Spectacol important BMW M Motorsport la Norisring, cu titluri câştigate, legende de curse şi un rămas bun pentru BMW M6 GT3

·
DTM
·
GT Racing
·
Customer Racing

Bucureşti/München. Finala DTM de la Norisring (Germania) a fost un adevărat spectacol. Fanii motorsportului din tribunele pline şi paddockul plin au fost răsfăţaţi cu multă acţiune atât pe pistă, cât şi în afara ei, iar BMW M Motorsport a jucat un rol major. Pe lângă faptul că BMW M6 GT3 şi-a luat rămas bun de la DTM, lumina reflectoarelor s-a îndreptat şi asupra pretendenţilor la titlu în BMW M2 Cup şi în DTM Trophy. Legendele istorice de anduranţă ale BMW M Motorsport au oferit un festin special pentru privitori.

DTM: în sezonul de retragere a BMW M6 GT3, Marco Wittmann a încheiat al patrulea în clasamentul general

După cea de-a 16-a şi ultima cursă din sezonul DTM, Marco Wittmann (Germania) a fost vizibil fericit la ieşirea din cockpitul BMW M6 GT3 înscris de Walkenhorst Motorsport. Locul al şaptelea în cursa de acasă de la Norisring a fost un final reuşit pentru ceea ce, în ansamblu, a fost un sezon foarte bun. El a terminat pe locul al patrulea în campionat, cu 171 de puncte, două victorii, două pole position şi cinci podiumuri. "Clasarea pe poziţia a şaptea a fost o modalitate decentă de a încheia sezonul. Nu ne aşteptam la aceasta înainte de cursă, aşa că sunt foarte fericit”, a spus Wittmann. "Pot fi deosebit de mulţumit de locul al patrulea în campionat. Pentru mine, suişurile şi victoriile din acest sezon depăşesc cu siguranţă orice altceva. Performanţele reuşite anul acesta au fost uriaşe."

Pe lângă Wittmann, şi piloţii ROWE Racing, Sheldon van der Linde (Africa de Sud) şi Timo Glock (Germania), au concurat în DTM în sezonul de retragere pentru BMW M6 GT3, care va fi înlocuit cu noul BMW M4 GT3 în 2022. Ei au terminat pe locurile al 11-lea, respectiv al 17-lea în clasamentul piloţilor.

BMW M2 Cup: sezonul inaugural a fost un succes total

La Norisring, BMW M2 Cup şi-a desemnat campionul sezonului inaugural. Louis Henkefend (Germania) a câştigat trei curse şi a obţinut un total de 177 de puncte cu #17 BMW M2 CS Racing. "Sunt incredibil de fericit! Am scăpat de o mare presiune la nivel mental", a spus Henkefend. "Mulţumesc tuturor celor care m-au sprijinit de-a lungul anilor. Acest titlu înseamnă foarte mult pentru mine."

Obiectivul BMW M2 Cup este de a oferi tinerilor piloţi talentaţi posibilitatea de a-şi dovedi ce pot şi de a avea dueluri directe pe o scenă mare, în maşini identice, la cel mai înalt nivel tehnologic. Acest obiectiv a fost atins cu adevărat. "A fost fantastic să fiu aici, la Norisring, pentru finalul BMW M2 Cup din acest sezon şi să experimentez atmosfera magnifică din Nürnberg. Acesta este cel mai bun motorsport", a declarat Thomas Felbermair, vicepreşedinte de vânzări şi marketing al BMW M GmbH. "Felicitări lui Louis Henkefend pentru că a câştigat titlul piloţilor în sezonul inaugural al noii noastre cupe monomarcă, cu BMW M2 CS Racing. Evoluţiile sale constant puternice îl fac un campion meritat. A fost o mare plăcere să-l văd pe el şi pe toţi ceilalţi piloţi concurând unul împotriva celuilalt la un nivel atât de înalt în cursul sezonului. Performanţele multor tineri piloţi talentaţi confirmă faptul că am ales bine prin organizarea BMW M2 Cup. Mulţumim tolimit pentru organizarea şi implementarea sezonului de curse, precum şi tuturor partenerilor pentru sprijinul lor. Abia aştept al doilea sezon anul viitor."

Trofeul DTM: Ben Green câştigă confruntarea pentru titlu cu BMW M4 GT4

Britanicul Ben Green, aflat la comenzile BMW M4 GT4 înscris de FK Performance Motorsport, a câştigat titlul în DTM Trophy după un final palpitant. El acea un avans de doar şase puncte faţă de cel mai apropiat rival al său, William Tregurtha (Marea Britanie, Mercedes), înaintea cursei finale de duminică. Mai mult, cei doi pretendenţi la titlu au ajuns să se lupte între ei pentru câştigarea cursei şi, odată cu aceasta, pentru titlu. În cele din urmă, Green a fost cel care a ieşit învingător, câştigând cursa şi apărându-şi primul loc în clasamentul general. În total, Green a câştigat cinci curse pe parcursul sezonului. Michael Schrey şi Theo Oeverhaus (ambii Germania) au câştigat fiecare câte o cursă cu BMW M4 GT4. Au încheiat sezonul pe locurile al cincilea, respectiv al şaselea în competiţia piloţilor. FK Performance Motorsport a câştigat şi titlul echipelor, cu 268 de puncte. În ierarhia constructorilor, BMW s-a impus cu un total de 302 de puncte.

Legendele BMW M Motorsport din anduranţă au încântat publicul

Legendele BMW M Motorsport din anduranţă au atras un interes mare din partea publicului aflat în paddockul de la Norisring. BMW Group Classic a prezentat unele dintre cele mai spectaculoase şi emblematice maşini de curse BMW, oferind o avanpremieră a momentului când BMW M Motorsport va concura la categoria LMDh din sezonul 2023. Fanii au putut admira şi urmări următoarele maşini în acţiune: o replică a BMW 3.0 CSL din 1973, BMW M1 "Münchner Wirte" din 1981, BMW M3 E30 din 1992, BMW McLaren F1 GTR Long Tail din 1997, BMW V12 LMR din 1999 şi BMW Z4 GT3 din 2015. La volanul maşinilor au fost Peter Oberndorfer (Germania), Prinz Leopold von Bayern (Germania), Johnny Cecotto (Venezuela), Peter Kox (Olanda), Marc Hessel (Germania), Bruno Spengler (Canada) şi directorul BMW M, Markus Flasch.

"A fost fantastic să mă întorc la Norisring după doi ani şi să văd fanii aceştia fantastici, dintre care unii veniseră special pentru a mă întâlni", a spus Spengler. "Pentru mine a fost un moment foarte special să pilotez BMW Z4 GT3, cu care în 2015 am concurat în cele 24 de ore de la Spa-Francorchamps, alături de Alex Zanardi şi Timo Glock. Aceasta este o maşină foarte cool, care este foarte distractiv de pilotat."