Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Tip na cestovanie: Nové múzeum láka priaznivcov motocyklov značky BMW na jednu z najkrajších motocyklových ciest Rakúska.

Na úpätí vysokohorskej alpskej cesty cez priesmyk Timmelsjoch vo výške 2 175 m.n.m otvorili v polovici apríla najvyššie položené múzeum motocyklov v Európe. Moderný komplex s názvom Top Mountain Crosspoint zahŕňa múzeum, údolnú stanicu novej lanovky, modernú reštauráciu aj miesto na platenie mýta za používanie jednej z najpopulárnejších vysokohorských ciest v krajine.

Heritage
·
Heritage
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~121,33 KB)
  
Photos(8x, ~41,59 MB)

Salzburg/Hochgurgl. Na úpätí vysokohorskej alpskej cesty cez priesmyk Timmelsjoch vo výške 2 175 m.n.m otvorili v polovici apríla najvyššie položené múzeum motocyklov v Európe. Moderný komplex s názvom Top Mountain Crosspoint zahŕňa múzeum, údolnú stanicu novej lanovky, modernú reštauráciu aj miesto na platenie mýta za používanie jednej z najpopulárnejších vysokohorských ciest v krajine.

 

Šperky z viac ako 100-ročnej histórie jednej stopy

Motocyklisti z celej Európy radia vysokohorskú cestu cez priesmyk Timmelsjoch medzi medzi najatraktívnejšie trasy v Alpách. Horským sedlom Timmelsjoch, najvyššie položeným cestným hraničným priechodom v Rakúsku, prejdú každoročne desaťtisíce motocyklistov. Teraz na nich čaká nové lákadlo, ktoré nesmú obísť: vysokohorské múzeum motocyklov Top Mountain Motorcycle Museum, ktoré našlo svoj ideálny domov pri hranici medzi regiónmi Severného a Južného Tirolska. Výstava na ploche 3 000 m² prevedie návštevníkov svetom, v ktorom vládnu motocyklové krajiny a značky. Opätovné návštevy múzea vždy zaručujú nový zážitok. Majitelia plánujú obmieňať exponáty, pripravovať špeciálne výstavy, požičiavať si originálne kúsky a pridajú aj niečo z vlastnej zbierky.

 

Na začiatok špeciálna vý stava BMW Motorrad

Pri príležitosti 100. výročia spoločnosti BMW Group a s viac ako 90-ročnou históriou výroby motocyklov pod hlavičkou BMW Motorrad môže značka BMW rozprávať svoje vlastné pútavé príhody. Z malého výrobcu leteckých motorov sídliaceho na severe Mníchova sa v priebehu rokov stal celosvetový líder medzi výrobcami prémiových automobilov, motocyklov ako aj poskytovateľ výnimočných služieb a riešení v oblastiach financovania a mobility. Značka BMW sa úspešne podujala aj na vývoj prvého motocykla. Zatiaľ čo sa ostatní výrobcovia vychádzali z geometrie rámu bicykla, model BMW R 32 vznikol okolo motora. Motocykel z roku 1923 prišiel s dvojvalcovým motorom typu boxer s valcami umiestnenými kolmo na smer jazdy, prevodovkou pripevnenou priamo k motoru či so sekundárnym prenosom pohonu kardanovým hriadeľom namiesto reťaze či remeňa. Tieto nezameniteľné prvky sú aj dnes charakteristickými znakmi motocyklov značky BMW s motorom typu boxer.

Okrem štyroch modelov z depozitára múzea Top Mountain Motorcycle Museum dopĺňa špeciálnu výstavu BMW Group Classic šesť unikátnych exponátov:

 

BMW R 100 CS ( Rok výroby 1980)

V rámci modelového roku 1981 sa predstavil motocykel R 100 CS s najnovšou verziou športového motora typu boxer s objemom 1 000 cm3 a s kokpitom typu S ( so športovou kapotážou). Dostal príznačné označenie CS, čo znamenalo Classic Sport. Na pohon poslúžila prepracovaná verzia veľkoobjemového motora typu boxer s výkonom 51 kW (70 k) a s novým vrstveným vzduchovým filtrom.

 

BMW R 28, prototyp pre nemeckú armádu Bundeswehr (Rok v ýroby 1968)

V rámci programu obstarávania pre nemeckú armádu Bundeswehr vyvinulo BMW od roku 1966 na základe modelov R 26 a R 27 tri rôzne prototypy motocyklov s jednovalcovým motorom pre motospojky. Vystavený exponát je posledným vyhotovením s motorom R 27 zabudovaným do novo navrhnutého rámu s predným kolesom odpruženým teleskopickou vidlicou. Do sériovej výroby sa toto riešenie dostalo až v roku 1969 v úplne novom rade /5.

 

BMW R 26 (Rok v ýroby 1956)

V januári 1956 sa predstavil model R 26 ako nástupca R 25/3 s kompletne novým plne odpruženým podvozkom. Toto riešenie sa po prvý raz ukázalo rok predtým v motocykloch s motormi typu boxer. Výkon motora narástol na 11 kW (15 k). Vďaka tomu stúpla maximálna rýchlosť na 128 km/h. Model R 26 tak patril medzi najrýchlejšie motocykle svojej doby s objemom motora 250 cm3.

 

BMW R 51/3 motocykel na klopenú dráhu (Rok v ýroby 1952)

Na motocykle určené na kruhovú klopenú dráhu sa kládli zvláštne požiadavky. Museli mať nízko položené ťažisko, vysoký krútiaci moment pri nízkych otáčkach a to všetko spojené s pokojným chodom motora. K tomu museli byť mimoriadne spoľahlivé. Všetky tieto podmienky dokonale spĺňal model R 51/3.  Vystavený motocykel má za sebou náročnú mnohoročnú kariéru v „Motodrome”, najstaršej prenosnej a dodnes fungujúcej kruhovej klopenej dráhe na svete pochádzajúcej z roku 1928. V roku 2013 sa dostala do historickej zbierky BMW. Počas aktívnej kariéry sa vzhľad stroja viackrát prispôsoboval aktuálnemu duchu doby.

 

BMW R 62 so sajdkou Royal (Rok výroby 1928)

V roku 1928 sa začala nová éra v histórii značky BMW. Predstavil sa cestovný model R 62 a športový R 63. Išlo o prvé motocykle s objemom motora 750 cm3. Výkon 13 kW (18 k) a už legendárny podvozok v spojení s príslovečnou spoľahlivosťou značky BMW zaradili model R 62 k najvzrušujúcejším cestovateľským motocyklom dvadsiatych rokov.

 

BMW R 42 (Rok v ýroby 1928)

Iba tri roky po predstavení modelu R 32, prvého motocykla značky BMW, sa na svetlo sveta dostal jeho prepracovaný nasledovník. Aj R 42 dostala motor typu boxer s objemom 500 cm3, no s výkonom necelých 9 kW (12 k). Podvozok zostal takmer nezmenený, novou však bola brzda na kardanovom hriadeli umiestnená na výstupe z prevodovky. Zníženie ceny o 30 % sa podpísalo pod to, že R 42 si oproti modelu R 32 pripísala viac ako dvojnásobok predaných kusov.

 

Aktivity BMW Mountains

Pod hlavičkou BMW Mountains sa združujú celoeurópske aktivity značky BMW v horských centrách. Patria sem napríklad dlhodobé spolupráce so známymi lyžiarskymi strediskami či s partnermi z oblasti športových a outdoor aktivít. Významnou súčasťou zimných podujatí sú partnerstvá s tými najlepšími lyžiarskymi strediskami. V rámci tejto medzinárodnej iniciatívy vzniká každoročne viacero zaujímavých projektov, ktoré značka BMW dlhodobo realizuje napríklad aj ako dlhoročný oficiálny partner stredísk Ötztal a Hochgurgl. Angažovanie značky BMW v projekte Top Mountain Crosspoint a v priľahlom múzeu motocyklov je pre BMW úplne prirodzené a naznačuje ďalšie smerovanie rozvoja spolupráce.

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2015 celosvetový predaj v objeme približne 2,247 milióna predaných automobilov a 137 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2015 činil zisk pred zdanením 9,22 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 92,18 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2015 zamestnával po celom svete 122 244 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

www.bmwgroup.com

Facebook:  http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter:  http://twitter.com/BMWGroup

YouTube:  http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+:  http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Špecifikácie vozidiel.
Tue Jan 31 10:38:00 CET 2017
F49
BMW
BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Firemné záležitosti
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Firemné záležitosti
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť