Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Nové BMW radu 3 Sedan: krst ohňom v Zelenom pekle.

Cestou do zrelosti v podobe sériovej výroby sa siedma generácia úspešného športového sedanu značky BMW zastavila aj na dynamických testoch a finálnych nastavovaniach na legendárnej Severnej slučke okruhu Nürburgring.

G20
·
Radu 3
·
Sedan
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(36x, ~420,62 MB)
  
Videos(1x, ~113,81 MB)

Mníchov. Najnovšia generácia modelu BMW radu 3 Sedan sa práve nachádza v poslednej kľúčovej fáze pred začiatkom sériovej výroby. Je len jedno miesto, kde sa môže ladiť a nastavovať jazdná dynamika: legendárna Severná slučka na okruhu Nürburgring.

 

Testovacie okruhy v Zelenom pekle už tradične slúžia ako krst ohňom počas testovania technológií pohonu a odpruženia novo vyvinutých modelov značky BMW. Na zamaskované prototypy nového modelu BMW radu 3 Sedan čakal mimoriadne náročný testovací program. Kompletné prepracovanie odpruženia, riadenia, zavesenia kolies a bŕzd poskytujú konštruktérom mnoho možností na úpravu jazdného komfortu a dynamického výkonu, čo špičkovému športovému prémiovému sedanu strednej triedy umožňovalo, aby kolo za kolom dozrieval.

 

Základný koncept štvordverového modelu ukazuje, ako sa nové BMW radu 3 Sedan posunulo smerom k športovému naladeniu. Ťažisko je približne o 10 milimetrov nižšie ako v predchádzajúcom modeli, rozloženie hmotnosti na nápravy je harmonicky rozložené v pomere 50 : 50 a pohotovostná hmotnosť poklesla o 55 kilogramov. Napriek tomu sa výrazne zvýšila tuhosť karosérie a zavesenia tlmičov – mimoriadne dôležitý prvok pri nastavovaní riadenia a odhlučnenia jazdy. Obratnosť vozidla a presnosť riadenia ťažia zo širšieho rozchodu, zatiaľ čo výraznejší odklon kolesa vytvára ďalší potenciál na maximálnu priečnu dynamiku.

 

Pokiaľ ide o ponuku motorov, tak najpríťažlivejšou novinkou je výrazne prepracovaný 4-valcový benzínový motor. Ide o najvýkonnejší 4-valcový motor, ktorý sa kedy dostal do sériovo vyrábaného modelu značky BMW. Jeho hodnoty spotreby paliva sú približne o 5 percent nižšie ako v prípade predchodcu: jedným z dôležitých faktorov je upravená 8-stupňová automatická prevodovka Steptronic. Navyše, časticový filter pomáha motoru splniť emisné predpisy, ktoré stanovuje norma Euro 6d-TEMP pre výfukové plyny.

 

Nielen, že je karoséria ľahšia a konštrukčne tuhšia ako predchodca, no to isté platí aj pre prednú a zadnú nápravu nového BMW radu 3 Sedan. Výsledkom je špecifické naladenie pohybu nápravy a jej uloženia zamerané na čo najlepšie športové jazdné vlastnosti. Kľúčovým prvkom odpruženia nového modelu BMW radu 3 Sedan je nový systém tlmičov. Prvé tlmiče zamerané na odskok namontované do vozidla značky BMW pracujú kontinuálne a progresívne v závislosti od práce pružiny. Nakláňanie karosérie sa tak pri dynamickom prejazde zákrut potláča veľmi jemne a precízne. Vzniká tak dokonalý základ pre výrazné a výnimočné vyváženie medzi športovými jazdnými vlastnosťami a komfortom jazdy, čo sú hlavné poznávacie vlastnosti nového BMW radu 3 Sedan.

 

Dlhodobo známe rôznorodé a náročné usporiadanie Severnej slučky okruhu Nürburgring sa ukázalo ako vynikajúce miesto na nastavovanie vzájomných reakcií medzi novým odpružením a ostatnými časťami podvozka. „Používame tlmiče zamerané na odskok, ktoré pre nás predstavujú aktívny nastavovací člen, vďaka ktorému vieme za každých okolností dosiahnuť vynikajúce jazdné vlastnosti," vysvetľuje Peter Langen, Head of Driving Dynamics. „S krátkymi zdvihmi pružín vieme dosiahnuť citlivé nastavenie pruženia, čo zaručuje komfortné tlmenie vibrácií. Pri prejazde cez veľké nerovnosti sa pohyby karosérie tlmia väčšími tlmiacimi silami.”

 

Tlmiče zamerané na odskok sú súčasťou štandardnej výbavy odpruženia nového BMW radu 3 Sedan. V špecifickom nastavení tvoria súčasť podvozku M sports zníženého o ďalších 10 milimetrov, vybaveného 18-palcovými diskami kolies z ľahkých zliatin a so zmiešanými pneumatikami. Vďaka tomu sa jazdná dynamika posúva na doteraz nevídanú úroveň. Vyšší účinok tlmenia sa zvlášť prejavuje na Severnej slučke: odpruženie M sports je približne o 20 percent tuhšie než štandardné. „To znamená, že rozdiel oproti bežnému odpruženiu je oveľa citeľnejší než kedykoľvek predtým,” vraví Peter Langen. „Odpruženie M sports sme nastavili oveľa športovejšie, s výrazne tuhšími uloženiami a stabilizátormi, tuhšími pružinami a s ďalšími výstužami karosérie.”

Pre ďalšie zvýšenie dynamických vlastností vozidla sa môžu nové tlmiče M sports spojiť s Variabilným športovým riadením. Dopĺňa variabilný posilňovač riadenia Servotronic, ktorý reaguje v závislosti od rýchlosti a taktiež variabilne mení prevod riadenia. Variabilné športové riadenie prešlo pre potreby nového modelu BMW radu 3 Sedan ďalšími úpravami. Už aj na malé pohyby volantom reaguje oveľa precíznejšie, pričom však v stredovej polohe zostáva pokojné. Harmonické nastavenie riadenia sa prejaví v dlhých zákrutách ako aj pri viacnásobnej rýchlej zmene smeru. Lineárny nárast ovládacej sily a optimalizované reakcie zvyšujú presnosť riadenia pri dynamickom prejazde zákrutami.

 

Na Severnej slučke ako aj na okruhu Grand Prix sa perfektne preukázali schopnosti diferenciálu M sports. Elektronicky ovládaná svornosť zadného diferenciálu nového BMW radu 3 Sedan sa spája so systémom Dynamic Stability Control DSC, čo pri prejazde zákrut zabezpečuje vyrovnávanie otáčok medzi vnútorným a vonkajším zadným kolesom. V závislosti od jazdnej situácie sa tak môžu zásahy do stability na potlačenie pretáčania či nedotáčania robiť aj bez zásahu bŕzd. Aktívna uzávierka diferenciálu rozdeľuje krútiaci moment medzi zadné kolesá. Zabraňuje tým preklzovaniu kolesa na šmykľavom povrchu, zatiaľ čo výkon motora sa bez obmedzení prenáša na druhé koleso a poskytuje radosť zo športovej jazdy. „Na rozdiel od konvenčných mechanických samosvorných diferenciálov dokáže elektronický diferenciál M sports upraviť oveľa viac vlastností ako iba trakciu,” vraví Peter Langen.

 

„Okrem dynamického prejazdu zákrut sa citeľne zvyšuje aj jazdná stabilita a to, napríklad, aj pri zmenách zaťaženia. Novému BMW radu 3 Sedan to zabezpečuje viditeľne pokojné a uvoľnené riadenie a to aj pri dynamickej jazde.” Aktívny samosvorný diferenciál ponúka pri športovej jazde oveľa vyššiu úroveň priečneho zrýchlenia ako aj nárast dynamického výkonu pri výjazde zo zákruty. Taktiež zvyšuje stabilitu, precíznosť a rýchlosť nového modelu BMW radu 3 Sedan pri prejazde zákrutami bez toho, aby bol nevyhnutný zásah bŕzd.

 

 

BMW Group

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2017 celosvetový predaj viac než  2, 463 milióna predaných automobilov a viac než 164 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2016 činil zisk pred zdanením 10,655 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,7 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2017 zamestnával po celom svete 129 932 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Group Slovakia – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Group Slovakia, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Group Slovakia ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému máju 2017 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Deväť autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Značka BMW i je charakteristická inovatívnou koncepciou predajných kanálov, prispôsobených špecifickej oblasti daného trhu. V rámci tejto koncepcie je BMW i na Slovensku priamo zastúpené prostredníctvom takzvaných „BMW i Agentov“. Ich sídla sa nachádzajú v dvoch mestách – v bratislavskej Dúbravke je to predajca Group M a v Žiline predajca MD Bavaria. Servisná starostlivosť pre BMW i je poskytovaná v autorizovaných BMW i  servisných centrách v mestách Bratislava, Žilina, Košice a Trenčín.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a  v Žiline. 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Group Slovakia

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

BMW GROUP ANALYST- AND INVESTOR CONFERENCE 2019.

Here you can see the live stream of the BMW Group Analyst- and Investor Conference 2019.

open streaming site

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Spoločnosť
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Spoločnosť
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť