Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW Art Car pripravené: čínska multimediálna umelkyňa Cao Fei posunie kolekciu do digitálneho 21. storočia.

BMW Art Car pripravené: čínska multimediálna umelkyňa Cao Fei posunie kolekciu do digitálneho 21. storočia.

Spoločnosť
·
Firemné podujatia
·
Kultúra
·
Art Car
·
Šport
·
Automotive
·
BMW Motorsport
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~102,15 KB)
  
Photos(16x, ~27,4 MB)

Peking. Budúcnosť je teraz. Po dielach, ktorými prispeli Jeff Koons a John Baldessari, je rad na Cao Fei (1978), najmladšej a zároveň aj prvej Číňanke, ktorá vytvorila BMW Art Car. Medzinárodne uznávaná čínska multimediálna umelkyňa použila rozšírenú a virtuálnu realitu, aby stvárnila trendy budúcnosti mobility ako autonómne jazdenie, lietajúce automobily a digitalizácia. BMW Art Car #18 sa predstavilo 31. mája v pekinskom múzeu Minsheng Art Museum. Okrem stoviek pozvaných hostí sa na predstavení zúčastnil aj Dr. Ian Robertson, člen predstavenstva BMW AG.

 

Dr. Ian Robertson, člen predstavenstva BMW AG: „Nadchlo nás rozhodnutie nezávislej poroty, zloženej z riaditeľov významných múzeí, nominovať Cao Fei. Jej vozidlo je 18. jazdiacim dielom kolekcie a 18 je v Číne šťastné číslo. Cao Fei si pre svoj projekt vybrala úplne novátorský a intenzívny prístup a dielo spracovala pomocou prevratnej technológie. Je to dokonalé BMW Art Car pre 21. storočie!”

 

Cao Fei povedala o svojom BMW Art Car: „Svetlo pre mňa predstavuje myšlienku. Keďže rýchlosť myšlienok sa nedá zmerať, tak Art Car #18 kladie otázky o hraniciach v ľudskej mysli. Vstupujeme do nového obdobia, kedy mysľou kontrolujeme objekty a kde sa myšlienky dajú prenášať v podobe automatizovaných úkonov a umelej inteligencie. Aké názory a nálady držia kľúče od brán do nového veku?”

 

BMW Art Car #18 od Cao Fei

Cao Fei vytvorila dielo, ktoré odráža rýchlosť zmien v Číne, tradície a aj budúcnosť. Projektom BMW Art Car nadväzuje na trajektóriu spájajúcu tisícročia. Skladá poctu dávnej ázijskej múdrosti a jej schopnosti preniknúť do tretieho tisícročia. Multimediálna umelkyňa pristúpila k BMW Art Car spôsobom typickým pre jej umeleckú tvorbu a vytvorila paralelný vesmír. Dielo pozostáva z troch rôznych komponentov: z videa zameraného na človeka duchovne schopného cestovať v čase, z rozšírenej reality dostupnej cez špeciálnu aplikáciu schopnú vytvárať farebné čiastočky svetla (App Store: kľúčové slovo „BMW Art Car #18”) a z pretekárskeho vozidla BMW M6 GT3 v jeho pôvodnej karbónovej čiernej farbe. Cao Fei zložila poctu štruktúre podvozku vozidla z uhlíkových vlákien a použila bezodrazovú čiernu farbu, ktorá vťahuje vozidlo do digitálneho sveta.

 

BMW M6 GT3 je nevyhnutnou súčasťou konceptu prostredia, ktoré Cao Fei vytvorila s použitím videa a rozšírenej reality. V jej videu sa človek venuje premiestňovaniu duše, čo sa prejavuje v podobe farebného svetelného lúča. Keď sa aplikácia používa v priestore vozidla, zmenia sa lúče na rozšírenú realitu, ktorá obklopuje BMW M6 GT3. Divák sa tak stane interaktívnym účastníkom deja. Tento príbeh sa odráža aj v tradičnej duchovnej ceremónii veľmi rozšírenej v Ázii. Počas nej sa nové veci ako automobily požehnávajú. V tomto prípade preto, aby priniesli vodičovi a vozidlu šťastie. Svetelné prvky v širšom zmysle odrážajú to, čo oči nevedia zazrieť a myseľ zachytiť.

 

Počas troch rokov od oznámenia sa Cao Fei napríklad v roku 2015 zúčastnila na automobilových pretekoch, na ktorých jazdila so švajčiarskou pretekárkou Cyndiou Allemann. V rámci početných návštev v centrále BMW úzko spolupracovala s technikmi, dizajnérmi a s digitálnymi špecialistami spoločnosti BMW Group. Súčasťou príprav bola aj jej návšteva v závode v meste Tiexi.

 

 

Porota

Porotu pre 18. BMW Art Car tvorili nasledovní členovia: Richard Armstrong, riaditeľ múzea Solomon R. Guggenheim Museum (New York), Chris Dercon, riaditeľ Tate Modern (Londýn), Juan Gaitán, riaditeľ Museo Tamayo Arte Contemporáneo (Mexico City), Gabriele Horn, riaditeľka Berlínskeho bienále (Berlín), Udo Kittelmann, riaditeľ Nationalgalerie Staatliche Museen zu Berlin, Dr. Matthias Mühling, riaditeľ Städtische Galerie im Lenbachhaus (Mníchov), Hans-Ulrich Obrist, umelecký riaditeľ Serpentine Gallery (Londýn), Shwetal A. Patel, Kochi-Muziris Biennale (India), Beatrix Ruf, riaditeľka Stedelijk Museum (Amsterdam), Bisi Silva, riaditeľka The Centre for Contemporary Art (Lagos), Philip Tinari, riaditeľ Ullens Center for Contemporary Art (Peking) a Adam D. Weinberg, riaditeľ Whitney Museum of American Art (New York).

 

Spoločné stanovisko medzinárodnej poroty k projektu BMW Art Car od Cao Fei: „Cao Fei sa hrá vo svojej umeleckej tvorbe s viacerými rozmermi. Umelecký svet ju pozná pre jej využívanie virtuálnej reality a digitálnych možností, pričom jej príbehy sa následne vracajú do analógového sveta. Preto nás neprekvapuje, že sa rozhodla pre scenár, ktorý je na jednej strane imaginárny až fiktívny, na druhej strane však veľmi konkrétny a fyzicky uchopiteľný.”

 

Vyjadrenia pri príležitosti svetovej premiéry BMW Art Car #18

Predstavenia 18. BMW Art Car sa zúčastnili Olaf Kastner (prezident a výkonný riaditeľ BMW Group pre región Číny), Jens Marquardt (riaditeľ BMW Motorsport), Augusto Farfus (továrenský jazdec BMW Motorsport) a Fan Di’an (prezident Centrálnej čínskej výtvarnej akadémie China Central Academy of Fine Arts).

 

Olaf Kastner, prezident a výkonný riaditeľ BMW Group pre región Číny: „Sme hrdí, na to, že môžeme predstaviť prvé BMW Art Car, ktoré navrhla čínska a zároveň ďaleko najmladšia umelkyňa Cao Fei. Je vynikajúcim príkladom prísľubu BMW Group podporovať novú nastupujúcu generáciu čínskych umelcov. Sme aktívni pri vytváraní mobility budúcnosti, no zároveň rozvíjame silné sociálne väzby v rámci Číny založené na kultúrnych aktivitách, ktoré trvajú už 11 rokov. Čína prechádza rozsiahlym a rapídnym rozvojom, zvlášť v digitálnom priestore. Práve predstavené 18. BMW Art Car skladá poctu úspešným zmenám v čínskej spoločnosti.

 

Jens Marquardt, riaditeľ BMW Motorsport: „Osemnáste BMW Art Car dokonale vystihuje túto dobu. Cao Fei spravila vytvorením prvého digitálneho Art Car logický krok. Vďaka rozšírenej realite je toto BMW M6 GT3 jedinečné. Pre každého, kto v BMW Motorsport spolupracoval s Cao Fei a s jej tímom na projekte, to bol vzrušujúci a fascinujúci zážitok. Rok 2017 bude v histórii BMW Art Car výnimočný. Na začiatku roka sa na okruhu v Daytone predstavilo vozidlo BMW M6 GTLM Art Car od Johna Baldessariho a na konci sezóny sa na štart v Makau postaví Art Car #18 od Cao Fei. Vďaka tomu bude tradícia BMW Art Car živšia ako kedykoľvek predtým.”

 

Augusto Farfus, továrenský jazdec BMW Motorsport: „Je pre mňa veľkou cťou, že môžem jazdiť v 18. členovi zbierky BMW Art Car. Som nesmierne hrdý, že v tomto roku to bude už moje druhé Art Car. Pre pretekára je to jedinečný pocit. Už sa teším, ako sa hlbšie zoznámim s týmto projektom a oboznámim sa aj s ideami umelkyne a s filozofiou, ktorá v pozadí jej diela.”

 

Fan Di’an, prezident Centrálnej čínskej výtvarnej akadémie China Central Academy of Fine Arts: „Cao Fei výkon v podobe vytvorenia 18. BMW Art Car prostredníctvom rozšírenej reality ako multimediálnej inštalácie odráža rýchly vývoj a rozsiahlu transformáciu Číny v uplynulých desaťročiach, čo sa spája aj s globalizáciou, urbanizáciou a s digitalizáciou. Sekundárne sa to v Číne následne prejavuje aj v nebývalom rozvoji súčasného umenia. V čoraz digitalizovanejšom svete používajú umelci technológiu v oveľa väčšej miere. Teším sa, že čínski umelci stoja na čele digitálneho umenia.”

 

 

BMW M6 GT3 na okruhu

Model BMW M6 GT3 je od roku 2016 špičkovým náradím, ktoré BMW Motorsport ponúka aj súkromným tímom. Vozidlo poháňa 4,4-litrový motor V8 s technológiou M TwinPower Turbo. Vďaka tomu dosahuje pri hmotnosti menej ako 1 300 kilogramov výkon 430 kW (585 k). Súčasťou technickej výbavy BMW M6 GT3 sú okrem koncepcie pohonu aj 6-rýchlostná sekvenčná pretekárska prevodovka a vysoko výkonná športová elektronika. V roku 2016 štartujú vozidlá kategórie GT letmým štartom. Vozidlo BMW M6 GT3 s posádkou Maxime Martin (BEL), Alexander Sims (GBR) a Philipp Eng (AUT) zvíťazilo v 24-hodinových pretekoch na belgickom okruhu Spa-Francorchamps. Toto športové vozidlo prinieslo počas sezóny mnoho víťazstiev aj viacerým súkromným tímom. Vozidlo vo verzii GTLM súťaží v americkom šampionáte IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Tím v zložení Sims, Bill Auberlen (USA), Augusto Farfus (BRA) a Bruno Spengler (CAN) štartoval na 24-hodinových pretekoch Daytona s BMW M6 GTLM Art Car od Johna Baldessariho. V druhom Art Car, od Cao Fei, ktoré odštartuje na pretekoch FIA GT World Cup in Macau (CHN), bude sedieť opäť Farfus.

 

 

Rozmery

 

Dĺžka:

4 944 mm

Šírka:

2 046 mm

Rázvor:

2 901 mm

Hmotnosť:

Do 1 300 kg (bez vodiča, v závislosti od predpisov)

 

 

Motor

 

Model:

S jemnými úpravami pre špecifické potreby motoršportu vychádza zo sériového motora S63. Využíva technológiu M TwinPower Turbo

Usporiadanie:

V8

Objem:

4 395 cm3

Výkon:

430 kW (585 k), v závislosti od triedy

Mazanie:

Olejový systém so suchou pumpou, špeciálne vyvinutou pre BMW Motorsport

Najvyššia rýchlosť:

približne 280 km/h

 

 

 

 

 

Kolekcia BMW Art Car

Už od roku 1975 vytvorilo 19 umelcov z celého sveta diela do zbierky Art Cars, pričom vychádzali z aktuálnych automobilov značky BMW. Kolekciu založil francúzsky pretekár a milovník umenia Hervé Poulain. V spolupráci s vtedajším riaditeľom BMW Motorsport Jochenom Neerpaschom oslovili umelca Alexandra Caldera, aby výtvarne dotvoril ich vozidlo. Výsledkom bolo BMW 3.0 CSL, ktoré v roku 1975 štartovalo na pretekoch 24 hodín Le Mans a ihneď sa stalo miláčikom publika: zrodila sa zbierka BMW Art Car Collection. Vozidlá BMW Art Cars sú vystavené v mníchovskom múzeu BMW, no cestujú aj na výstavy a do múzeí po celom svete.

 

Spoločnosť BMW Group predstavila dvojicu, ktorá vytvorí dva nové prírastky do BMW Art Car, v novembri 2015 na podujatí v múzeu Solomon R. Guggenheim Museum. Amerického ikonického umelca Johna Baldessariho doplnila multimediálna čínska umelkyňa Cao Fei, pričom každý dotvoril jedno vozidlo. Obaja sa so svojimi výtvormi zaradia medzi takých velikánov ako Alexander Calder, Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Ernst Fuchs, Robert Rauschenberg, M. J. Nelson, Ken Done, Matazo Kayama, César Manrique, A. R. Penck, Esher Mahlangu, Sandro Chia, David Hockney, Jenny Holzer, Olafur Elíasson a Jeff Koons. Po predstavení, ktoré sa konalo 30. novembra 2016 na podujatí Art Basel v Miami Beach, sa BMW Art Car od Johna Baldessariho (BMW M6 GTLM) zúčastnilo 28. a 29. januára legendárnych pretekov 24 hodín Daytona.

 

BMW Art Car sa predstaví 31. mája v pekinskom múzeu Minsheng Art Museum. Počas leta si záujemcovia môžu pozrieť multimediálnu inštaláciu v priestoroch zážitkového centra BMW Experience v Šanghaji. Samotné BMW M6 GT3, pretekárske vozidlo s výkonom 430 kW (585 k), odštartuje na pretekoch FIA GT World Cup, ktoré sa budú konať 17. - 19. novembra v Macau. Virtuálny zážitok s BMW Art Car sa prestaví aj v rámci UBS Forum počas podujatia Art Basel vo švajčiarskom Bazileji v júni 2017.

 

Cao Fei

Cao Fei, narodená v roku 1978 v čínskom Kantone, je jednou z najinovatívnejších čínskych výtvarníčok, ktorá sa presadila aj na medzinárodnej scéne. V súčasnosti žije v Pekingu a vo svojich filmoch spája sociálne výpovede, populárne výrazové prostriedky, odkazy na surrealizmus a dokumentárne postupy. Jej diela odrážajú rýchle a chaotické zmeny, ktorými v súčasnosti prechádza čínska spoločnosť.

 

Svoje diela a projekty vystavovala v múzeách ako Serpentine Gallery, Tate Modern (Londýn); New Museum, Guggenheim Museum, MoMA (New York); Palais de Tokyo a Centre Pompidou (Paríž). Medzi ostatné projekty Cao Fei z roku 2016 patrí aj prvá retrospektíva inštalovaná v múzeu MoMA PS1. Cao Fei okrem toho získala získala v roku 2006 cenu ako Najlepší mladý umelec Chinese Contemporary Art Award (CCAA), ktorú v roku 2016 doplnila cena Najlepší umelec. Okrem toho v roku 2016 získala na podujatí Cuenca Biennale ocenenie Piedra de Sal Award.

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2016 celosvetový predaj v objeme približne 2,367 milióna predaných automobilov a 145 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2016 činil zisk pred zdanením 9,67 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 94,16 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2016 zamestnával po celom svete 124 729 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Group Slovakia – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Group Slovakia, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Group Slovakia ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému máju 2017 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Deväť autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Značka BMW i je charakteristická inovatívnou koncepciou predajných kanálov, prispôsobených špecifickej oblasti daného trhu. V rámci tejto koncepcie je BMW i na Slovensku priamo zastúpené prostredníctvom takzvaných „BMW i Agentov“. Ich sídla sa nachádzajú v dvoch mestách – v bratislavskej Dúbravke je to predajca Group M a v Žiline predajca MD Bavaria. Servisná starostlivosť pre BMW i je poskytovaná v autorizovaných BMW i  servisných centrách v mestách Bratislava, Žilina, Košice a Trenčín.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Jeden autorizovaný, takzvaný Servis-only, zástupca značky BMW v Bratislave.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a   v Žiline.  

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 


BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

 

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

LA AUTO SHOW 2018.

Los Angeles. 28.11.2018. 
Here you will see the on demand transmission of the BMW Press Conference at the LA Auto Show.

open streaming site

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Spoločnosť
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Spoločnosť
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť