Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Romania · Article.

BMW M6 GT3 îşi încheie seria de victorii ca urmare a unor abandonuri timpurii în cursa de 24 de ore de la Spa-Francorchamps

send an e-mail

Bucureşti/Spa-Francorchamps. Seria de succese pentru BMW M6 GT3 s-a încheiat odată cu cursa de 24 de ore de la Spa-Francorchamps (Belgia). După victoriile în cursa de 24 de ore de la Nürburgring (Germania), cursa de 8 ore de la Indianapolis (SUA) şi în numeroase curse GT de pe mapamond, clasica de anduranţă din Ardeni s-a încheiat prematur pentru ambele maşini Walkenhorst Motorsport. În categoria Pro-Am, #10 BMW M6 GT3 înscris de Boutsen Ginion a trecut linia de sosire pe poziţia a cincea.

Week-endul de la Spa a început promiţător pentru Walkenhorst Motorsport. După ce a stabilit timpi buni în antrenamente, #34 BMW M6 GT3 - cu un echipaj format din Nick Catsburg (Olanda), Augusto Farfus (Brazilia) şi Philipp Eng (Austria) - a încheiat precalificările de joi pe prima poziţie. Cu toate acestea, BMW M6 GT3 nu s-a descurcat aşa bine în condiţiile meteo dificile din calificări, iar ambele echipaje Walkenhorst Motorsport nu au intrat în Super Pole.

În faza de început a cursei, ambele maşini au urcat în pluton, dar Catsburg, aflat la comenzile #34 BMW M6 GT3, a intrat în coliziune cu o altă maşină după aproximativ trei ore, ceea ce a cauzat numeroase daune radiatorului şi părţii frontale. Catsburg a revenit pe circuit după o pauză lungă pentru reparaţii, dar întrecerea s-a încheiat pentru el după 107 tururi.

#35 BMW M6 GT3 - pilotat de David Pittard (Marea Britanie), Martin Tomczyk (Germania) şi Nick Yelloly (Marea Britanie) - a abandonat la primele ore ale dimineţii după ce Tomczyk a suferit un accident serios în virajul rapid Blanchimont. Din fericire, pilotul oficial BMW a ieşit nevătămat din acest incident.

În categoria Pro-Am, #10 BMW M6 GT3 înscris de Boutsen Ginion a avut o evoluţie solidă încheiată cu o clasare pe locul al cincilea în categoria sa. Pilotul oficial BMW Jens Klingmann (Germania) a împărţit cockpitul cu Karim Ojjeh (Arabia Saudită), Benjamin Lessennes (Belgia) şi Giles Vannelet (Franţa), designul exterior al maşinii lor fiind realizat de artistul Peter Halley.