Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

103 rokov BMW Group, 100 rokov rekordov a víťazstiev.

Odvaha, nezávislosť a súťaživý duch sú najväčšími zdrojmi sily pri hľadaní nových ciest. Práve týmito vlastnosťami sa spoločnosť BMW Group vyznačuje už od jej založenia 7. marca 1916. BMW Group Classic sa obzerá do histórie a pripomína si niekoľko udalostí, rekordov a inovácií, medzi ktoré patrili výškový rekord v roku 1919 či 60 rokov od debutu pôvodného Mini, až po inovácie v podobe moderného SUV X5 v roku 1999.

Spoločnosť
·
Výrobné závody, zariadenia
·
Výrobné závody
·
Dedičstvo
·
BMW Heritage
·
Dedičstvo spoločnosti
·
Dedičstvo MINI
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

 

Odvaha, nezávislosť a súťaživý duch sú najväčšími zdrojmi sily pri hľadaní nových ciest. Práve týmito vlastnosťami sa spoločnosť BMW Group vyznačuje už od jej založenia v r.1916. BMW Group Classic sa obzerá do histórie a pripomína si niekoľko udalostí, rekordov a inovácií, medzi ktoré patrili výškový rekord v roku 1919 či 60 rokov od debutu pôvodného Mini, až po inovácie v podobe moderného SUV X5 v roku 1999. Ďalšie zaujímavosti nás v priebehu tohto roka ešte čakajú.

Mníchov. Dňa 7. marca 2019 spoločnosť oslávi už 103. výročie svojho vzniku. Počas tejto epochy sa z malého výrobcu leteckých motorov stal vedúci výrobca prémiových automobilov a motocyklov. V tomto prerode sa odráža nielen charakter samotnej spoločnosti, ale ukazujú sa aj kľúčové úlohy niekoľkých ľudí, ktorí za týmto úspechom stoja. Medzi základné myšlienky spoločnosti patrí odvaha inovovať, túžba posúvať sa ďalej, snaha porovnávať sa s najlepšími a súčasne schopnosť prekonávať špeciálne výzvy. V roku 2019 sa BMW Group Classic v rámci niekoľkých akcií obzrie na najväčšie úspechy a inovácie, ktoré vychádzajú z vyššie uvedených princípov.

Pred 100 rokmi: Rekordný výškový let je prvým rekordom BMW.
Dňa 17. júna 1919 pomohol skúsený pilot Franz Zeno Diemer začínajúcej spoločnosti BMW dosiahnuť prvý svetový rekord. V lietadle spoločnosti Deutsche Flugzeugwerke, poháňanom leteckým motorom BMW IV, vyštartoval z mníchovského letiska Oberwiesenfeld a vydal sa vytvoriť senzačný rekord. Motor s výkonom 170 kW (230 k) bol navrhnutý tak, aby najlepšie pracoval práve vo veľkých nadmorských výškach. Diemerovi trvalo približne hodinu a pol, pokým dosiahol výšku 9 760 metrov. V otvorenom kokpite musel odolávať teplotám okolo mínus 50 stupňov Celzia a dýchať vzduch s výrazne nižším podielom kyslíka. Ešte nikdy predtým sa žiadne iné lietadlo nedostalo tak vysoko.

Pred 90 rokmi: BMW 3/15 — premiéra na štyroch kolesách.
O desať rokov neskôr, keď spoločnosť už medzi tým rozšírila svoj výrobný program o motocykle, došlo k ďalšiemu významnému kroku. Predstavenstvo rozhodlo, že spoločnosť sa zapojí do výroby automobilov. Riaditeľ Franz-Josef Popp, ktorý spoločnosť viedol ešte v jej raných dobách, keď vyrábala iba letecké motory, vtedy vo výročnej správe uviedol: „Naše skúsenosti s konštrukciou motocyklov nám dodávajú dostatočnú odvahu, aby sme začali produkovať malé automobily, v ktorých vidíme na domácom trhu potenciál. Z tohto dôvodu sme kúpili výrobcu automobilov, spoločnosť Fahrzeugfabrik Eisenach.” Dňa 22. marca 1929 zišlo z výrobnej linky v Berlíne-Johannisthal prvé vozidlo BMW 3/15. Do roku 1932 vzniklo takmer 16 000 kusov tohto malého vozidla.

Pred 60 rokmi: Premiéra pôvodného Mini.
Jeho prvú skicu načrtol na obrúsok. Konštruktér Alec Issigonis vytvoril revolučné malé vozidlo na základe jasne daných požiadaviek. Prvé klasické Mini zišlo z výrobnej linky továrne Longbridge v Birminghame, patriacej značke Austin, 4. apríla 1959. Aj napriek svojej minimálnej dĺžke 3,05 metra poskytol tento malý automobil dostatočný priestor pre štyroch cestujúcich a ich batožinu. Issigonis vymyslel vo svojej dobe úplne nové konštrukčné riešenie s pohonom predných kolies a so štvorvalcovým motorom umiestneným vpredu naprieč, ktorý tvoril s prevodovkou jeden celok. V rôzne upravených podobách tento systém čoskoro použili aj ďalšie automobilky. Ponúkol totiž najlepšie riešenie pre kreatívne využitie priestoru a súčasne podmanivé jazdné vlastnosti — to sú napokon vlastnosti, ktoré vozidlá tejto tradičnej britskej prémiovej značky vystihujú dodnes.

Pred 60 rokmi: Obrat spôsobený kompaktným modelom BMW 700.
V priebehu 50. rokov spoločnosť s modelom BMW Isetta a odvodeným BMW 600 významne prispela k motorizácii mladej Nemeckej spolkovej republiky. Avšak požiadavky zákazníkov sa začali postupne zvyšovať a bolo zrejmé, že im treba ponúknuť nové malé vozidlo s konvenčnou konštrukciou, ktoré by kompenzovalo upadajúci predaj vtedajších modelov. Prvý impulz k tomuto kroku dal viedenský importér BMW, automobilový konštruktér a niekdajší automobilový pretekár Wolfgang Denzel. Práve on predstavenstvu prezentoval dvojdverové vozidlo so stupňovitou zadnou časťou, ktoré navrhol taliansky dizajnér Giovanni Michelotti. Vozidlo postavené na platforme pripravenej pre BMW 700 sa prvýkrát predstavilo 9. júna 1959. Do roku 1965 vzniklo viac ako 190 000 týchto vozidiel, čo pre BMW znamenalo úspech a súčasne zdroj príjmov.

Pred 60 rokmi: Malí akcionári si vynútili nezávislosť BMW.
V priebehu 50. rokov minulého storočia malo BMW na základe klesajúcich predajov automobilov a motocyklov značné finančné ťažkosti. Aj preto bola jedným z bodov programu výročného valného zhromaždenia, ktoré sa konalo 9. decembra 1959, možnosť prevzatia spoločnosťou Daimler-Benz AG. Avšak reštrukturalizačný plán, ktorého rámec zahŕňal práve predaj spoločnosti, malí akcionári odmietli. Počas búrlivej diskusie sa právnikovi Friedrichovi Mathernovi podarilo odhaliť nezrovnalosti v oficiálnych údajoch. Vyjadril sa proti tomu, aby sa všetky vývojové náklady na chystané BMW 700 zahrnuli do výsledku roku 1958. Súčasne kritizoval, že hodnota značky BMW a jej zamestnancov bola ocenená príliš nízko. Rokovania boli odložené a výsledkom bolo to, že časovo obmedzená ponuka zo Stuttgartu vypršala. BMW vtedy síce zostalo nezávislé, avšak finančná kríza vyriešená nebola. Zvýšená angažovanosť hlavného akcionára Herberta Quandta nakoniec poskytla istotu nevyhnutnú pre posun vpred. V nasledujúcom roku predstavil nový plán reštrukturalizácie, ktorý zohľadnil aj záujmy malých akcionárov.

Pred 50 rokmi: Nová éra výroby motocyklov.
V Berlíne-Spandau vyrábalo BMW svoje letecké motory už od 30. rokov minulého storočia a po druhej svetovej vojne tu prebiehala výroba motocyklov a automobilových dielcov. V roku 1969 sa celá produkcia motocyklov presunula z Mníchova do Berlína. Stalo sa tak so začatím výroby nových modelov motocyklov BMW /5. Vtedajší technický riaditeľ Helmut Werner Bönsch túto zmenu prezentoval veľmi sebaisto: „Niet pochýb o tom, že BMW už mnoho rokov vyrába najlepšie a najpokrokovejšie motocykle sveta. Našou ambíciou je udržať si toto postavenie aj v budúcnosti.” A práve to bolo cieľom. Modely BMW R 50/5, BMW R 60/5 a BMW R 75/5 boli navrhnuté ako moderné športovo-cestovné stroje s úplne novým podvozkom, s teleskopickou vidlicou predného kolesa a s nastaviteľným zadným odpružením. A vôbec prvýkrát mali zákazníci možnosť výberu z niekoľkých farieb.

Pred 40 rokmi: BMW M1 sa postavilo na štartový rošt pretekárskej série Procar.
Športový model BMW M1 s motorom uprostred bol vzrušujúcim vozidlom aj v situácii, keď stál nehybne na mieste. Svoju skutočnú príťažlivosť ale ukázal až na pretekárskych tratiach. A to predovšetkým v pretekárskej sérii Procar, ktorú inicializoval vtedajší riaditeľ BMW Motorsport GmbH Jochen Neerpasch. Tieto preteky sa jazdili v rokoch 1979 a 1980 v rámci európskych pretekárskych víkendov majstrovstiev sveta formuly 1. Za volantmi technicky identických vozidiel s výkonom 345 kW (470 k) sa stretávali najlepší jazdci z formuly 1 aj piloti cestovných automobilov. Prvé preteky série Procar sa odštartovali 12. mája 1979 v belgickom Zolderi. Po nich nasledovalo ďalších 16 pretekov.

Pred 20 rokmi: Svetová premiéra BMW X5.
Univerzálne vozidlo s pohonom všetkých kolies schopné nielen jazdy v teréne, ale ponúkajúce aj excelentnú jazdu po cestách — presne tak sa na jeseň roku 1999 prezentovalo BMW X5, ktoré bolo prvým vozidlom kategórie Sports Activity Vehicle na svete. Len o niekoľko mesiacov neskôr demonštroval mimoriadny dynamický potenciál tohto modelu špeciál BMW X5 Le Mans, čo bolo experimentálne vozidlo s motorom V12 s výkonom 515 kW (700 k) pod kapotou. Na okruhu Nürburgring s ním Hans-Joachim Stuck dokázal ísť rýchlosťou 309 km/h. Dvadsať rokov po premiére prvého vozidla SAV sa rad X rozšíril na celkovo sedem modelov, ktoré v roku 2018 tvorili 37,3 percenta všetkých predaných vozidiel značky BMW.

Pred 20 rokmi: Roadster BMW Z8 oživil fascináciu klasickým dizajnom.
V roku 1999 BMW predstavilo míľnik v bohatej histórii svojich roadsterov. Model BMW Z8, ktorého tvary navrhol dánsky dizajnér Henrik Fisker, bol doslova senzáciou medzinárodného autosalónu vo Frankfurte (IAA). Elegantné tvary pripomínali legendárny model BMW 507, zatiaľ čo luxusne navrhnutý interiér je príťažlivý ešte aj v súčasnosti. Klasické tvary s modernou technikou: samonosný hliníkový rám s pripevnenou karosériou a s motor V8 s výkonom 295 kW (400 k). V rokoch 2000 až 2003 vzniklo v samostatnom oddelení v mníchovskej továrni BMW dovedna 5 703 kusov.

BMW Group Classic oslávi tieto výročia v priebehu roka 2019 rôznymi akciami a publikáciami. Tlačové oddelenie BMW Group Classic pripraví k vyššie uvedeným témam ďalšie detailnejšie informácie.

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2018 celosvetový predaj viac než 2,49 mil. predaných automobilov a viac než 165 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2017 činil zisk pred zdanením 10,655 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,7 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2017 zamestnával po celom svete 129 932 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému decembru 2018 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a  v Žiline. 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. 11 May 2022

Here you can watch the webcast of the public part of the 102 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť