Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Na podujatí Art Basel v Miami Beach 2016 sa po prvý raz predstaví BMW Art Car, ktoré vytvoril John Baldessari. Art Car bude pretekať na Rolex 24 v Daytone.

Aktuálne vozidlo Art Car, ktoré vytvoril umelec John Baldessari, sa po prvý raz odhalilo 30. novembra počas VIP prezentácie na Art Basel v Miami Beach. V poradí už 19. vozidlo z kolekcie BMW Art Car navrhol americký majster konceptuálneho umenia a predstavilo sa na exkluzívnej recepcii v botanickej záhrade v Miami Beach.

Firemné záležitosti
·
Kultúra
·
Art Car
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~110,3 KB)
  
Photos(18x, ~74,7 MB)

Miami Beach. Aktuálne vozidlo Art Car, ktoré vytvoril umelec John Baldessari, sa po prvý raz odhalilo 30. novembra počas VIP prezentácie na Art Basel v Miami Beach. V poradí už 19. vozidlo z kolekcie BMW Art Car navrhol americký majster konceptuálneho umenia a predstavilo sa na exkluzívnej recepcii v botanickej záhrade v Miami Beach. Okrem umelca ho odhalili Ludwig Willisch, prezident a výkonný riaditeľ BMW North America a Jens Marquardt, riaditeľ BMW Motorsport. John prejavil svoj talent na vozidle BMW M6 GTLM, pretekárskom automobile s výkonom 430 kW (585 k), ktoré bude vystavené verejnosti až do konca podujatia Art Basel. Nasledujúc 40-ročnú tradíciu, aj BMW Art Car, „jazdiaca socha”, ktorú vytvoril John Baldessari, ukáže svoje schopnosti na pretekoch Rolex 24 Daytona, ktoré sa budú konať 28. a 29. januára 2017. Ludwig Willisch, prezident a výkonný riaditeľ BMW North America: Je pre nás cťou, že kolekciu BMW Art Car dnes dopĺňa nové majstrovské dielo Johna Baldessariho. Ide o jedného z najvýznamnejších súčasných moderných umelcov. John sa tak dostáva do vyberanej spoločnosti ľudí ako Calder, Hockney, Warhol či Koons, ktorých diela v uplynulých štyridsiatich rokoch obohatili našu výnimočnú zbierku. Využil svoje typické výrazové prvky. Spojil farbu, tvar a text, aby vytvoril vizuálne príťažlivé dielo. Preto sa bude dobre vynímať v múzeu, ale aj začiatkom budúceho roka na pretekárskom okruhu Daytona.

 

BMW Art Car #19 by John Baldessari

„Doteraz som vytvoril iba jedno dielo, ktoré zahŕňalo automobil a aj to bol len obrázok automobilu. Prácou na BMW Art Car som tak vstúpil do neznámeho prostredia. Nielen z pohľadu subjektu, ale aj prechodom z dvoj- do trojrozmerného prostredia. Bola to výzva a užil som si ju! Všetky nápady prišli naraz: napríklad červená bodka na streche, ktorú uvidíte iba zhora, nápis FAST na jednej strane a obrázok automobilu na strane druhej. Mám rád mnohoznačnosť, preto som na jednom mieste použil dvoj- aj trojrozmerné prvky. Automobil považujem za ikonu moderného života, preto som môj koncept poňal ako satirickú hru, no zároveň som využil niektoré z hlavných znakov, ktoré používam pri tvorbe. Možno povedať, že BMW Art Car je rozhodne typický Baldessari a zároveň aj najrýchlejšie dielo, aké som kedy vytvoril!” - John Baldessari.

 

John Baldessari, legenda umeleckej scény celého Los Angeles, použil na 19. kúsku kolekcie BMW Art Car svoje jedinečné výrazové prvky. Americký umelec vychádzal zo svojich známych prameňov a stvoril ikonické dielo, ktoré jedinečným spôsobom odráža jeho tvorbu za ostatných päťdesiat rokov. Ako správny minimalista pracoval s červenou, žltou, modrou a zelenou farbou, pričom z nich vytvoril jednofarebné bodky, čím na M6 GTLM vytvoril svoje charakteristické farebné značky. Baldessari rozohral hru protikladov a využil na to bočnú stranu pretekárskeho automobilu, kde vytvoril viaceré grafické prvky. Vyníma sa najmä nápis FAST, ktorým umelec bez obalu vyjadril a preniesol silu Art Car na jeho povrch. To padne do oka divákom na pretekárskom okruhu aj v múzeu.

 

John Baldessari vytvoril dizajn 19. BMW Art Car a začiatkom novembra dohliadal na jeho realizáciu v spolupráci s tímom technikov BMW v školiacom centre BMW Body & Paint Training Center West v kalifornskom meste Oxnard.

 

BMW M6 GTLM na okruhu

BMW M6 GTLM debutovalo v januári 2016 na okruhu Daytona International Speedway. Absolvovalo prvé testy a skončilo na piatom mieste. BMW Art Car s poradovým číslom 19 začne testovať na tom istom mieste a 28. a 29. januára 2017 sa postaví na štart legendárnych pretekov 24 hodín Daytona. Vozidlo bude súčasťou tímu BMW Team RLL a zaradí sa do šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar Championship (IWSC). BMW Team RLL a BMW Motorsport North America získali od roku 2009 päť titulov a dosiahli dvanásť víťazstiev. Prvá sezóna modelu BMW M6 GTLM sa niesla v znamení úspechu s troma pódiovými umiestneniami na okruhoch Sebring, Watkins Glen a Road America. Tieto trate čakajú na vozidlo aj v roku 2017. Za volantom BMW Art Car sa budú striedať Bill Auberlen (USA), Alexander Sims (VB), Augusto Farfus (BR) a Bruno Spengler (CA).

Jens Marquardt, riaditeľ BMW Motorsport, povedal: „Je pre nás veľkou cťou, že môžeme predstaviť 19. BMW Art Car aj na trati. Zvlášť na takom tradičnom podujatí ako sú preteky 24 hodín Daytona. Dizajn BMW M6 GTLM je úplne jedinečný. Spravíme všetko pre to, aby toto jazdiace umelecké dielo bolo vizuálnym ťahákom a zároveň si pripísalo aj úspech na pretekárskej trati.”

 

Rozmery

 

Dĺžka:

4 944 mm

Šírka:

2 046 mm

Rázvor:

2 910 mm

Hmotnosť:

Do 1 250 kg (bez vodiča, v závislosti od predpisov)

 

 

Motor

 

Model:

S jemnými úpravami pre špecifické potreby motoršportu vychádza zo sériového motora S63. Využíva technológiu M TwinPower turbo

Usporiadanie:

V8

Objem:

4 395 cm3

Výkon:

430 kW (585 k), v závislosti od triedy

Podvozok

- Samonosná oceľová karoséria – Vstavaná bezpečnostná klietka podľa aktuálnych predpisov FIA - Bezpečnostná štruktúra z karbónových vlákien vpredu a karbónové bezpečnostné prvky vzadu

Palivová nádrž

- Objem do 120 litrov (v závislosti od predpisov

Brzdy

- 6-piestikové pevné strmene vpredu - 4-piestikové pevné strmene vzadu

 

 

Svetová premiéra na Art Basel v Miami Beach

Spoločnosť BMW Group je celosvetovým partnerom spoločnosti Art Basel a už mnoho rokov predstavuje diela BMW Art Car na výstavách v Miami Beach a v Hong Kongu. V botanickej záhrade v Miami Beach sa už v minulosti predstavili jazdiace sochy výtvarníkov ako Jeff Koons, Roy Lichtenstein a Robert Rauschenberg. Spoločnosť BMW v tejto tradícii pokračuje a aj tento rok ju využila ako priestor, kde sa svetová verejnosť po prvý raz zoznámila s 19. kúskom z kolekcie BMW Art Car, ktorý vytvoril John Baldessari.

 

Tohtoročná výstava bude už 15. ročníkom podujatia Art Basel v Miami Beach na Floride. V termíne od 1. do 4. decembra 2016 predstaví viac ako 200 najvýznamnejších galérií so Severnej Ameriky, Európy, Latinskej Ameriky, Ázie a z Afriky vyše ako 4 000 umelcov z 20. a 21. storočia. Rovnako ako v minulých rokoch aj teraz sa o oficiálnu dopravu VIP hostí postará spoločnosť BMW. Flotila vozidiel poskytne ideálne spojenie medzi výstavou a sprievodnými podujatiami. Súčasťou podujatia Art Basel v Miami Beach 2016 bude aj ďalšie kolo výberu diel pre BMW Art Journey. Ide o celosvetovú iniciatívu BMW a Art Basel na celosvetovú podporu začínajúcich umelcov. Medzi umelcami podporenými v minulosti sa nachádzajú napríklad Samson Young, Henning Fehr & Philipp Rühr či Abigail Reynolds.

 

Kolekcia BMW Art Car

Už od roku 1975 vytvorilo 17 umelcov z celého sveta diela do zbierky Art Cars, pričom vychádzali z aktuálnych automobilov značky BMW. Kolekciu založil francúzsky pretekár a milovník umenia Hervé Poulain. V spolupráci s vtedajším riaditeľom BMW Motorsport Jochenom Neerpaschom oslovili umelca Alexandra Caldera, aby výtvarne dotvoril ich vozidlo. Výsledkom bolo BMW 3.0 CSL, ktoré v roku 1975 štartovalo na pretekoch 24 hodín Le Mans a ihneď sa stalo miláčikom publika: zrodila sa zbierka BMW Art Car Collection. Vozidlá BMW Art Cars sú vystavené v mníchovskom múzeu BMW, no cestujú aj na výstavy do Ázie, Európy a severnej Ameriky.

 

Spoločnosť BMW Group predstavila dvojicu, ktorá vytvorí dva nové prírastky do BMW Art Car, v novembri 2015 na podujatí v múzeu Solomon R. Guggenheim Museum. Amerického umelca Johna Baldessariho doplnila Číňanka Cao Fei, pričom každý vytvorí jedno vozidlo. Cao Fei je jednou z najvýznamnejších súčasných výtvarníčok, ktorá získala cenu Umelec roka od CAA a v roku 2016 mala autorskú výstavu vo významnej newyorskej galérii MoMA PS1. Dielo čínskej umelkyne, BMW Art Car číslo 18, sa predstaví v lete roku 2017. Cao Fei a John Baldessari sa so svojimi výtvormi zaradia medzi takých velikánov ako Alexander Calder, Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Robert Rauschenberg a David Hockney.

 

Porotu pre 18. a 19. BMW Art Car tvorili významní odborníci ako Richard Armstrong, riaditeľ múzea Solomon R. Guggenheim Museum (New York), Chris Dercon, riaditeľ Tate Modern (Londýn), Juan Gaitán, riaditeľ Museo Tamayo Arte Contemporáneo (Mexico City), Gabriele Horn, riaditeľka Berlínskeho bienále (Berlín), Udo Kittelmann, riaditeľ Nationalgalerie Staatliche Museen zu Berlin, Dr. Matthias Mühling, riaditeľ Städtische Galerie im Lenbachhaus (Mníchov), Hans-Ulrich Obrist, spoluriaditeľ Serpentine Gallery (Londýn), Shwetal A. Patel, Kochi-Muziris Biennale (India), Beatrix Ruf, riaditeľka Stedelijk Museum (Amsterdam), Bisi Silva, riaditeľka The Centre for Contemporary Art (Lagos), Philip Tinari, riaditeľ Ullens Center for Contemporary Art (Peking) a Adam D. Weinberg, riaditeľ Whitney Museum of American Art (New York).

 

Cultural Commitment BMW Group

BMW Group sa už takmer 50 rokov angažuje vo viac ako 100 kultúrnych projektoch po celom svete. Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na dlhodobé partnerstvá v oblasti súčasného a moderného umenia, klasickej hudby, džezu, ale aj architektúry a dizajnu. V roku 1972 vytvoril umelec Gerhard Richter tri veľkorozmerné maľby pre mníchovskú centrálu BMW Group. Odvtedy BMW Group nadviazala spoluprácu s umelcami ako Andy Warhol, Jeff Koons, Daniel Barenboim, Jonas Kaufmann či architektka Zaha Hadid. Kolekciu BMW Art Car najnovšie rozšíria diela od čínskej umelkyne Cao Fei a od Američana Johna Baldessariho. Najvýznamnejšími kultúrnymi aktivitami sú BMW Tate Live, BMW Art Journey a koncerty v Berlíne, Mníchove a v Londýne pod názvom „Opera for All”. Okrem toho spoločnosť BMW spolupracuje aj s najznámejšími múzeami, umeleckými výstavami, orchestrami a operami po celom svete. BMW Group pri všetkých svojich aktivitách v oblasti kultúry ponecháva autorom úplnú tvorivú slobodu. Úlohou je podpora tvorby jedinečných umeleckých diel. Voľnosť pri tvorbe je rovnako nevyhnutná ako pri vytváraní veľkolepých umeleckých diel tak aj pri vývoji prelomových inovácií a pri úspechu v obchode.

 

Viac informácií nájdete na www.bmwgroup.com/culture a na www.bmwgroup.com/culture/overview

Facebook: https://www.facebook.com/BMW-Group-Culture-925330854231870/

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroupculture/

@BMWGroupCulture

#BMWGroupCulture

 

Art Basel

Spoločnosť Art Basel založili v roku 1970 galeristi zo švajčiarskeho Bazileja. Dnes ide o najvýznamnejšiu výstavu moderného a súčasného umenia na svete so sídlami v Bazileji, Miami Beach a v Hong Kongu. Výstavy sa líšia v závislosti od mesta a regiónu, pričom každoročne spolupracujú s miestnymi inštitúciami a odrážajú špecifiká zúčastnených galérií, predstavených diel ako aj sprievodných podujatí.

 

Art Basel rozšírila v ostatných rokoch svoje celosvetové pôsobenie aj mimo oblasti umeleckých výstav. Art Basel spustila v roku 2014 verejnú zbierku, na ktorej spolupracovala so špecializovanou spoločnosťou Kickstarter. Zamerali sa na nevyhnutnú podporu jedinečných nekomerčných umeleckých projektov po celom svete. Na podporu kreatívnych projektov z celého sveta sa podarilo vyzbierať 1,2 milióna dolárov. V roku 2016 odštartovala iniciatíva Art Basel Cities. V rámci nej Art Basel spolupracuje s vybranými partnerskými mestami na rozvoji energických a obsahovo zameraných programov, ktoré by vystihovali konkrétne mestá. Iniciatíva Art Basel Cities je zameraná na prepájanie miest s umelcami z celého sveta, pričom sa využívajú schopnosti a kontakty spoločnosti Art Basel. Zámerom je podporiť partnerské mestá v rozvoji ich jedinečného kultúrneho prostredia. Prvým takýmto partnerským mestom spoločnosti Art Basel v rámci iniciatívy Art Basel Cities je Buenos Aires. Viac informácií nájdete na artbasel.com

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI a Rolls-Royce najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby osobnej mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2015 celosvetový predaj v objeme približne 2,247 milióna predaných automobilov a 137 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2015 činil zisk pred zdanením 9,22 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 92,18 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2015 zamestnával po celom svete 122 244 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

www.bmwgroup.com

Facebook:  http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter:  http://twitter.com/BMWGroup

YouTube:  http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+:  http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Špecifikácie vozidiel.
Tue Jan 31 10:38:00 CET 2017
F49
BMW
BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Firemné záležitosti
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Firemné záležitosti
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť