Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Značka BMW i zlepšuje elektromobilitu v mestskej hromadnej doprave.

Plne elektrický mestský autobus Jest, ktorý vyrába spoločnosť Karsan, poháňajú motory a vysokonapäťové batérie z modelu BMW i3. Značka BMW i tak dôsledne vstupuje do ďalšej oblasti využitia prevratných a bezemisných technológií pohonu.

I01
·
I01s
·
BMW i3
·
BMW i Automobiles
·
BMW i3s
·
BMW i Beyond Automobiles
·
Technológia
·
Electrification
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(7x, ~70,72 MB)

Mníchov. Značka BMW i dôsledne vstupuje do ďalšej oblasti využitia lokálne bezemisnej technológie pohonu v udržateľnej mestskej hromadnej doprave. Elektromotory a vysokonapäťové batérie vyvinuté pre model BMW i3 budú poháňať mestský autobus, ktorý vyrába známa turecká značka Karsan špeciálne pre prepravu v mestách. Spoločnosti BMW Group a Karsan podpísali dohodu o dodávkach motorov a batérií pre čisto elektrický model Jest electric. Pre domáci trh aj pre zahraničných záujemcov sa vyrába v tureckom meste Bursa. Táto spolupráca opäť odráža záujem značky BMW i poskytovať stimuly a podporovať mestskú mobilitu zameranú na lepšiu trvalú udržateľnosť. Elektromotory a vysokonapäťové batérie značky BMW i použité v modeli Karsan Jest electric umožňujú dopravným podnikom, aby prevážali pasažierov v mestách komfortnejšie a bez vypúšťania emisií.

 

Hromadná doprava je ďalšou z mnohých oblastí, v ktorých môže technológia značky BMW i prispieť k lepšej trvalej udržateľnosti. Napríklad od minulého roka dodala značka BMW i technológiu na uskladnenie energie pre lokálne bezemisnú mobilitu. Odberateľom bola spoločnosť Streetscooter GmbH, 100-percentná dcérska firma spoločnosti Deutsche Post. Batériové moduly značky BMW i umožňujú poštárom na skútroch, aby celý deň doručovali listy a balíky bez potreby priebežného nabíjania. Vysokonapäťové batérie vyvinuté pre model BMW i3 dodávajú energiu pre trvalo udržateľnú mobilitu aj na vode. Príkladom je projekt spustený v roku 2017. Spoločnosť Torqeedo, globálny líder vo výrobe lodných motorov, používa batérie ako zdroj energie pre svoje motory. Vysokonapäťové batérie značky BMW i slúžia aj ako stacionárne úložiská energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, akými sú veterné a solárne elektrárne. „Naši klienti z priemyselnej oblasti oceňujú jednoduchú manipuláciu s jednotlivými komponentmi ako aj ich robustnosť a spoľahlivosť. Dokazuje to aj viac ako 100 000 kusov produktov značky BMW i predaných po celom svete”, vraví Uwe Breitweg, riaditeľ oddelenia BMW Group Drive Systems for Industry Clients, ktoré má na starosti predaj pohonov a produktov klientom z oblasti priemyslu.

 

Stúpajúci záujem o využitie aj mimo elektromobilov či hybridných modelov v rámci značiek spoločnosti BMW Group dokazuje široké a univerzálne schopnosti značky BMW i a jej celostného prístupu k trvalej udržateľnosti. Značka BMW i nazbierala množstvo skúseností s vývojom elektromotorov a vysokonapäťových batérií. Patrí sem aj ovládanie a využívanie batérií, čo využije mnoho produktov z viacerých oblastí z každodenného života.

 

Elektromotory a vysokonapäťové batérie, ktoré si nezávisle vyvinula spoločnosť BMW Group, sa vyznačujú vynikajúcim výkonom a vysokou spoľahlivosťou. Vyrábajú sa v závode BMW v meste Dingolfing. Kompetenčné centrum spoločnosti BMW Group pre elektromobilitu už niekoľko rokov kontinuálne rozširuje svoju výrobu. Elektrický synchrónny motor z modelu BMW i3, ktorý bude v budúcnosti poháňať aj autobus Karsan Jest electric, dodáva výkon 125 kW (170 k) a maximálny krútiaci moment 250 Nm.

 

Energia pochádza z lítiovo-iónových batérií. Ich kompaktné rozmery a nízka hmotnosť znamenajú veľmi dobrú využiteľnosť v širokom spektre produktov. Vysokonapäťové batérie pozostávajú z 8 modulov. Každý obsahuje 12 monočlánkov s kapacitou 44 kWh. Spojením dvoch vysokonapäťových batérií tak predsériová verzia autobusu Karsan Jest electric dosahuje kapacitu 88 kWh, čo postačuje na dojazd do vzdialenosti 210 kilometrov. Pri použití na plánovaných trasách to znamená, že mestský autobus môže jazdiť 18 hodín bez potreby prestávky na nabíjanie. Kompaktné rozmery elektromotora a vysokonapäťových batérií prinášajú výhody aj v podobe vnútorného priestoru. S dĺžkou približne 6 metrov ponúka autobus Karsan Jest electric priestor pre 26 pasažierov. To je o štyroch viac ako odviezla predchádzajúca verzia s konvenčným spaľovacím motorom. Mestský autobus využíva nízkopodlažnú technológiu, čo ocenia najmä cestujúci s detskými kočíkmi či s invalidnými vozíkmi.

 

Výrobca vozidiel Karsan vznikol v roku 1966. Jeho vlastné vývojové a výrobné centrá sa nachádzajú v západotureckom meste Bursa. Zameriava sa na výrobu vozidiel pre medzinárodné automobilové spoločnosti ako aj na vývoj a výrobu vlastných vozidiel určených na miestnu a diaľkovú hromadnú dopravu. Vo výrobnom portfóliu sa nachádzajú malé vany, mestské a prímestské autobusy ako aj autobusy slúžiace na diaľkových linkách. „Spolupráca so spoločnosťou BMW Group nám umožní splniť požiadavky zákazníkov v segmente vozidiel s elektrickým pohonom. Zároveň nám pomôže pri našej transformácii na dodávateľa trvale udržateľných dopravných riešení,” vysvetľuje Okan Baş, výkonný riaditeľ spoločnosti Karsan Automobil.

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2017 celosvetový predaj viac než  2, 463 milióna predaných automobilov a viac než 164 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2016 činil zisk pred zdanením 10,655 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,7 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2017 zamestnával po celom svete 129 932 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému máju 2017 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Deväť autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a  v Žiline. 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. 

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

LA AUTO SHOW 2019

Los Angeles, 20. November.
Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference at the Los Angeles Auto Show.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť