Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Inovatívne technológie v službách bezpečnosti na vrcholných motocyklových pretekoch: nové BMW M5 MotoGP Safety Car.

Novátorské vysokovýkonné automobily sa starajú o bezpečnosť na vrcholných motocyklových pretekoch: spoločnosť BMW M GmbH zostáva verná svojim zásadám počas celej takmer 20-ročnej spolupráce s organizátorom pretekov MotoGP, spoločnosťou Dorna Sports, a naďalej vystupuje ako oficiálny automobil pretekov MotoGP. To obzvlášť platí pre nový model BMW M5 MotoGP Safety Car, ktorý sa predstavuje v úlohe ďalšieho hviezdneho bezpečnostného vozidla Safety Car.

F90
·
BMW M Automobiles
·
M5
·
Official Car of MotoGP
·
Šport
·
Motocyklové športy
·
Motorrad Motorsport
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(41x, ~420,23 MB)

Novátorské vysokovýkonné automobily sa starajú o bezpečnosť na vrcholných motocyklových pretekoch: spoločnosť BMW M GmbH zostáva verná svojim zásadám počas celej takmer 20-ročnej spolupráce s organizátorom pretekov MotoGP, spoločnosťou Dorna Sports, a naďalej vystupuje ako oficiálny automobil pretekov MotoGP. To obzvlášť platí pre nový model BMW M5 MotoGP Safety Car, ktorý BMW predstavuje v úlohe ďalšieho hviezdneho bezpečnostného vozidla Safety Car.

 

  • Traťové vozidlo pre nasledujúcu sezónu pretekov MotoGP bude postavené na základe nového modelu BMW M5.
  • Optimalizovaná jazdná dynamika: prvý model Safety Car s novátorskou technológiou M xDrive.
  • Prvýkrát sa predstaví na finálnom podujatí sezóny 2017 pretekov MotoGP vo Valencii (10. – 12. novembra).

Mníchov. Novátorské vysokovýkonné automobily sa starajú o bezpečnosť na vrcholných motocyklových pretekoch: spoločnosť BMW M GmbH zostáva verná svojim zásadám počas celej takmer 20-ročnej spolupráce s organizátorom pretekov MotoGP, spoločnosťou Dorna Sports, a naďalej vystupuje ako oficiálny automobil pretekov MotoGP. To obzvlášť platí pre nový model BMW M5 MotoGP Safety Car, ktorý mníchovská spoločnosť predstavuje v úlohe ďalšieho hviezdneho bezpečnostného vozidla z radu Safety Car. Nové traťové vozidlo vychádza z vysokovýkonného sedanu BMW M5 (kombinovaná spotreba: 10,5 l/100 km*; kombinované emisie CO2: 241 g/km*), ktorý sa verejnosti predstavil v auguste. Nový model BMW M5 MotoGP Safety Car sa svojho debutu dočká vo finále sezóny šampionátu MotoGP v španielskej Valencii (10. – 12. novembra) a počas sezóny 2018 bude stáť na čele vozového parku bezpečnostných automobilov.

„Bezpečnostné vozidlo na pretekoch MotoGP musí čeliť nesmiernym výzvam. Viesť štartové pole jedinečných vysokovýkonných pretekárskych prototypov najrozličnejšími podmienkami je nesmierne dôležitá úloha,“ hovorí Frank van Meel, prezident divízie BMW M GmbH. „Kľúčovú úlohu hrá inovatívna pretekárska technológia. Nové BMW M5 predstavuje dokonalý základ pre bezpečnostné vozidlo, keďže jeho technické parametre zaručujú perfektnú ovládateľnosť aj na hrane jazdnej dynamiky – a to na ceste aj na pretekárskej trati. Vo svete MotoGP vývoj nikdy neustáva, vďaka čomu sa limity posúvajú stále ďalej a ďalej. To isté však platí aj pre vozidlá BMW M GmbH – pričom nový model M5 MotoGP Safety Car je vynikajúcim príkladom nášho putovania za inováciami a maximálnymi úrovňami výkonu.“

Medzi tieto prvky patrí napríklad novo vyvinutý pohon všetkých kolies pre model M s názvom M xDrive, ktorý bude v BMW M5 uplatnený vôbec prvýkrát. Vďaka precíznemu riadeniu a dokonalej trakcii sa stáva zárukou optimálnej dynamiky jazdy v najrôznejších situáciách. Srdcom modelu BMW M5 je 4,4-litrový 8-valcový vidlicový motor s technológiou M TwinPower Turbo, ktorý technici divízie M kompletne prepracovali. Ten prispieva k ďalšiemu zásadnému zvýšeniu výkonu v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi, keďže v produkčných modeloch M5 dosahuje výkon 441 kW/600 k a maximálny krútiaci moment 750 Nm. Novému BMW M5 stačí na zrýchlenie z 0 na 100 km/h iba 3,4 sekundy. O radenie prevodových stupňov sa stará nová osemrýchlostná prevodovka M Steptronic s technológiou Drivelogic. Podvozok vozidla je osadený špeciálnymi kinematickými a elastokinematickými prvkami pre M, ktoré prispievajú k optimalizovanej dynamike jazdy. Dôležitú úlohu pre výkon hrá aj hmotnosť. Tú sme ešte viac znížili vďaka prvkom, ako je strecha z ľahkého plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP).

