Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

MINI podporuje slovenskú architektúru. Laureátom Ceny ARCH 2016 sa stal architekt Tomáš Bujna a jeho obnova interiéru kostola v Brutovciach.

Od Českých Budějovíc až po Sulín na slovensko-poľských hraniciach – túto mimoriadne dlhú trasu v septembri absolvovala medzinárodná porota, aby navštívila a zodpovedne posúdila všetkých desať architektonických diel, nominovaných tento rok na Cenu ARCH. Ako napokon rozhodla, sa v Moyzesovej sieni v Bratislave dozvedeli účastníci slávnostného galavečera vo štvrtok 10. novembra.

Brands
·
MINI
·
Ocenenie produktu a dizajnu
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~553,66 KB)
  
Photos(2x, ~2,63 MB)

O udelení Ceny ARCH 2016 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Bettina Götz (Rakúsko), Igor Kovačević (Česká republika), Martin Jančok a Peter Lényi (Slovensko) v dňoch 12. – 14. septembra 2016. Porota posudzovala desať architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu, a na základe osobnej obhliadky všetkých 10 nominovaných diel rozhodla o laureátovi. V konkurencii 10 diel získala v jej 19. ročníku prestížnu Cenu ARCH na prvý pohľad nenápadná obnova interiéru starého kostola v malej obci na východe Slovenska. Porota ocenila najmä citlivosť, s akou autor pristupoval k tejto práci.

Z hodnotenia poroty:

Bettina Götz:

Pre mňa bol z hľadiska architektúry a z hľadiska celkového príbehu najzaujímavejším projektom kostol. Zásah do neho bol veľmi malý, no je to naozaj dobrý príbeh, pretože pracuje so všetkými rozličnými prísadami, ktoré sa tam nazbierali v priebehu času, a predstavuje veľmi dômyselný výber a usporiadanie už existujúcich a nových prvkov. Myslím, že to je niečo, čo je hlavnou témou architektúry budúcich generácií, pretože my nemusíme vždy stavať, ale musíme sa vysporiadať s existujúcimi situáciami.

...Je to všetko veľmi citlivé. Videli sme, že architekt pracoval veľmi opatrne. Naozaj to nie je o peniazoch, ale o objavovaní skrytých pokladov.

Martin Jančok:

Lavice tam úplne pasujú, neviete povedať, čo je nové a čo je originál. To je to, čo veľmi oceňujem, keď to nerozoznávam. Oceňujem to viac, ako rekonštrukciu založenú na kontraste. Je to viac prepracované.

Andrea Bacová:

Autor tu ukázal správny spôsob, ako zachytiť a prezentovať jednotlivé historické vrstvy , tak aby sa dalo postupne „odčítať“ bohaté historické pozadie kostola zo 14.storočia. Očistil ich na podstatu. Ukázal všetkým, že je to tak dobré.

 

MINI

Michael Kordys, General Manager BMW Group Slovakia, spoločnosti zastupujúcej značku MINI na Slovensku, povedal pri príprave projektu: „Prepojenie BMW Group so svetom kultúry a architektúry má dlhú tradíciu. Celosvetovo podporujeme rôzne kultúrne a spoločenské podujatia už viac ako 40 rokov. V celosvetovom meradle spolupracuje okrem iného napríklad s Guggenheim Lab, BMW Tate Live, Spielart Theatre Festival, Art Awards alebo Opera For All. BMW Group je spoločnosť uvažujúca globálne, ale konajúca lokálne. MINI sleduje s odborným magazínom ARCH tú najlepšiu architektúru na Slovensku už niekoľko rokov. Sloboda priestoru pre čerstvé myslenia je aj v dizajne MINI dôležitá. Je príjemné podporovať tvorivé výmeny, ktorých cieľom je objavovať nové aspekty návrhu idúce aj nad rámec bežného automobilového dizajnu. MINI už mnoho rokov spolupracuje s kreatívnymi ľuďmi zo širokej škály disciplín.“

 

O Cene ARCH

Cena ARCH je prestížnou cenou za architektúru, od roku 1998 udeľovanou mienkotvorným odborným časopisom ARCH o architektúre a inej kultúre, ktorý vychádza od roku 1995 a od roku 2006 ho vydáva Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o.

Zámerom Ceny ARCH je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii a propagácii smerom k širokej verejnosti. Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény.

 

10 diel, ktoré boli nominované v 19. ročníku Ceny ARCH:

Komunitné centrum Máj, České Budějovice (SLLA Architekti / Michal Sulo, Miriam Lišková, Jozef Skokan)

Centrála firmy GUMEX Slovakia, Nitra (Paulíny Hovorka Architekti / Braňo Hovorka, Martin Paulíny)

Materská škola Guliver, Banská Štiavnica (+uniformarchitects / Richard Murgaš)

Dom LJM, Miloslavov-Alžbetin Dvor (n/a / Benjamín Brádňanský, Vít Halada)

Dostavba areálu MZV SR, Bratislava (Ján Pavúk, Ilja Skoček, spolupráca: Irenej Šereš, Danica Jurkovičová)

Polyfunkčný objekt Miletičova 5, Bratislava (Compass architekti / Juraj Benetin, Miroslav Čatloš, Juraj Česelský, Matej Grébert)

Bytové domy Avana, Stupava (architekti.sk / Martin Rezník, Matúš Polák, Juraj Makový, spolupráca: Silvia Kračúnová)

Polyfunkčný dom Vavrišan – stavebné úpravy a nadstavba, Vavrišovo (bátik.bobák.architekti / Martin Bobák, Martin Bátik, spolupráca: Pavel Bobák)

Pešia a cyklistická lávka SK/PL, Sulín – Muszyna-Żegiestów (zerozero / Irakli Eristavi, Pavol Šilla, spolupráca: Arcus Jerzy Bajer, Tadeusz Wojciechowski)

Obnova interiéru r.k. kostola sv. Vavrinca, Brutovce  (Tomáš Bujna)

 

BMW Group a kultúra

BMW Group sa už takmer 50 rokov angažuje vo viac ako 100 kultúrnych projektoch po celom svete. Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na dlhodobé partnerstvá v oblasti súčasného a moderného umenia, klasickej hudby, džezu, ale aj architektúry a dizajnu. V roku 1972 vytvoril umelec Gerhard Richter tri veľkorozmerné maľby pre mníchovskú centrálu BMW Group. Odvtedy BMW Group nadviazala spoluprácu s umelcami ako Andy Warhol, Jeff Koons, Daniel Barenboim, Jonas Kaufmann či architektka Zaha Hadid. Kolekciu BMW Art Car najnovšie rozšíria diela od čínskej umelkyne Cao Fei a od Američana Johna Baldessariho. Najvýznamnejšími kultúrnymi aktivitami sú BMW Tate Live, BMW Art Journey a koncerty v Berlíne, Mníchove a v Londýne pod názvom „Opera for All”. Okrem toho spolupracuje aj s najznámejšími múzeami, umeleckými výstavami, orchestrami a operami po celom svete. BMW Group pri všetkých svojich aktivitách v oblasti kultúry ponecháva autorom úplnú tvorivú slobodu. Úlohou je podpora tvorby jedinečných umeleckých diel. Voľnosť pri tvorbe je rovnako nevyhnutná ako pri vytváraní prelomových inovácií a pri úspechu v obchode.

Viac informácií nájdete na www.bmwgroup.com/culture a nawww.bmwgroup.com/culture/overview

Facebook: https://www.facebook.com/BMW-Group-Culture-925330854231870/

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroupculture/

@BMWGroupCulture

#BMWGroupCulture

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2015 celosvetový predaj v objeme približne 2,247 milióna predaných automobilov a 137 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2015 činil zisk pred zdanením 9,22 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 92,18 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2015 zamestnával po celom svete 122 244 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

www.bmwgroup.com

Facebook:    http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter:    http://twitter.com/BMWGroup

YouTube:    http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+:    http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:    milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:    www.press.bmwgroup.com

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Špecifikácie vozidiel.
Tue Jan 31 10:38:00 CET 2017
F49
BMW
BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Firemné záležitosti
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Firemné záležitosti
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť