Maximilian Günther obţine locul al cincilea la Monte Carlo ca cel mai bine clasat pilot german

În cea de-a şaptea cursă a sezonului din Campionatul Mondial FIA Formula E ABB, Maximilian Günther (Germania) a trecut linia de sosire al cincilea în ţara sa adoptată, la Monte Carlo (Monaco). A ratat de puţin o clasare pe podium, dar a egalat cel mai bun rezultat al sezonului şi a obţinut 10 puncte importante în clasamentul general. După o cursă strânsă, palpitantă, Günther a ratat locul al doilea pentru doar patru zecimi de secundă, la comenzile #28 BMW iFE.21.

·
FIA Formula E

Bucureşti/Monaco. În cea de-a şaptea cursă a sezonului din Campionatul Mondial FIA Formula E ABB, Maximilian Günther (Germania) a trecut linia de sosire al cincilea în ţara sa adoptată, la Monte Carlo (Monaco). A ratat de puţin o clasare pe podium, dar a egalat cel mai bun rezultat al sezonului şi a obţinut 10 puncte importante în clasamentul general. După o cursă strânsă, palpitantă, Günther a ratat locul al doilea pentru doar patru zecimi de secundă, la comenzile #28 BMW iFE.21. După ce a câştigat Valencia E-Prix (Spania), Jake Dennis (GBR) nu a avut noroc de această dată. O coliziune pentru care nu a fost vinovat la începutul cursei l-a dus la coada plutonului şi nu a reuşit să marcheze nici un punct. După prima jumătate a sezonului, BMW i Andretti Motorsport se află pe locul al cincilea în clasamentul echipelor, cu 55 de puncte.

Günther a terminat calificările pe locul al treilea şi a ajuns în Super Pole, unde a obţinut poziţia a cincea pe grilă. Pilotul BMW i Andretti Motorsport a fost implicat în câteva dueluri strânse pe circuitul de Formula 1 din Principat. A urcat până pe locul al treilea şi a luptat pentru primul său podium din sezon. Günther a coborât pe locul al cincilea odată ce adversarii au încercat să-şi aleagă momentul potrivit pentru ATTACK MODE, dar o gestionare solidă a energiei i-a oferit ocazia de a câştiga teren până la sfârşitul cursei. O coliziune minoră a făcut că şansa lui Günther de a ajunge pe podium să se evaporeze, când Oliver Rowland (Marea Britanie, Nissan) l-a lovit din spate în şicana portului. Victoria i-a revenit lui António Félix da Costa (Portugalia, DS Techeetah).

Prima cursă a lui Dennis la Monaco - cea dintâi după succesul său inaugural în Formula E de la Valencia - nu a mers conform planului. Plecat de pe locul al 14-lea pe grilă, el a fost implicat într-un accident fără culpă chiar în primul tur şi a retrogradat la coada plutonului. Ulterior, el a primit şi o penalizare drive-through pentru consumul excesiv de energie. Dennis a încheiat cursa pe poziţia a 17-a cu BMW iFE.21 # 27.

Maşina de siguranţă FIA Formula E, MINI Electric Pacesetter inspired by JCW, a compactat plutonul cu aproximativ 15 minute înainte de final, după ce René Rast (Germania, Audi) s-a retras, asigurându-se că va fi partea finală a cursei va fi una palpitantă.

Cursele a opta şi a noua din acest sezon al Campionatului Mondial FIA Formula E ABB au loc pe 19-20 iunie la Puebla (Mexic).

Declaraţii după cursa de la Monte Carlo:

Roger Griffiths (director de echipă BMW i Andretti Motorsport): "A fost fantastic să ne întoarcem aici la Monaco şi să concurăm pe circuitul complet. A fost o zi în care norocul a alternat pentru cei doi piloţi ai noştri. Locul al cincilea pentru Maximilian după P5 în calificări este un rezultat foarte bun. Este important pentru el să revină în puncte şi este un bun final şi pentru echipă. Din păcate pentru Jake nu a fost rezultatul solid pe care îl speram după un weekend atât de impresionant la Valencia. Acum intrăm în pauza de şase săptămâni şi aşteptăm cu nerăbdare să ne continuăm progresul în clasament."

Maximilian Günther (#28 BMW iFE.21, grilă: locul 5, cursă: locul 5): "În primul rând, locul al cincilea a fost o poziţie bună pentru noi. Cursa în sine a fost foarte spectaculoasă şi foarte strategică. Când activezi ATTACK MODE, când foloseşti energie? Fiecare manevră de depăşire a fost la limită. La un moment dat era pe locul al treilea, dar după ATTACK MODES am ajuns pe poziţia a cincea, în duel cu Jean-Éric Vergne. El m-a atins uşor în virajul 6 şi apoi a avut trasa mai bună prin tunel pentru a mă depăşi. Pentru a rezuma, este păcat că am ratat podiumul aici, dar am avut o cursă bună şi am obţinut puncte importante. Asta era important pentru toată lumea. Una peste alta, a fost o zi pozitivă la Monaco."

Jake Dennis (#27 BMW iFE.21, grilă: locul 14, cursă: locul 17): "Cursa mea a fost cam ghinionistă. Eram în mijlocul plutonului şi a existat o întârziere în virajul 7. Pe că m fost lovit, maşina a activat marşarierul şi am pierdut mult timp. După aceea am reuşit cursa dorită şi am sperat la o neutralizare. A venit spre final, dar pur şi simplu nu a fost suficient pentru a câştiga o mulţime de poziţii. Cred că cel mai important lucru reuşit aici este că am învăţat circuitul din Monaco. Performanţa nu a fost atât de rea. Asta a fost şi continuăm acum."

Votul FANBOOST
FANBOOST oferă fanilor Formulei E şansa de a-şi vota pilotul favorit şi de a-i acorda un nivel suplimentar de putere în timpul cursei. Cei cinci piloţi cu cele mai multe voturi FANBOOST primesc un supliment de energie de 100 kJ, pe care îl pot utiliza într-o fereastră de timp scurtă în cea de-a doua jumătate a cursei. Fanii îşi pot vota pilotul favorit începând cu patru zile înaintea cursei, iar votul se încheie cu 15 minute înainte de startul manşei. Fiecare fan poate vota o singură dată pe zi. Există două modalităţi de vot: online la fanboost.fiaformulae.com sau prin aplicaţia oficială Formula E.

Flota BMW Group
BMW Group este "Official Vehicle Partner" al Campionatului Mondial FIA Formula E ABB încă de la începutul competiţiei şi va continua să furnizeze o flotă de Safety Cars şi pentru Sezonul 7 al întrecerii de monoposturi electrice. Alături de BMW i8 Roadster Safety Car, care a fost modificat special pentru utilizare pe circuit, MINI Electric Pacesetter inspired by JCW va apărea ca nou Safety Car cu începere de la etapa de la Roma. Dezvoltarea maşinii bazate pe MINI Cooper SE reprezintă o colaborare unică între MINI Design, BMW Motorsport, FIA şi Formula E. Flota include BMW i3s în rol de "Maşină a Directorului de Cursă" (Race Director Car) şi BMW iX3 în rol de "Maşină Medicală" (Medical Car).

Clasamente după etapa 7/15

Piloţi: 1. Robin Frijns 62p; 2. Nyck De Vries 57p; 3. Mitch Evans 54p; 4. António Félix Da Costa 52p; 5. Sam Bird 49p; 6. Stoffel Vandoorne 48p; 7. Jean-Éric Vergne 46p; 8. René Rast 39p; 9. Oliver Rowland 35p; 10. Jack Dennis 33p; 11. Edoardo Mortara 32p; 12. Pascal Wehrlein 32p; 13. Nico Mueller 30p; 14. Alexander Sims 24p; 15. Alex Lynn 23p; 16. Maximilian Guenther 22p; 17. Nick Cassidy19p; 18. André Lotterer 18p; 19. Lucas Di Grassi 14p; 20. Oliver Turvey 13p; 21. Sérgio Sette Câmara 12p; 22. Sébastien Buemi 11p; 23. Norman Nato 1p; 24. Tom Blomqvist 5p.

Echipe: 1. Mercedes-EQ Formula E Team 105p; 2. Jaguar Racing 103p; 3. DS TECHEETAH 98p; 4. Envision Virgin Racing 81p; 5. BMW i Andretti Motorsport 55p; 6. Audi Sport ABT Schaeffler 53p; 7. TAG Heuer Porsche Formula E Team 50p; 8. Mahindra Racing 47p; 9. Nissan e.Dams 46p; 10. ROKiT Venturi Racing 43p; 111. Dragon / Penske Autosport 42p; 12. NIO 333 FE Team 18p.

Ce urmează
Următoarea etapă din Sezonul 7 al Campionatului Mondial FIA Formula E ABB are loc la 19-20 iunie, la Puebla (Mexic).

Unde se vede Formula E
Sezonul 2021 al Campionatului Mondial FIA Formula E ABB este transmis în România pe canalul pan-european Eurosport şi prin intermediul platformei Eurosport Player.