzykę i dźwięk, jak i architekturę i design. Nie stawia żadnych granic swobodzie twórczej – takie podejście to nasza misja. Jest gwarantem zarówno przełomowych dzieł sztuki, jak i ważnych innowacji w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie.

Więcej informacji: www.bmwgroup.com/culturewww.bmwgroup.com/overview

Facebook: https://www.facebook.com/BMW-Group-Culture

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroupculture/

@BMWGroupCulture

#BMWGroupCulture

#drivenbydiversity

BMW Group

BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, jest wiodącym na świecie producentem samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje ponad 30 zakładów produkcyjnych i montażowych na całym świecie; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.

W roku 2023 firma BMW Group sprzedała ponad 2,55 miliona samochodów oraz ponad 209 tysięcy motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2023 wyniósł 17,1 mld euro przy obrotach wynoszących 155,5 mld euro. Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. w BMW Group było zatrudnionych 154 950 pracowników.

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Firma już na wczesnym etapie wyznaczyła kierunek na przyszłość i konsekwentnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów, począwszy od łańcucha dostaw poprzez produkcję aż po końcową fazę użytkowania wszystkich produktów.

www.bmwgroup.com

Facebook: https://www.facebook.com/BMW.Polska

Twitter: https://twitter.com/BMW_Polska

YouTube: http://www.youtube.com/BMWPolska

Instagram: https://www.instagram.com/bmwpolska

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

Spalanie i emisja CO2

BMW i5 M60 xDrive Sedan: Łączny pobór mocy w cyklu WLTP: 20,6 – 18,2 kWh/100 km, Zasięg elektryczny w cyklu WLTP: 455 – 515 km.

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie