Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z supportem (od 9.00 do 17.00 CET) poprzez support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Polska · Artykuły.

BMW Group wkracza w kolejną fazę z Catena-X: pomiary emisji dwutlenku węgla od surowca do produktu końcowego po raz pierwszy odwzorowane w łańcuchu danych.

+++ BMW Group wraz z partnerami kontynuują rozwój znormalizowanego języka danych +++ Pomiar emisji dwutlenku węgla pilotowany podczas wewnętrznej produkcji atrapy chłodnicy BMW iX +++ Codzienna wymiana danych zamiast ręcznej pracy nad jakością +++

Technologia
·
Sprawy korporacyjne
·
Zrównoważony rozwój
·
Produkcja, recykling
 

Kontakt prasowy

Hubert Fronczak
BMW Group

Tel.: +48-728-874-121

wyślij e-mail

Author.

Hubert Fronczak
BMW Group

Monachium / Hanower. Koncern BMW Group zaprezentował na targach w Hanowerze aktualne obszary zastosowań ekosystemu danych Catena-X. Współpracując z partnerami i dostawcami, firma po raz pierwszy odwzorowała kompletny łańcuch danych, wykorzystując rzeczywiste dane CO2 z produkcji kultowej atrapy chłodnicy BMW iX. Firma zademonstrowała również korzyści płynące z opartej na danych pracy nad jakością.

„Poprzez kompletnie nowy sposób współpracy w ramach Catena-X jako BMW Group będziemy wspólnie z partnerami usprawniać nasze procesy tworzenia wartości w kontekście zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa dostaw i jakości, obniżając przy tym koszty” – mówili na targach w Hanowerze Oliver Ganser, wiceprezes ds. cyfryzacji sieci zakupów i dostawców w BMW Group oraz prezes zarządu Catena-X e.V. „Im więcej krajowych i międzynarodowych firm dołączy, tym większa będzie wartość dodana dla wszystkich zainteresowanych.” – dodał O. Ganser.

Catena-X debiutuje w produkcji.

W zakładach BMW Group w Landshut firma po raz pierwszy pilotuje pomiar zużycia energii w oparciu o dane podczas produkcji całego komponentu. „Wspólnie z naszymi partnerami wykorzystujemy ekosystem danych Catena-X do kalkulacji śladu węglowego produktu (ang. PCF - product carbon footprint) atrapy chłodnicy BMW iX” – mówiła Sabrina Schrangl, szefowa projektu Catena-X BMW Group Component Manufacturing. Ze względu na swoją złożoność kultowa atrapa chłodnicy BMW iX jest tutaj optymalnym przykładem zastosowania.

PCF jest obliczany na podstawie zbioru zasad Catena-X i obejmuje wszystkie emisje generowane podczas wytwarzania produktu, począwszy od wydobycia surowców, poprzez emisje generowane w łańcuchu dostaw, aż po procesy wytwórcze w zakładzie produkcyjnym. W tym przypadku partnerzy korzystają z certyfikowanej przez Catena-X aplikacji CO2 firmy Siemens AG, która umożliwia wymianę danych (w oparciu o logikę obliczeniową Catena-X) i łączność między zakładem Landshut a dostawcą wysokowydajnych tworzyw sztucznych Covestro AG.

Patrząc dalej w przyszłość, celem będzie rejestrowanie wszystkich danych do końca cyklu życia produktu, a tym samym umożliwienie długofalowej gospodarki o obiegu zamkniętym we wszystkich branżach.

Catena-X umożliwia poprawę jakości w BMW Group dzięki zastosowaniu podejścia opartego na danych, a nie na sprzęcie.

Wprowadzając wspólny „język” dla wszystkich firm w łańcuchu wartości branży motoryzacyjnej, ekosystem danych umożliwia ich płynną wymianę. Członkowie Catena-X mogą je wykorzystywać w swoich procesach zapewniania jakości do przeprowadzania analizy wczesnego ostrzegania w oparciu o dane terenowe. Obecnie BMW Group wymienia dane z firmą Robert Bosch GmbH, m.in. na temat czujnika cząstek stałych i przekładni kierowniczej. Umożliwia to identyfikację wzorców i anomalii nawet cztery miesiące wcześniej, często przed wystąpieniem błędu lub usterki. W przyszłości będziemy dążyć do zastąpienia alternatywnych kanałów współpracy przez Catena-X, w celu umożliwienia szybkiego i efektywnego, oszczędzającego zasoby wdrożenia w obszarze zapewniania jakości.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt:

Hubert Fronczak, BMW Group Polska

telefon: +728 874 121,

e-mail: hubert.fronczak@bmw.pl

BMW Group

BMW Group, reprezentująca marki BMW, MINI, Rolls-Royce i BMW Motorrad, jest wiodącym na świecie producentem samochodów i motocykli w segmencie premium, a także dostawcą wysokiej jakości usług finansowych i mobilnościowych. Sieć produkcyjna BMW Group obejmuje ponad 30 zakładów produkcyjnych i montażowych na całym świecie; firma dysponuje międzynarodową siecią dystrybucji w ponad 140 krajach.

W roku 2023 firma BMW Group sprzedała ponad 2,55 miliona samochodów oraz ponad 209 tysięcy motocykli na całym świecie. Dochód przed opodatkowaniem w roku finansowym 2023 wyniósł 17,1 mld euro przy obrotach wynoszących 155,5 mld euro. Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. w BMW Group było zatrudnionych 154 950 pracowników.

Podstawą sukcesu BMW Group były zawsze odpowiedzialne działania i perspektywiczne myślenie. Firma już na wczesnym etapie wyznaczyła kierunek na przyszłość i konsekwentnie koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ochronie zasobów, począwszy od łańcucha dostaw poprzez produkcję aż po końcową fazę użytkowania wszystkich produktów.

www.bmwgroup.com

Facebook: https://www.facebook.com/BMW.Polska

Twitter: https://twitter.com/BMW_Polska

YouTube: http://www.youtube.com/BMWPolska

Instagram: https://www.instagram.com/bmwpolska

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Załączniki

Materiały dodatkowe

My.PressClub Logowanie
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

Informacje o emisji CO2

Wskazane dane dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii zostały ustalone na podstawie nowej procedury WLTP określonej w Rozporządzeniu (UE) 2017/1151 z dnia 1 czerwca 2017 r. w uzupełnieniu Rozporządzenia (WE) nr 715/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie homologacji typu pojazdów silnikowych w odniesieniu do emisji zanieczyszczeń pochodzących z lekkich pojazdów pasażerskich i użytkowych oraz w sprawie dostępu do informacji dotyczących naprawy i utrzymania pojazdów w brzmieniu obowiązującym w chwili udzielenia homologacji.

Dodaj swoje tagi

Informacje prasowe
Teczki prasowe
Przemówienie
Specyfikacje
Aktualizacje
Najważniejsze
Aktualizuj filtr
Wyczyść wszystko
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Logowanie