PressClub Slovakia · Article.

Alessandro Zanardi vyhral na paraolympijských hrách v Riu de Janeiro tri medaily – dve zlaté a jednu striebornú.

Ideálny štart pre Alessandra Zanardiho (IT) na paraolympijských hrách v Riu de Janeiro: 49-ročný taliansky jazdec zvíťazil na svojom handbiku v kategórii H5 v časovke na 20 kilometrov. Preteky sa jazdili 15. septembra, presne 15 rokov po nehode, pri ktorej dnes 49-ročný Zanardi na nemeckom okruhu Lausitzring prišiel o obidve nohy.

Sport
·
More BMW Motorsport

David Haidinger

Tel: +420225990052

Rio de Janeiro (Brazília). Ideálny štart pre Alessandra Zanardiho (IT) na paraolympijských hrách v Riu de Janeiro: 49-ročný taliansky jazdec zvíťazil na svojom handbiku v kategórii H5 v časovke na 20 kilometrov. Pre Zanardiho je to už tretia zlatá paraolympijská medaila v kariére, keďže na minulých hrách v Londýne získal dve zlaté a jednu striebornú.

Časovku tvorili dva desaťkilometrové okruhy po pobreží Pontal neďaleko Ria de Janeiro. Zanardi 20-kilometrový závod dokončil v čase 28:36,81 a najcennejší kov získal hneď pri prvom závode z troch. Na strieborného Austrálčana Stuarta Trippa mal náskok 2,7 sekundy. Bronzová priečka pripadla Američanovi Oscarovi Sanchezovi. „Bola to dlhá cesta, ktorá v podstate začala deň po hrách v Londýne, kedy som sa rozhodol, že sa vo svojom živote zameriam na nový cieľ, a tým boli hry v Riu,“ uviedol Zanardi. „Viete, štadión a zázemie v Riu ležia v miestach, kde býval okruh IndyCar. Na tomto okruhu som vždy býval rýchly, ale preteky som tu nikdy nevyhral. Hlboko vnútri som si teda vravel, že toto by mohla byť ďalšia príležitosť všetko napraviť a konečne v Riu de Janeiro získať nejaké to prvenstvo. Po vzrušujúcich rokoch príprav a tréningových návštev tejto trate, ktorá naozaj nie je mojou obľúbenou, je skvelé, že si konečne znova môžem užívať chuť zlata.“

„Vedel som, že trať v Pontale nie je po technickej stránke mojím favoritom, a to z mnohých dôvodov. Preto sme ja a môj tréner vymysleli detailný plán, ako k pretekom pristúpiť a ako rozložiť sily. Tohto plánu som sa pevne držal,“ pokračuje Zanardi. „Musím priznať, že to pre mňa bolo veľmi ťažké, keď som si uvedomil, že po prvom kole som iba tretí a na Stuarta Trippa, ktorý bol v tom čase vo vedení, strácam takmer 20 sekúnd. Napriek tomu som stále drel, držal sa svojho plánu a pracoval na cieli, ktorý som si stanovil. No a v druhom kole sa mi skutočne podaril zázrak – nielenže som nespomalil, ale v skutočnosti sa mi podarilo zvýšiť priemernú rýchlosť a ku koncu závodu nasadiť šprint. Vyhrať zlatú medailu s náskokom iba 2,7 sekundy je pre mňa ešte väčšou odmenou. Som veľmi, veľmi šťastný. Som skutočne vďačný všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli, aby som sa mohol týchto pretekov zúčastniť a mohol si tento obrovský úspech užiť.“

Zanardi ďalej absolvoval cestné preteky s dĺžkou 60 kilometrov, v ktorých získal ďalšiu medailu, tentokrát striebornú za druhé miesto. Tieto preteky, ktoré sa jazdili 15. septembra, sa konali presne 15 rokov po nehode, pri ktorej dnes 49-ročný Zanardi na nemeckom okruhu Lausitzring prišiel o obidve nohy. Do dnešného dňa vyhral 5 paraolympijských medailí (tri zlaté a dve strieborné) a zároveň osem titulov cyklistického šampióna handicapovaných športovcov.

Druhú zlatú medailu vybojoval Zanardi hneď v nasledujúci deň v štafetových pretekoch národných tímov. V trojčlennom tíme Zanardiho doplnili Vittorio Podesta a Luca Mazzone. Cieľovú pásku pretrhli s náskokom 47 sekúnd pred druhými Američanmi a tretími Belgičanmi s časom 32 minút a 34 sekúnd.

Do dnešného dňa vyhral šesť paraolympijských medailí (štyri zlaté a dve strieborné) a zároveň osem titulov cyklistického šampióna handicapovaných športovcov.

*Poznámka:

BMW nie je sponzorom ani partnerom paraolympiády v Riu de Janeiro 2016.,

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2015 celosvetový predaj v objeme približne 2,247 milióna predaných automobilov a 137 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2015 činil zisk pred zdanením 9,22 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 92,18 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2015 zamestnával po celom svete 122 244 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

Beijing. 24./25. April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024.

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.