Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Pripravení na piatu sezónu: V Mníchove predstavili BMW iFE.18 a tím BMW i Andretti Motorsport.

Scéna pre vozidlo a tím, s ktorým BMW vstúpi od piatej sezóny šampionátu ABB FIA Formula E Championship, je pripravená. BMW i Motorsport predstavil v BMW Welt v Mníchove nové BMW iFE.18 a nový tím BMW i Andretti Motorsport.

Špeciálne vozidlá
·
Šport
·
Automotive
·
BMW Motorsport
·
FIA Formula E
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(57x, ~420,77 MB)

Mníchov. Scéna pre vozidlo a tím, s ktorým BMW vstúpi od piatej sezóny šampionátu ABB FIA Formula E Championship, je pripravená. BMW i Motorsport predstavil v budove Double Cone v BMW Welt v Mníchove (Nemecko) nové BMW iFE.18 a nový tím BMW i Andretti Motorsport. Plne elektrické pretekárske vozidlo ohuruje skvelým dizajnom, no hlavný hrdina BMW iFE.18 – inovatívna hnacia sústava – zostáva skrytá hlboko vo vnútri. Pri vyvíjaní hnacej sústavy boli využité skúsenosti konštruktérov, ktorí navrhli aj danú oblasť v BMW i3. BMW i a BMW Motorsport pracujú na projekte Formuly E spoločne, a tým uľahčujú jedinečný presun technológií medzi sériovým vývojom a motoristickým športom. Dve vozidlá BMW iFE.18, ktoré budú od decembra poháňať tím BMW i Andretti Motorsport na pretekoch Formuly E po celom svete, budú riadiť továrenskí jazdci BMW António Félix da Costa (Portugalsko) a Alexander Sims (Spojené kráľovstvo).

 

„Formula E nie je len inovatívnou a pôsobivou sériou pretekov, ktorej sa len za pár rokov podarilo etablovať medzi najlepšími pretekárskymi sériami a ktorá priniesla úplne nový prístup k udržateľnosti a organizácii podujatí,“ povedal Klaus Fröhlich, člen predstavenstva BMW AG pre vývoj a motoristický šport, ktorý pred zástupcami médií, partnermi a ďalšími hosťami z celého sveta otvoril odhalenie vozidla BMW iFE.18. „Pre BMW je aj ideálnym skúšobným laboratóriom pre sériový vývoj. Prenos technológií medzi motoristickým športom a sériovou výrobou je veľmi intenzívny. Hnacia sústava pretekárskeho vozidla čerpá z našich skúseností zo sériovej výroby. Zároveň poznatky z Formuly E priamo prúdia do vývoja budúcich hnacích sústav pre sériovú výrobu. Preto sa teším na skvelú pretekársku sezónu.“

 

Pieter Nota, člen Správnej rady BMW AG zodpovedný za predaj a značku BMW, vysvetlil, prečo je účasť vo Formule E pre značku BMW dôležitá, a povedal: „BMW má vedúce postavenie v oblasti inovácií. Sme priekopníkmi v oblasti elektromobility. Vo Formulu E sme verili od samého začiatku. Do projektu sme ako „oficiálny automobilový partner“ zapojení tiež od začiatku a aktíve pomáhame preteky formovať. BMW i a Formula E majú rovnaké hodnoty: priekopníckeho ducha a inovácie.

 

Plný výkon vo Formule E: hnacia sústava BMW i

V BMW iFE.18 sa spája priekopnícky duch, inovácie a technické znalosti BMW Motorsport a BMW i. Konštruktéri BMW i využili svoje poznatky a skúsenosti zo sériovej výroby a vytvorili hnaciu sústavu nového vozidla Formuly E. Do určitej miery boli použité rovnaké výrobné závody ako v prípade BMW i3. Motoristický šport a oddelenie sériovej výroby spolupracujú vo forme efektívneho cyklu. Poznatky z Formuly E priamo putujú do vývoja budúcich hnacích sústav pre sériovú výrobu nasledujúcich modelov BMW i.

 

„Expertíza BMW sa pri BMW iFE.18 skrýva najmä v srdci vozidla, v jeho hnacej sústave,“ povedal riaditeľ BMW Motorsport Jens Marquardt. „Výrobným konštruktérom, ktorí navrhovali elektromotor a menič napätia, sme povedali: ‚Zabudnite na všetky obmedzenia tradičného vývoja a zamerajte sa len na výkon, najvyššiu účinnosť a najnižšiu váhu. Keď vznikne takýto motor, o integrácii do sériovej výroby môžete premýšľať neskôr.‘ Naši konštruktéri v BMW Motorsport navrhli zadnú nápravu s odpružením a hnaciu sústavu museli umiestniť do zadnej časti pretekárskeho automobilu. Znalosti, ktoré v tomto vysoko konkurenčnom prostredí získame, potom putujú priamo do sériového vývoja. Napĺňa sa tu každé slovo nášho motta: z pretekárskej dráhy na cestu.“

 

Jedinečný pohľad na preteky v uliciach

Dizajn BMW iFE.18 určuje mestský kontext Formuly E. „Preteky Formuly E sa odohrávajú na úzkych okruhoch v centrách miest. Zohľadnili sme to, že diváci sa zvyčajne pozerajú na vozidlá z miest, ktoré sú vyššie a bližšie k dráhe než pri mnohých iných typoch pretekov,“ povedal Michael Scully, riaditeľ dizajnérskej divízie BMW Motorsport. „Toto jedinečné umiestnenie sme prijali a návrh vozidla preto vychádza z vrchného pohľadu, ktorý určuje celkovú schému farieb BMW iFE.18.“

 

Kultové modré a biele štvrtiny loga BMW sú základom odvážnej farebnej kompozície a určujú pohľad na BMW iFE.18 z každej hlavnej strany.  Striedanie kontrastných farieb a tvarov poskytuje pri rýchlostiach pretekov maximálnu viditeľnosť a vďaka nim je hneď jasné, že BMW iFE.18 je automobilom BMW.  Trúfalé asymetrické usporiadanie tiež zahŕňa funkčne odvodený matný čierny prvok kokpitu, ktorý neodráža svetlo a ktorý sme videli aj vo farebnej schéme BMW M Motorsport 2018.

 

Farebný prechod od svetlomodrej v prednej časti po tmavomodrú v zadnej časti automobilu predstavuje pohyb a zmenu: témy, ktoré sú v kontexte e-mobility veľmi dôležité.  Vo farebnej schéme sa nachádza aj prepojená grafická sieť modrých a fialových „ciev“, vďaka ktorým je BMW iFE.18 prestúpené prirodzenými farbami surovej elektriny.  Na priesečníkoch siete sa príležitostne objavujú fialové „synapsie“, ktorých počet sa bližšie k hnacej sústave BMW i zvyšuje. BMW iFE.18 je z každého pohľadu úplne odlišné.

 

Skúsený tím, skúsení jazdci

Miesta v dvoch vozidlách BMW iFE.18 obsadí tím BMW i Andretti Motorsport na čele s vedúcim tímu Rogerom Griffithsom (Spojené kráľovstvo). Griffiths a tím Andretti Autosport, ktorý vlastní Michael Andretti (USA), si so sebou prinášajú množstvo skúseností z Formuly E. Tento americký tím súťažil v každých pretekoch série od roku 2014. „Už sa neviem dočkať, kedy BMW i Andretti Motorsport nastúpi v piatej sezóne na pretekársku dráhu. Verím, že máme správnych partnerov, jazdcov a personál, aby sme mohli konkurovať vo Formule E na najvyššej úrovni,“ povedal generálny riaditeľ Andretti Autosport Michael Andretti. „Všetci na oboch stranách partnerstva sa oddane venovali vývoju nového BMW iFE.18 a už sa teším, keď ho uvidím v akcii. Vstupujeme do novej éry Formuly E, ale aj motoristického športu ako takého.“

 

 

V nadchádzajúcich týždňoch zaujme táto úžasná šou pozornosť ľudí v Osle (Nórsko, 17. 9.), Londýne (Spojené kráľovstvo, 20. 9.), New Yorku (USA, 24. 9.), Detroite (USA, 26. 9.), Mexico City (Mexico, 29. 9.) a Hongkongu (Čína, 4. 10.). Prvé skutočné preteky, ktoré absolvuje BMW iFE.18 a BMW i Andretti Motorsport, sú naplánované na 15. decembra 2018 v meste Ad Diriyah (Saudská Arábia).

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2017 celosvetový predaj viac než  2, 463 milióna predaných automobilov a viac než 164 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2016 činil zisk pred zdanením 10,655 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,7 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2017 zamestnával po celom svete 129 932 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému máju 2017 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Deväť autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Značka BMW i je charakteristická inovatívnou koncepciou predajných kanálov, prispôsobených špecifickej oblasti daného trhu. V rámci tejto koncepcie je BMW i na Slovensku priamo zastúpené prostredníctvom takzvaných „BMW i Agentov“. Ich sídla sa nachádzajú v dvoch mestách – v bratislavskej Dúbravke je to predajca Group M a v Žiline predajca MD Bavaria. Servisná starostlivosť pre BMW i je poskytovaná v autorizovaných BMW i  servisných centrách v mestách Bratislava, Žilina, Košice a Trenčín.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a  v Žiline. 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

 

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

PARIS MOTOR SHOW.

Here you will see the on demand transmission of the BMW Group Conference.

open streaming site

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

BMW Group vydalo Sustainable Value Report 2015.
Wed Mar 16 15:24:09 CET 2016
Spoločnosť
Výročná správa BMW Group za rok 2015.
Wed Mar 16 13:05:24 CET 2016
Spoločnosť
Štvrťročný Report do 31. marca 2009
Fri Nov 09 09:42:37 CET 2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
Fri Nov 09 09:31:46 CET 2012
Predaj a marketing
Špecifikácie BMW radu 1 xDrive 5dverový Hatch M135, 11/2012.
Tue Sep 25 17:30:00 CEST 2012
5-dverové
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť