Edwards şi Tomczyk urcă pe podium pentru BMW la Lime Rock Park

A patra cursă consecutivă cu clasare pe podium pentru BMW Team RLL +++ Auberlen şi Sims au obţinut locul al şaselea în Northeast Grand Prix +++ Tomczyk şi-a apărat poziţia a treia într-un final palpitant

DTM
·

Bucureşti/München. John Edwards (SUA) şi Martin Tomczyk (Germania) au dus #24 BMW M6 GTLM spre locul al treilea în etapa IMSA WeatherTech SportsCar Championship (IWSC) ce a avut loc pe Lime Rock Park (SUA). Rezultatul este a treia clasare pe podium în ultimele patru curse pentru cei doi piloţi şi a 66-a din istoria BMW Team RLL. Coechipierii lor, Bill Auberlen (SUA) şi Alexander Sims (Marea Britanie), au încheiat pe locul al şaselea cu maşina #25 după o cursă dificilă. Cursa a fost câştigată de #911 Porsche.

Tomczyk a urcat pe locul al treilea după ce şi ultima maşină din categoria GTLM a efectuat al doilea pit stop în turul 173, şi a fost implicat într-un duel palpitant cu #3 Corvette pentru ultima treaptă a podiumului. Un efort deosebit şi anii de experienţă acumulată în DTM au menţinut #24 BMW M6 GTLM pe poziţia a treia pentru a asigura a patra cursă consecutivă pentru BMW Team RLL în care cel puţin un model BMW a fost pe podium.

John Edwards (#24 BMW M6 GTLM, locul III): A fost stresant să-l văd pe Martin concurând. A reuşit să reziste presiunii continue din partea Corvette şi să ne menţină pe podium - al doilea consecutiv şi al treilea în ultimele patru etape. Lime Rock nu era circuitul potrivit pentru a demonstra punctele forte ale BMW M6 GTLM aşa că locul al treilea este precum o victorie.

Martin Tomczyk (#24 BMW M6 GTLM, locul III): Astăzi a fost distractiv pentru că am încheiat pe locul al treilea. O clasare pe poziţia a patra nu ar fi fost interesantă după o dispută atât de aprinsă. Finalul întrecerii, cu duelul cu Corvette, a fost cursă în stare pură, chiar dacă a fost un pic cam greu în unele momente. Am avut câteva momente la limită, dar am reuşit să-mi apăr poziţia indiferent ce a încercat concurenţa.