BMW şi Turkington devin campioni la finalul unei zile dramatice

Turkington face istorie cu al patrulea titlu BTCC din carieră. +++ Jordan obţine locul al doilea în campionat după o finală strânsă. +++ BMW păstrează titlul constructorilor după ce Seria 3 a fost liderul plutonului. +++

BTCC
·
Sport
·
More BMW Motorsport
·

Bucureşti/Brands Hatch. BMW a reuşit să-şi apere titlul constructorilor în British Touring Car Championship după etapa finală de la Brands Hatch, iar Colin Turkington a reuşit, în cel mai dramatic mod posibil, al patrulea titlul din carieră, record egalat pentru un pilot.

La sosirea pe legendarul circuit GP de la Brands Hatch - gazda a 12 ediţii ale Grand Prix-ului de Formula 1 al Marii Britanii în perioada 1964-1986 -, Turkington avea un avantaj de 16 puncte şi urmărea să câştige cel mai râvnit trofeu din motorsportul britanic.

Marja a fost erodată odată cu intensificarea ploii în cea de-a doua jumătate a primei curse, astfel că nord-irlandezul a reuşit doar o clasare pe poziţia a cincea. După ce a fost în pole position pentru a treia oară în 2019, el a fost lider în faza iniţială, dar în cele din urmă nu a avut ce face în faţa atacurilor rivalilor care au trecut la pneuri de ploaie în timpul unei neutralizări timpurii.

Avantajul lui Turkington a fost răsturnat după cursa a doua ca urmare a unei tamponări primite de pilotul Team BMW, a răsucirii ce a urmat şi a retrogradării în pluton. Astfel, el a ajuns la opt puncte de lider înaintea finalei mult anticipate - şi clasat al 25-lea pe grilă. O ofensivă spectaculoasă prin pluton l-a dus până pe locul al şaselea la sosire şi, astfel, a obţinut un al patrulea titlul în carieră.

Component al BMW Pirtek Racing, Andrew Jordan a fost şi el în disputa pentru trofeu de-a lungul week-endului, ecartul său fiind de 17 puncte faţă de lider. El a redus deficitul la doar două puncte la finalul celei de-a treia manşe, graţie unor clasări pe locul al optulea, al doilea, respectiv al patrulea, pilotul în vârstă de 30 de ani fiind foarte aproape de repetarea succesului din 2013.

Titlul de vicecampion al piloţilor a fost recompensa lui Jordan la finalul unui sezon în care a câştigat mai multe curse decât orice alt pilot, un ajutor consistent venind şi din partea modelului BMW 330i M Sport.

Aflat la prima sa campanie cu Team BMW, Tom Oliphant a încheiat cu o evoluţie senzaţională de pe locul al 30-lea în Top 10 la capătul celei de-a treia manşe. Pilotul de 29 de ani şi-a arătat ritmul prin cel mai rapid tur în prima cursă în ciuda condiţiilor diverse, după care s-a trezit scos din competiţie în cea de-a doua manşă, în chiar primul tur, fără a fi vina lui - o nereuşită care a deschis calea spre evoluţia senzaţională din manşa a treia.

Rezultatul confirmă cel de-al şaselea titlu al constructorilor reuşit de BMW în BTCC, în timp ce Team BMW a ocupat poziţia a doua la echipe, iar BMW Pirtek Racing a şasea.

Colin Turkington: "Nici în cele mai optimiste vise ale mele nu credeam că aş putea ajunge atât de aproape de recordul lui Andy Rouse (n.r. patru titluri) - este minunat şi foarte special. A fost cel mai dificil campionat al meu, cu două tururi înainte de final eram departe de a spera la un nou succes. A fost cursa vieţii mele. Inginerul meu mi-a spus că Dan [Cammish] este ieşit, dar nu puteam vedea unde era Andrew [Jordan], aşa că nu eram sigur dacă este suficient. Am fost şocat la trecerea liniei de sosire când mi s-a spus că sunt campion. A fost nebunie curată - nimic altceva nu-ţi oferă acea stare. Cred că pentru Andrew şi Dan este o pastilă foarte amară. Un an întreg încerci să câştigi şi am crezut că s-a terminat pentru mine după cursa a doua. Când crezi că eşti scos din calcul, în tine există mereu o părticică în care se păstrează speranţa, iar victoria a venit prin multă muncă, determinare şi pasiune."

Tom Oliphant: "Week-endul nu a fost pe placul meu ca ansamblu, dar mi-a plăcut tot ce am făcut în cursa a treia - a fost modul în care am vrut să închei stagiunea. În acea manşă am avut o pistă constantă pe tot parcursul cursei şi am dat totul, arătând de ce este capabil acest BMW. Să termin în Top 10 plecând de la coadă a fost ceva fantastic - mi-a plăcut fiecare moment. A fost un an special pe de-a întregul. A fost un mare pas pentru mine şi mereu am ştiut că va fi dificil, dar forma din a doua jumătate a stagiunii mi-a oferit multă încredere pentru 2020. Concurez pentru cea mai bună echipă, am cea mai bună maşină şi cel mai bun constructor - etica de lucru este absolut fenomenală. Am lansat trei maşini noi şi nici măcar o singură problemă tehnică - sunt mândru de ceea ce am reuşit, iar acesta este doar primul an al Seria 3. Este o realizare incredibilă."

Andrew Jordan: "Sincer ,nu am prea multe de spus. Pur şi simplu nu puteam face mai mult decât am făcut. Categoric, aveam cele mai mici şanse la începutul week-endului, dar am dat totul. Vremea nu putea face lucrurile mai dificile pentru noi în cursa de deschidere - sub Safety Car, aderenţa se schimba mereu -, dar am revenit în manşa secundă. Trebuia să progresez şi am fost într-o ofensivă continuă; pur şi simplu am trecut prin pluton! Apoi, în cursa a treia, am fost atât de aproape - fără îndoială, nu reuşeam fără să lupt. La finalul zilei, nu a fost suficient, dar titlul nu s-a pierdut la Brands Hatch - a fost pierdut la Donington Park în aprilie. Totuşi părăsim sezonul cu şase victorii de etapă şi sunt foarte mândru de treaba pe care am făcut-o în acest an."