BMW Motorsport News - Numărul 9/15

Spengler a obţinut primul podium din acest sezon DTM pentru BMW Motorsport - Podium pentru Bill Auberlen şi Dirk Werner la Watkins Glen, în USSC; BMW se menţine lider la constructori - Două victorii şi alte patru podiumuri pentru piloţii BMW în BTCC

Motorsport Automotive
·
M Motorsport Newsletter
·
2015

Bucureşti. Nu contează că vorbim de DTM, de United SportsCar Championship sau de nenumăratele campionate regionale: săptămână după săptămână, echipele şi piloţii BMW de pretutindeni se luptă pentru puncte, victorii şi titluri. Şi în afara circuitelor, membrii familiei BMW Motorsport sunt protagoniştii ştirilor principale. "BMW Motorsport News" ne permite să rezumăm constant acţiunea într-o manieră compactă şi informativă. Aşa vei fi mereu la curent cu toate informaţiile.

DTM: Bruno Spengler a reuşit, la Norisring, primul podium şi primul pole position pentru BMW în 2015
Cea de-a şasea cursă a sezonului 2015 din Deutsche Tourenwagen Masters (DTM) a consemnat primul podium pentru BMW Motorsport din acest an, după ce Bruno Spengler (Canada) a reuşit o spectaculoasă manevră de depăşire în penultimul tur al cursei desfăşurată pe circuitul stradal Norisring (Germania). La capătul unui duel fascinant cu Mattias Ekström (Suedia), pilotul BMW Team MTEK - ocupantul pole position după sesiunea de calificări din cursul dimineţii - l-a depăşit pe suedez şi a încheiat pe locul al treilea cu modelul BMW Bank M4 DTM. A fost cea de-a 39-a clasare pe podium din cariera lui Spengler în DTM şi prima de la locul secund reuşit anul trecut la Moscova. În cursa de duminică, Maxime Martin (Belgia) a ocupat locul al zecelea, astfel că pilotul BMW Team RMG a reuşit şi el să obţină un punct.

Sâmbătă, cea de-a cincea manşă a stagiunii 2015 a fost afectată de ploaie şi a reprezentat o adevărată loterie în alegerea pneurilor potrivite. În ciuda vremii potrivnice, patru piloţi BMW au obţinut puncte preţioase. Aversa începută chiar înainte de start a făcut ca echipele şi piloţii să adopte strategii diferite privind tipul de cauciuc ales la start. Bruno Spengler (Canada, BMW Team MTEK) a fost unul dintre cei care au optat să utilizeze pneuri slick, astfel că, după 46 de tururi, pilotul BMW Bank M4 DTM a fost cel mai de succes din tabăra BMW, ocupând locul al cincilea. Martin Tomczyk (Germania, BMW M Performance Parts M4 DTM), singurul pilot BMW care a luat startul cu anvelope de ploaie, a încheiat cursa chiar în urma lui Spengler, pe locul al şaselea. Campionul DTM, Marco Wittmann (Germania, Ice-Watch BMW M4 DTM) a încheiat cursa de pe teren propriu pe poziţia a noua, urmat de Augusto Farfus (Brazilia, Shell BMW M4 DTM).

USCC: Auberlen şi Werner, locul al treilea într-o cursă de şase ore afectată de ploaie, BMW este lider în două clasamente
După mai bine de o lună de pauză - cauzată de participarea echipelor la Le Mans 24H -, concurenţii categoriei GTLM au revenit în acţiune în United Sportscar Championship (USCC). Cursa de şase ore de la Watkins Glen s-a încheiat cu o clasare pe podium pentru #25 BMW Z4 GTLM, pilotat de Bill Auberlen şi Dirk Werner. La capătul unei curse care a fost afectată de opt perioade de neutralizare şi a fost oprită timp de 14 minute pe timpul unei ploi foarte puternice, cei doi au parcurs 157 de tururi ale circuitului Watkins Glen International (3,4 mile / 5,47 km). Cursa s-a încheiat în regim de neutralizare, toţi concurenţii rulând în spatele BMW M4 Safety Car.

A fost cea de-a treia clasare pe podium a echipajului Auberlen - Werner, printre care şi o victorie la Long Beach, astfel că cei doi membri BMW Team RLL au urcat pe primul loc în clasamentul piloţilor la categoria GTLM, în timp ce BMW se menţine lider în ierarhia constructorilor. Ziua s-a încheiat dezamăgitor pentru #24 BMW Z4 GTLM pilotat de John Edwards şi Lucas Luhr - în turul 77, imediat după un pit stop, Edwards a fost surprins de suprafaţa alunecoasă a pistei şi a ieşit în decor, astfel că a abandonat.

