Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW Group THE NEXT 100 YEARS.

Dňa 7. marca 2016 oslávi spoločnosť BMW Group 100 rokov svojej existencie. Za toto obdobie sa malý výrobca leteckých motorov zmenil na vedúceho výrobcu prémiových automobilov a motocyklov a na poskytovateľa špičkových služieb v oblasti financovania a mobility.

Firemné záležitosti
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~219,96 KB)
  
Photos(91x, ~537,69 MB)

História BMW Group: 100 rokov fascinácie.

 

Dňa 7. marca 2016 oslávi spoločnosť BMW Group 100 rokov svojej existencie. Za toto obdobie sa malý výrobca leteckých motorov zmenil na vedúceho výrobcu prémiových automobilov a motocyklov a na poskytovateľa špičkových služieb v oblasti financovania a mobility. BMW sa na svojej ceste vždy profilovalo ako mimoriadne inovatívna spoločnosť, ktorá poskytovala nový a originálny pohľad na budúcnosť. Dnes je BMW Group medzinárodná skupina spoločností s výrobnými a montážnymi fabrikami v 14 krajinách a s celosvetovou predajnou sieťou. Spoločnosť výrazne prispieva aj k vytváraniu individuálnej mobilite budúcnosti.

 

Pohľad do histórie BMW Group odhaľuje množstvo rôznorodých momentov a rozhodnutí, ktoré mali významný dopad na vývoj spoločnosti a zároveň sa podpísali pod formovanie jej charakteru. Tieto vizionárske momenty sa podpísali pod vznik prelomových produktov a udávali smer strategického napredovania. Vždy boli založené na odvahe skúšať nové prístupy a objavovať nové cesty. Ambíciou spoločnosti vždy bolo tvoriť produkty s pridanou hodnotou a konkurovať najlepším. Zároveň sa starala o to, aby aby zvládla všetky výzvy a vyšla z nich silnejšia a skúsenejšia.

 

Voľba nezávislých prístupov k inovatívnym riešeniam.

Ambícia dosahovať najlepšie vlastnosti a pripravenosť ponúkať úplne nové a technicky komplexné riešenia namiesto kopírovania toho, čo robia ostatní. Presne to určovalo vývoj produktov od úplných začiatkov spoločnosti a rovnako to platí aj dnes. Už letecký motor BMW IIIa, predstavený v roku 1917, sa vyznačoval výrazným výkonom, spoľahlivosťou a vysokou účinnosťou pri letoch vo vysokých výškach. Tieto vlastnosti vychádzali z robustnej základnej konštrukcie, ktorú poskytoval radový 6-valcový motor a použitie ľahkých materiálov v kombinácii s priekopníckou technológiou karburátora a zapaľovania.

 

Spoločnosť si zvolila vlastný novátorský prístup aj pri vývoji svojho prvého motocykla. Zatiaľ čo ostatní výrobcovia stále využívali konštrukciu bicykla, model BMW R 32 dôsledne uplatnil vytvorenie rámu okolo motora. Model predstavený v roku 1923 bol prvý motocykel poháňaný motorom s horizontálne umiestnenými valcami typu boxer. Jeho súčasťou bola aj manuálna prevodovka pripojená priamo k motoru a sekundárny pohon zadného kolesa hriadeľom namiesto dovtedy používanej reťaze či remeňa. Tieto kľúčové prvky dodnes určujú vlastnosti motocyklov značky BMW s plochým dvojvalcovým motorom typu boxer.

 

Spoločnosť začala v roku 1928 aj s výrobou automobilov. Už vtedy prinášala na trh malé vozidlá, ktoré využívali aktuálny a súčasný dizajn. Všetky vtedajšie zaužívané konvencie zrušil model BMW 303. Bolo to prvé vozidlo, ktorým značka vstúpila do strednej triedy a poháňal ho radový 6-valcový motor. Vozidlo sa predstavilo v roku 1933 a od konkurencie sa odlišovalo najmä originálnym krytom chladiča v tvare obličiek. Ten sa stal poznávacím znakom značky a je ním doteraz. Najdôležitejšie bolo, že vozidlo si ponechalo nízku hmotnosť. Pomohol k tomu najmä rúrkový rám s dvojitými spodnými rúrkami. Toto riešenie sa v automobiloch objavilo po prvý raz. Konštruktéri tak vyvrátili široko prijímaný názor, že stabilné jazdné vlastnosti môžu mať iba ťažké vozidlá. BMW 303 bolo ľahké, svižne zrýchľovalo, účinne brzdilo a do zákrut sa vrhalo s obdivuhodnou ovládateľnosťou. Značka BMW si dala patentovať rúrkový rám s dvojitými spodnými rúrkami a pri vývoji nových vozidiel sa vždy dôsledne zameriavala na optimalizáciu hmotnosti.

 

Značka BMW i je najnovším dôkazom premyslenej a ľahkej konštrukcie, množstva inovácií a originálnych riešení. Vozidlá vznikli špeciálne pre využitie elektrického alebo plug-in hybridného pohonu. Konštrukcia využíva hliníkový podvozok a karbónovú karosériu, najmä v oblasti pre pasažierov. BMW i prináša komplexný prístup, ktorý je dôkazom, že BMW Group sa aj do budúcnosti zhostí úlohy priekopníka individuálnej mobility a dopravy.

 

Prevziať zodpovednosť, zvládnuť výzvy.

Výroba leteckých motorov bola v Nemecku po Prvej svetovej vojne zakázaná. Od roku 1918 sa pod značkou BMW vyrábali motory pre lode a nákladné vozidlá, od roku 1920 aj motory pre motocykle. Medzi odberateľmi bola aj spoločnosť Bayerische Flugzeugwerke AG. Jej význam pre značku čoskoro narástol. V júni 1922 prevzala práva na značku vrátane loga BMW, tovární a pracovníkov. Ďalšej transformácii na samostatného výrobcu motorov a vozidiel prispela aj zmena názvu na zrozumiteľné a ľahko zapamätateľné označenie

Bayerische Motoren Werke AG. Keďže firma Bayerische Flugzeugwerke AG vznikla 7. marca 1916, považuje sa tento dátum aj za začiatok histórie spoločnosti BMW.

 

Krátko po začiatku existencie spoločnosti Bayerische Motoren Werke sa do hľadáčika vládnych úradov opäť dostali letecké motory. A to najmä v súvislosti s vojenskými zámermi. Spolu s veľkou časťou nemeckého priemyslu sa aj vedúci pracovníci BMW nechali viesť ambíciou obchodného úspechu a možností, ktoré poskytovala politická situácia v 30. a 40. rokoch. Spoločnosť využívala výrazné príležitosti, ktoré sa spájali s novými aktivitami v zbrojení. Od roku 1939 pracovali vo fabrikách odsúdenci, vojnoví zajatci, ľudia nasadení na nútené práce ako aj väzni z koncentračných táborov.

 

Spoločnosť BMW Group priznala aktivity počas obdobia Národného socializmu a podnikla kroky, ktoré viedli k pozdvihnutiu povedomia a rozprúdili verejnú diskusiu. Po tom, ako v roku 1983 vyšla kniha “BMW – eine deutsche Geschichte” (“BMW – nemecký príbeh”), sa spoločnosť stala prvým nemeckým priemyselným podnikom, ktorý otvoril vyšetrovaniu a diskusii túto kapitolu svojich dejín. Výskumy zamerané na obdobie medzi rokmi 1933 až 1945 vyústili do dvoch vedeckých prác publikovaných v rokoch 2005 a 2008. Okrem toho bola spoločnosť BMW AG medzi zakladajúcimi členmi nadácie “Erinnerung, Verantwortung, Zukunft” (“Pripomenutie, Zodpovednosť, Budúcnosť”), ktorá vznikla v roku 1999, aby odškodnila bývalé obete nútených prác.

 

V povojnovom období sa musela spoločnosť nastaviť na nový obchodný model. Prvý povojnový motocykel, ktorý využíval skúsenosti z modelu BMW R 24, vyšiel z mníchovskej výrobnej linky v roku 1948. Výroba automobilov sa opätovne rozbehla až v roku 1952 a predznamenávala obchodný úspech, ktorý spoločnosti v tom čase chýbal. Na výročnom valnom zhromaždení v roku 1959 sa v poslednej chvíli podarilo odvrátiť predaj firmy BMW AG spoločnosti Daimler-Benz AG. Obchodu pritom chýbalo už len podpísanie a spečatenie zmlúv. Reštrukturalizačný plán, ktorý vypracoval hlavný akcionár Herbert Quandt, bol založený na samostatnosti spoločnosti BMW AG, jej novej štruktúre a na nových modeloch. Prielom prišiel spolu s modelom BMW 1500, prvým vozidlom takzvanej "Novej triedy". V priebehu pár rokov sa spoločnosť zrelá na predaj stala vlajkovou loďou.

 

Na začiatku 70. rokov, kedy nádejný vzostup prerušila ropná kríza, sa manažéri BMW vyrovnali so situáciou a spoločnosť z nej vyviazla ešte silnejšia. V Mníchove vznikla nová administratívna budova familiárne nazývaná "Štvorvalec", k nej pribudlo BMW Museum a v meste Dingolfing sa otvorila nová fabrika. Ako nástupca vozidla "Novej triedy" sa predstavilo BMW radu 5. Následný dopyt čoskoro dosiahol tempo spred roku 1975. BMW malo vynikajúcu pozíciu na to, aby na nárast záujmu vedelo odpovedať novými modelmi, rozširovaním výrobných kapacít a optimalizovanou predajnou sieťou.

 

Začiatkom 90. rokov sa manažéri BMW opäť ocitli na križovatke. V roku 1994 nasledovali trendy sektoru, ktoré sa zamerali na koncentrovanie viacerých značiek a rozhodli sa prevziať spoločnosť British Rover Group. Zámerom bolo osloviť širšie vrstvy zákazníkov a cieľových skupín. Táto snaha sa nezavŕšila úspechom. V roku 2000 prišlo k predaju Rover Group. BMW pokračovalo v ďalšom vývoji iba v prípade značky MINI. Spoločnosť medzi tým zmenila svoju štruktúru a zakúpila názov a všetky práva na Rolls-Royce Motor Cars.

 

Krátko pred vypuknutím globálnej finančnej krízy v roku 2008 bola prijatá korporátna stratégia “Number ONE”. Definovala východiská pre udržateľný hospodársky rast a dlhodobé zvyšovanie hodnoty spoločnosti. Prijaté opatrenia sa zameriavali na vybudovanie pozície BMW Group ako svetového lídra vo výrobe prémiových automobilov a motocyklov a zároveň aj poskytovateľa prémiových finančných služieb a služieb mobility.

 

Porovnávanie sa s najlepšími: rekordy a úspechy v motoršporte.

Začiatkom 20. storočia sa motoristické preteky považovali za ideálne miesto pre výrobcov automobilov a motocyklov, aby očarili verejnosť výkonmi nových vozidiel. Stanovovanie národných a medzinárodných rekordov bol jeden zo spôsobov, ako presvedčiť o prínose nových technológií. Napríklad v júni 1919 vytvoril testovací pilot  Zeno Diemer senzačný svetový rekord vo výške, do ktorej vyletelo lietadlo. Jeho rekord mal hodnotu 9 760 metrov a dosiahol ho v lietadle poháňanom leteckým motorom BMW IV. Motory BMW poháňali aj hydroplán “Wal” (veľryba), čo bola prvá plávajúca loď, ktorá v lete 1932 obletela svet. Rozhýbali aj vlak “vozeň Zeppelin”, ktorý o rok predtým dosiahol svetový rekord pre koľajové vozidlá s hodnotou 230 km/h. Továrenský jazdec BMW Ernst Jakob Henne stanovil v rokoch 1929 až 1937 viacero svetových rekordov na dvoch kolesách. V poslednej jazde pokoril rýchlosť 279,503 km/h. Držiteľom tohto rekordu bol dlhých 14 rokov. Aj v nasledujúcich rokoch sa podarilo dosiahnuť viacero rekordov, ktoré potvrdzovali prínos a výkonnosť nových a inovatívnych technológií. Prototyp BMW H2R stanovil v septembri 2004 na francúzskom testovacom okruhu BMW v Miramas až deväť svetových rekordov pre vozidlá s vodíkovým pohonom.

 

BMW dosiahlo svoje prvé úspechy v motoršporte vo februári 1924. Bolo to v deň, kedy konštruktér a testovací jazdec Rudolf Schleicher vyhral preteky do vrchu na strmom stúpaní na vrch Mittenwalder Gsteig. V tom čase takmer zľudovel slogan “Erprobt im Sport – bewährt in der Serie” (“Testované v motoršporte – overené v sériovej výrobe”). Podporilo to aj viacero víťazstiev v nemeckých pretekoch či na medzinárodnej scéne. Výrazným momentom bolo víťazstvo, ktoré dosiahol v roku 1939 Georg Meier s prepĺňaným pretekárskym BMW. Meier bol aj prvým jazdcom z krajiny mimo Veľkej Británie, ktorý vyhral preteky Tourist Trophy v triede do 500 ccm, známe aj ako Senior TT, na ostrove Isle of Man. Na druhom mieste skončil tiež jazdec na BMW - Brit Jock West. Presne o 75 rokov ho víťazne nasledoval severoírsky jazdec, Michael Dunlop. Víťazstvo na Senior TT dosiahol na motocykli BMW S 1000 RR.

 

“Schorsch” Meier nadviazal na svoje úspechy aj v povojnovej ére a v roku 1947 vyhral nemecký šampionát. Motocykle poháňané motormi BMW zaznamenali významné víťazstvá aj vo svetovom šampionáte sajdkár. Od roku 1954 do roku 1974 si pripísali 20 titulov majstra sveta medzi konštruktérmi a 19 medzi jazdcami. V roku 1980 sa o senzáciu v pretekoch terénnych motocyklov postaral model BMW R 80 G/S. Po víťazstve v majstrovstvách Európy nasledovali v rokoch 1981, 1983, 1984 a 1985 aj úspechy na Rely Paríž - Dakar.

 

Svoje schopnosti v automobilových pretekoch potvrdil hneď od začiatku aj prvý automobil vyrobený pod značkou BMW. Model BMW 3/15 PS sa predával iba štyri týždne a už vyhral Medzinárodnú alpskú rely. Legendárny automobil BMW 328 roadster sa verejnosti po prvý raz predstavil priamo na pretekárskej trati. Ernst Henne doviedol v júni 1936 vozidlo do cieľa pretekov na okruhu Nürburgring na prvom mieste v triede. O štyri roky neskôr si značka BMW pripísala jeden zo svojich najväčších úspechov tej doby. Posádka v zložení Fritz Huschke von Hanstein a Walter Bäumer vyhrala s vozidlom BMW 328 Touring Coupé celkové hodnotenie talianskych vytrvalostných pretekov Mille Miglia.

 

Povojnové obdobie prinieslo iba mierne úspechy v motoršporte. Viac triumfov prišlo až s vozidlom označovaným ako "Nová trieda". Hubert Hahne na BMW 2000 TI vyhral v roku 1966 Majstrovstvá Európy cestovných automobilov. Zároveň sa stal prvým jazdcom, ktorý v cestovnom vozidle stlačil čas na okruhu Nürburgring pod desať minút. Narastajúci význam športových aktivít sa prejavil aj v máji roku 1972, kedy vznikla divízia BMW Motorsport GmbH. Nasledujúce roky priniesli viaceré úspechy, najmä v pretekoch cestovných vozidiel. Zbierku titulov rozširovali modely BMW 3.0 CSL, BMW 635 CSi, BMW 320 triedy 5 a najmä BMW M3 triedy A, ktoré sa stalo najúspešnejším cestovným vozidlom na svete.

 

V roku 1982 sa značka BMW postavila aj na štart pretekov Formuly 1 ako dodávateľ motorov pre tím Brabham. Veľký triumf prišiel už v nasledujúcom roku. Svetový šampionát vyhral Brazílčan Nelson Piquet. Bol prvým jazdcom, ktorý vyhral vo vozidle s prepĺňaným motorom.  Výsledkom prehodnotenia pôsobenia v motoršporte bol v roku 2012 návrat značky BMW do Nemeckého šampionátu cestovných vozidiel DTM. Návrat priniesol viacero úspechov. Kanaďan Bruno Spengler ukončil prvú sezónu s BMW M3 ako víťaz celkového hodnotenia. BMW si odnieslo tituly aj v hodnotení tímov a konštruktérov.

 

Správne produkty v správnom čase.

Cesta od výrobcu leteckých motorov, závislého od požiadaviek vládnych úradov, až po vedúceho výrobcu prémiových automobilov s celosvetovou pôsobnosťou, sa za ostatných 100 rokov úzko spája s vývojom osobnej dopravy. Úspech vychádzal z dôsledného využívania konštruktérskych schopností. Vznikali tak produkty, ktoré odpovedali na aktuálne potreby a predstavy. Vždy sa vyznačovali vysokou kvalitou a osobitým charakterom. Vďaka neomylnému inštinktu a schopnosti identifikovať potreby zákazníkov a cieľových skupín vznikali nové triedy automobilov, ktoré dovtedy ostatní konkurenti neponúkali. Tento cit pomohol identifikovať aj netušené trhové medzery s potenciálom na dlhodobo udržateľný rast a vývoj inovácií, ktoré sa následne premenili na trendy.

 

Nárast významu leteckej dopravy v 20. rokoch podnietil spoločnosť Bayerische Motoren Werke k vývoju výnimočne výkonných leteckých motorov, ktoré vychádzali z overených konštrukčných postupov. V roku 1926 sa na trh dostali letecké motory BMW VI a 12-valcový motor s usporiadaním valcov do V. Stal sa celosvetovým exportným hitom a v 20. rokoch bol zároveň aj najúspešnejším produktom spoločnosti. Letecký motor BMW VI poháňal aj lietadlo Heinkel HE 70, ktoré bolo vo svojej dobe najrýchlejším dopravným lietadlom na svete a dostalo prezývku “Blitz” alebo “blesk”.

 

Aj prvý motocykel spoločnosti dokonale spĺňal požiadavky svojej doby. Model BMW R 32 sa predstavil v roku 1923 a vyznačoval sa vysokou úrovňou bezpečnosti, športovými jazdnými vlastnosťami a zároveň aj ukážkovou spoľahlivosťou. Sekundárny prevod spojovacím hriadeľom prinášal jednoznačnú výhodu nízkeho opotrebovania a na vtedajších prašných cestách si vyžadoval minimálnu starostlivosť. BMW sa svojim prvým vozidlom strednej triedy podarilo osloviť aj náročných zákazníkov. V roku 1936 sa predstavil veľmi dôležitý model BMW 326 poháňaný 6-valcovým motorom s výkonom 37 kW (50 k). Vyznačoval sa priestranným interiérom a vysokou úrovňou dielenského spracovania. Predalo sa viac ako 16 000 vozidiel, čo bol dovtedy najväčší úspech značky. Spoločnosti sa pred výraznými zmenami v nemeckej spoločnosti v 30. rokoch darilo v oblasti výroby leteckých motorov, motocyklov aj automobilov. Po nich bola nútená prispôsobiť svoj výrobný program a civilná výroba sa musela náhle prerušiť.

 

V povojnovom Nemecku sa modelom BMW Isetta podarilo zareagovať na roky ekonomického zázraku. Predalo sa viac ako 160 000 kusov drobného vozidla označovaného ako “Motocoupé”. Dvojmiestny automobil sa presadil aj v USA, v krajine cestných krížnikov. Športové ambície oživil model BMW 700. V roku 1959 sa predstavil najprv ako kupé a o niečo neskôr aj vo verzii sedan. Predaje tohto modelu zaručili prežitie spoločnosti. V roku 1961 sa konečne predstavil model BMW 1500 a verejnosť ho prijala s nadšením. Stratégovia dobre odhadli záujem o kvalitný sedan strednej triedy. Dizajnéri a konštruktéri vytvorili 4-dverový automobil s aerodynamickou karosériou, výkonným 4-valcovým motorom a technicky vyspelým podvozkom. Vozidlo označované ako "Nová trieda" bolo symbolom vycibrenej individuality a jeho vlastnosti spájali komfort a športovú dušu. V roku 1965 sa predstavilo dovtedy najvýkonnejšie vozidlo BMW 1800 TI/SA, ktoré slúžilo aj ako základ pre motoršport. Vtedy sa po prvý raz objavil aj slogan, ktorý automobilka používa dodnes a zároveň podčiarkoval úspech "Novej triedy": “Freude am Fahren” – “Radosť z jazdy”.

 

O sedem rokov neskôr sa “Radosť z jazdy” stala aj hlavným princípom aj pri výrobe motocyklov značky BMW. Na trh sa dostali nové modely BMW R 50/5, BMW R 60/5 a BMW R 75/5. Jazda na motocykli sa stala obľúbená aktivita na voľný čas a zákazníci si ju mimoriadne radi vychutnávali na športových turistických vozidlách. V roku 1980 sa značke BMW podarilo úspešne vstúpiť do ďalšieho motocyklového segmentu. Cestovné enduro BMW R 80 G/S bolo priekopníkom dnes veľmi populárnej kategórie motocyklov, ktoré poskytovali a stále poskytujú nefalšovanú radosť z jazdy na cestách aj v teréne.

 

Nová forma rôznorodosti charakterizovala aj prevratné vozidlo, ktorým BMW v roku 1999 spôsobilo senzáciu v automobilovom priemysle. Ešte pred globálnym rozmachom automobilov triedy SUV sa na autosalóne v Detroite predstavil model BMW X5. Spájal typický dynamický výkon značky na ceste, vynikajúce vlastnosti na viacerých povrchoch, zvýšenú pozíciu sedenia a pohon všetkých kolies. Vozidlo ohlásilo vznik segmentu Sports Activity Vehicle, v ktorom hrá značka BMW hlavnú úlohu a v nasledujúcich rokoch úspešne pretransformovala základný koncept aj do ostatných automobilových tried. Ponuka modelov BMW s označením X dnes zahŕňa päť vozidiel vrátane dvoch s označením Sports Activity Coupé, ktorým sa podarilo veľmi úspešne vstúpiť do nových automobilových tried.

 

Na prahu ďalšej storočnice dejín spoločnosti sa BMW Group stavia do úlohy priekopníka v oblasti mobility nezávislej od fosílnych palív a zároveň bez vypúšťania lokálnych emisií. Od roku 2013 predstavuje model BMW i3 radosť z jazdy v prémiovom automobile na čisto elektrický pohon. Plug-in hybrid model BMW i8, predstavený v roku 2014, umožňuje, aby vodiči už dnes spoznali, akým smerom sa budú uberať športové vozidlá budúcnosti.

 

 

Kalendárium: 100 udalostí za 100 rokov.

 

 1. marca 1916

Vzniká spoločnosť Bayerische Flugzeugwerke AG ako nástupca výrobcu lietadiel Gustav-Otto-Flugmaschinenfabrik. Jej sídlo je na adrese Lerchenauer Straße v Mníchove. V roku 1922 sa do tejto spoločnosti začleňuje výrobca motorov Bayerische Motoren Werke AG vrátane mena a loga. Preto sa tento dátum považuje za vznik "Nového BMW AG”.

 

 1. júla 1917

Výrobca leteckých motorov Rapp-Motorenwerke GmbH, založený v roku 1913, si zapisuje do obchodného registra názov Bayerische Motoren Werke GmbH. Krátko na to buduje novú továreň na ulici Moosacher Straße v Mníchove.

 

 1. decembra 1917

Pod číslom 221388 zaregistrovali na Cisárskom patentovom úrade v registri obchodných značiek okrúhle logo s písmenami BMW a štylizovanou vrtuľou v bavorských farbách (modrá a biela). Koncom 20-tych rokov sa znak po prvý raz objavil v reklame štylizovaný ako točiaca sa vrtuľa. Odvtedy sa traduje táto interpretácia loga.

 

 1. júna 1919

Testovací pilot Zeno Diemer dosiahol v lietadle vyrobenom spoločnosťou Deutsche Flugzeugwerke poháňaným radovým šesťvalcovým motorom BMW IV výšku 9 760 metrov, čím stanovil nový svetový rekord v dosiahnutej výške.

 

 1. júla 1922

Spoločnosť Bayerische Flugzeugwerke AG prevzala od vtedajšieho majiteľa, Knorr-Bremse AG, názov spoločnosti Bayerische Motoren Werke, logo značky a konštrukciu motorov.

 

 1. septembra 1923

Na nemeckom autosalóne v Berlíne sa predstavil model BMW R 32: prvý motocykel vyrobený značkou BMW. Jeho vývoj viedol Max Friz a poháňal ho ležatý štvortaktný dvojvalcový motor s protibežnými piestami typu boxer.

 

 1. februára 1924

Konštruktér a pretekársky jazdec Rudolf Schleicher dosiahol s BMW R 32 najlepší čas v pretekoch do vrchu na strmom kopci Mittenwalder Gsteig – bolo to historicky prvé víťazstvo BMW v motoršporte.

 

 1. októbra 1928

Spoločnosť BMW prevzala durínskeho výrobcu automobilov Fahrzeugfabrik Eisenach, ktorý na základe licencie vyrábal model Dixi 3/15 PS, nemeckú verziu britského vozidla Austin Seven. V tomto momente sa začína história výrobcu automobilov.

 

 1. marca 1929

Prvý model BMW 3/15 PS opustil montážnu linku vo fabrike na starom letisku Berlin-Johannisthal prenajatej od výrobcu kočov Ambi-Budd.

 

 1. júna 1931

Železničný konštruktér Franz Kruckenberg postavil Železničný vozeň Zeppelin poháňaný 12-valcovým leteckým motorom BMW VI, ktorý dosiahol rýchlosť 230 km/h a stanovil tak svetový rekord pre železničné vozidlá.

 

 1. marca 1932

BMW ukončuje licenčnú zmluvu so spoločnosťou Austin a čoskoro predstavuje prvé vozidlo vlastnej konštrukcie: BMW 3/20 PS s novým 4-valcovým motorom a celooceľovou dvojdverovou karosériou.

 

 1. júla 1932

Pilot Wolfgang von Gronau použil hydroplán Dornier “Wal” (veľryba) poháňaný dvoma 12-valcovými motormi BMW VIIa, každý s výkonom 441 kW (600 k), na prvý let okolo zemegule, pričom preletel vzdialenosť 44 800 kilometrov.

 

 1. februára 1933

Na medzinárodnom autosalóne v Berlíne sa predstavil model BMW 303, prvý automobil značky poháňaný 6-valcovým motorom. Zároveň to bol prvý model s typickým dizajnovým prvkom BMW - maskou chladiča v tvare obličiek.

 

 1. decembra 1934

Výroba leteckých motorov sa presunula do samostatnej spoločnosti BMW Flugmotorenbau GmbH. Táto zmena nadobudla spätný účinok a platila od 1. januára 1934.

 

 1. februára 1936

Na medzinárodnom autosalóne v Berlíne sa predstavil model BMW 326. Išlo o nové vozidlo strednej triedy poháňané radovým 6-valcovým motorom. Využívalo nosníkový rám, aerodynamickú karosériu a hydraulický brzdový systém.

 

 1. júna 1936

Na pretekoch Eifel Race na okruhu Nürburgring sa verejnosti po prvý raz predstavilo športové vozidlo BMW 328 s 2-litrovým motorom. Pilot Ernst Jakob Henne s novým modelom ihneď dosiahol jasné víťazstvo spôsobom štart - cieľ.

 

 1. novembra 1937

Továrenský pilot BMW Ernst Henne stanovil posledný z mnohých svetových rekordov. Na aerodynamickom motocykli BMW s prepĺňaným motorom dosiahol rýchlosť 279,503 km/h. Tento rekord vydržal 14 rokov.

 

 1. júna 1939

Georg “Schorsch” Meier sa stal prvým mimobritským víťazom pretekov Senior-TT na ostrove Isle of Man. Podarilo sa mu to na prepĺňanom motocykli značky BMW.

 

 1. septembra 1939

BMW AG preberá celkový podiel v spoločnosti Brandenburgische Motoren Werke GmbH sídliacej v Berlíne-Spandau. BMW spolupracovala s výrobcom na vývoji vzduchom chladených leteckých motorov.

 

 1. apríla 1940

Fritz Huschke von Hanstein a Walter Bäumer dosiahli s vozidlom BMW 328 Touring Coupé celkové víťazstvo na talianskych vytrvalostných pretekoch Mille Miglia. BMW vyhralo aj trofej pre tím s najlepšími umiestneniami vo všetkých kategóriách.

 

 1. apríla 1945

Vojaci 7. americkej armády dosiahli takzvanú továreň duchov a tábor v meste Allach pri Mníchove. Od decembra 1939 tam boli vojnoví väzni, zajatci, robotníci na nútených prácach a ľudia internovaní v koncentračných táboroch využívaní na výrobu leteckých motorov.

 

 1. decembra 1948

V Mníchove sa obnovila výroba motocyklov. Model BMW R 24 poháňaný 1-valcovým motorom bolo prvým vozidlom spoločnosti BMW AG v povojnovom období.

 

 1. marca 1954

Na autosalóne v Ženeve sa predstavil model BMW 502 poháňaný 8-valcovým motorom. Išlo o prvý 8-valcový motor z ľahkých zliatin v sériovo vyrábanom vozidle.

 

 1. septembra 1954

Wilhelm Noll a Fritz Cron po víťazstve v posledných pretekoch v Monze po prvý raz získali s BMW titul Majstrov sveta v pretekoch sajdkár. Do roku 1974 si značka BMW pripísala v tejto disciplíne 19 titulov majstra sveta medzi jazdcami a 20 titulov medzi konštruktérmi.

 

 1. októbra 1954

Spoločnosť BMW získala od talianskeho výrobcu Iso licenciu na výrobu dvojsedadlového mikroauta s dverami na prednej časti vozidla. Model BMW Isetta mal mnoho prepracovaných detailov, poháňali ho motocyklové motory BMW a predával sa ako “Motocoupé”. V 50-tych rokoch to bolo najpredávanejšie vozidlo značky.

 

 1. januára 1955

Na motocyklovej výstave v Bruseli sa predstavili dva nové modely BMW R 50 a BMW R 69 s odpruženým zadným ramenom. Tieto motocykle určili trendy výroby motocyklov až do roku 1969.

 

 1. septembra 1955

Na autosalóne vo Frankfurte sa predstavil model BMW 507. Roadster nakreslil dizajnér Albrecht Graf Goertz a poháňal ho 8-valec s výkonom 110 kW (150 k). Tlač ho oslavovala ako "Sen od rieky Isar”.

 

 1. júna 1959

Vedenie spoločnosti BMW AG predstavilo novinárom model BMW 700 Coupé. Vozidlo položilo základy ziskovej veľkosériovej výroby automobilov.

 

 1. decembra 1959

Na výročnom valnom zhromaždení BMW AG sa skupina akcionárov postavila proti prevzatiu spoločnosťou Daimler-Benz AG. Väčšinový akcionár Herbert Quandt prisľúbil, že zachová nezávislosť BMW.

 

 1. novembra 1960

Výročné valné zhromaždenie BMW AG prijalo reštrukturalizačný plán, ktorý nasmeroval spoločnosť na cestu do úspešnej budúcnosti.

 

 1. septembra 1961

Na autosalóne vo Frankfurte sa predstavil model BMW 1500. Priekopnícka "Nová trieda" naštartovala svoj prelomový úspech.

 

 1. júna 1964

Pozitívne obchodné výsledky sa prejavili aj na výročnom valnom zhromaždení BMW AG, ktoré po prvý raz od skončenia vojny odsúhlasilo vyplatenie dividendy akcionárom.

 

 1. júna 1965

BMW AG predáva zvyšné podiely v spoločnosti BMW Triebwerkbau GmbH firme MAN AG a končí tak svoje aktivity vo výrobe leteckých motorov.

 

 1. marca 1966

Pri príležitosti 50. narodenín značky sa pozvaným hosťom v Bavorskej štátnej opere predstavuje dvojdverový model BMW 1600.

 

 1. januára 1967

BMW AG preberá spoločnosť Hans Glas GmbH, ktorá vyrábala množstvo vozidiel vrátane mikrovozidla Goggomobil a ďalších modelov či poľnohospodárskej techniky.

 

 1. septembra 1968

Počas recepcie pri jazere Tegernsee sa novinárom predstavili nové 6-valcové modely BMW 2500 a BMW 2800. Po niekoľkých rokoch predstavovali návrat značky do luxusnej triedy.

 

 1. decembra 1968

BMW AG uzatvára ďalší rekordný rok. Po prvý raz sa podarilo vyrobiť viac ako 100 000 vozidiel za rok.

 

 1. mája 1969

Vo fabrike v Mníchove sa končí výroba motocyklov. Presúva sa do fabriky v Berlíne, kde od septembra 1969 schádza z liniek aj nové BMW radu 5.

 

 1. marca 1971

Spoločnosť vstupuje na trh finančných služieb. Pre tieto potreby vzniká odnož BMW Kredit GmbH.

 

 1. októbra 1971

V meste Aschheim pri Mníchove vzniká nová testovacia a skúšobná trať BMW.

 

 1. mája 1972

Vzniká BMW Motorsport GmbH. Preberá zodpovednosť za všetky aktivity v motoršporte ako aj za vývoj pretekárskych vozidiel či športových vozidiel schválených na jazdenie po bežných cestách.

 

 1. augusta 1972

BMW AG zakladá spoločnosť BMW (South Africa) (Pty) Ltd a stáva sa majoritným akcionárom v tejto výrobnej a predajnej spoločnosti. Fabrika v juhoafrickom meste Rosslyn sa tak stáva prvou fabrikou mimo Nemecka.

 

 1. septembra 1972

Na olympijských hrách v Mníchove sa ako sprievodné vozidlo pri maratóne predstavil model BMW 1602 Elektro. Išlo o úplne prvé elektrické vozidlo vyrobené značkou BMW.

 

 1. septembra 1972

BMW predstavuje spolu s novým modelom BMW 5, nasledovníkom "Novej triedy", aj nový a jasný systém označovania vozidiel. Vzniká logický a ľahko zapamätateľný systém označovania, ktorý sa používa dodnes. Prvé číslo označuje modelový rad, druhé dve čísla vypovedajú o zdvihovom objeme motora.

 

 1. januára 1973

Značka BMW otvára svoju pobočku vo Francúzsku. Spoločnosť tak začína preberať kontrolu nad predajnými aktivitami na zahraničných trhoch.

 

 1. mája 1973

Oficiálne sa otvárajú nová administratívna budova a BMW Museum. Stavba sídla "Štvorvalec" a múzea "Čaša" vznikli pri príležitosti Olympijských hier, ktoré sa rok predtým konali v Mníchove.

 

 1. septembra 1973

Začiatok výroby vo výrazne rozšírenej a zmodernizovanej fabrike v meste Dingolfing. Na začiatku sa tu vyrábali vozidlá BMW radu 5.

 

 1. júna 1975

Prvým vozidlom zo série BMW Art Car, ktoré štartovalo na 24-hodinových pretekoch v Le Mans, bol model BMW 3.0 CSL. Jeho vzhľad navrhol americký umelec Alexander Calder.

Bol to začiatok fascinujúcej umeleckej kolekcie, ktorú BMW dodnes úspešne rozširuje.

 

 1. júna 1975

Vedenie BMW AG predstavuje na mníchovskom Olympijskom štadióne nové BMW radu 3. Ide o nasledovníka úspešného BMW radu 02. Okrem nových technológií sa vyznačuje aj novým spôsobom označovania modelov.

 

 1. februára 1976

Spoločnosť BMW Motorsport GmbH je poverená, aby vytvorila "jazdeckú školu", ktorá sa časom premenila na BMW Driving Experience a MINI Driving Experience. Záujemcom ponúka výcvik a zážitok pre viac radosti z jazdy a vyššiu bezpečnosť za volantom. Prvý oficiálny kurz sa začal 22. apríla 1977.

 

 1. marca 1976

Na autosalóne v Ženeve sa predstavilo nové kupé BMW radu 6.

 

 1. októbra 1978

Na autosalóne v Paríži sa predstavil model BMW M1. Spoločnosť BMW Motorsport GmbH vyvinula športové vozidlo s motorom v strede a s výkonom 204 kW (277 k). Jeho pretekárska verzia vyvolala obrovský ohlas najmä v seriáli Procar Series. Išlo o seriál pretekov, ktoré sa v rokoch 1979 a 1980 jazdili ako súčasť európskych pretekov Formuly 1.

 

 1. júna 1979

Jedinečný ceremoniál otvorenia fabriky na výrobu motorov v rakúskom meste Steyr. Dnes slúži ako vývojové stredisko a fabrika na výrobu viacerých motorov vrátane naftových pohonných jednotiek BMW.

 

 1. januára 1981

Francúzsky jazdec Hubert Auriol na motocykli BMW R 80 G/S vyhral Rely Paríž-Dakar a potvrdil tak spoľahlivosť enduro modelov predstavených o rok predtým. Poháňal ich plochý dvojvalcový motor typu boxer.

 

 1. júna 1983

BMW predstavuje prvý automobil s naftovým pohonom v histórii značky. Model BMW 524td dostal prepĺňaný radový 6-valec s výkonom 85 kW (115 k).

 

 1. októbra 1983

Brazílsky jazdec Nelson Piquet sa na Veľkej cene Južnej Afriky stal na vozidle Brabham BMW majstrom sveta F1 – iba 630 dní po vstupe značky do šampionátu F1. Piquet sa zároveň stal prvým majstrom sveta v turbo ére.

 

 1. januára 1985

Vzniká BMW Technik GmbH ako samostatný výskumný tím a inkubátor inovácií. Jeho úlohou je vyvíjať pokrokové koncepty a vizionárske vozidlá budúcnosti.

 

 1. septembra 1985

Na autosalóne vo Frankfurte sa predstavil model BMW 325i, prvé vozidlo značky BMW s pohonom všetkých kolies ako aj extrémne športový model BMW M3.

 

 1. marca 1987

Na autosalóne v Ženeve sa predstavil model BMW 750i, prvé vozidlo nemeckej výroby s 12-valcovým motorom od skončenia 2. svetovej vojny.

 

 1. mája 1987

Oficiálne otvorenie továrne BMW v meste Regensburg. Prvým oficiálne vyrobeným vozidlom bol sedan BMW radu 3, ktorý zišiel z linky koncom roka 1986.

 

 1. septembra 1987

Na autosalóne vo Frankfurte sa predstavil model BMW Z1 roadster, ktorý vyvinula spoločnosť BMW Technik GmbH.

 

 1. novembra 1987

Taliansky pretekár Roberto Ravaglia jazdiaci v tíme Schnitzer Motorsport sa stal prvým víťazom Majstrovstiev sveta cestných automobilov vo vozidle BMW M3.

 

 1. apríla 1990

Gala ceremónia v mníchovskej mestskej časti Milbertshofen oficiálne otvorila nové Výskumné a vývojové centrum (FIZ – dnes známe ako Centrum pre výskum a inovácie). Úzko tu spolupracuje približne 7 000 výskumníkov, inžinierov, dizajnérov, manažérov a technikov.

 

 1. júla 1990

BMW AG spojilo sily s partnerom Rolls-Royce Plc. Vznikla tak nezávislá spoločnosť Rolls-Royce GmbH, ktorá sa zaoberá vývojom, výrobou a predajom leteckých turbínových motorov. Vďaka tomu sa BMW vrátilo k svojim základom. Vzhľadom na zmenu zamerania sa BMW AG rozhodlo koncom roku 1999 predať svoje podiely v Rolls-Royce Plc.

 

 1. marca 1992

Na tradičnom mieste v meste Eisenach vznikla nová výrobná fabrika spoločnosti BMW Fahrzeugtechnik GmbH. Pre ostatné montážne fabriky skupiny tu vznikajú lisovacie stroje.

 

 1. augusta 1993

Spoločnosť BMW Motorsport GmbH, založená v roku 1972, mení svoj názov na BMW M GmbH Gesellschaft für individuelle Automobile (BMW M GmbH: Pre individualistov.).

 

 1. januára 1994

BMW AG podpisom kúpnej zmluvy preberá spoločnosť British Rover Group, ktorá obsahuje značky Rover, MG, MINI a Land Rover.

 

 1. apríla 1994

Vzniká spoločnosť BMW Group Mobile Tradition. Od roku 2008 sa premenovala na BMW Group Classic a zodpovedá za všetky aktivity týkajúce sa histórie spoločnosti aj jej výroby.

 

 1. septembra 1994

Začiatok výroby vo fabrike BMW Spartanburg v americkom štáte Južná Karolína. Prvým vyrobeným vozidlom bol model BMW 318i. Oficiálne otvorenie sa konalo 15. novembra.

 

 1. júna 1998

Spoločnosť oznamuje pokračovanie spolupráce a vytvorenie samostatného dizajnu značky MINI, ktorú získala v rámci zakúpenia Rover Group.

 

 1. júna 1998

Model BMW 320d sa stáva prvým vozidlom s naftovým motorom, ktoré vyhráva 24-hodinové preteky na okruhu Nürburgring.

 

 1. januára 1999

Na autosalóne v Detroite predstavuje BMW štúdiu Sports Activity Vehicle. BMW X5 spája typické športové vlastnosti s úžitkovou variabilitou vozidla s pohonom všetkých kolies. Táto štúdia vytvorila úplne nový automobilový segment.

 

 1. októbra 1999

Spoločnosti BMW AG a Rover Group sa spájajú a vytvárajú BMW Group s novou štruktúrou, ktorá slúži ako dáždnik pre viaceré značky.

 

 1. októbra 1999

Administratívna budova BMW známa ako “Štvorvalec” a susediace BMW Museum získali označenie ako chránené pamiatky.

 

 1. mája 2000

BMW AG predáva Rover Group okrem značiek MINI a Land Rover spoločnosti Phoenix Venture Group. O dva týždne na to kupuje Ford Motor Corporation spoločnosť Land Rover. Súčasťou BMW Group zostáva iba MINI.

 

 1. apríla 2001

Pár mesiacov po reštarte značky opúšťajú kompletne modernizovanú britskú fabriku v Oxforde, pôvodnom domove značky Mini, prvé nové vozidlá.

 

 1. septembra 2001

Na autosalóne vo Frankfurte sa vo svetovej premiére predstavilo nové BMW radu 7. Značka BMW vo štvrtej generácii luxusnej limuzíny po prvý raz uviedla revolučný systém ovládania iDrive.

 

 1. decembra 2002

Spoločnosť BMW Group uzatvárala obchodný rok s novým predajným rekordom. Značky BMW a MINI po prvý raz predali za rok viac ako jeden milión vozidiel.

 

 1. januára 2003

Od začiatku roka sa súčasťou BMW Group oficiálne stáva aj značka Rolls-Royce. Rolls-Royce Motor Cars Limited predstavuje nový model, ktorý symbolizuje novú epochu spoločnosti sídliacej v meste Goodwood: Rolls-Royce Phantom.

 

 1. mája 2004

Na severovýchode Číny v meste Šen-jang sa otvára fabrika Dadong. Fabrika vznikla v spolupráci s partnerom Brilliance China Automotive Holdings Ltd.

 

 1. septembra 2004

Čistú radosť z jazdy zosobňuje aj BMW radu 1, ktoré sa ako úplne nový člen kompaktného segmentu predstavuje na parížskom autosalóne.

 

 1. mája 2005

Otvára sa nová fabrika BMW v Lipsku, ktorú navrhla hviezdna architektka Zaha Hadid. Prvým vyrobeným vozidlom bolo BMW radu 3. Po ňom nasledovali ostatné modely.

 

 1. septembra 2005

BMW Group sa po prvý raz dostáva na Zoznam trvalo udržateľného rozvoja Dow Jones Sustainability Index ako najlepšie hodnotený výrobca automobilov na svete.

 

 1. septembra 2006

Spolu so začiatkom výroby novej generácie MINI sa naplno rozbieha výrobný trojuholník, ktorý obsahuje fabriky v mestách Swindon, Hams Hall a Oxford.

 

 1. septembra 2007

Predstavenstvo spoločnosti BMW AG prezentuje korporátnu stratégiu Number ONE zameranú na dlhodobý a prospešný rast.

 

 1. októbra 2007

Otvára sa BMW Welt. Budova s futuristickou architektúrou a multifunkčným využitím ponúka jedinečný zážitok a dotyk so značkou. Zákazníci z celého sveta si tu môžu vyzdvihnúť svoje nové vozidlo a zažijú tak jedinečnú atmosféru typickú pre túto značku.

 

 1. novembra 2008

Na autosalóne v Los Angeles sa predstavil model MINI E. Išlo o prvé plne elektrické vozidlo určené na testovanie v každodennej premávke. Vozidlo vzniklo ako súčasť projektu i spoločnosti BMW Group zameraného na vývoj prostriedkov trvalo udržateľnej mobility a dopravy.

 

 1. februára 2011

V BMW Welt sa predstavila nová značka BMW i. Získala inovatívny elektrický pohon a viaceré prelomové služby zamerané na mobilitu.

 

 1. apríla 2011

Zo spolupráce spoločností BMW Group a Sixt AG vzniká v Mníchove prémiová služba na zdieľané používanie vozidiel DriveNow.

 

 1. septembra 2011

Svoju produkciu spúšťa fabrika na priemyselnú výrobu karbónových komponentov. Nachádza sa v meste Moses Lake v americkom štáte Washington a ide o spoločnú fabriku spoločností BMW Group a SGL Group. Fabrika dodáva surovinu na výrobu karbónových karosérií a jej panelov pre modely BMW i3 a BMW i8.

 

 1. januára 2012

Nemecký súkromný tím X-raid vyhral Rely Dakar s vozidlom MINI ALL4 Racing. Vozidlo vzniklo na základe modelu MINI Countryman a získalo špeciálne úpravy nevyhnutné pre vytrvalostné preteky.

 

 1. apríla 2012

Značka BMW sa po 18 rokoch vracia do seriálu DTM. Na okruhu Hockenheim oslavuje 21. októbra víťazstvo ovenčené troma titulmi. Kanaďan Bruno Spengler vo vozidle BMW M3 DTM vyhral šampionát DTM a značka BMW triumfovala medzi konštruktérmi aj tímami.

 

 1. mája 2012

V meste Šen-jang sa otvára fabrika Tiexi. Ide o druhú fabriku v Číne, ktorú spolu prevádzkujú spoločnosti BMW Group a Brilliance China Automotive Holdings Ltd.

 

 1. septembra 2013

Vo fabrike BMW v Lipsku sa začína výroba modelu BMW i3. Podporuje to snahy spoločnosti BMW Group predstaviť prvé prémiové elektrické vozidlo. Vozidlo vznikalo presne na základe požiadaviek tohto druhu pohonu.

 

 1. februára 2014

BMW Group Classic oznamuje svoje sťahovanie na nové miesto. Znamená to návrat spoločnosti k jej historickým koreňom. Podarilo sa to aj vďaka odkúpeniu niektorých pozemkov a pôvodných tovární na mníchovskej ulici Moosacher Straße od spoločnosti Knorr-Bremse AG.

 

 1. júna 2014

Prví zákazníci si v mníchovskom BMW Welt prevzali svoje športové plug-in hybridné vozidlá BMW i8.

 

 1. júna 2015

V BMW Welt sa predstavila nová generácia BMW radu 7. Šiesta generácia luxusnej limuzíny ponúka viacero unikátnych inovácií vrátane karosérie s karbónovými prvkami, ovládanie gestami či parkovanie vozidla prostredníctvom diaľkového ovládania.

 

 1. decembra 2015

Značka BMW i získala na parížskej klimatickej konferencii OSN ocenenie “Momentum of Change” za prísľub rozširovania verejných nabíjacích staníc pre elektromobily. Toto ocenenie udeľuje OSN. Ide o jedinečné vyvrcholenie série viacerých ekologických cien v automobilovom sektore ako napríklad “Grünes Lenkrad” (Zelený volant) pre BMW i3 či “World Green Car Award”, ktoré dostali modely BMW i3 aj BMW i8. Značka BMW i získala tieto ocenenia už pri príchode na trh.

 

 1. januára 2016

Spoločnosť využila štúdiu BMW i Vision Future Interaction ako základ na predstavenie prevratných inovácií v oblasti ovládania a samostatnej autonómnej jazdy. Prezentácia sa konala v rámci veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas.

 

 1. marca 2016

Oslava 100. narodenín spoločnosti počas gala večera v multifunkčnej mníchovskej Olympijskej hale.

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2015 celosvetový predaj v objeme približne 2,247 milióna predaných automobilov a 137 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2014 činil zisk pred zdanením 8,71 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 80,40 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2014 zamestnával po celom svete 116 324 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

www.bmwgroup.com

Facebook:  http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter:  http://twitter.com/BMWGroup

YouTube:  http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+:  http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

 

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Špecifikácie vozidiel.
Tue Jan 31 10:38:00 CET 2017
F49
BMW
BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Firemné záležitosti
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Firemné záležitosti
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť