Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Maurizio Cattelan nevytvoril BMW Art Car ani „art”.

Pri príležitosti tohtoročného fotografického festivalu Rencontres d’Arles (4. júla - 25. septembra) oznámili jeho dlhodobí partneri BMW a dvojročná obrázková publikácia a zároveň značka Toilet Paper, ktorú vedú umelec Maurizio Cattelan a fotograf Pierpaolo Ferrari, vytvorenie vozidla „BMW i3 Spaghetti Car”.

Brands
·
BMW i
 

Press Contact.

David Haidinger
BMW Group

Tel: +420 225 990 052

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~118,39 KB)
  
Photos(5x, ~10,6 MB)
  
Videos(1x, ~64,04 MB)

Arles/Mníchov. Pri príležitosti tohtoročného fotografického festivalu Rencontres d’Arles (4. júla - 25. septembra) oznámili jeho dlhodobí partneri BMW a dvojročná obrázková publikácia a zároveň značka Toilet Paper, ktorú vedú umelec Maurizio Cattelan a fotograf Pierpaolo Ferrari, vytvorenie vozidla „BMW i3 Spaghetti Car”.

 

Aby sa predišlo akýmkoľvek nezrovnalostiam, treba oficiálne a jasne povedať, že dielo, ktoré vytvoril Maurizio Cattelan, nie je oficiálnou súčasťou kolekcie BMW Art Car. Výtvor bude podľa želania samotného Cattelana zničený niekedy po skončení podujatia Rencontres d’Arles. Najbližším prírastkom do kolekcie BMW Art Car bude po diele, ktoré v roku 2010 vytvoril Jeff Koons, vozidlo BMW M6 GT3. „Jazdiacu skulptúru” momentálne nezávisle od seba vytvárajú John Baldessari americká legenda zo západného pobrežia a mladá pekinská multimediálna umelkyňa Cao Fei. Ich vozidlá sa predstavia koncom roka 2016 a v roku 2017.

 

Maurizio Cattelan oficiálne ukončil svoju umeleckú činnosť v roku 2011 retrospektívnou výstavou v newyorskom Guggenheimovom múzeu. Napriek tomu pre túto inštitúciu na Upper East Side vytvoril záchodovú misu zo zlata. Výsledky aukčného predaja jeho diel presiahli začiatkom tohto roka hodnotu 15 miliónov dolárov. To vyvoláva otázky, ako dlho bude schopný odolávať tlakom z viacerých strán a nebude tvoriť „umenie”.

 

Maurizio Cattelan pri pohľade na „Spaghetti Car”, ktoré sa nepovažuje za „umenie” ani za súčasť kolekcie BMW Art Car, povedal:

 

„*****”

„Toto je jednoznačne najlepšie Spaghetti Car, aké som ochutnal! Všetky tie roky vylepšovania sa nakoniec vyplatili! Úplne úžasné!”

„Sklamal som sa v mojom úsilí o vytvorenie dobrej omáčky na špagety. Pokúšam sa o to už 37 rokov, odkedy som začal variť.”

 

Spoluprácou bol nadšený aj Serge Naudin, prezident BMW France: „BMW France sa dlhodobo angažuje v kultúre a zameriava sa najmä na fotografiu. Preto sme prirodzene obdivovateľmi Maurizia Cattelana. Máme radi, keď tvorí „umenie” a taktiež ho budeme mať radi, aj keby sa rozhodol, že nebude tvoriť nič.”

 

„Spaghetti Car” je súčasťou projektu časopisu a značky Toilet Paper pod názvom „Hors Cadre/Out of Content.” Výstava zaberie verejný priestor v Arles počas trvania celého festivalu. BMW i3 sa stane mobilnou súčasťou vonkajšej multimediálnej inštalácie rovnako ako obrovské nástenné maľby a lehátka. Vozidlo BMW i3 sa predstavilo v roku 2014 ako model BMW i, novej značky BMW zameranej na vizionárske automobily a technológie, služby prepojenej mobility ako aj na nové poňatie prémiovej triedy v podmienkach trvalej udržateľnosti.

 

BMW nadchla možnosť zveriť BMW i3 práve do rúk Maurizia Cattelana. Výrobca spolupracoval s umelcom už počas Bienále Berlín v roku 2006, kde pôsobil ako spolukurátor. BMW France je partnerom podujatia Les Rencontres d’Arles už od roku 2010. Tento rok budú v spolupráci s Musée Nicéphore Niépce oznámení aj najnovší príjemcovia štipendia Résidence BMW. V priestoroch Commanderie Sainte Luce v Arles aj počas výstavy Paris Photo v parížskom Grand Palais v novembri 2016 sa predstavia diela minuloročnej štipendistky, ktorou bola Alinka Echeverría.

 

Cao Fei a John Baldessari vytvoria BMW Art Car s poradovým číslom 18 a 19

BMW Group predstavila na podujatí Art Basel v júni 2016 prvé vizuály projektov BMW Art Car. Čínska umelkyňa Cao Fei (1978) a americká legenda John Baldessari vysvetlili svoje predstavy o tvorbe a poodhalili ideové koncepty 18. a 19. BMW Art Car. Obaja umelci stvárnia svoje predstavy na vozidle BMW M6 GT3. Cao Fei a John Baldessari sa zaradia medzi takých výnimočných umelcov ako Alexander Calder, Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Robert Rauschenberg, David Hockney a Jeff Koons.

 

Cultural Commitment BMW Group

BMW Group sa už takmer 50 rokov angažuje vo viac ako 100 kultúrnych projektoch po celom svete. Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na dlhodobé partnerstvá v oblasti súčasného a moderného umenia, klasickej hudby, džezu, ale aj architektúry a dizajnu. V roku 1972 vytvoril umelec Gerhard Richter tri veľkorozmerné maľby pre mníchovskú centrálu BMW Group. Odvtedy BMW Group nadviazala spoluprácu s umelcami ako Andy Warhol, Jeff Koons, Daniel Barenboim, Jonas Kaufmann či architektka Zaha Hadid. Kolekciu BMW Art Car najnovšie rozšíria diela od čínskej umelkyne Cao Fei a od Američana Johna Baldessariho. Najvýznamnejšími kultúrnymi aktivitami sú BMW Tate Live, BMW Art Journey a koncerty v Berlíne, Mníchove a v Londýne pod názvom „Opera for All”. Okrem toho spolupracuje aj s najznámejšími múzeami, umeleckými výstavami, orchestrami a operami po celom svete. BMW Group pri všetkých svojich aktivitách v oblasti kultúry ponecháva autorom úplnú tvorivú slobodu. Úlohou je podpora tvorby jedinečných umeleckých diel. Voľnosť pri tvorbe je rovnako nevyhnutná ako pri vytváraní prelomových inovácií a pri úspechu v obchode.

 

Viac informácií nájdete na www.bmwgroup.com/culture a na www.bmwgroup.com/culture/overview

Facebook: https://www.facebook.com/BMW-Group-Culture-925330854231870/

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroupculture/

@BMWGroupCulture

#BMWGroupCulture

 

BMW Group

 

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2015 celosvetový predaj v objeme približne 2,247 milióna predaných automobilov a 137 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2015 činil zisk pred zdanením 9,22 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 92,18 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2015 zamestnával po celom svete 122 244 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

www.bmwgroup.com

Facebook:  http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter:  http://twitter.com/BMWGroup

YouTube:  http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+:  http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

 

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Špecifikácie vozidiel.
Tue Jan 31 10:38:00 CET 2017
F49
BMW
BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Firemné záležitosti
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Firemné záležitosti
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť