Marco Wittmann pe podium în căldura de la Imola - Sheldon van der Linde îşi apără poziţia de lider în clasamentul general

Debutul DTM pe emblematicul circuit Imola (Italia) în al treilea weekend de curse al sezonului a fost un succes pentru echipele BMW M Motorsport. Marco Wittmann (Germania) a terminat duminică pe locul al treilea şi a obţinut primul podium în DTM cu noul BMW M4 GT3 pentru el şi echipa Walkenhorst Motorsport.

·
GT Racing
·
Customer Racing

Bucureşti/Imola. Debutul DTM pe emblematicul circuit Imola (Italia) în al treilea weekend de curse al sezonului a fost un succes pentru echipele BMW M Motorsport. Marco Wittmann (Germania) a terminat duminică pe locul al treilea şi a obţinut primul podium în DTM cu noul BMW M4 GT3 pentru el şi echipa Walkenhorst Motorsport. Sheldon van der Linde (Africa de Sud) a acumulat puncte în ambele curse şi şi-a apărat locul de lider al campionatului. Schubert Motorsport continuă să conducă competiţia pe echipe. Pilotul oficial BMW M Timo Glock (Germania) şi Ceccato Racing, condusă de directorul Roberto Ravaglia (Italia), s-au bucurat de un start de succes.

Marco Wittmann a oferit un spectacol grozav duminică, când a realizat o manevră spectaculoasă în ultimul tur pentru a-l depăşi pe Lucas Auer (Austria, Mercedes) şi a câştigat un loc pe podium. Anterior, el şi-a asigurat cel mai bun rezultat din calificările acestui sezon DTM, plasând BMW M4 GT3 pe locul al treilea al grilei. De asemenea, Wittmann a fost cel mai bine plasat pilot BMW M Motorsport şi sâmbătă, când a terminat pe poziţia a şaptea.

Sheldon van der Linde a intrat în cursa de sâmbătă cu 25 de kilograme în plus ca balast de succes după cele două victorii ale sale de pe Lausitzring (Germania) - cu toate acestea, a făcut o treabă bună de limitare a daunelor şi a încheiat al optulea. Începând cursa de duminică de pe locul al 11-lea pe grilă, a făcut o cursă consistentă şi a ajuns pe poziţia a cincea. Acumularea a 14 puncte în acest weekend a fost suficientă pentru a-şi menţine locul de lider în clasamentul piloţilor. Acum, cu 80 de puncte în cont, el are un avans de 12 puncte faţă de pilotul clasat al doilea. În competiţia echipelor, Schubert Motorsport conduce cu 101 puncte. Philipp Eng (Austria) a avut o evoluţie bună duminică şi a terminat pe locul al şaselea, adăugând opt puncte la Imola. Austriacul a impresionat cu multiple manevre de depăşire. Sâmbătă, Eng a ratat punctele, fiind doar al 12-lea. Esteban Muth (Belgia) a terminat duminică pe locul al 14-lea în cel de-al doilea BMW M4 GT3 înscris de Walkenhorst Motorsport, iar sâmbătă nu a reuşit să termine manşa.

Pilotul oficial BMW M Timo Glock a fost în centrul atenţiei în Italia şi, după o cursă impresionantă duminică, s-a bucurat de o apariţie de succes cu echipa Ceccato Racing, pentru care concurează în ediţia 2022 a campionatului GT al Italiei. Glock a început cursa a doua de pe locul al 18-lea pe grilă, dar s-a luptat pentru a ajunge pe poziţia a 11-a. În ciuda faptului că a ratat cu puţin un rezultat în Top 10, acesta a fost totuşi un rezultat mare, având în vedere timpul foarte scurt de pregătire şi opoziţia de înaltă clasă. Sâmbătă, el a fost forţat să iasă din cursă în urma unei coliziuni în chiar primul tur.

Clasamente după etapa 3/8

Piloţi: 1. Sheldon van der Linde 80p; 2. Mirko Bortolotti 68p; 3. Nico Müller 62p; 4. Lucas Auer 60p; 5. René Rast 49p; 6. Ricardo Feller 44p; 7. Maro Engel 40p; 8. Luca Stolz 37p; 9. Marco Wittmann 35p; 10. Kelvin van der Linder 30p; 11. Felipe Fraga 22p; 12. Philippp Eng 22p; 13. Dev Gore 18p; 14. Laurens Vanthoor 18p; 15. Thomas Preining 13p; 16. Maximilian Götz 13p; 17. Arjun Maini 12p; 18. Dennis Olsen 12p; 19. Clemens Schmid 8p; 20. Nick Cassidy 3p; 21. Michael Grenier 2p; 22. Maximilian Buhk 0p; 23. Nicki Thiim 0p; 24. Esteban Muth 0p; 25. Rolf Ineichen 0p; 26. David Schumacher 0p; 27. Marius Zug 0p; 28. Sébastien Loeb 0p; 29. Alessio Deledda 0p; 30. Esmee Hawkey 0p.

Echipe: 1. Schubert Motorsport 101p; 2. Team Rosberg 80p; 3. Abt Sportsline 74p; 4. GRT 67p; 5. Mercedes-AMG Team Winward 60p; 6. Team Abt 49p; 7. Mercedes-AMG Team HRT 48p; 8. Mercedes-AMG GruppeM Racing 41p; 9. Walkenhorst Motorsport 35p; 10. SSR Performance 30p; 11. Red Bull Alphatauri AF Corse 23p; 12. KÜS Tean Bernhard 13p; 13. Mercedes-AMG Team Winward Racing 13p; 14. GRT Grasser-Racing.com 8p; 15. Mercedes-AMG Team Mücker Motorsport 0p; 16. T3 Motorsport 0p; 17. Attempto Racing 0p.

Constructori: 1. Audi 203p; 2. Mercedes-AMG 151p; 3. BMW 136p; 4. Lamborghini 75p; 5. Porsche 43p; 6. Ferrari 23p.

Ce urmează

Următoarea etapă, Norisring Powered by BMW, are loc în perioada 1-3 iulie, pe circuitul stradal din Nürnberg.