DTM: Wittmann şi-a primit cadoul - 158 de tururi într-un monopost de Formula 1
Un vis din copilărie a devenit realitate pentru Marco Wittmann (Germania) la Spielberg (Austria), acolo unde a participat la un test de Formula 1 pentru Scuderia Toro Rosso. În condiţii meteo foarte bune, campionul DTM din 2014 a parcurs 158 de tururi pe Red Bull Ring (4,326 kilometri), cu monopostul STR10, astfel că a fost cel mai ocupat pilot al zilei de teste, la care au fost prezente şi alte echipe din Formula 1. Testul cu un monopost de Formula 1 a fost un cadou din partea BMW Motorsport şi a partenerului premium Red Bull ca recompensă pentru câştigarea titlului în DTM.

DTM: Teste special pentru BMW M Performance Parts M4 DTM
BMW M Performance Parts M4 DTM este testat la fiecare cursă. Cu toate acestea, Martin Tomczyk (Germania) şi-a suspus maşina de curse unui teste foarte special. În cel mai recent video al BMW Motorsport, intitulat "The Duel", pilotul BMW Team Schnitzer şi maşina sa au fost subiectul unei inspecţii generale şi de emisii din partea DEKRA - aceeaşi verificare la care fiecare model BMW de serie trebuie suspus cu regularitate. Clipul de 1'35" îl înfăţişează pe Tomczyk intrând în atelier cu BMW M Performance Parts M4 DTM, după care turează motorul, iar roţile patinează, creând aşa mult fum încât inspectorii abia îşi pot vedea mâinile. Vor trece Tomczyk şi BMW M Performance Parts M4 DTM cu bine de inspecţie? Descoperă chiar tu. Clipul "The Duel" este disponibil pe canalul YouTube al BMW Motorsport: https://youtu.be/d1Hyt-P5p6k.

BTCC: Week-end încununat de succes pentru West Surrey Racing la Croft
Cei trei piloţi West Surrey Racing au avut parte de un week-end de cursă excelent la Croft (Marea Britanie) în British Touring Car Championship (BTCC). Sam Tordoff (Marea Britanie) a obţinut pole position, iar pilotul oficial BMW Andy Priaulx (Marea Britanie) s-a clasat al doilea astfel că modelele BMW 125i M Sport au monopolizat prima linie a grilei. Coechipierul lor Rob Collard (Marea Britanie) a fost al patrulea în calificări, completând un rezultat excelent. În prima cursă, cei trei au profitat de poziţiile de pe grilă, astfel că Priaulx a încheiat pe primul loc, în timp ce Tordoff şi Collard au completat un podium integral BMW. În cea de-a doua manşă, Tordoff a terminat pe poziţia a doua, astfel că a reuşit al doilea podium personal al week-endului, în timp ce Priaulx şi Collard au ocupat locuirile al patrulea, respectiv al şaselea. În ultima cursă a zilei a fost rândul lui Collard să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Priaulx a completat o dublă pentru echipă, iar Tordoff s-a clasat al şaselea. "Ce zi fantastică pentru noi toţi", a spus Priaulx după acest succes istoric pentru echipa WSR.

Campionatul FIA Formula E: Nelson Piquet Jr. este primul campion din istorie
BMW i8 Safety Car şi BMW i3 Medical Car au făcut ultima escală din turneul lor mondial 2014/2015: ultima etapă din sezonul inaugural al Campionatului FIA Formula E a avut loc la Londra (Marea Britanie). BMW este "Official Vehicle Partner" al competiţiei destinată monoposturilor cu propulsie integral electrică. Primul campion din istoria Campionatului FIA Formula E este Nelson Piquet Jr. Brazilianul şi-a asigurat titlul după o finală dramatică. Ca urmare a clasărilor pe locurile al cincilea şi al şaptelea în cele două curse din "London ePrix", Piquet Jr. a încheiat cu avans de un punct faţă de Sébastien Buemi (Elveţia), clasat al doilea în clasamentul general. Victoriile în cele două manşe londoneze au fost obţinute de Buemi şi Sam Bird (Marea Britanie).

USCC: BMW M6 GT3 a avut prima apariţie publică în America de Nord la Watkins Glen
BMW Motorsport a oferit un punct de atracţie suplimentar pentru "Six Hours of the Glen" ce a avut loc pe Watkins Glen International (SUA). A cincea etapă din United SportsCar Championship (USCC) a reprezentat prima apariţie publică a noului BMW M6 GT3 în America de Nord. Prin expunerea modelului alături de BMW M235i Racing, BMW 3.0 CSL din 1975 şi McLaren F1 GTR, precum şi numeroase automobile de serie, BMW a oferit o expoziţie a trecutului, prezentului şi viitorului, care a fost bine primită de public.