Základné vozidlo sa vďaka krvopotnej práci v dielni BMW M Manufaktur v Garchingu premenilo na BMW M5 MotoGP Safety Car pripravené zhostiť sa úlohy traťového vozidla na najrýchlejšom motocyklovom šampionáte na svete. V rámci tohto procesu bolo osadené množstvo komponentov BMW M Performance Parts, z ktorých mnohé sú k dispozícii ako doplnkové diely pre produkčné prevedenie modelu BMW M5. Tieto diely zdôrazňujú športový vzhľad modelu Safety Car a zároveň spĺňajú funkčné požiadavky na aerodynamiku, chladenie a ľahkosť konštrukcie. Medzi nimi nájdete rôzne uhlíkové komponenty, ako sú bočné prahy, zadný difúzor, zadný spojler, predné zaoblené mriežky, kryty bočných zrkadiel a lišty prieduchov. Športový systém odvodu spalín BMW M Performance je vyrobený z titánu doplneného uhlíkovými koncovkami, pričom bol navrhnutý špeciálne na používanie na pretekárskej trati.

Premenu modelu BMW M5 na prevedenie MotoGP Safety Car dotvára osadenie špeciálnych pretekárskych prvkov a nezanedbateľného bezpečnostného vybavenia. Predný splitter je prototyp vyvinutý špeciálne pre model BMW M5 MotoGP Safety Car. Zámky kapoty pochádzajú priamo z pretekárskych vozidiel. Anatomicky tvarované sedadlá prevzaté z modelu BMW M4 GTS svojim pasažierom počas dynamickej jazdy na trati garantujú kombináciu komfortu a maximálnej bezpečnosti. Plochý svetelný panel na streche využíva modernú technológiu LED. Na jeho ovládanie slúži špeciálne vyvinutý riadiaci panel v kokpite. Ďalší dôležitý signalizačný systém predstavujú blikajúce predné svetlá tvorené modrými diódami LED v predných mriežkach a blikajúcimi obvodovými prstencami vo svetlometoch.

Rovnako aj dizajn nového modelu BMW M5 MotoGP Safety Car jasne dáva najavo jeho pretekársky charakter: je inšpirovaný dizajnom nového pretekárskeho automobilu BMW M8 GTE, ktorý bude v budúcom roku reprezentovať značku BMW na 24-hodinových pretekoch v Le Mans. Na vývoji modelu BMW M8 GTE sa spoločne podieľali tvorcovia sériových vozidiel BMW M a technici divízie BMW Motorsport. Jeho vzhľad túto úzku spoluprácu dokonale odráža.

Partnerská spolupráca medzi spoločnosťami BMW M GmbH a Dorna Sports siaha až do roku 1999. Poskytnutie vozidiel BMW M predstavuje základ pre označenie „Oficiálne vozidlo pretekov MotoGP“. Súčasne však prebieha aj celý rad iných aktivít. Ocenenie BMW M Award pre najlepšieho jazdca v kvalifikáciách pretekov MotoGP sa udeľuje na konci každej sezóny už od roku 2003. Program BMW M MotoGP Experience ponúka návštevníkom príležitosť vychutnať si preteky MotoGP z prvej ruky. Exkluzívny pohľad na ne im sprostredkujú priamo odborníci z tímu BMW M MotoGP. BMW M GmbH počas víkendov vybraných veľkých cien predstavuje svoje najnovšie modely a produkty priamo v mieste diania.

Ďalšie informácie o spoločnosti BMW M GmbH sú k dispozícii na adrese:

www.bmw-m.com

Informácie o spotrebe a emisiách.

kombinovaná spotreba: 10,5 l/100 km*; kombinované emisie CO2: 241 g/km*

* Hodnoty spotreby paliva a emisií CO2 sú približné, stanovené podľa európskeho skúšobného cyklu a môžu sa líšiť v závislosti od použitej veľkosti pneumatík.

 

BMW Group

BMW Group je vďaka značkám BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. Medzinárodný koncern prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2016 celosvetový predaj v objeme približne 2,367 milióna predaných automobilov a 145 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2016 činil zisk pred zdanením 9,67 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 94,16 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2016 zamestnával po celom svete 124 729 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na predvídavom a vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Group Slovakia – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Group Slovakia, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Group Slovakia ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému máju 2017 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Deväť autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Značka BMW i je charakteristická inovatívnou koncepciou predajných kanálov, prispôsobených špecifickej oblasti daného trhu. V rámci tejto koncepcie je BMW i na Slovensku priamo zastúpené prostredníctvom takzvaných „BMW i Agentov“. Ich sídla sa nachádzajú v dvoch mestách – v bratislavskej Dúbravke je to predajca Group M a v Žiline predajca MD Bavaria. Servisná starostlivosť pre BMW i je poskytovaná v autorizovaných BMW i  servisných centrách v mestách Bratislava, Žilina, Košice a Trenčín.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a   v Žiline.  

 

www.bmwgroup.com

Facebook:                http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter:                http://twitter.com/BMWGroup

YouTube:                http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+:                http://googleplus.bmwgroup.com

 

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

STREAMING PORTAL.

Watch the web casts of latest BMW Group press events.

open streaming site

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Spoločnosť
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Spoločnosť
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Špecifikácie BMW radu 1 xDrive 5dverový Hatch M135, 11/2012.
Tue Sep 25 17:30:00 CEST 2012
5-dverové
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť