Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

MINI podporuje DAAD / Dni architektúry a dizajnu 2016.

23. máj až 29. máj 2016 budú ulice a námestia Bratislavy aj tento rok žiť dobrou architektúrou a dizajnom. Siedme pokračovanie festivalu Dni architektúry a dizajnu známeho pod symetrickou skratkou DAAD privíta viacero pozoruhodných osobností, ktoré patria k profesionálnej špičke v rámci súčasnej európskej architektonickej scény.

Brands
·
MINI
 

Press Contact.

Vlad Carcudobrin
BMW Group

Tel: +40-268 400 530

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~363,76 KB)
  
Photos(1x, ~798 KB)

23. máj až 29. máj 2016 budú ulice a námestia Bratislavy aj tento rok žiť najmä dobrou architektúrou a dizajnom. Siedme pokračovanie festivalu Dni architektúry a dizajnu známeho pod symetrickou skratkou DAAD v Bratislave privíta viacero pozoruhodných osobností, ktoré patria k profesionálnej špičke v rámci súčasnej európskej architektonickej scény. Sekundovať im budú domáci autori s množstvom hodnotných projektov a výstav s interdisciplinárnymi kultúrnymi presahmi. Hoci zázemie festivalu ťaží z maximálnej odbornosti organizačného tímu, jeho programová štruktúra nie je nastavená ako podujatie pre úzko vymedzený okruh expertov. V zmysle motta DAAD, ktoré chce byť predovšetkým platformou pre priateľské kontakty medzi inšpirujúcou architektonickou a dizajnérskou prácou s čo najširším vnímavým publikom, je festival najmä plnohodnotným kultúrnym a spoločenským podujatím.

 

Značka MINI ako symbol a ikona dizajnu spolupracuje s DAAD už štvrtý rok. MINI podporuje úlohu slovenského DAAD:

-       komplexne sledovať ďalší urbanistický rozvoj  Bratislavy a Slovenska,

-       propagovať architektúru a konfrontovať ju so svetovou,

-       napomáhať k všeobecnému zvyšovaniu kultúrneho povedomia verejnosti,

-       zoznamovať verejnosť  s víziami budúceho vývoja v architektúre a dizajne. 

Značka MINI v spojitosti s organizátormi chcú opäť pretaviť nespornú energiu architektov, dizajnérov, fotografov, umelcov, módnych tvorcov, grafikov, hudobníkov... tak, aby sa z nej mohol nadýchať každý milovník výbornej architektúry, dobrého dizajnu a kultúry ako takej.

 

Ako zvyčajne, aj tentoraz sa verejnosti predstavia zahraniční aj domáci tvorcovia, ktorí formou verejných pódiových vystúpení priblížia ťažiskové, ale aj najnovšie diela a filozofiu svojej tvorby. Medzi hlavnými hosťami večerných eventov figurujú architekti z uznávaných a oceňovaných ateliérov zo Španielska, Belgicka, Švédska a Talianska. Zvláštnym hosťom úvodného, slávnostne naladeného večera je multižánrový bard - slovenský výtvarník Miroslav Cipár. Jeho prítomnosť na otváracom ceremoniáli naznačí aj sprievodnú tému tohoročného festivalu, ktorou je knižný dizajn a knihy o architektúre. K pravidelným podujatiam patria aj veľké výstavné projekty, ako je prehliadka súčasného dizajnu Superdesignstudio v historických komnatách Primaciálneho paláca a výstava tvorby čerstvých autorov Opendesignstudio, ktorá tentoraz predstaví záverečné práce študentov Fakulty architektúry STU. Denný program zahŕňa rad výstav, diskusií, prednášok a tzv. koktailov vo viacerých dizajnérskych showroomoch v Bratislave. Chýbať nebudú ani už tradičné partnerské podujatia, ako napr. Partergallery – slovenská dizajnérska tvorba vo výkladoch na pešej zóne, alternatívny kreatívny trh Urban Market či verejný diskusný formát Bratislová, ktorý sa venuje naliehavým otázkam súčasnej slovenskej architektúry. Festival DAAD nie je veľtrh, na svojich ťažiskových podujatiach nevyberá vstupné a jeho motiváciou nie sú komerčné úmysly. Jeho cieľom je podpora kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia, práce autorov, ktorí stoja mimo mainstreamu, vďaka čomu dokážu odkryť nové uhly pohľadu. Úsilím DAAD je nevtieravá intervencia do štandardov verejnej mienky a poukázanie na omnoho hlbší význam profesií architekta a dizajnéra, než je len estetizácia prostredia.

 

Hlavní hostia DAAD 2016

24. mája 2016: MIROSLAV CIPÁR, slovenský výtvarník, maliar, grafik, dizajnér a ilustrátor

25. mája 2016: STÉPHANE BEEL, architekt, Gent, Belgicko

26. mája 2016: H ARQUITECTES, architektonické štúdio, Barcelona, Španielsko

27. mája 2016: ELDING OSCARSON, architekti, Štokholm, Švédsko.

 

 

PROFIL FESTIVALU DAAD

Nápad vytvoriť festival venovaný architektúre a dizajnu začal kvasiť v roku 2008, po siedmich rokoch úspešného fungovania komorne zameraného prednáškového cyklu Clubovka, ktorá na Slovensko pravidelne pozýva významné osobnosti zahraničnej architektonickej a dizajnérskej scény. Jej zakladateľka a organizátorka, architektka Tatiana Kollarová za Clubovku v roku 2007 získala cenu prof. Martina Kusého za sústavnú osvetovú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry. Tento dobrý základ poslúžil ako odrazový mostík úvah o novom podujatí s omnoho väčším spoločenským dosahom, do ktorých významne vstúpil aj architekt Števo Polakovič z ateliéru gutgut. Prvý festival DAAD sa uskutočnil v roku 2010, kedy v Primaciálnom paláci vystúpili dvaja zahraniční hostia – vychytený španielsky dizajnér Jaime Hayon a známy parížsky architekt Edouard Francois. Trojdňové podujatie korunovalo defilé v podobe opekačky na Hviezdoslavovom námestí, ktorá dostala povznášajúci názov „personalizácia verejného priestoru.“ O rok sa program DAAD naplnil až na šesť dní a počet hostí prednáškových večerov značne narástol. Odvtedy má festival zhruba rovnaký rozsah a okrem hlavných prednáškových večerov v Primaciálnom paláci ponúka rad sprievodných podujatí, výstav, diskusií a priateľských stretnutí, ktoré spoluvytvárajú aktívne premostenie medzi odborným publikom a verejnosťou. Hlavnými záujmami podujatia je podnetná konfrontácia medzinárodnej a lokálnej scény, klíčenie ideí a odkrývanie procesov, ktoré vedú k hodnotným reálnym riešeniam. DAAD architektúru a dizajn ukazuje ako dôležitý a účinný nástroj na zlepšenie každodenného života jednotlivcov, miest aj krajiny.

 

„Na Slovensku chýbal väčší formát, ktorý by prezentoval práce zahraničných tvorcov, ale mapoval aj domácu architektonicko–dizajnérsku scénu a priblížil ju laickej verejnosti. Mali sme pocit, že architektúra vo verejnosti rezonuje v pomerne negatívnom svetle – cez väčšie či menšie mediálne pertraktované kauzy. Festival je fenomén, ktorý ukazuje architektúru a dizajn na špičkovej úrovni, a napráva tak jej renomé. Aj porovnávaním sa so zahraničím.“

Tatiana Kollarová a Števo Polakovič, organizátori festivalu DAAD

 

DAAD 2016 sa koná pod záštitou Ministra kultúry SR Mareka Maďariča, Primátora mesta Bratislavy Iva Nesrovnala , starostu Starého Mesta Bratislava Radoslava Števčíka a v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu, Slovenskou komorou architektov, Spolkom architektov Slovenska, vysokou školou výtvarných umení a Fakultou architektúry Slovenskej technickej univerzity

 

 

PODUJATIA A FORMÁTY

PRVÁ LIGA

Extra trieda, architekti a dizajnéri, ktorí sú významnými aktérmi súčasnej európskej scény. Hlavní hostia festivalu. DAAD každý večer o 19:00 pozýva na ich prezentáciu, ktorá je určená širokej verejnosti. Tento rok pozvanie prijali: _slovenský výtvarník Miroslav Cipár, ktorý predstaví svoje rozsiahle celoživotné dielo _belgický architekt Stéphane Beel, určujúci predstaviteľ novej vlny v belgickej architektúre _barcelonské zoskupenie H Arquitectes s invenčnými trvalo udržateľnými metódami _ateliér Elding Oscarson zo Štokholmu, ktorý múdro zhodnocuje vlastné multikultúrne skúsenosti

 

PREDSKOKANI

Ako na dobrom koncerte, napätie pred príchodom hlavnej hviezdy treba jemne rozptýliť. Na to slúžia kratšie prednášky venované mladým tvorcom alebo zaujímavých novým projektom. Na DAAD sa predstavia: _slovensko - holandské duo, grafické dizajnérky Denisa Kollarová a Anna van Lingen s knihou Aldo van Eyck – Seventeen Playgrounds _riaditeľka Sliezskeho múzea v Katoviciach Alicja Knast s príbehom konverzie pôvodného banského areálu na kultúrnu inštitúciu _talianski architekti Carlo Parti a Carmelo Baglivo a ich projekt Atlantída, v ktorom je architektúra utopickým rámcom mesta nad priepasťou zániku

 

SUPERDESIGNSTUDIO

Pravidelná výstava súčasného svetového a domáceho nábytkového a produktového dizajnu v krásnych historických priestoroch obrazárne v Primaciálnom paláci.

 

OPENDESIGNSTUDIO

Formát, ktorý slúži na viac-menej prvú verejnú prezentáciu mladých tvorcov. Ročník 2016 bude výstavou diplomových projektov študentov Fakulty architektúry STU a uskutoční sa na akademickej pôde na Námestí slobody 19.

 

CLUBOVKA

Clubovka je neformálne stretnutie priateľov architektúry s tvorcami svetového významu. Počas DAAD Clubovka pokrstí novú knihu I Am Thinking / Premýšľam - zbierku myšlienok a kresieb architektov a dizajnérov, ktorí boli v uplynulých pätnástich rokoch hosťami tohto podujatia.

 

O 5 MINÚT 12

Nový formát DAAD zameraný na prezentáciu prevažne mladých zahraničných aj domácich autorov v dizajnových štúdiách. Talianski dizajnéri e-ggs predstavia novinku pre spoločnosť Ton, v predajni Domoss Exclusive sa predvedú českí sklári Dechem, dizajnér Ivan Čobej porozpráva o portfóliu slovenskej značky Brik atď. Osviežujúci drink, niečo malé pod zub, zaujímavé produktové novinky, väčšinou v obedňajších hodinách. O 5 minút 12 je iniciatívou Clubovky.

 

VÝSTAVY

DEVELOPMENT

Štyri zdatné developerské spoločnosti prostredníctvom architektonických modelov predstavia najnovšie projekty, ktoré Bratislavu menia na moderné európske mesto. Výstava sa koná v priestoroch Galérie Archa na Uršulínskej 6 a nájdeme medzi nimi práce architektov ako napr. Peter Suchanský, Martin Maršala, Vladimír Talaš, ateliér CEPM, ale aj Zaha Hadid. Hlavným partnerom výstavy DEVELOPMENT sú Slovenské elektrárne, najväčší výrobca elektriny na Slovensku, ktorý prostredníctvom dcérskej spoločnosti SE Predaj poskytuje zákazníkom inovatívne energetické služby, elektrinu i plyn. Intenzívnou spoluprácou v oblastiach energetickej efektívnosti pomáhajú developerským spoločnostiam znižovať energetickú náročnosť budov a plniť náročné kritériá na dosiahnutie energetickej triedy A1.

 

S,M,L,XL

Holandský architekt Rem Koolhaas a kanadský grafický dizajnér Bruce Mau v roku 1995 dokončili sedemročnú prácu na knihe S, M, L, XL, ktorá sa stala bibliou súčasnej architektúry. Akú odozvu má táto kniha na Slovensku? DAAD oslovilo viacerých domácich architektov, aby svoj vzťah k tejto kultovej záležitosti deklarovali verejne - na výstave, ktorá predstaví ich vlastné výtlačky knihy S,M, L, XL otvorené na stránkach, kde našli niečo mimoriadne a s ich komentárom. Hostiteľom expozície je Fakulta architektúry STU, Nám. slobody 19.

 

MMM

Alias Mesto Mira Mincu. Životné a mestské „pohľady bez príkras,“ realisticko-expresívne, takmer dokumentačné fotografie architektka Mira Mincu vystavené v plenéri Hviezdoslavovho námestia. Jeho fotografickými „zbraňami“ sú gýčová farebnosť a iný uhol pohľadu. Avšak realita – kultúrna, spoločenská a politická, zostáva nemenná.

 

PARTNERSKÉ PODUJATIA A VÝSTAVY

 

PARTERGALLERY

Piaty ročník prehliadky slovenského dizajnu vo výkladoch obchodných prevádzok v centre mesta – na Laurinskej a Panskej ulici. Podujatie pripravuje Slovenské centrum dizajnu, ktoré touto akciou dočasne mení verejný priestor na non-stop galériu. Tentoraz, v zmysle sprievodnej témy DAAD, ktorou sú krásne knihy, budú vystavené knižné práce grafických dizajnérov.

 

BRATISLOVÁ

Trináste vydanie diskusného cyklu Bratislová, ktorý zvoláva jeho iniciátor, architekt Matúš Vallo, sa bude pri príležitosti vydania Ročenky slovenskej architektúry 2014-2015 kriticky zaoberať hľadaním odpovedí na otázku: Kde sa nachádza súčasná slovenská architektúra? Diskutovať prídu: kritička a teoretička architektúry a spoluautorka publikácie Henrieta Moravčíková a architekti Pavol Paňák a Števo Polakovič.

 

URBAN MARKET

Urban Market je najvýraznejším a najväčším alternatívnym podujatím na Slovensku zameraným na prezentáciu súčasnej módy, kreatívnej – amatérskej ale aj profesionálnej – tvorby, dizajnu, streetartu a mladého umenia. Dejiskom Spring Edition, ktorá sa pravidelne spája s programom DAAD, bude v tomto roku Fakulta architektúry STU na Námestí slobody 19.

 

VÝSTAVY

 

POĽSKÁ KULTÚRA

Poľský inštitút do programu prispieva tromi výstavami. Vo vlastnej galérii na Námestí SNP 27 je v priebehu mája inštalovaná výstava plagátov významného grafického dizajnéra Rosława Szayba. Vo výkladoch na Klobučníckej ulici si možno pozrieť výstavu s názvom InDEx – Industrial design examples from Poland. Vystavené projekty z rôznych oblastí dizajnérskej práce výborne dokumentujú životaschopný potenciál súčasného poľského dizajnu. Počas DAAD Poľský inštitút pripravil aj výstavu študentských prác, ktoré vznikli počas výmenného pobytu poľských študentov na VŠVU. Na výstave Priemyselné návrhárstvo sa v Galérii mini Art na Karpatskej 2 predstavia Marek Pawłowicz a Maria Pietrzak.

 

ATLANTÍDA

Talianski architekti Carlo Prati, Carmelo Baglivo a Beniamin Servino sa prostredníctvom kresieb a koláží zamýšľajú nad koncom mesta. Výstavu s príznačným názvom Atlantída, ktorá vyplní priestory Dvorany Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP 33, vyskladali z 12 veľkorozmerných panelov, ktoré dopĺňa 20 menších formátov. Zánik mesta odvodzujú od dnešnej premenlivej a informačne zahltenej spoločnosti, ktorej chýbajú záchytné body. Kurátorom výstavy je taliansky galerista, filmový tvorca a antropológ Giorgio de Finis.

 

NÁRODNÁ CENA ZA DIZAJN

Víťazi aktuálneho ročníka Národnej ceny za dizajn, ktorá sa tento rok koncentruje výhradne na komunikačný dizajn, budú zverejnení až v piatok 27. mája. Dovtedy sa musíme uspokojiť s výstavou v galérii Satelit a v Slovenskom múzeu dizajnu v podkroví Hurbanových kasární. No keďže do užšieho kola súťaže medzinárodná porota vybrala viac než 130 prác a všetky z nich budú súčasťou výstavy, pôjde o doteraz najväčšiu prehliadku aktuálneho slovenského komunikačného dizajnu.

 

UNIKÓD

Výstava troch, zdanlivo nesúvisiacich projektov, ktoré vznikli na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Ich spoločným menovateľom je latentný univerzálny jazyk— kód, ktorý je zastúpený vo všetkých formách komunikácie: forma, rytmus, kompozícia.

 

Zdroj: www.daad.sk

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2015 celosvetový predaj v objeme približne 2,247 milióna predaných automobilov a 137 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2015 činil zisk pred zdanením 9,22 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 92,18 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2015 zamestnával po celom svete 122 244 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

www.bmwgroup.com

Facebook:  http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter:  http://twitter.com/BMWGroup

YouTube:  http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+:  http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

PARIS MOTOR SHOW.

Here you will see the on demand transmission of the BMW Group Conference.

open streaming site

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Spoločnosť
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Spoločnosť
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Špecifikácie BMW radu 1 xDrive 5dverový Hatch M135, 11/2012.
Tue Sep 25 17:30:00 CEST 2012
5-dverové
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť