Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW Motorrad R 5 Hommage. Esencia krásy a jednoduchosti. Custom sa spája s Heritage na podujatí Concorso d’Eleganza Villa d’Este.

Pred 80 rokmi predstavilo BMW medzinárodnej verejnosti model BMW R 5 – vzrušujúcu technologickú novinku, ktorá ovplyvnila vývoj motocyklov až do 50. rokov minulého storočia. Inšpirovaný továrenským pretekárskym motocyklom s motorom o objeme 500 cm3 z roku 1935 išlo o jeden z prelomových športových motocyklov druhej polovice 30. rokov minulého storočia s novým ľahkým rámom.

BMW Motorrad
·
Brands
·
Séria R
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~123,68 KB)
  
Photos(39x, ~439,21 MB)

Mníchov/Cernobbio. Pred 80 rokmi predstavilo BMW medzinárodnej verejnosti model BMW R 5 – vzrušujúcu technologickú novinku, ktorá ovplyvnila vývoj motocyklov až do 50. rokov minulého storočia. Inšpirovaný továrenským pretekárskym motocyklom s motorom o objeme 500 cm3 z roku 1935 išlo o jeden z prelomových športových motocyklov druhej polovice 30. rokov minulého storočia s novým ľahkým rámom. Pri príležitosti 80. výročia predstavenia modelu BMW R 5 si BMW Motorrad pripomína túto ikonu na podujatí Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2016 špeciálnym modelom: BMW R 5 Hommage.

BMW R 5 Hommage prenáša samotnú podstatu motocykla do modernej éry kombináciou historického motocyklového dizajnu a moderného sveta motocyklov typu Custom.

„Pri svojom debute nebol model R 5 len majstrovským dielom konštruktérstva, ale vďaka čistote línií a elegancii proporcií výrazne vyčnieval spomedzi ostatných motocyklov. Z môjho pohľadu zostáva model R 5 dodnes jedným z najestetickejších motocyklov v histórii značky BMW,” hovorí Edgar Heinrich, šéfdizajnér spoločnosti BMW Motorrad. „Podľa mňa jeho fascinujúca a jedinečná krása spočíva v jeho absolútnej jednoduchosti,” dodáva Ola Stenegard, z oddelenia dizajnu a divízie Heritage BMW Motorrad. „V dnešnom svete je veľmi jednoduché vytvoriť niečo komplikované, ale súčasne je veľmi komplikované vytvoriť niečo jednoduché. Model BMW R 5 zachytáva absolútnu podstatu pojmu motocykel. Našim cieľom bolo preniesť jeho čistotu a elegantný, estetický vzhľad do modernej éry vytvorením citlivej kombinácie histórie a modernej techniky okorenenej vysokým výkonom.

 

História sa spája so štýlom Custom.

Model BMW R 5 Hommage ukazuje, aká dokonalá harmónia vládne medzi svetom historických motocyklov a scénou individuálnych úprav typu Custom. Jadro tvorí originálny dvojvalcový motor s objemom valcov 500 cm3, ktorý poskytol motocyklový nadšenec Sebastian Gutsch. Tento motor typu boxer bol poškodený počas pretekov a poskytol základ pre vytvorenie modelu BMW R 5 Hommage.

Tak ako je pre štýl Custom zvykom, model Hommage bol od základov postavený ručne. Ronny a Benny Norenovci boli poverení výrobou jednotlivých dielov podľa špecifikácií dizajnérskeho tímu BMW Motorrad: títo dvaja bratia stavajú individuálne upravené motocykle už viac ako 30 rokov.

 

Historické jadro ...
Dvojvalcový 4-taktný motor typu boxer použitý v modeli R 5 bol svojho času vyvinutý úplne nanovo a poskytoval výkon 24 konských síl pri otáčkach 5500 za minútu. O pohyb ventilov sa starali dva vačkové hriadele poháňané rozvodovou reťazou. Vďaka novému dizajnu zváraného trubkového rámu dosahoval ľahký model R 5 maximálnu rýchlosť 135 km/h, čo bola takmer rovnaká rýchlosť akú dosahoval model R 17 s motorom o objeme 750 cm3 a výkone 33 konských síl – a práve to bola jedna z príčin, prečo sa tak často používal na preteky, rovnako ako motor zvolený pre model BMW R 5 Hommage, ktorý bol taktiež poškodený počas pretekov. Pre model Hommage bolo viacero komponentov, ako napríklad kryt ventilov a čelný kryt motora typu boxer, vyrobených z hliníka na základe výkresov: tieto komponenty dodali historickému jadru nádych modernej doby.

 

... v individuálnom šate.

Dvaja nestori na scéne individuálnych prestavieb motocyklov typu Custom, Ronny a Benny Norenovci, sa stali perfektnými partnermi projektu BMW R 5 Hommage pri navrhovaní vonkajšieho vzhľadu historického jadra a pri výrobe chýbajúcich dielov motora a prevodovky. Zvyšné časti sa postupne vyrábali v dielni bratov Norenovcov na základe výkresov dizajnérskeho tímu BMW Motorrad. Všetky diely, ako napríklad rám, palivová nádrž a zadný blatník, sú jedinečné, komplikované, ručne vyrobené komponenty, ktoré z tohto motocykla robia originálny Custom. A najdôležitejšie zo všetkého: nové navrhnuté diely dokonale vyjadrujú originálny puristický charakter modelu R 5.

 

Nadčasová elegancia: proporcie.

Výsledok je očarujúci: Proporcie už z diaľky vyžarujú nadčasovú krásu jednoduchosti a dôsledného ponechania len tých najdôležitejších prvkov – absolútne v duchu modelu R 5 – a prenášajú ju do súčasnosti. Rám a palivová nádrž nadväzujú na originál svojim tvarom kvapky v modernejšej a elegantnejšej interpretácii. Hlava riadenia je naklonená o čosi viac, aby mal model R 5 Hommage veľkolepejší a expresívnejší výraz a súčasne ide o prvok, ktorý patrí do sveta motocyklov typu Custom. Pri riešení rámu motocykla sa kládol dôraz na oválny tvar trubiek, ktorý bol taký charakteristický pre originálny model. Rám a palivová nádrž tvoria spoločne súvislú líniu, ktorá sa tiahne od hlavy riadenia až po náboj zadného kolesa a bočnej línii tak prepožičiavajú nádych elegancie. Ručne vyrobený zadný blatník zvýrazňuje minimalistické poňatie.

 

Moderná interpretácia historických detailov.

Charakteristickým prvkom dizajnu originálneho modelu R 5 bola teleskopická predná vidlica – v tom čase úplná novinka – ktorej charakteristické kryty boli v úrovni predného svetlometu aerodynamicky tvarované. BMW R 5 Hommage zachováva tento prvok a interpretuje ho v modernom štýle na individuálne vyrobenej vidlici. Čelná strana klzákov vyjadruje „záhyb” na čelnej platni a kryty ventilov so zvýrazneným typickým „rebrovaním R 5“. Páky ovládania brzdy a spojky vychádzajúce z konca riadidiel spájajú v sebe históriu a najmodernejšiu technológiu: tieto individuálne vyrobené komponenty v sebe kombinujú vzhľad historických opačne otočených páčiek s modernými možnosťami nastavenia.

 

Majstrovské dielo štýlu Custom: kompresor, výfukové potrubie a odpruženie.

Pod minimalistickými proporciami bdie srdce modelu BMW R 5 Hommage – prepracovaný originálny motor. Technickou lahôdkou motora je špeciálne vyvinutý kompresor, ktorý historicky správne v modeli BMW R 5 Hommage výrazne zvyšuje výkon pôvodného motora s objemom 500 cm3 a pôvodným výkonom 26 konských síl.

Úplne nový nerezový výfukový systém sa stará o to, aby sa zvýšený výkon príslušným spôsobom prejavil aj na zvuku.

Ďalšie moderné prvky predstavuje nové zavesenie zadného kolesa, moderný brzdový systém a nový tvar predného a zadného náboja kolies. Posledné menované kombinuje brzdový systém a uchytenie špicového výpletu kolies v jednom formálnom celku – detailný odraz minimalistického konceptu stelesneného v modeli R 5 Hommage.

 

Farba: klasický štýl BMW, avšak stále skutočný Custom.

Model BMW R 5 Hommage predstavuje z hľadiska farby klasický štýl. Základná téma je typická pre značku BMW – čierna farba s bielymi prúžkami, samozrejme interpretovaná v modernom štýle. Okrem celoplošne lakovaných plôch umožňuje tzv. Smoke Finish povrchová úprava na palivovej nádrži a zadnom blatníku vyniknúť oceľ pod ňou vďaka jej čiastočnej priehľadnosti. Okrem bielych prúžkov je čierna úprava palivovej nádrže a zadného blatníka v štýle Custom okorenená metalickým lakom a jemným efektom vločiek.   Perleťová hliníková úprava bloku motora a prevodovky predstavuje dokonalé javisko pre diely z lešteného hliníka, ako napríklad čelná platňa a kryt ventilov s charakteristickým prvkom modelu R 5. Predovšetkým jemný lesk lešteného hliníka mimoriadne pripomína originálny model R 5. Celkový dojem dotvára ručne šité kožené sedlo s veľmi kvalitným vzorom.

 
BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2015 celosvetový predaj v objeme približne 2,247 milióna predaných automobilov a 137 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2015 činil zisk pred zdanením 9,22 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 92,18 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2015 zamestnával po celom svete 122 244 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

www.bmwgroup.com

Facebook:  http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter:  http://twitter.com/BMWGroup

YouTube:  http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+:  http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Špecifikácie vozidiel.
Tue Jan 31 10:38:00 CET 2017
F49
BMW
BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Firemné záležitosti
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Firemné záležitosti
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť