Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Tip na cestovanie: Nová špeciálna výstava v Múzeu BMW - BMW Art Cars | Ako sa vízia stala realitou.

Art Cars #18 od Cao Feiovej a #19 od Johna Baldessariho oslavujú svoju európsku premiéru. Vystavená je veľká štvorka, teda prvé štyri vozidlá BMW Art Cars, ktoré vytvorili Alexander Calder, Frank Stella, Roy Lichtenstein a Andy Warhol. Výstavu dopĺňa BMW M3 GT2 od Jeffa Koonsa. Expozíciu v Múzeu BMW si budete môcť vychutnať do februára 2019.

Dedičstvo
·
Spoločnosť
·
Kultúra
·
Art Car
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(12x, ~89,15 MB)

Ďalšie zábery zo špeciálnej výstavy v Múzeu BMW je možné stiahnuť z mediálneho servera BMW Group Classic: www.bmwgroupclassic-downloads.com

 

Mníchov. Do Mníchova prichádza legendárna séria automobilových umeleckých diel. Na novej špeciálnej výstave s názvom „BMW Art Cars | Ako sa vízia stala realitou.” dostanú návštevníci Múzea BMW príležitosť ponoriť sa do sveta automobilov BMW Art Cars. Od 10. októbra 2018 do februára 2019 tu budú môcť obdivovať sedem z týchto celkovo 19 výnimočných vozidiel. Okrem prvých štyroch automobilov Art Cars známych ako veľká štvorka, ktoré vytvorili umelci Alexander Calder, Frank Stella, Roy Lichtenstein a Andy Warhol, bude vystavená aj pohyblivá socha #17 od Jeffa Koonsa. Ďalšími vrcholmi výstavy sú najnovšie modely BMW Art Cars #18 od čínskej video umelkyne menom Cao Fei a #19 z dielne amerického umelca Johna Baldessariho, ktoré týmto oslávia svoju premiéru v Európe a posunú legendárnu sériu opäť o kus vpred. Táto špeciálna výstava zároveň vzdáva hold práci svojho francúzskeho pôvodcu Hervého Poulaina. Ako licitátor a automobilový pretekár mal vždy blízko k svetu umenia aj motorizmu. Oba tieto žánre sa mu podarilo spojiť vďaka myšlienke vytvoriť syntézu umenia a motorizmu, ktorá pretrváva až do dnešného dňa. Výstava prezentuje rôzne dokumenty z jeho zbierky spoločne s jeho umeleckými výtvormi zameranými na témy spojené s motorizmom.

 

Cao Fei posúva sériu Art Cars do 21. storočia.

Cao Fei a John Baldessari pokračujú po stopách svojich uznávaných predchodcov ako najmladšia a najstarší z týchto umelcov. Porota pozostávajúca z riaditeľov a kurátorov múzeí ich vybrala, aby vytvorili návrhy pre najnovšie diela do tejto kolekcie – dva automobily BMW M6 GT3. 40-ročná čínska umelkyňa Cao Fei spája videá s 3D animáciami a prvkami virtuálnej reality, aby tak znázornila scény zachytávajúce spoločenský zlom vo svojej rodnej krajine. Jej BMW Art Car #18 v karbónovo čiernom prevedení odráža rýchlosť zmien prebiehajúcich v Číne a budúcnosť tejto krajiny. Posúva tak kolekciu do 21. storočia vďaka prvému vozidlu BMW Art Car kombinovanému s videom v rozšírenej realite.

 

Strohý minimalizmus a explozívny dizajn v jasných farbách.

Práce amerického umelca Johna Baldessariho sa už od 60. rokov radia medzi revolučné úspechy moderného umenia. Táto legenda amerického koncepčného umenia do 19-teho vozidla BMW Art Car neprehliadnuteľne preniesla svoj rukopis, pričom autor, ako známy minimalista, použil výlučne červenú, žltú, modrú a zelenú farbu. BMW Art Car #17 od Jeffa Koonsa postavené na modeli BMW M3 GT2 na výstave zažiari svojou extravaganciou – Koons tu typickým pop-artovým štýlom vzdáva hold svojmu veľkému vzoru, Andymu Warholovi, na čo využíva pestrú zmes grafických prvkov, živých farieb a znázornení rýchlosti či výbušných síl.

 

História vozidiel BMW Art Cars.

Pôvodná veľká štvorka k tomuto projektu prispela vďaka kontaktom Hervého Poulaina s najvýznamnejšími predstaviteľmi pop-artu svojich čias. Americký umelec Alexander Calder na jeho podnet v roku 1975 pomaľoval model BMW 3.0 CSL s výkonom 480 koní výraznými farbami a dodal mu elegantné zaoblené tvary. Sám Hervé Poulain týmto vozidlom v roku 1975 jazdil na 24-hodinových pretekoch v Le Mans. Rovnako aj výtvor Newyorčana Franka Stellu sa v nasledujúcom roku (1976) postavil na štart v Le Mans. Nasledovala legenda pop-artu, Andy Warhol, ktorý svoj príspevok zvečnil v podobe umeleckého diela vytvoreného mimoriadne osobitým prístupom. Na rozdiel od svojich predchodcov nezačal vytvorením modelu vozidla v skutočnej mierke, aby následne konečný návrh odovzdal svojim asistentom. V roku 1979 sám od začiatku až do konca pomaľoval model BMW M1 skupiny 4. Všetko to zvládol už za 28 minút. Keď na miesto dorazili tímy kameramanov, aby ho zachytili pri práci, dielo už bolo takmer hotové. Nafilmovať sa tak podarilo iba posledné ťahy štetcom.

 

V nasledujúcich rokoch prezentovali svoje návrhy sériových a pretekárskych automobilov BMW aj ďalší renomovaní umelci z rôznych krajín a umeleckých žánrov, napríklad rakúsky maliar Ernst Fuchs (1982), španielsky architekt a sochár César Manrique (1990) a britský maliar a projektant David Hockney (1995). Sériu v roku 2010 vtedy uzavrel americký umelec Jeff Koons svojím modelom Art Car #17. Legendárna séria sa teraz obracia späť do svojej viac než 40-ročnej histórie a nadväzuje na ňu novými modelmi BMW Art Cars #18 a #19. Automobily zo série Art Cars sú teraz vystavené v rámci špeciálnej expozície v Múzeu BMW, pričom ich bohatú históriu si budete môcť vychutnať do februára 2019.

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2017 celosvetový predaj viac než  2, 463 milióna predaných automobilov a viac než 164 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2016 činil zisk pred zdanením 10,655 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,7 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2017 zamestnával po celom svete 129 932 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému máju 2017 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Deväť autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Značka BMW i je charakteristická inovatívnou koncepciou predajných kanálov, prispôsobených špecifickej oblasti daného trhu. V rámci tejto koncepcie je BMW i na Slovensku priamo zastúpené prostredníctvom takzvaných „BMW i Agentov“. Ich sídla sa nachádzajú v dvoch mestách – v bratislavskej Dúbravke je to predajca Group M a v Žiline predajca MD Bavaria. Servisná starostlivosť pre BMW i je poskytovaná v autorizovaných BMW i  servisných centrách v mestách Bratislava, Žilina, Košice a Trenčín.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a  v Žiline. 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

 

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

IAA 2019.

Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť