Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW Garmisch. BMW vzdáva úctu dizajnovému vizionárovi Marcellovi Gandinimu.

Pri príležitosti tohtoročného podujatia Concorso d’Eleganza Villa d’Este sa spoločnosť BMW Group rozhodla predstaviť znovuzrodenú klasickú štúdiu, ktorú dizajnér Marcello Gandini vytvoril v dizajnovom štúdiu Bertone, a ktorá po premiére na ženevskom autosalóne v roku 1970 zmizla. Nanovo vytvoreným vozidlom skladá BMW hold jednému z najvplyvnejších talianskych dizajnérov a do histórie spoločnosti dopĺňa ďalšiu vzrušujúcu kapitolu.

Dedičstvo
·
Dizajn, koncepty a štúdie
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(2x, ~263,44 KB)
  
Photos(119x, ~-1737118720 B)
  More below article text

Mníchov. Pri príležitosti tohtoročného podujatia Concorso d’Eleganza Villa d’Este sa spoločnosť BMW Group rozhodla predstaviť znovuzrodenú klasickú štúdiu, ktorú dizajnér Marcello Gandini vytvoril v dizajnovom štúdiu Bertone, a ktorá po premiére na ženevskom autosalóne v roku 1970 zmizla. Nanovo vytvoreným vozidlom skladá BMW hold jednému z najvplyvnejších talianskych dizajnérov a do histórie spoločnosti dopĺňa ďalšiu vzrušujúcu kapitolu.

Opätovné znovuzrodenie vozidla BMW Garmisch dáva príležitosť vzdať hold Marcellovi Gardinimu, znovu pripomenúť jedno z jeho menej známych vozidiel a vyzdvihnúť Bertoneho štylistický vplyv na vývoj dizajnu značky BMW. BMW sa totiž od svojich začiatkov inšpirovalo talianskym dizajnom. Od ľahkého hliníkového modelu BMW 328 Mille Miglia, ktorý vytvorila spoločnosť Carrozzeria Touring koncom tridsiatych rokov až po klinovitý model BMW M1. Ten zas vytvoril Giorgetto Giugiaro.

Pôvodná štúdia BMW Garmisch vznikla v štúdiu Bertone ako nezávislá dizajnová štúdia a demonštrácia kreatívnych schopností. Nuccio Bertone týmto prekvapením chcel nadviazať na priateľstvo so značkou BMW. Zámerom bolo vytvoriť moderné stredne veľké kupé, ktoré by sa nieslo v duchu dizajnu BMW, no zároveň by bolo modernejšie a provokatívnejšie. Dostalo veľmi čistý a hladký bočný profil, pričom medzi najvýznamnejšie dizajnové prvky patrila výrazná vertikálna a takmer obdĺžniková verzia tradičných obličiek BMW a svetlomety pod spoločným krytom. Medzi ďalšie výnimočné prvky patrili mriežky na C-stĺpiku či kryt so vzorom včelieho plástu na zadnom okne, čo je poznávací prvok dizajnu Marcella Gandiniho.

Napriek tomu, že vozidlo vzniklo za pár mesiacov, venovali sa dizajnéri aj interiéru vozidla. S netradičným vertikálne umiestneným rádiom na stredovej konzole, veľkým výklopným zrkadlom pred spolujazdcom a pestrým mixom farieb a materiálov, prinieslo BMW Garmisch do funkcionalistických interiérov vtedajších vozidiel elegantný piemontský štýl. Názov odvodený od známeho lyžiarskeho strediska sa viezol na vtedajšej vlne popularity lyžovania a navodzoval atmosféru zimných športov a alpskej elegancie.

Nová verzia príťažlivej štúdie BMW Garmisch predstavuje schopnosti dizajnérov značky BMW tvoriť a stavať prototypy. Keďže pôvodné dokumenty boli neúplné a roztratené, vznikol spojený tím pozostávajúci z členom oddelení BMW Group Design a BMW Classic, ktorý poskladal tvary exteriéru aj interiéru z dochovaných fotografií, pričom väčšina z nich bola čierno-biela.

S čistým, zredukovaným dizajnovým jazykom a precíznymi líniami a geometrickými tvarmi sa štúdia BMW Garmisch stala archetypom radikálneho nového štýlu, ktorý talianske dizajnérske štúdiá ako Bertone, Italdesign či Pininfarina presadzovali v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, pričom mnohé z týchto prvkov sa vo vozidlách nachádzajú aj dnes. Štúdia BMW Garmisch zároveň inšpirovala vtedajších dizajnérov a stala sa predobrazom nových tvarov automobilov.

--

Marcello Gandini (1938) patrí medzi najvplyvnejších automobilových dizajnérov 20. storočia. Počas 14 rokov v pozícii dizajnového riaditeľa štúdia Bertone v Turíne vytvoril niektoré z najodvážnejších a najrevolučnejších automobilov tých čias vrátane klinovitých štúdií ako Lancia Stratos Zero alebo Alfa Romeo Carabo či ikonické športové vozidlá ako Lamborghini Miura. Sú to vozidlá, ktoré dnes vyhľadávajú zberatelia z celého sveta a patria medzi žiarivé hviezdy stretnutí automobilovej krásy. Okrem štúdie BMW Garmisch sa Marcello Gandini so svojim tímom z dizajnérskeho štúdia Bertone podpísal aj pod modely ako BMW Spicup či pod prvú generáciu BMW radu 5, ktorá vznikla pod vedením bývalého šéfdizajnéra značky BMW, ktorým bol Paul Braq.

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 14 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2018 celosvetový predaj viac než 2,49 mil. predaných automobilov a viac než 165 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2018 činil zisk pred zdanením 9,815 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 97,480 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2018 zamestnával po celom svete 134 682 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému decembru 2018 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a  v Žiline. 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmwgroup/

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. 11 May 2022

Here you can watch the webcast of the public part of the 102 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť